Храна за кучиња

Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
se izvinuvam sto postiram na pogresno mesto, ama nemozev da se snajdаm.
- Bratucedmi zede od negovo drugarce kuce malo 3 meseci .. toj mu kazal deka e melez od stafford terier so pitbull .. licno me interesira dali moze da da prepoznaete dali e tocno ili ne , dali e so stafford - so pitbull, ili stafford so nekoj lingur.. eve sliki

Mene me bunit toa sho sharkite, bojata i stavot se od stafford , no muckata mn izdolzena ne ke da e so pitbull pareno.. ama mu rekle deka muckata ke se rasirit so tek na vreme

go zede vakcinirano no mn slabo, mu zede vitamini , kalcium i kombinira kuceska hrana so kopancina , oriz kompiri vareni , pilesko i tn... eve 2 dena go ima jadi ko nenormalno.. fala
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
луѓе ај да ве прашам кај можам по пет шоповиве во Скопје да најдам Еукануба за кученца или N&D Grain-Free?
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2014
Мислења
7
Поени од реакции
2
Edno prashanje... Imam samojed 9 meseci star, mu zemav ProFine Salmon potochno http://www.profinepet.com/adult-salmon-and-potatoes , ovaa hrana.. E sega malce mi e chudno deka na hranata pishuva deka dnevno treba da jade po 240-250 grama od ovaa hrana (spored negovata kilazha) ama mene toa mi izgleda mnogu malce... Do sega mu davav Brit Care All breed i jadeshe okolu 450 grama dnevno... Nekoj sovet od vas? :)
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
И јас сакам слично нешто како претходниот пост да прашам
моето куче е 3,5 месеци и тежи 4 кг од Брит му давав околу 90 гр, а сега од еукануба треба да му давам 235 гр не е ли тоа многу(иако така пишува на кесата)?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
И за двајцата одговор, секој производител според својот состав си става грамажа. Но, јас обично давам и малку повеќе од пропишаното, кучето само ќе си покаже дали тоа му е многу или не. Ако не го дојадува, ако почне да ви се деблее, ќе му намалите.
И двајцата имате реалтивно млади кучиња така да се што сега ќе вложите, ќе им остане за на век.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Edno prashanje... Imam samojed 9 meseci star, mu zemav ProFine Salmon potochno http://www.profinepet.com/adult-salmon-and-potatoes , ovaa hrana.. E sega malce mi e chudno deka na hranata pishuva deka dnevno treba da jade po 240-250 grama od ovaa hrana (spored negovata kilazha) ama mene toa mi izgleda mnogu malce... Do sega mu davav Brit Care All breed i jadeshe okolu 450 grama dnevno... Nekoj sovet od vas? :)
Wft omg (куку леле), која поточно му ја даваш од брит каре бе (го немаш наведено вкусот за да оцениме со што го раниш тоа алл беед мислам дека го пишува на сите :) ). Ги знаеш моите две и знаеш дека ми се на венисон(формулата со дивеч) или активити, па по било која од овие они нетреба да јадат повеќе од 250гр дневно по куче. Па и на карниЛове линиите на брит викаат слична грамажа. За нашава раса ако јанхраниш со брит единствено брит премиум надминуваат 300гр дехидрат дневно. Си смешал нешто со хранењето од 400+грама :)
Еве и @Lu на помош (сиромашката се измучи со анализа на бритот еден ден ќе им отиде у Чешка да им каже дека некоја состојка грешен процент и ставиле) да анализира ама прилично сум убеден дека е многу.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
7
Поени од реакции
2
И јас сакам слично нешто како претходниот пост да прашам
моето куче е 3,5 месеци и тежи 4 кг од Брит му давав околу 90 гр, а сега од еукануба треба да му давам 235 гр не е ли тоа многу(иако така пишува на кесата)?
Vo princip gramazhata koja dnevno treba da mu ja davash na kucheto e opredelena spored negovata idealna kilazha koga kje bide oformeno... Potochno ako imash da recheme samojed shto e mazhjak i idealna kilazha mu e od 27-32 kila ti treba da mu davash dnevno po tolku kolku shto ima vo kategorija 30kg :) I jas taka ja utnav edno vreme rabotata so davanje hrana pa go oslabev kucheto...

Wft omg (куку леле), која поточно му ја даваш од брит каре бе (го немаш наведено вкусот за да оцениме со што го раниш тоа алл беед мислам дека го пишува на сите :) ). Ги знаеш моите две и знаеш дека ми се на венисон(формулата со дивеч) или активити, па по било која од овие они нетреба да јадат повеќе од 250гр дневно по куче. Па и на карниЛове линиите на брит викаат слична грамажа. За нашава раса ако јанхраниш со брит единствено брит премиум надминуваат 300гр дехидрат дневно. Си смешал нешто со хранењето од 400+грама :)
Еве и @Lu на помош (сиромашката се измучи со анализа на бритот еден ден ќе им отиде у Чешка да им каже дека некоја состојка грешен процент и ставиле) да анализира ама прилично сум убеден дека е многу.
http://www.brit-petfood.com/products/dogs3/superpremium7/food3/dry6/brit-care-junior-large-breed-lamb-rice111/
Ova mu davav Viktor... I deka e pomlad jade poishe :) Taka si pishuvashe :) Siguren sum deka treba da jade tochno 450 grama dnevno :)


И за двајцата одговор, секој производител според својот состав си става грамажа. Но, јас обично давам и малку повеќе од пропишаното, кучето само ќе си покаже дали тоа му е многу или не. Ако не го дојадува, ако почне да ви се деблее, ќе му намалите.
И двајцата имате реалтивно млади кучиња така да се што сега ќе вложите, ќе им остане за на век.
Problemot kaj moeto kuche e shto kje jade kolku shto kje mu daesh do smrt :) Taka da nema shansa da mu davam da jade dur saka... :D Moram da znam tochno i da go kontroliram, u posledno vreme malce mi e zdebelen, taka da i da go utnam ova valjda nema da mu dojde epten losho deka ko na dieta da bil kje bide :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Vo princip gramazhata koja dnevno treba da mu ja davash na kucheto e opredelena spored negovata idealna kilazha koga kje bide oformeno... Potochno ako imash da recheme samojed shto e mazhjak i idealna kilazha mu e od 27-32 kila ti treba da mu davash dnevno po tolku kolku shto ima vo kategorija 30kg :) I jas taka ja utnav edno vreme rabotata so davanje hrana pa go oslabev kucheto...



http://www.brit-petfood.com/products/dogs3/superpremium7/food3/dry6/brit-care-junior-large-breed-lamb-rice111/
Ova mu davav Viktor... I deka e pomlad jade poishe :) Taka si pishuvashe :) Siguren sum deka treba da jade tochno 450 grama dnevno :)




Problemot kaj moeto kuche e shto kje jade kolku shto kje mu daesh do smrt :) Taka da nema shansa da mu davam da jade dur saka... :D Moram da znam tochno i da go kontroliram, u posledno vreme malce mi e zdebelen, taka da i da go utnam ova valjda nema da mu dojde epten losho deka ko na dieta da bil kje bide :D
Да не бркам посебни делови да ти подвлекувам ќе ти напишам само одговор сам ќе најдеш за што се однесува.
Храната ти е за lagre breeds значи не ти е соодветна за расата зашто имаш раса која припаѓа на медиум групата. Не дека си му наштетил само посочувам. Друга работа мажјак самојед треба да има до 25кг а не до 32 како што си напишал :)
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
http://www.premil.rs/sr/naslovna
Зедов неколку кила од линијата adult sport,и морам да ја пофалам...:cuc:
Навистина одлично се покажува засега....:свиркам:
Како билдер се напрај кучката...:pos:
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Може некој да каже која храна е најдобра или една од подобрите а да биде ОК квалитет,и што уз храната треба да му се дава на кутре старо 2 месеци(лабрадор) ? калциум,витамини,нешто такво..?

И кога може да се почне да му се дава домашна храна ?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Може некој да каже која храна е најдобра или една од подобрите а да биде ОК квалитет,и што уз храната треба да му се дава на кутре старо 2 месеци(лабрадор) ? калциум,витамини,нешто такво..?

И кога може да се почне да му се дава домашна храна ?
Ако си спремен да платиш за лабрадор најдобро е Про План. Доколку не ти се даваат толку пари барај Team Breeder, Trainer, OK Sport или пак можам да ти ја препорачам Husse. @AleksandarC. храни со неа, кутрето е од мое легло, и леглото го пораснав на таа храна. За неа за нарачка пиши ПП ќе ти дадам инфо, бидејќи не можеш да ја најдеш во пет шоп. Калциум некаде од третиот месец ќе почнеш, а за дозирање во зависност од храната што ќе ја даваш ќе се консултираш со ветеринарот.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ако си спремен да платиш за лабрадор најдобро е Про План. Доколку не ти се даваат толку пари барај Team Breeder, OK Sport или пак можам да ти ја препорачам Husse. @AleksandarC. храни со неа, кутрето е од мое легло, и леглото го пораснав на таа храна. За неа за нарачка пиши ПП ќе ти дадам инфо, бидејќи не можеш да ја најдеш во пет шоп. Калциум некаде од третиот месец ќе почнеш, а за дозирање во зависност од храната што ќе ја даваш ќе се консултираш со ветеринарот.
Од прилика цена на овие што ги наброја за кило,и како е по исплатливо-да земеш цела вреќа или по 1 кг ? денес земав 2 вида ама не се сеќавам на имињата,1кг беше од едната 180 денари од другата 150 или така нешто,ми рекоа да зеам 2 вида за ако не ја јаде едната да и ја дадам другата.

Готвена од кога смее да и се дава ?

И не е за тука прашањево ама ајде дур те цитирам,каде да најдам добар ветеринар во Аеродром/Ново Лисиче/К.Вода ?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Поисплатливо ти е да си купиш цела вреќа храна. Цени ако ти кажам можам само да те излажам бидејќи одамна се немам завртено по пет шоп, само за Хусе можам да ти кажам 2800 за 15 кг со достава на домашна адреса. Готвена уште сега можеш да даваш слободно. Моја препорака храни 3х дневно и еден оброк нека биде обавезно готвено.

За ветеринар во Аеродром е Дениз, во останативе населби не знам. Имаш тема за контакти од ветеринари, па погледни што и како е на располагање. Исто погледни има и теми со рецепти за готвена храна, па може ќе ти падне идеја за да пробаш.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Од прилика цена на овие што ги наброја за кило,и како е по исплатливо-да земеш цела вреќа или по 1 кг ? денес земав 2 вида ама не се сеќавам на имињата,1кг беше од едната 180 денари од другата 150 или така нешто,ми рекоа да зеам 2 вида за ако не ја јаде едната да и ја дадам другата.

Готвена од кога смее да и се дава ?

И не е за тука прашањево ама ајде дур те цитирам,каде да најдам добар ветеринар во Аеродром/Ново Лисиче/К.Вода ?
Во Аеродром ти кажа @SaltNPepa - Дениз, во К.Вода Ѓорѓи- Џоле а за во Н.Лисиче незнам... а околу храната... Husse Valp е одлична со одлична цена така да ти ја препорачувам! ;)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Во Аеродром ти кажа @SaltNPepa - Дениз, во К.Вода Ѓорѓи- Џоле а за во Н.Лисиче незнам... а околу храната... Husse Valp е одлична со одлична цена така да ти ја препорачувам! ;)
А број/локација на двајцата ?

цена на храната..?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom