Храна за кучиња

Дискусија во форумот 'Кучиња' започната од Lu, 21 декември 2011.

 1. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.520
  Допаѓања:
  2.326
  city mall доле кај гараќата во еден од влезовите имаш продавница на увозниците на ројал канин
   
 2. Samoed-hana

  Samoed-hana

  Член од:
  8 март 2018
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  1
  Ti blagodaram mnogu
   
 3. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  206
  Допаѓања:
  45
  а пурина на вреќа?
   
 4. Samoed-hana

  Samoed-hana

  Член од:
  8 март 2018
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  1
  Ok moze
  --- Споено дупло мислење, 12 март 2018 ---
  Kolku moze da se najde sega brit na vreka?
  --- Споено дупло мислење, 12 март 2018 ---
  КУЧИЊА / ORIJEN PUPPY – 13KG
  БРЕНД - ORIJEN
  [​IMG]
  ХРАНА ЗА КУЧИЊА, ХРАНА ЗА КУЧИЊА
  ORIJEN PUPPY – 13KG
  Цена: 7,202.00ден

  ДОДАЈ ВО ОМИЛЕНИ [​IMG]


  СПОРЕДИ
  [​IMG]
  НАЧИН НА ИСПОРАКА
  Прочитај повеќе

  [​IMG]
  НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ
  Платете на врата.

  СПОДЕЛИ ГО ПРОИЗВОДОТ[​IMG][​IMG][​IMG]
  Опис на продуктот
  ORIJEN Puppy – 13kg

  Orijen Puppy од Канада е биолошка храна за кутриња и кученца во раст од сите видови, со голема содржина на протеини, многу свежо месо, без зрнесто-житни култури, за здрав раст.

  Состав од свежи канадски продукти:
  свежо пилешко (23%) (каре), сушено пилешко (17%), свежо уловен лосос (9%) (каре), сушено мисиркино месо, сушена харинга (6%) (каре), динстани црвени компири, грашок, слатки компири, свежо мисиркино (3%) (каре), свежи јајца (3%), пилешки џигер (2%), свежо уловен бакалар (2%), свежо уловена бела риба (2%), сушена на сонце луцерка, зрнести влакна грашок, пилешка маст (2%), алги, тиква, цикорија, моркови, спанаќ, јаболка, црвени и црни боровинки, сладок корен, корен од ангелика, фенугрик, цвет од невен, сладок корен, копар, листови од нане, камилица, глуварче, рузмарин, Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecium.

  Orijen Puppy не содржи вештачки конзерванси.

  Растителни состојки на кг:
  Корен од цикорија (Cichorium intybus) 700 мг, сладок корен (Glycyrrhiza glabra) 500 мг, цвет од невен (Calendula officinalis) 350 мг, цвет од камилица (Matricaria recutita L.) 300 мг, глуварче (Taraxacum officinale) 150 мг.

  Калориска вредност на кг:
  4150 kcal, од нив 40% од протеини, 17% од овошје и зеленчуци, 43% од масти.

  Гарантиран квалитет:
  Orijen Puppy одговара на профилот за храна за кучиња на AAFCO (Association of American Feed Control Officials).

  Адитиви:
  Витамин А (15.000 IU / kg) витамин Д3 (2.000 IU / kg), витамин Е (400 IU / kg), ниацин (250 мг / кг), цинк протеинат (150 мг / кг), тиамин (50 mg / kg ), рибофлавин (50 mg / kg), витамин Б5 (40 mg / kg), железо протеинат (40 mg / kg), витамин Б6 (26 mg / kg), манганит протеинат (14 mg / kg) Меден протеинат (13 mg / kg) и фолна киселина (3 mg / kg), биотин (1 mg / kg), витамин Б12 (0,5 mg / kg), селен (0,3 mg / kg), глукозамин (1.400 mg / kg) , хондроитин (1.200 mg / kg), микроорганизам (120 М CFU / kg).

  Конзервирана е со природен витамин Е.

  Аналитички елементи
  сиров протеин 38.0 %
  масти 16.0 %
  сирови влакна 6.0 %
  сирова пепел 8.0 %
  калциум 1.2 %
  фосфор 1.0 %
  хондроитин 1200.0 mg/kg
  глукозамин 1400.0 mg/kg
  омега-3 масни киселини 1.0 %
  омега-6 масни киселини 2.6 %
  метаболичка енергија 3800.0 kcal/kg
   
  Последно уредено: 12 март 2018
 5. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.520
  Допаѓања:
  2.326
  Незнам тоа, незнам ни кој ги носи. Порано беше Алма-М ама они не продаваа на физички лица.

  @Samoed-hana ќе може целта на постот која беше да знаеме? Или чисто сакаше да не информираш за Оријен храната. Несакам да глумам дежурен полицаец ама некој работи не се прават така на форум, не е се сервирано и преџвакано овдека па некој само да дојде и да си се послужи. Тагираш мислење од пред 30-40 страни значи си прочитала што се збори овдека ама очигледно не си разбрала. Членот не е активен повеќе долго се нема пуштено на форумов (како што читаше ќе увидеше дека од најктивен член на темава стана дух), а јас лично број од увозникот немам. Таа храна по пет шоповите мн тешко се наоѓаше сите од увозникот зимаа. Барај го како коста мопсорама на фб (на латиница може ќе го најдеш па да прашаш дали уште ја увезува и по која цена дава брит).
   
  На Bubache и SaltNPepa им се допаѓа ова.
 6. Ljupco94

  Ljupco94

  Член од:
  1 април 2012
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  31
  мислење за pedigree vital mini adult храна, се работи за 1 год и 2 месеци териерче не потешко од 5кг. Фала ви однапред


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 7. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.520
  Допаѓања:
  2.326
  расата е небитна, храната нема некој добар состав поготово не за цената по која ја продаваат, ама ако добро влијае на твоето милениче не гледам причина да ја смениш
   
 8. Ljupco94

  Ljupco94

  Член од:
  1 април 2012
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  31
  цената и е 160 ден за 1кг, подобра некоја за оваа цена има?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.520
  Допаѓања:
  2.326
  Trainer top breeder беше тука некаде со цената, Naxos исто, Премил србска храна која има доста добар состав беше околу 120 денари ...
  Само немој следно прашање да ти биде каде да ги најдеш, порано ги имаше во фауна сега стварно незнам
   
 10. X3m

  X3m Титула по желба

  Член од:
  20 јуни 2007
  Мислења:
  394
  Допаѓања:
  138
  Ќе прашам и на оваа тема, може ќе ми одговори некој подетално... Каков вид и колку храна да му давам на кученце на возраст од 42 дена, некој што има искуство со вака мали кученца нека пише.
   
 11. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.520
  Допаѓања:
  2.326
  Ќе бараш baby(или puppy) формула таа се дава на кученца од 42 дена до 3 месеци, колку треба да даваш е наведено на вреќата со тоа што ја пишува тежината што кучето како раса би требало да ја достигне и грамажа колку да даваш. Истото тоа треба да биде поделено на 4-5 оброци
  Бренд намерно не ти посочувам се зависи од твојот буџет. Каде да набавиш па можеш да пробаш во фауна центар имаат голем избор, или доле во city mall продавницата на Ројал канин сигурно има само вторите се малку поскапи ама вредат за парите
   
  На X3m му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cannon

  Cannon Doctor

  Член од:
  22 март 2009
  Мислења:
  4.552
  Допаѓања:
  5.216
  Да прашам дали некој има искуство со храната за кучиња од кам маркет 680 ден за 10кг.
  Се вика Amigo, германска е.

  ?

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
  На man46 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AmstaffBen

  AmstaffBen

  Член од:
  28 јуни 2018
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  12
  Мислење за Макс Плус храната? Ја има некој користено ?
   
 14. X3m

  X3m Титула по желба

  Член од:
  20 јуни 2007
  Мислења:
  394
  Допаѓања:
  138
 15. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.520
  Допаѓања:
  2.326

Сподели преку: