Храна за кучиња

Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Здраво. Ајде ве молам предлог за сува храна за кучка во 8 недела бременост. Златен ретривер, ја храниме со пилешки џигер (суров и варен со ориз), пилешки стек (суров и варен со ориз), копани (варени со ориз без коски), ослич (суров) и јајца (сурови). Ова и е основна исхрана, сува храна и кучешки паштети јаде само одвреме-навреме како додаток. Претходната бременост ја поминавме со Husse, но неа веќе ја нема. По можност предлог храна за кучки доилки и мали кучиња, но може и нешто само за неа сега, па за кученцата понатаму. Фала ви многу!
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
која е препорачана храна за Лабрадори?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
која е препорачана храна за Лабрадори?
Друже праша за една од најчестите раси што човек ја чува. Буквално секој бренд има извадено специјална линија за нив

Ама нормално никој не може да ти каже која храна е најдобра за твоето куче, ќе се мачиш малку со експериментирање додека ја најдеш таа што миленикот ја јаде и е добра за неговото крзно измет и слично ама ќе мора да пробаш 10тина различни
И не, не зимај одма цела вреќа него тестирај со по 2-3кг
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Друже праша за една од најчестите раси што човек ја чува. Буквално секој бренд има извадено специјална линија за нив

Ама нормално никој не може да ти каже која храна е најдобра за твоето куче, ќе се мачиш малку со експериментирање додека ја најдеш таа што миленикот ја јаде и е добра за неговото крзно измет и слично ама ќе мора да пробаш 10тина различни
И не, не зимај одма цела вреќа него тестирај со по 2-3кг
Баш така..Моево Алабаи, испадна прилично пробирливо кога е во прашање сува храна... Бебево од скоро 40кг сега најмногу ја сака Пурина ПроПлан мислам дека беше...
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Ваше мислење за следниве храни за Лабрадор женка 1,5 год
Прегледај го приврзокот 334606Прегледај го приврзокот 334607
Gledaj sostav, prvi sostojki da bidat meso, i najgolem pokazatel ke bide tvoeto kuce. Akana moes da mu zemes so e najkvaliteten kibl i pak da ne mu odgovara.

Sekoja hrana so ke rezultira so tvrda, kafena, mala po kolicina stolica e okej.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
82
Ваше мислење за следнава кучешка храна за лабрадор, година и седум месеци
Автоматски споено мислење:

Gledaj sostav, prvi sostojki da bidat meso, i najgolem pokazatel ke bide tvoeto kuce. Akana moes da mu zemes so e najkvaliteten kibl i pak da ne mu odgovara.

Sekoja hrana so ke rezultira so tvrda, kafena, mala po kolicina stolica e okej.
Ми рекоа дека Pedigree не била добра храна за кучиња
 

Attachments

Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Ваше мислење за следнава кучешка храна за лабрадор, година и седум месеци
Автоматски споено мислење:



Ми рекоа дека Pedigree не била добра храна за кучиња
Pa ne e dobra, prvi sostojki i se zitarki.

Spored mene najdobra hrana e Akana, no e preskapa, Purina Pro Plan ja ja davam na mojot super mu e, Farmina kao poskapa mu davav ne mu odgovarase. Ovaka po sostav najdobra hrana za najeftina cena ti e Aston.

Pisi kako ti e budzetot moze da ti preporacam nekolku brendovi so veke imam istrazeno za niv.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Pa ne e dobra, prvi sostojki i se zitarki.
pa so ako se zitarki, imase edna studija kaj shto izleze deka golemiot procent na meso vo hranata za milenici a premaliot na zitarici pridonesuva za srcevi problemi kaj kucinjata. ali okej, palete se po omega, 70%+ od zivotinsko poteklo, goveda po slkiki na hrani itn i po skapi hrani so mavaat uzasno po dzebot :D
Автоматски споено мислење:

Ваше мислење за следнава кучешка храна за лабрадор, година и седум месеци
Автоматски споено мислење:



Ми рекоа дека Pedigree не била добра храна за кучиња






broj 1.
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
pa so ako se zitarki, imase edna studija kaj shto izleze deka golemiot procent na meso vo hranata za milenici a premaliot na zitarici pridonesuva za srcevi problemi kaj kucinjata. ali okej, palete se po omega, 70%+ od zivotinsko poteklo, goveda po slkiki na hrani itn i po skapi hrani so mavaat uzasno po dzebot :D
Автоматски споено мислење:









broj 1.
Ti pravis muabet za Grain Free hrana. I nikogas nema da najdes studija deka pregolem procent na meso vo hrana predizvikuva srcevi bolesti kaj kucinja. Ne se palam po marketinski varki vo stil na Blue Buffalo i Taste of the wild, citam sostav na hranata, citam dali ima soja, kolku ima soja, citam dali stv ima meso ili meatmeal. Ne se sekiraj za mene.

Ako mislis deka eden karnivor kako kuceto e okej da jade hrana bazirana na zitarki togas nemozam da praam muabet so tebe.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
29
Од најквалитетните/најкалоричните комплетни храни според состав, препорачувам Фармина НД и Оријен.

Од така наречените суперпремиум храни, препорачувам Акана, Taste if the wild, Sam's field, Brit care/Brit fresh, Monge superpremium и Некмар.

Од премиум квалитет храните, препорачувам Премил, Брит премиум, Bosch, Cibau.
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
68
Поени од реакции
160
Од најквалитетните/најкалоричните комплетни храни според состав, препорачувам Фармина НД и Оријен.

Од така наречените суперпремиум храни, препорачувам Акана, Taste if the wild, Sam's field, Brit care/Brit fresh, Monge superpremium и Некмар.

Од премиум квалитет храните, препорачувам Премил, Брит премиум, Bosch, Cibau.
Vrz osnova na sto gi preporacuvas site ovie hrani?
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Од најквалитетните/најкалоричните комплетни храни според состав, препорачувам Фармина НД и Оријен.

Од така наречените суперпремиум храни, препорачувам Акана, Taste if the wild, Sam's field, Brit care/Brit fresh, Monge superpremium и Некмар.

Од премиум квалитет храните, препорачувам Премил, Брит премиум, Bosch, Cibau.
Cibau спаѓа во суперпремиум храни.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
29
Vrz osnova na sto gi preporacuvas site ovie hrani?
Од искуство на мои кучиња веќе 20 и кусур години. Имам пробано и Ројал Канин, Хусе, Адрагна, Алева, Педигре и многу други, но ништо не се покажало толку добро како суперпремиум линииве, а богами освен малку у состав шо се послаби, но сепак ништо полоши не ми се покажале и премиум линииве. Хранам шарпланинец со Премил макси премиум 1400 денари е вреќа 15 кг, а претходно јадеше Бош, израсна на Brit care lamb&rice, година дена јадеше и Ројал Канин, многу брзо ги "одјадува" храниве и шо и да правиш бара промена се инати, 3-4-5 месеци и неколку вреќи изедени и после веќе не ја сака. Следно му земам Семс филд. Додека јадеше Ројал а после и Хусе, сереше обилно и имаше влажни хот спотс, зацрвенети шепи, србежи итн. Па преминавме на Бош, и се подобри, ама ја одјаде после пола година. А сега Премил, нај нај ефтина а некако најмногу ја сака, и добар цврст измет има а и најаден е. Од Брит кеар пример не беше најаден.
Исто хранам ретривер со Monge, шо претходно јадеше Адрагна и Педигре и беше хаос, на мајка ми францускиот булдог е на Taste of the wild а претходно беше на Акана, пред пред тоа израсна на Брит фреш мини и Карнилов.
Германскиот овчар на брат ми јаде исклучиво Фармина НД и по него и по измет се гледа дека тоа е нешто најдобро. Секој што храни фармина НД не се пожалил, како и знам многу луѓе хранат оријен и се пре пре задоволни ама премногу скапи храни се. Не можам шарко од 72 кг да го хранам Оријен шо чини 8000 вреќа. Со 3 вреќи премил макси мине 2 месеци.

Исто така знам еден тон кучиња што се на најразлични храни, па затоа ги издвоив овие како избор. Сигурно има и подобри.
А досега сум немал и не знам за случај на нечие милениче да не му одговара некоја од најјаките по состав храни и суперпремиум храниве што ги имам наведено.
Фитмин исто би ја вброил во суперпремиум ја имам хрането.
Но, секое куче за себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom