Храна за кучиња

Член од
8 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
2
а пурина на вреќа?
Ok moze[DOUBLEPOST=1520861756][/DOUBLEPOST]
Има разлика у цена, и тоа солидна разлика.
Јас користам Брит Премиум - Спорт ... и бидејќи се знам со увозникот, зимам директно од кај него вреќа по набавна цена ... кај него вреќа 15 кг. е 2.500, а во Пет Шоп е 3.300 = 800 денари разлика.
Кога ќе собереш заштеда од 800 денари по вреќа, тоа му доаѓа дека на секои 3 купени вреќи (2.400 денари) - четвртата вреќа ми е гратис :)

Ти нели имаше Пинчер ? Зошто прашуваш за Медиум, треба да користиш Мини формула.
Kolku moze da se najde sega brit na vreka?[DOUBLEPOST=1520864095][/DOUBLEPOST]КУЧИЊА / ORIJEN PUPPY – 13KG
БРЕНД - ORIJEN

ХРАНА ЗА КУЧИЊА, ХРАНА ЗА КУЧИЊА
ORIJEN PUPPY – 13KG
Цена: 7,202.00ден

ДОДАЈ ВО ОМИЛЕНИ



СПОРЕДИ

НАЧИН НА ИСПОРАКА
Прочитај повеќе


НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ
Платете на врата.

СПОДЕЛИ ГО ПРОИЗВОДОТ
Опис на продуктот
ORIJEN Puppy – 13kg

Orijen Puppy од Канада е биолошка храна за кутриња и кученца во раст од сите видови, со голема содржина на протеини, многу свежо месо, без зрнесто-житни култури, за здрав раст.

Состав од свежи канадски продукти:
свежо пилешко (23%) (каре), сушено пилешко (17%), свежо уловен лосос (9%) (каре), сушено мисиркино месо, сушена харинга (6%) (каре), динстани црвени компири, грашок, слатки компири, свежо мисиркино (3%) (каре), свежи јајца (3%), пилешки џигер (2%), свежо уловен бакалар (2%), свежо уловена бела риба (2%), сушена на сонце луцерка, зрнести влакна грашок, пилешка маст (2%), алги, тиква, цикорија, моркови, спанаќ, јаболка, црвени и црни боровинки, сладок корен, корен од ангелика, фенугрик, цвет од невен, сладок корен, копар, листови од нане, камилица, глуварче, рузмарин, Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecium.

Orijen Puppy не содржи вештачки конзерванси.

Растителни состојки на кг:
Корен од цикорија (Cichorium intybus) 700 мг, сладок корен (Glycyrrhiza glabra) 500 мг, цвет од невен (Calendula officinalis) 350 мг, цвет од камилица (Matricaria recutita L.) 300 мг, глуварче (Taraxacum officinale) 150 мг.

Калориска вредност на кг:
4150 kcal, од нив 40% од протеини, 17% од овошје и зеленчуци, 43% од масти.

Гарантиран квалитет:
Orijen Puppy одговара на профилот за храна за кучиња на AAFCO (Association of American Feed Control Officials).

Адитиви:
Витамин А (15.000 IU / kg) витамин Д3 (2.000 IU / kg), витамин Е (400 IU / kg), ниацин (250 мг / кг), цинк протеинат (150 мг / кг), тиамин (50 mg / kg ), рибофлавин (50 mg / kg), витамин Б5 (40 mg / kg), железо протеинат (40 mg / kg), витамин Б6 (26 mg / kg), манганит протеинат (14 mg / kg) Меден протеинат (13 mg / kg) и фолна киселина (3 mg / kg), биотин (1 mg / kg), витамин Б12 (0,5 mg / kg), селен (0,3 mg / kg), глукозамин (1.400 mg / kg) , хондроитин (1.200 mg / kg), микроорганизам (120 М CFU / kg).

Конзервирана е со природен витамин Е.

Аналитички елементи
сиров протеин 38.0 %
масти 16.0 %
сирови влакна 6.0 %
сирова пепел 8.0 %
калциум 1.2 %
фосфор 1.0 %
хондроитин 1200.0 mg/kg
глукозамин 1400.0 mg/kg
омега-3 масни киселини 1.0 %
омега-6 масни киселини 2.6 %
метаболичка енергија 3800.0 kcal/kg
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
а пурина на вреќа?
Незнам тоа, незнам ни кој ги носи. Порано беше Алма-М ама они не продаваа на физички лица.

@Samoed-hana ќе може целта на постот која беше да знаеме? Или чисто сакаше да не информираш за Оријен храната. Несакам да глумам дежурен полицаец ама некој работи не се прават така на форум, не е се сервирано и преџвакано овдека па некој само да дојде и да си се послужи. Тагираш мислење од пред 30-40 страни значи си прочитала што се збори овдека ама очигледно не си разбрала. Членот не е активен повеќе долго се нема пуштено на форумов (како што читаше ќе увидеше дека од најктивен член на темава стана дух), а јас лично број од увозникот немам. Таа храна по пет шоповите мн тешко се наоѓаше сите од увозникот зимаа. Барај го како коста мопсорама на фб (на латиница може ќе го најдеш па да прашаш дали уште ја увезува и по која цена дава брит).
 
Член од
1 април 2012
Мислења
150
Поени од реакции
39
мислење за pedigree vital mini adult храна, се работи за 1 год и 2 месеци териерче не потешко од 5кг. Фала ви однапред


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
мислење за pedigree vital mini adult храна, се работи за 1 год и 2 месеци териерче не потешко од 5кг. Фала ви однапред
Sent from my iPhone using Tapatalk
расата е небитна, храната нема некој добар состав поготово не за цената по која ја продаваат, ама ако добро влијае на твоето милениче не гледам причина да ја смениш
 
Член од
1 април 2012
Мислења
150
Поени од реакции
39
расата е небитна, храната нема некој добар состав поготово не за цената по која ја продаваат, ама ако добро влијае на твоето милениче не гледам причина да ја смениш
цената и е 160 ден за 1кг, подобра некоја за оваа цена има?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
цената и е 160 ден за 1кг, подобра некоја за оваа цена има?
Sent from my iPhone using Tapatalk
Trainer top breeder беше тука некаде со цената, Naxos исто, Премил србска храна која има доста добар состав беше околу 120 денари ...
Само немој следно прашање да ти биде каде да ги најдеш, порано ги имаше во фауна сега стварно незнам
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Ќе прашам и на оваа тема, може ќе ми одговори некој подетално... Каков вид и колку храна да му давам на кученце на возраст од 42 дена, некој што има искуство со вака мали кученца нека пише.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Ќе прашам и на оваа тема, може ќе ми одговори некој подетално... Каков вид и колку храна да му давам на кученце на возраст од 42 дена, некој што има искуство со вака мали кученца нека пише.
Ќе бараш baby(или puppy) формула таа се дава на кученца од 42 дена до 3 месеци, колку треба да даваш е наведено на вреќата со тоа што ја пишува тежината што кучето како раса би требало да ја достигне и грамажа колку да даваш. Истото тоа треба да биде поделено на 4-5 оброци
Бренд намерно не ти посочувам се зависи од твојот буџет. Каде да набавиш па можеш да пробаш во фауна центар имаат голем избор, или доле во city mall продавницата на Ројал канин сигурно има само вторите се малку поскапи ама вредат за парите
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Да прашам дали некој има искуство со храната за кучиња од кам маркет 680 ден за 10кг.
Се вика Amigo, германска е.

?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
28
Мислење за Макс Плус храната? Ја има некој користено ?
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Вака, имам 3 месеци стар bullmastiff и преминав на husse valp maxi, се океј вака ја јаде супер храната само столиците по 3-4 на ден и 2 му се тврди 2 му се како течни.
Пред тоа беше на royal canin giant puppy и ден два коа го земав имаше тврди столици.

Па некој искуство вакво, или да го носам на ветеринар, или да мењаваѓ храна.
Шо би препорачале вие друга храна за булмастуфче 3 месечно, и да е бар поефтина од royal canine giant puppy.?


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
86
Поени од реакции
28
Вака, имам 3 месеци стар bullmastiff и преминав на husse valp maxi, се океј вака ја јаде супер храната само столиците по 3-4 на ден и 2 му се тврди 2 му се како течни.
Пред тоа беше на royal canin giant puppy и ден два коа го земав имаше тврди столици.

Па некој искуство вакво, или да го носам на ветеринар, или да мењаваѓ храна.
Шо би препорачале вие друга храна за булмастуфче 3 месечно, и да е бар поефтина од royal canine giant puppy.?


Sent from my iPhone X using Tapatalk
Смени му ја формулата на храна од Puppy во Junior бидејќи има 3 месеци , а Puppy се користи до 3 месец. Имаш многу добри храни како што се Trainer , Purina ProPlan , Eukanuba и други. Свежа вода мењај му често, а за столиците не се разбирам многу ќе ти помогнат другите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom