Храна за кучиња

L

Lu

Гостин
Во последно време другарката ја хранам со Purina Pro Plan


Пред тоа со Ројал Канинот имав најдобри резултати, ама веќе ги надминавме границите за јуниори (иако можеби има простор да си терам уште малку со храна за јуниори), па си реков да сменам друга храна.

Начекав во еден пет шоп, Пурина Про План, одлична цена нудат 200 денари кило, имаат линија за активни кучиња, и за робусни кучиња ... навистина ја даваат по ептен ниска цена, дури и за на кило да земаш е иста цена, да не речам набавна:pipi:
Во последно време другарката беше премногу активна (беше на дресура), па зедов вреќа за активни кучиња, јадеше само дехидрат (што досега не беше случај, ја хранев комбинирано), и навистина добро се покажа, сега за зимата ќе измешам со ориз, пилешко + дехидрат и таман, зимницата спремна.

Мислам дека во моментот за таа цена нема подобра храна на лагер за возрасни кучиња (барем не во Битола), изборот на супер премиум дехидрат е сведен на минимум, да бираш меѓу Пурина Про План и Ројал Канин :)
Ќе пробам за секој случај и од линијата на Ројал, да видам како ќе се покажи дехидратот за возрасни кучиња ... иако мислам дека за Ротвајлери, кои се доста склони на дебелеење Пурината има подобар ефект од Ројалот :)
Би ти препорачала да продолжиш да користиш Пурина Про План за активни кучиња, бидејќи има поквалитетен состав од Ројал Канин, а и самиот си видел дека од Пурина Про План, Ротвајлерката ти имала одлични резултати ... така да не би ти препорачала да се враќаш на Ројал Канин.
А и заклучокот во врска со склоноста на дебелеење на Ротвајлерите ти е точна, и Ројал Канинот е доста масен ... така да Пурина Про План ти е подобар избор, продолжи да ја користиш.

А и цената на Пурина Про План кај вас во Битола е доста пониска во споредба со цената во Скопје.
Во Скопје вреќа од 14 кг. Purina Pro Plan - Puppy формула е околу 4.000 денари ... што би дошло негде околу 280 - 290 денари за 1 кг.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Би ти препорачала да продолжиш да користиш Пурина Про План за активни кучиња, бидејќи има поквалитетен состав од Ројал Канин, а и самиот си видел дека од Пурина Про План, Ротвајлерката ти имала одлични резултати ... така да не би ти препорачала да се враќаш на Ројал Канин.
А и заклучокот во врска со склоноста на дебелеење на Ротвајлерите ти е точна, и Ројал Канинот е доста масен ... така да Пурина Про План ти е подобар избор, продолжи да ја користиш.

А и цената на Пурина Про План кај вас во Битола е доста пониска во споредба со цената во Скопје.
Во Скопје вреќа од 14 кг. Purina Pro Plan - Puppy формула е околу 4.000 денари ... што би дошло негде околу 280 - 290 денари за 1 кг.
И овде е Puppy формулата 280 денари, на вреќа ја даваат нешто поевтино, по околу 260 денари килограм.
Формулата за возрасни кучиња ја даваат по набавна цена ... за 200 денари на кило, иначе редовна цена е некаде 250 денари, навистина е добра понуда со оглед на квалитетот на храната.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
И овде е Puppy формулата 280 денари, на вреќа ја даваат нешто поевтино, по околу 260 денари килограм.
Формулата за возрасни кучиња ја даваат по набавна цена ... за 200 денари на кило, иначе редовна цена е некаде 250 денари, навистина е добра понуда со оглед на квалитетот на храната.
А во Битола колку кошта вреќа 14 кг. Purina Pro Plan - Adult Active ?
 
L

Lu

Гостин
Екстра цена за тој квалитет (y)

Да беше во Скопје Purina Pro Plan - Adult Active со толку ниска цена како што е во Битола 2.800 денари за вреќа 14 кг. сигурно ќе земев една вреќа од таа Active формулата да видам како ќе се покаже на Доберманката.

Али за таа цена што се продава во Скопје (околу 3.800 денари вреќа Active формула) не ми се исплати, бидејќи Brit Premium - Sport (исто енергетска формула за активни кучиња) има поквалитетен состав од Пурина Про План, и + јас ја зимам по набавна цена директно од увозникот за Брит во Македонија, и ми доаѓа ептем евтино, а воедно и најквалитетно.
Во Пет Шоп, Brit Premium - Sport е 3.300, а јас ја зимам за 2.500, вреќа 15 килограми.
 
Член од
5 август 2010
Мислења
222
Поени од реакции
50
Ме интересира за Ројал Канин Медиум Јуниор, цела вреќа во пет шоповиве од 15кг е 4200 денари, што ми е многу скапо ... дали од дистрибутерите ќе има некоја разлика у цена или и тоа би било само 100-200 денари?
 
L

Lu

Гостин
Ме интересира за Ројал Канин Медиум Јуниор, цела вреќа во пет шоповиве од 15кг е 4200 денари, што ми е многу скапо ... дали од дистрибутерите ќе има некоја разлика у цена или и тоа би било само 100-200 денари?
Има разлика у цена, и тоа солидна разлика.
Јас користам Брит Премиум - Спорт ... и бидејќи се знам со увозникот, зимам директно од кај него вреќа по набавна цена ... кај него вреќа 15 кг. е 2.500, а во Пет Шоп е 3.300 = 800 денари разлика.
Кога ќе собереш заштеда од 800 денари по вреќа, тоа му доаѓа дека на секои 3 купени вреќи (2.400 денари) - четвртата вреќа ми е гратис :)

Ти нели имаше Пинчер ? Зошто прашуваш за Медиум, треба да користиш Мини формула.
 
Член од
5 август 2010
Мислења
222
Поени од реакции
50
Има разлика у цена, и тоа солидна разлика.
Јас користам Брит Премиум - Спорт ... и бидејќи се знам со увозникот, зимам директно од кај него вреќа по набавна цена ... кај него вреќа 15 кг. е 2.500, а во Пет Шоп е 3.300 = 800 денари разлика.
Кога ќе собереш заштеда од 800 денари по вреќа, тоа му доаѓа дека на секои 3 купени вреќи (2.400 денари) - четвртата вреќа ми е гратис :)

Ти нели имаше Пинчер ? Зошто прашуваш за Медиум, треба да користиш Мини формула.
Да, имам пинч, незнам дали во други теми тука зборев за тоа колку не го сака дехидратот, пробавме минимум 15 различни дехидрати и единствено Ројал Канин Медиум Јуниор го јаде ... веќе подолго време ја користам таа формула и кучето си е се ок, истото и ветеринарот ми го кажа.

Иначе сакам да видам од увозниците да земам цела вреќа, вака ми е многу скапо 280 кило, купувам.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Да, имам пинч, незнам дали во други теми тука зборев за тоа колку не го сака дехидратот, пробавме минимум 15 различни дехидрати и единствено Ројал Канин Медиум Јуниор го јаде ... веќе подолго време ја користам таа формула и кучето си е се ок, истото и ветеринарот ми го кажа.

Иначе сакам да видам од увозниците да земам цела вреќа, вака ми е многу скапо 280 кило, купувам.
Јас пред да почнам да го хранам моето самоједче со Брит прашував за овие што се добро рекламирани храни кој важат како најдобри кај нас. И најефтино што ја најдов Ројал Канин Медиум Јуниор (во тој период таа ми требаше) беше 3850 во една ветеринарна амбуланта позади броз кафе на партизанска. А увозниците ги најдов една врека ми рекоа дека била 4000 или 4050 денари не ме факај за збор, демек таа им била малопродажна цена на нив. Со други зборови нема да заштедиш како што пиша Лу барем не на Ројал, на Пурина и Брит заштедата е одлична.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ај да прашам, имам волчјак е сега имам можност да земам неограничено количество на коски, треба да му ги варам или ок е така да му ги давам ?
 
L

Lu

Гостин
Ај да прашам, имам волчјак е сега имам можност да земам неограничено количество на коски, треба да му ги варам или ок е така да му ги давам ?
Коски од кое животно ?
Ако се телешки (кои што воедно се и најдобри за кучињата) некои луѓе им ги даваат живи, а некои им ги варат ... јас препорачувам да се варат.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Коски од кое животно ?
Ако се телешки (кои што воедно се и најдобри за кучињата) некои луѓе им ги даваат живи, а некои им ги варат ... јас препорачувам да се варат.
Говетски и Свински, со свинските шо да праам да ги варам или не ?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
(y)
Ќе сакаш да ми објасниш зш не свински ?
Еве јас ќе ти одговорам. Генерално, за кучињата не се препорачува никаков дел за исхрана од свињите. Конкретно коските, како и пилешките се кршат на многу остри делови и може да го направат дигестивниот систем каша попара. Предизвикуваат повраќање. Не се даваат живи затоа што содржат некаква бактерија, не се сеќавам која, што ја има само кај нив.

Јас не би ги варела говедските коски, но никако не би давала коска како примарен оброк, затоа што има многу ниска хранлива вредност, тоа е повеќе за ментална и забна занимација на кучето. Би ти препорачала да си го храниш кучето со што и да го храниш (дехидрат, готвено, не е битно), а коските да ги даваш како награда или ете како меѓуоброк.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom