Храна за кучиња

Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Претходно му давав варени пилешки крилца или коски од батаци а како дополнување champi и pedigree.
Незнам зашто кажувате дека пилешки крилца и батаци дека не се здрави.
Дај договори се па реплицирај ми, мислам зашто бе сите ветеринари викаат дека КОСКИТЕ од батаци не се добри, и пилешки крилца се полни со ситни коски кој може да доведат до сериозни оштетувања на внатрешните органи.

Никој никаде не ти рече да го раниш со храна од 100 евра, да купувам поскапа храна од педигри ама не давам 100 евра. Плус викаш мало количество на калциум имало а гледаш храна за возрасни кучиња каде што не им раснат коски и слично. Па пријател на веќе оформен миленик му требаат хранливи состојки бе а не калциум.

И многу битно јас милениците не ги зиам за да ми лежат дома и да зборам иам миленик. Не ми е проблем да одвојам 2-3 саати во денот за да бидат убаво прошетани, истрчани и исчешлани.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
Мене ми треба да ми препорачате дехидрат,најкавилететен ( и најскап да е не е битно,битно ми е да е стварно добар).
И каде можам да ја најдам таа храна,во кој пет шоп. :)
Моментално во Македонија, најквалитетен дехидрат според составот е Brit CarniLove.
Исто и Brit Care е одличен дехидрат.
И Farmina Natural & Delicious ти е исто така одличен дехидрат.

Brit CarniLove и Farmina Natural & Delicious ти се Grain-Free дехидрати ... односно не содржат житарици во составот.
А сите знаеме дека кучињата се месождери, и имаат потреба од поголема количина на месо во составот, а немаат потреба од житарици (пченка и пченица) кои што се користат како пополнувачи на количината во составот.
И Brit Care исто така има линија која што е Grain-Free, таа линија се вика Venison ... на база на дивеч, без житарици.
А останатите линии од палетата на Brit Care исто така не содржат житарици (пченка и пченица), освен ориз, кој што е корисна житарица.

Значи ако би оделе по некој редослед, ТОП 3 дехидрати според квалитетот на составот во моментов во Македонија се:
1) Brit CarniLove
2) Farmina Natural & Delicious
3) Brit Care
Од маркет купив ваква храна за кучиња
Прегледај го приврзокот 98545 ама моето и други кучиња не сакаат да ја јадат.
Дали знае да ми каже некој зошто не сакаат кучињата да ја јадат оваа храна
Тој дехидрат што си го купил од маркет, Miglior Cane, ти е ѓубре од храна.
Ептем неквалитетен дехидрат е, преполн е со житарици, и има премала количина на витамини, минерали, хранливи состојки.
Незнам зашто кажувате дека пилешки крилца и батаци дека не се здрави.
Моментално гледам по маркетиве донеле некоја нова храна во вреќа 15кг за 1300-1500 денари ако сретнам помало пакување 1-3 кг ќе купам за проба.
Никој не кажа дака пилешките батаци не се здрави, баш напротив, пилешкото месо е одлично.
Тоа што секој човек што чува куче, прво и основно што треба да знае, е дека не се даваат коските од батаците!
Бидејќи пилешките коски, поготово од батаците, се кршат на остри парчиња, кои што се остри буквално како жилет, и можат да ги исечат цревата и да направат хаос во организмот на кучето.

На моја другарка, и почина кучето од пилешки коски (од батаци), доби внатрешно крварење од коските и почина, немаше спас.

А дехидратите што се продаваат во маркетите, сите се ѓубре ... најчесто во маркетите се продава: Pedigree, Chappi, Friskies, Darling, Otto, Amigo, Miglior Cane ... сите овие се за во контењер, а не за во кучешкиот стомак.
Ова не е храна за кучиња.
Калциумот кој е важен за коските е мн.малце застапен
Ако му даваш од оваа храна за гоење на домашни животни после тоа треба убаво да го истрчаш кучето во спротивно ќе стане како перо или дибек од попај морнарот
:pos::pos::pos::pos::pos:

Brit CarniLove има одлична количина на калциум, дури линијата со вкус на North Sae Fish & Turkey има 2,1% калциум, што дури е поголема количина од потребното, и затоа пожелно е да се дава на кучиња со проблеми со зглобовите и коските.

Така да, ако немаш доволно знаење и познавање за одреден дехидрат, немој да пишуваш погрешни информации.
Пред да кажеш нешто, треба да си доволно информиран во врска со тоа што го кажуваш, а не вака да кажуваш невистини и неточни информации.

Бујрум, слободно напиши ми го составот на дехидратот што ти го користиш, па ќе направам детална анализа и споредба на составот со Brit CarniLove, и ќе видиш во што е разликата, и ќе видиш зошто Brit CarniLove е број 1 дехидрат во моментов во Македонија ;)

А за моето куче ти ич да не се секираш ;) секој ден си има редовни прошетки и плус спортски активности (трчање, пливање, планинарење, скокање преку препреки и сл.).
Ни кралските кучиња немаат таков третман, исхрана и грижа, колку што има моето куче :love:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Морам само нешто да ви разјаснам, grain free e маркетиншки трик. Затоа што животните имаат потреба од житарици, не од нутритивна гледна точка, туку од точка на потпомагање на перисталтиката на животното. Точно е дека житариците не треба да преовладуваат во еден дехидрат, но не е точно дека не треба да ги има. Сетете се зошто кучињата знаат да си паснат трева.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Морам само нешто да ви разјаснам, grain free e маркетиншки трик. Затоа што животните имаат потреба од житарици, не од нутритивна гледна точка, туку од точка на потпомагање на перисталтиката на животното. Точно е дека житариците не треба да преовладуваат во еден дехидрат, но не е точно дека не треба да ги има. Сетете се зошто кучињата знаат да си паснат трева.
Не очекував дека ти ке поддржуваш конзумирање на трева. :P


Извини морав едноставно не испуштам ваква прилика да тролнам :)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Не очекував дека ти ке поддржуваш конзумирање на трева. :P


Извини морав едноставно не испуштам ваква прилика да тролнам :)
Ха!
Јас знам што е добро за мојата кучка. И барем немам размазени и пребирливи кучишта како ти :P

Извини ама ја не испуштам прилика за да ти вратам :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Ќе видам по комшииве тогаш има неколку дилерчиња чим е добро ти верувам, ќе им набавам и на моиве квалитетна трева. Да знаев дека е здраво од порано ќе им земев :)
 
L

Lu

Гостин
Морам само нешто да ви разјаснам, grain free e маркетиншки трик. Затоа што животните имаат потреба од житарици, не од нутритивна гледна точка, туку од точка на потпомагање на перисталтиката на животното. Точно е дека житариците не треба да преовладуваат во еден дехидрат, но не е точно дека не треба да ги има. Сетете се зошто кучињата знаат да си паснат трева.
Јас попрво би давала дехидрат Grain-Free отколку некој што е полн со житарици ... а во Македонија ретки се тие дехидрати што не содржат житарици, или пак што содржат житарици во мал процент.

Најчесто житариците (особено пченка и пченица) се на прво место во составот ... а сите знаеме дека составот на дехидратите се пишува според количината на продуктите, па кога на прво место во составот имаме наведено житарици (maize, corn, wheat) наместо месо, тогаш тој дехидрат не е квалитетен, бидејќи е преполн со житарици, и најголемиот дел од неговиот состав се базира на житарици, наместо да се базира на месо.

А и поготово тоа што организмот на Астра е осетлив на житарици (пченка и пченица), морам да користам Grain-Free дехидрати, или евентуално Brit Care кој што од житарици има само ориз, што е сосема ОК.
Али доколку користам дехидрати кои што содржат пченка и пченица, Астра се истура од проливи.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
I jas ne mozam da izdrzam da ne spomnam deka mesoto napisano kako prva sostojka e isto taka marketinski trik i toa star so godini. Tocno e deka sostavot na dehidratite se pisuva spored kolicinskata zastapenost no zajakot lezi vo formata ili potocno meso vo sveza forma i dehidrirano meso ne tezat isto. I da e mesoto kolicinski najzastapeno, pri dehidriranjeto gubi na tezina i iako e pisano kako prva sostojka, vsusnost moze da se naogja na treto, cetvrto... mesto. Nekoi proizvoditeli stavaat vo sostavot dali procentualnata zastapenost se odnesuva na svezo ili na dehidrirano meso a nekoi ne, taka da nikogas ne moze da bide covek siguren. Drugo, se sto e napisano kako (vid na meso) meal ili digest ne e meso, tuku se i sesto od toa zivotno. Druga finta so zitarkite e sto ako e napisat na poveke nacini,ispagjaat pomalku :гик: na kraj se e zacineto so toa sto site proteini od mesoto ili zitarki, se denturiraat nad 50 stepeni. Suvata hrana se pravi na mnogu,mnogu povisoki temperaturi.
Zatoa jas licno ne se potresuvam dali hranata ima zitarki ili ne, i ne mu veruvam slepo na sostavot. Se vodam isklucivo spored vidlivite efekti od hranata vrz kuceto. Na kraj kraeva imam eden kup naucno potvrdeni nutritivni fakti vo zivo - neli e ironicno, nie ke frlime kup pari za grain free ili x-tip hrani, i ke kupime uste eden kup dodatoci, vitamini i kalciumi dodeka go izrasneme kuceto a po trlana kucinjata jadat isklucivo carevno brasno i trici pa niti eden zdravstven problem nemaat.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Каква е таа храна за кучиња Eukanuba & Science Plan?
Ја видов во Бугарија. Квалитетна е за да ја земам?
 
L

Lu

Гостин
Каква е таа храна за кучиња Eukanuba & Science Plan?
Ја видов во Бугарија. Квалитетна е за да ја земам?
Како прво, непостои таков дехидрат Eukanuba & Science Plan ... туку тоа се 2 различни дехидрати.
1) Eukanuba
2 Hill's Science Plan

Хилсот ти е поквалитетен од Еуканубата ... мада ни Хилсот не е нешто квалитетен.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Како прво, непостои таков дехидрат Eukanuba & Science Plan ... туку тоа се 2 различни дехидрати.
1) Eukanuba
2 Hill's Science Plan

Хилсот ти е поквалитетен од Еуканубата ... мада ни Хилсот не е нешто квалитетен.
Па да де, знам дека се различни.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Здраво купив мало кученце јорки териер....2 месеци
Ми треба совет со каква храна да го хранам и од каде да ја купам...по можност каде може да се купи поквалитетна храна по пониска цена...пример од увозникот... Да не е од продавниците за миленици...имаат многу надуеени цени.
Дајте ми телефон или локација во пораки...
Ви благодарам


Sent from my iPad Air
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Купив петит од брит суперпремиум за Моето Јорки кученце.... Не сака да јам мирисне... Катастрофа...
На почеток сите ми рекоа земи си ројал канин Најдобар е содржи житарици ама сепак е најдобар и ај почнав тука на форуми да читам и се заебав...
Му земав ројал канин и сега немам никаков проблем јаде како лудо :).
Ете го моето искуство ... Позз


Sent from my iPad Air
 

Kajgana Shop

На врв Bottom