Храна за кучиња

Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Jas mislam deka e drug problem za Orijenot. 100 evra za vrekja i ne e skapo, koga ke sporedis so maloprodaznite ceni ne poveketo Super Premium i nekoi Premium hrani.
Vo Makedonija ima i poskapi hrani od 100 evra.
 
L

Lu

Гостин
Jas mislam deka e drug problem za Orijenot. 100 evra za vrekja i ne e skapo, koga ke sporedis so maloprodaznite ceni ne poveketo Super Premium i nekoi Premium hrani.
Vo Makedonija ima i poskapi hrani od 100 evra.
Кои се тие храни што се поскапи од 100 евра ?

Иначе проблемот со Orijen, освен цената, беa и условите што ги бараа луѓето од Orijen, требаше да се има посебни магацини со многу високи критериуми за чување на вреќите, и голема количина требаше да се порача за да може да се почне со увоз во Македонија ... и затоа пропадна обидот за увоз на Orijen во Македонија.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Кои се тие храни што се поскапи од 100 евра ?

Иначе проблемот со Orijen, освен цената, беa и условите што ги бараа луѓето од Orijen, требаше да се има посебни магацини со многу високи критериуми за чување на вреќите, и голема количина требаше да се порача за да може да се почне со увоз во Македонија ... и затоа пропадна обидот за увоз на Orijen во Македонија.
Royal Canin kako edna - osobeno posebnite paleti za rasi, veterinarnite ... a racunaj i deka ako zememe deka golem broj na Super Premium hranite se okolu 4.000 i nad, hrana koja bi kostala okolu 6.000 i ne e tolku drasticno poskapa.
Pazi, zboruvam za maloprodazna cena, a ne direkt od uvoznikot so popust.
Mislam toj sto nema ili nesaka da potrosi poveke, nema da dade poveke od 2.000 - 3.000 za vrekja, no toj sto obicno kupuva vrekja od na primer 4.200 - 4.600, bi potrosil i na primer stoznam 5.800 ako znae deka dobiva deset pati podobra hrana.

E kolicinata od druga strana e pogolemiot problem.
Nema relativno mnogu luge koi hranat so hrana od nad 4.000 za vrekja, taka da Makedonija e mnogu mal pazar za pokvalitetnite hrani. A bidejki ne se trosat mnogu, zatoa i imame i tolku visoki ceni.
Otidete vo Srbija ili Grcija, mozat da se najdat mnogu podobri ceni za istite hrani kako vo Makedonija.
Seto toa e povrzano so goleminata na pazarot. Uslovite na cuvanje, se sosema druga prikazna. Ova sto go spomena me tera da pomislam i kolku lesno e rasipliva taa hrana? Ako e so pomal rok na traenje od standardnite suvi hrani, toa e uste eden faktor sto ja pravi neisplatliva za uvoz.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
4 јули 2014
Мислења
7
Поени од реакции
2
Јас имам самоједи, едниот денеска прави 1 година, другиот е 2 год 8 месеци. А брит користам повеќе од 2 години. Се надевам ме сметаш за компетентен да ти одговорам.
Прво многу зависи од милениците, и како тие а и нивниот организам ќе ти го прифатат дехидратот. Кај мене најдобри резултати постигнав со Brit Care Venison.
Храната ми ја прифатија и ја јадат, а и тие се среќни. Е сеа за малото не ти препорачувам да земеш Brit Care Activity, дури и за возрасната немораш, сепак не се така активни летно време.
Најдобра неможе ниту јас ниту @Lu да ти одговориме, сепак незнаеме што твоите миленици ќе одлучат дека им се допаѓа.
Ако веќе ја бараш таа што мислиме дека е најдобра од Brit Care линијата земи Venison во неа немаш житарици.
Ти благодарам на исцрпниот одговор, сигурно ќе земам некоја од овие, и од тоа што ми кажаа дека CarniLove е за над година дена кучиња, така што за самоједот ќе земам Care, а прашував зошто сакам и храна во која ќе има масло од лосос за coat care.
Но како и да е, ќе пробам нешто од овие па ќе видам за понатака :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Ти благодарам на исцрпниот одговор, сигурно ќе земам некоја од овие, и од тоа што ми кажаа дека CarniLove е за над година дена кучиња, така што за самоједот ќе земам Care, а прашував зошто сакам и храна во која ќе има масло од лосос за coat care.
Но како и да е, ќе пробам нешто од овие па ќе видам за понатака :)
Па и Brit Care Venison што ти ја препорачав е за возрасни кучиња, па јас ја давав на кученце одкако наполни 6 месеци.
CarniLove цела линија е само за возрасни кучиња, ама и таква имам давано North Sea Fish & Turkey ама не ми ја јадеа како што би требало, па зашто да фрлам плус пари кога тие не се среќни и задоволни од неа?
Точно од Brit Care има и посебна формула што е за мали кучиња, која што мене не ми ја јадеа, а јас со таа ја хранев и возрасната кога малото беше под 6 месеци.
Сакам да ти кажам дека јас не им ја двојам храната, двете јадат иста, воопшто не им пречи.
А тоа што си сакаш да има масло од лосос бла бла, и да го нема во храната, можеш да го надополниш со витамини и минерали дополнително. Плус учи го да ти јаде заленчук и овошје, тоа е убаво и за нив не само за нас.
 
L

Lu

Гостин
Ти благодарам на исцрпниот одговор, сигурно ќе земам некоја од овие, и од тоа што ми кажаа дека CarniLove е за над година дена кучиња, така што за самоједот ќе земам Care, а прашував зошто сакам и храна во која ќе има масло од лосос за coat care.
Но како и да е, ќе пробам нешто од овие па ќе видам за понатака :)
Па земи ја Brit CarniLove - Salmon & White Fish или Brit Care Salmon, тие ти се со месо од лосот, и имаат масло од лосос.
А ако сакаш можеш да си земеш и посебно масло од лосос :)
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
7
Поени од реакции
2
Незнам само CarniLove дали е за кучиња под 1 година, мислам дека не е :)
 
L

Lu

Гостин
Незнам само CarniLove дали е за кучиња под 1 година, мислам дека не е :)
Brit CarniLove ти е all life stages ;)

Викаат демек била за кучиња над 1 година, но јас лично кога би имала куче помало од 1 година, дефинитивно би го користела CarniLove.
Бидејќи е многу поквалитетна од некои дехидрати што имаат посебни формули (Junior) што се наменети за млади кучиња.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Незнам само CarniLove дали е за кучиња под 1 година, мислам дека не е :)
И јас сакав веке некое време да го поставам ова прашање.
Зашто колку што знам на самото паковање на CarniLove пишува дека е за кучиња над 1 година, додека Puppy формулата од Brit Care е за кученца до 1 година.
Прашањето е следното ... според квалитетот CarniLove е далеку поквалитетна од Brit Care Puppy, па затоа и ме интересира која е разликата помеѓу Puppy формула и Adult формула, и доколку има како можам да ја прилагодам CarniLove за кученце до 1 година? :confused:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
И јас сакав веке некое време да го поставам ова прашање.
Зашто колку што знам на самото паковање на CarniLove пишува дека е за кучиња над 1 година, додека Puppy формулата од Brit Care е за кученца до 1 година.
Прашањето е следното ... според квалитетот CarniLove е далеку поквалитетна од Brit Care Puppy, па затоа и ме интересира која е разликата помеѓу Puppy формула и Adult формула, и доколку има како можам да ја прилагодам CarniLove за кученце до 1 година? :confused:
Односот помеѓу состојките, значи процентот на протеин, масти и јаглехидрати главно, заедно со односот на минералите и витамините. Во различна доба од животот, заедно со активност и други показатели, животното има различни нутритивни потреби и според тоа се балансираат дехидратите, исто како и домашната храна.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
И јас сакав веке некое време да го поставам ова прашање.
Зашто колку што знам на самото паковање на CarniLove пишува дека е за кучиња над 1 година, додека Puppy формулата од Brit Care е за кученца до 1 година.
Прашањето е следното ... според квалитетот CarniLove е далеку поквалитетна од Brit Care Puppy, па затоа и ме интересира која е разликата помеѓу Puppy формула и Adult формула, и доколку има како можам да ја прилагодам CarniLove за кученце до 1 година? :confused:
Јас денес зедов вреќа Brit CarniLove - Lamb & Wild Boar и на вреќата не пишува точна возраст, односно не пишува дека е за кучиња над 1 година, туку пишува For Adult Dogs.

Најголемата разлика во составот на Puppy / Junior формулите и Adult формулите, е во процентот на протеините, мастите, витамините, минералите, калциумот, фосфорот и сл.
Формулите Puppy / Junior секогаш имаат поголем процент на горенаведените состојки во составот, заразлика од Adult формулите, кои што имаат помал процент во составот.

Јас кога би имала младо кученце, дефинитивно би користела Brit CarniLove, безразлика што е наменет за Adult кучиња.
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
15
Секогаш постаро куче можете да го храните и со папи или јуниор храна одвреме навреме, па дури и постојано, доколку му е потребен поголем витамински и калориски внес, така да не е проблем да се користи јуниор храна и за повозрасно кутре постојано или одвреме навреме. Бидејќи е покалорична, во најмала рака може да му се дава 1/3 помалку од пропишана дневна доза...https://www.facebook.com/Fauna.Centar.Skopje?ref=hl
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
17 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
1
Имам териер, цело време го храниме со домашна храна, дали тоа е исправно? Kучето е многу темпераметно и весело, но многу често се случува да поврати.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Имам териер, цело време го храниме со домашна храна, дали тоа е исправно? Kучето е многу темпераметно и весело, но многу често се случува да поврати.
Na domashna hrana mislish na vasha hrana, ostatocite od vashata hrana ili specijalno gotvena za nego. I chesto povrakja zoshto greshna hrana mu davate. Zhitarici, zachini na hranata i sl mozhat da bidat loshi za kuchinjata. Kucheto ne e kanta za gjubre za da mu gi davate ostatocite od vashata hrana. (se somnevam deka mu davate) Znachi na kuche se dava ili kvaliteten dehidrat koj shto mozhe da go svari i da go iskoristi na asalno mesto, a ne toj dehidrat da stane izmet. Ili pak vari mu meso so morkov, no pokritichno e toa, zoshto moeto kuche imashe dijarea od mesoto. Znachi ni pod razno vasha hrana!!!
 
L

Lu

Гостин
Имам териер, цело време го храниме со домашна храна, дали тоа е исправно? Kучето е многу темпераметно и весело, но многу често се случува да поврати.
Што подразбирате под домашна храна ?

Дали под домашна храна се подразбира вашата манџа и остатоци од вашиот ручек ?
Или под домашна храна се подразбира специјално приготвени оброци за вашето куче ?

Ако е вашата манџа и остатоци од вашиот ручек, тогаш таа храна е за во ѓубре, а јас колку што знам кучињата не се канти за ѓубре :rolleyes:

А ако се специјално приготвени оброци за вашето куче, тогаш тоа е совршена исхрана ... серазбира доколку е совршено избалансирана ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom