Храна и пијалоци од нашето детство

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Доритос Панчо, Панчо, Панчоооооо


Читос, череза, томби, шинди витаминли (со Тасо жетони)



Турбо мастики, најфраер беше ако ти се паднеше црна стрела.



Еурокрем во чаши





Јура постер со сликички кои се паѓаа во Бони Топ бонбони од Агроплод


Кока Кола во вакви шишиња

Тоа лево е пакување од литро, најубавиот вкус до сега


Раденска 3 срца









И секако, задолжителниот прибор за јадење во секое домаќинство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Колку јаки фигурички беа лавчињата од киндер јајца, некаде 93 та - 94 та ги собирав, баш овие што се постирани. Колку мрење се сеа играчките што се паѓаат, пола налепници се...
Играчките од Киндер Јајца, тие 90-ти, беа полоши од истите во осумдести. Овие денес не ги ни коментирам, ама денес идат по оноа - едни играчки/серии за еден пазар, а други за друг. Нашиве Киндер Јајца, односно нивните играчки, денес, имаат некои источно-европски стандарди и се прават во Романија и Македонија.
Осумдести играчките беа блиску до некакви мини макети и имаа повеќе ситни делови. Се случуваа по светот разни несреќи со жртви меѓу децата (голтнало делче, се повредило...), па КиндерЈајцата ги забранија понегде (САД, на пример). Поминуваш граница помеѓу САД и Канада, ти наоѓаат на граница Киндер Јајце и треба да платиш 200 долари за негово уништување (има такви случаи). Најдобри и најбарани ми беа тие со метални автентични фигури на историски личности. (знам, прилично страшно звучи од денешен, за деца, безбедносен аспект)
Сега КиндерЈајцата ги прават/дизајнираат со предност на безбедност, а не забавност.[DOUBLEPOST=1534937320][/DOUBLEPOST]
Кока Кола во вакви шишиња
Вакви шишиња не помнам да имало кај нас.
 
Последно уредено:

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.350
Поени од реакции
25.010
Истиот човек седи на столче само два примери ?
(скржав и дарежлив мислам беше, кој е скржав е богат кој е дарежлив е сиромашен)
Да, тој, седеше на столче :D ама ова изгледа друга верзија е, пошо на тоа што го памтам имаше и некоја парола за вересијата, ова она, се отепав од мислење никако да ми текне.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Да, тој, седеше на столче :D ама ова изгледа друга верзија е, пошо на тоа што го памтам имаше и некоја парола за вересијата, ова она, се отепав од мислење никако да ми текне.
Cest sekomu,veresija nikomu :)

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk 2
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Во една маалска/школска сендвичара, крајот на 90те почеток на 2000те, тост со кечап и мајонез 10 денари. Значи само тост, кечап и мајонез, ни салама ни бутур, шо е то салама. Ај шо беше 10 денари, туку повеќето од нас се запишувавме во тетратката дека должиме пари, немавме да платиме. Оттука научив еден збор - вересија, имаше два постери во сендвичарата, сосема онака комунистички, едниот постер е од човек доста успешен каде што плаќа пари се регуларно, вториот постер истиот човек ама клошар неуспешен пошо се запишувал на вересија.

Засега на 26 години се уште сум на вториов пример, ама сум богат во душа.
Oвa ме пoтсети и јaс кoгa бев oснoвнo.
- сендвич сo пaрче сaлaмa и кечaп 10 ден
- сендвич сo пaрче сaлaмa, кечaп и кaшкaвaл 20 ден
- тoст сo сaлaмa и кечaп 15 ден
- тoст сo сaлaмa, кечaп и кaшкaвaл 20 ден

Кoгa беше aктуелен птичјиoт грип јa исфрлијa сaлaмaтa oд упoтребa. А и кoјзнaе кaквa сaлaмa ни фукaa вo тие сендвичите, вaлдa пoсебнa oд 25 денaри.

Сегa сo фискaлизaцијa и инфлaцијa истaтa сaлaмa вo тoст јa плaќaме 50 ден.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Aко сакаш подобјасни ми ја оваа ставка. Не ја разбирам.
Пa нели срединa нa 2000ти гoдини чинaм тoчнo беше 2005 се пoјaви птичји грип вo еврoпa. Акo дoбрo се сеќaвaм нaјпoгoденa беше Турцијa (знaм декa е вo Азијa aмa извезувaa вo еврoпa) и нивните пилињa пa секoј ден нa вести се збoрувaше зa нoви зaбoлени случaи и мерки нa претпазливост. Имaше гoлемa oпaснoст oд пaндемијa и мислaм и кaј нaс имaше некoлку зaбoлени случaи. Дури прaвеa и некoи специјaлни емисии нa oвaa темa.

Тoгaш реткo кoј купувaше и кoнзумирaше пилешкo месo, пa и дел oд сендвичaрите гo исфрилијa oд упoтребa тoј периoд.

Пoсле се пoјaви и свински грип aмa негo брзo гo снемa :D

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Кога ќе се сетам на какви глупости трошев пари...
Еден куп собрани жетони од смоки и слики со коли од оние турбо. Тоа Step прашокот од киви и малина колку ги лижев и од него после јазикот целиот зелен и црвен. :ROFLMAO:

Кај нас имаше една сендвичара и освен тост со и без шунка имаше и тост со еурокрем. :D

А Tоблероне и Читос и сега јадеме.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.780
Поени од реакции
7.518
Супа која сигурно од време на мојте не е сменета премногу амбалажата и дизајнот само има минимални промени.

Како помал кога идев кај баба ми на ручек она од оваа супа праеше. Каква Алпска, каква Пролетна, со печурки... Класика Подравка од кокошка со петелот нацртан на пакувањето .
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062

Најубавите сокови!

Не можев да најдам слика од топчестите смоки Макс Флипс каде собиравме најразлични сложувалки (Покемон, Дигимон).
Од газирано, пиевме тие Колите од 10 денари одма после партија фудбал.
Од сладоледи, овие :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom