Храна за кучиња

Член од
7 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
15
mozete da go hranite kuceto so domasna hrana pod uslov da sodrzi i meso i jaglehidrati, a site produkti da bidat svezo obareni koga stanuva zbor za zrnesta hrana, bez zacin i so sto pomalku maslo... mesoto voglavno treba da e sirovo i mozebi samo dezinficirano so zeska voda, no ne termicki zgotveno bidejki gi gubi vitaminite, a zeludnikot na kuceto e 20 pati pojak od coveckiot i poveke im godi sirova hrana od toj oblik.... no ako sakate da go hranite pravilno postojat sajtovi za hranenje so sirova hrana i meso kade mozete da gi vidite dnevnite kolicini... sepak najdobro e spored mene kombinacija na suva hrana i meso...[DOUBLEPOST=1405957755][/DOUBLEPOST]a kuceto moze da povraka od poveke pricini, nemate dovolno pauza da odmori posle setanje, ili ke go nahranite pa vednas go nosite nadvor, znaci pred ili posle obrok dokolku e setano treba da odmori najmalku 1 cas. druga pricina za povrakanje e samo nekvalitetna hrana koja mu predizvikuva problem, osobeno ako stanuva zbor za gotvena hrana so zacini...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Абе луѓе, три пати напишавте исто, а никој не се сети да праша кога се храни кучето? Дали пред играње или после играње и колку е тој временски период :D
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
Pod domasna hrana mislev hrana sto licno mu ja spremame ,kako vareni krilaca vo kombinacija so morkovi,makaroni ,jogurt so leb ,rendano jabolko ,mleko ( (no nikako ostanoci od nasata hrana) kuceskata hrana od mal ne ja podnesuva za toa prasuvam kako da se spravam bidejki nemam tolku vreme za da gotvam za nego[DOUBLEPOST=1405961418][/DOUBLEPOST]Kuceto go setame dva pati vo denot rano nautro i vo vecertnite cacovi ,pri pregled kaj veterinar , veterinarot e zadovolen od negoviot razvoj no so povrakanjeto mislam koga sme na rabota da ne mu frla nesto komsikata za jadenje pa ima problem
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Pod domasna hrana mislev hrana sto licno mu ja spremame ,kako vareni krilaca vo kombinacija so morkovi,makaroni ,jogurt so leb ,rendano jabolko ,mleko ( (no nikako ostanoci od nasata hrana) kuceskata hrana od mal ne ja podnesuva za toa prasuvam kako da se spravam bidejki nemam tolku vreme za da gotvam za nego[DOUBLEPOST=1405961418][/DOUBLEPOST]Kuceto go setame dva pati vo denot rano nautro i vo vecertnite cacovi ,pri pregled kaj veterinar , veterinarot e zadovolen od negoviot razvoj no so povrakanjeto mislam koga sme na rabota da ne mu frla nesto komsikata za jadenje pa ima problem
Се можете да продолжите да му давате, ама ќе ги извадам храните кои се ШТЕТНИ за кучињата и вие му ги давате:
-Леб- Не смее зошто житариците (освен оризот) кај кучињата тешко се варат.
-Млеко- Млеко ни мачките не смеат, а не па кучињата. Млекото може да предизвика дијабетес или згојување.
-Макарони- не знам дали смеат тестенини кучињата, но според мене тестенините не се најдобра храна за кучињата.

Купи му Брит Карнилав пола кило за прв пат и нека ја проба. Сигурно ќе ја засака, супер состав има.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Се можете да продолжите да му давате, ама ќе ги извадам храните кои се ШТЕТНИ за кучињата и вие му ги давате:
-Леб- Не смее зошто житариците (освен оризот) кај кучињата тешко се варат.
-Млеко- Млеко ни мачките не смеат, а не па кучињата. Млекото може да предизвика дијабетес или згојување.
-Макарони- не знам дали смеат тестенини кучињата, но според мене тестенините не се најдобра храна за кучињата.

Купи му Брит Карнилав пола кило за прв пат и нека ја проба. Сигурно ќе ја засака, супер состав има.
Не е сигурно дека ќе ја засака одличен состав има да ама еве имам две кучиња што со молење ја јадат, за разлика од неа брит венисон ја прават партали. Се е до кучето
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
1
Мене ми треба да ми препорачате дехидрат,најкавилететен ( и најскап да е не е битно,битно ми е да е стварно добар).
И каде можам да ја најдам таа храна,во кој пет шоп. :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Мене ми треба да ми препорачате дехидрат,најкавилететен ( и најскап да е не е битно,битно ми е да е стварно добар).
И каде можам да ја најдам таа храна,во кој пет шоп. :)
Brit CarniLove - мислам дека го имаш во Pet Supplies продавниците ги има на повеќе места низ градов

Извини не прашав и за колку возрасен миленик ти се (оваа линија е за возрасни кучиња)
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Јас го хранам 3 пати на ден, наутро во 8 па после во 15/16 и вечерта во 22/23 секако помеѓу овоие периоди има „ужинки“ дали било морков или сега лубеница(во мали количини). Оброкот сега веќе е обавезно мала коскичка комбинирано со ориз, некогаш месо варено пилешко, некогаш домашна храна (специјална нели за нив) со ориз и коската неизбежна. Добро е што се навикна на овие термини да ги наречам, веќе и само знае дека е време за јадење (оброк) чека и мавта како мало детенце :))
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
1
И купив brit care , Искрено не ми текнуваше како точно беше името ,па тој ми ја препорача оваа храна. Се надевам не згрешив (за мало куче од 4 кила станува збор) Пс. wiksa ти благодарам за препораката :))
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
И купив brit care , Искрено не ми текнуваше како точно беше името ,па тој ми ја препорача оваа храна. Се надевам не згрешив (за мало куче од 4 кила станува збор) Пс. wiksa ти благодарам за препораката :))
Несекојдневно име од брит храните ти е Брит Венисон (таа е од дивеч ама и таа е за возрасни кучиња), не е проблем и јас на моето ја давам таа храна веќе 4-5 месеци а он има само 1 година така што не е воопшто проблем. Нормално може ќе треба да појачаш малку со витамини ама храната е одлична.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Од маркет купив ваква храна за кучиња
alimento per cani_pelo lucido_crocchette_pesce e riso_MC4.jpg ама моето и други кучиња не сакаат да ја јадат.
Дали знае да ми каже некој зошто не сакаат кучињата да ја јадат оваа храна
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Од маркет купив ваква храна за кучиња
Прегледај го приврзокот 98545 ама моето и други кучиња не сакаат да ја јадат.
Дали знае да ми каже некој зошто не сакаат кучињата да ја јадат оваа храна
Прашај го Волтер :)

Шала на страна ама неможе да очекуваш дека кучето ќе ти ја јаде секоја храна исто како што има работи што и ти не ги јадеш.
Поготово ако си му давал или уште му даваш домашна храна или па му подаваш по некој залак од тоа што ти јадеш не очекувај во брзо време да се промени на подобро и да ти ја јаде оваа храна.

ПС незнам колку ја плаќаш хранава ама не е со некој добар квалитет да си знаеш топло би ти препорачал да ја промениш и да најдеш некоја подобра за парите кој можеш да ги одвоиш за миленикот
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Прашај го Волтер :)

Шала на страна ама неможе да очекуваш дека кучето ќе ти ја јаде секоја храна исто како што има работи што и ти не ги јадеш.
Поготово ако си му давал или уште му даваш домашна храна или па му подаваш по некој залак од тоа што ти јадеш не очекувај во брзо време да се промени на подобро и да ти ја јаде оваа храна.

ПС незнам колку ја плаќаш хранава ама не е со некој добар квалитет да си знаеш топло би ти препорачал да ја промениш и да најдеш некоја подобра за парите кој можеш да ги одвоиш за миленикот
Не само моето и други кучиња не ја јадат таа храна.

Претходно му давав варени пилешки крилца или коски од батаци а како дополнување champi и pedigree.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Не само моето и други кучиња не ја јадат таа храна.

Претходно му давав варени пилешки крилца или коски од батаци а како дополнување champi и pedigree.
Првиот болд си давал што било било више никогаш ако сакаш миленикот да ти е здрав, најлошо е да даваш пилешки коски (а во двете што ги наведе има) нели читаш дека воопшто не е убаво да му даваш коски секој 2-3 пост на темава е за тоа и пак има упорни луѓе што со глава ѕид буткаат.

Вториот болд овие 2 храни ти се со екстра лош квалитет а не се баш ефтини, за нивниот квалитет можеш да најдеш мн други храни што се дури и пола од нивната цена. А во рангот на таа цена можеш да купиш барем двојно поквалитетна храна од наведениве.

Разгледај ја малку темава може на последниве 4-5 страни се збори за Брит која е одлична ама е малку поскапа на почетокот сигурно има и дискусија за квалитетен дехидрат што нема да ти го оптерети премногу буџетот. Ако веќе сакаш да го раниш со домашна храна, коските не се храна коските се убави само за да ги чистат забите (телешки коски, а не пилешки или свински), немаат никаква хранлива вредност за кучињата исто како што нема хранлива вредност оцет и сол што ставаме во салата ама дава убав вкус.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Првиот болд си давал што било било више никогаш ако сакаш миленикот да ти е здрав, најлошо е да даваш пилешки коски (а во двете што ги наведе има) нели читаш дека воопшто не е убаво да му даваш коски секој 2-3 пост на темава е за тоа и пак има упорни луѓе што со глава ѕид буткаат.

Вториот болд овие 2 храни ти се со екстра лош квалитет а не се баш ефтини, за нивниот квалитет можеш да најдеш мн други храни што се дури и пола од нивната цена. А во рангот на таа цена можеш да купиш барем двојно поквалитетна храна од наведениве.

Разгледај ја малку темава може на последниве 4-5 страни се збори за Брит која е одлична ама е малку поскапа на почетокот сигурно има и дискусија за квалитетен дехидрат што нема да ти го оптерети премногу буџетот. Ако веќе сакаш да го раниш со домашна храна, коските не се храна коските се убави само за да ги чистат забите (телешки коски, а не пилешки или свински), немаат никаква хранлива вредност за кучињата исто како што нема хранлива вредност оцет и сол што ставаме во салата ама дава убав вкус.
Незнам зашто кажувате дека пилешки крилца и батаци дека не се здрави.
Од '92-'93 чував стафорд,му ја давав истата храна +коњско месо и живееше до пред 8-9 години.
Не знам дали цената што ја спомнуваат се однесува за Брит или некоја друга ама 100 евра немам намера да давам за кучешка храна.
Моментално гледам по маркетиве донеле некоја нова храна во вреќа 15кг за 1300-1500 денари ако сретнам помало пакување 1-3 кг ќе купам за проба.[DOUBLEPOST=1406460602][/DOUBLEPOST]
Еве што е квалитет (кој знае да чита состав, ќе разбере):
1) Brit - CarniLove
2) Farmina - Natural & Delicious




Ова не е храна за кучиња.
Калциумот кој е важен за коските е мн.малце застапен
Ако му даваш од оваа храна за гоење на домашни животни после тоа треба убаво да го истрчаш кучето во спротивно ќе стане како перо или дибек од попај морнарот
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom