Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
ne bi rekol deka koi i da mu se roditeli deteto ke bide srekno, poznavam mnogu deca koi se nesrekni i se sramat od svoite roditeli i pagaat vo depresii i sl
Контрадикторен си! Значи овие деца растат несреќни иако се во стрејт семејства. Се сфаќаш ли што пишуваш?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
bas toa, ovde se raboti za nezdravo semejstvo!
Добро ајде објасни ми што подразбираш под тоа „здраво семејство“. Зошто кога зборуваме за квалитети на заедницата ти тоа го поврзуваш со кој со кого има секс? (Да и сексот има улога за среќно семејство, но не треба единствен аргумент да ти е тоа)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
17
Те молам читај ги постовите поубаво и ако ги коментираш обиди се да го гледаш постот како целина.
Јас не знаев во забавиште што прават моите родители, знаев само кога ќе си дојдев дома тато ме гушкаше како да не ме видел цел месец :) Детето не треба да се грижи со тоа кој што прави во домот, треба да се облее со љубов и разбирање и да живее „безгрижни детски денови“.
Еве да не земам тебе како пример, може да те навредам несакајќи, ќе се земам сама како пример. Да замислиме дека јас живеам со двајца мажи како родители (еден тато, зошто не го заменувам за никој друг :) и неговиот партнер, ако сакаш ќе земам пример и за две мами :D) Како би изгледал мојот живот: Знаејќи го татко ми (а според тоа и каков партнер би избрал за да живее со него), јас би била исполнета со љубов, јас би растела знаејќи дека сум најсакана личност на овој свет, јас би била убаво воспитана и би знаела кои се вредностите во животот. Јас би знаела што е девојка а што е момче, јас би знаела како да се има потомство, јас би била знаела што значи да бидеш етичен и морален. Истото би го постигнала и ако живеев со две мами (само очигледно ќе бев вљубена во розова боја :) ). Ако некој се срами од неговите родители, не би требало тоа да биде поради сексуалната определба, треба да одиме многу подлабоко од ова.[/quote

koga bi imala dete koe moras da go dades na posvojuvanje (nedaj boze, samo pretpostavka) dali bi go dala na pederi ili bi sakala da bide posvoeno vo semejstvo kade ke ima i mama i tato. (znam ke reces deka sex opredelbata nema da te vodi tuku ke gledas kade ke mu bide poudobno na deteto pa zatoa da pretpostavime deka uslovite se isti vo dvete semejstva)
--- надополнето: Sep 21, 2011 10:03 AM ---
Добро ајде објасни ми што подразбираш под тоа „здраво семејство“. Зошто кога зборуваме за квалитети на заедницата ти тоа го поврзуваш со кој со кого има секс? (Да и сексот има улога за среќно семејство, но не треба единствен аргумент да ти е тоа)
seksot ima golema uloga. po taa logika bi bilo zdravo i semejstvo vo koe se opsti i so zivotni! (zoofilija, i tie ne povreduvaat nikogo i toa e nivna opredelba i sl.) celo e koga ima se, a ako nesto nema treba da se zameni so razum a ne da bide za potsmev.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Прашањето е дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци ?
Врски може....нека прават што сакаат, исто и бракови.
Чисто сумњам дека знаат што е тоа брак, ама ајде нека иде.
Ама која логика е деца да им даде некој да чуваат........?
Јас би ги прашал еве зошто им се деца за чување?
Ако некој даде одговор може и се предомислам...кој да знае.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
17
Контрадикторен си! Значи овие деца растат несреќни иако се во стрејт семејства. Се сфаќаш ли што пишуваш?
se sramat od mnogu pomali i positni raboti odkolku sto e pederlakot, so takov sram ne bi ni preziveale, barem ne kako zdravi vo umot
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ај Александарче да не ти ги препостирам муабетите вака ќе одговорам на „голо“. Јас ако имам дете (ќе ја частам цела Кајгана :) ), не би го дала на посвојување. Значи тука нема ни хипотетички ни нехипотетички, тоа е : Не би го ДАЛА...
Ова за зоофилијата, си го истресе назнам од каде. Како прво Александарче, секс не е само да го пикнеш некаде.. Затоа те молам читај ги внимателно моите постови. И сега не си ми веќе јасен, за во здраво семејство дали треба партнерите да имаат секс или не? (зошто според ова горе заклучувам дека според тебе ако се има секс помеѓу партнерите во семејството тоа е нездраво)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не ќе се шлакнат во умот,бог да чува, може и сериски убујци ќе станат.
Леандра, дечкото има поента тука. Ако прифаќањето на хомосексуалноста како нормална е рационален избор, на детето ќе му треба време да стигне до стадиум каде што ќе може да ја прифати како таква. Од друга страна, децата можат да бидат сурови. Ќе има бескрајни заебанции на негова сметка дека родителите му се педери, иако повеќето деца нема да знаат што всушност тоа значи. А уште кога ќе откријат, детето од хомосексуален брак ќе го гледаат како фрик. Не велам дека ове е извесен развој на настаните, но е многу веројатен...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Леандра, дечкото има поента тука. Ако прифаќањето на хомосексуалноста како нормална е рационален избор, на детето ќе му треба време да стигне до стадиум каде што ќе може да ја прифати како таква. Од друга страна, децата можат да бидат сурови. Ќе има бескрајни заебанции на негова сметка дека родителите му се педери, иако повеќето деца нема да знаат што всушност тоа значи. А уште кога ќе откријат, детето од хомосексуален брак ќе го гледаат како фрик. Не велам дека ове е извесен развој на настаните, но е многу веројатен...
Тоа е точно. Но децата нема сами од себе да почнат со заебанции, ќе почнат да зборат бидејќи слушнале од нивните родители. Децата се сурови да, но ако се така „скроени“ и сакаат да навредуваат ќе најдат начин тоа да го направат и ако си од хетеросексуални родители. И мислам дека малце „забегуваме“ на истополови родители - мажи, но не треба да заборавиме дека има и истополови родители - жени.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Тоа е точно. Но децата нема сами од себе да почнат со заебанции, ќе почнат да зборат бидејќи слушнале од нивните родители. Децата се сурови да, но ако се така „скроени“ и сакаат да навредуваат ќе најдат начин тоа да го направат и ако си од двополни родители. И мислам дека малце „забегуваме“ на еднополови родители - мажи, но не треба да заборавиме дека има и еднополови родители - жени.
Едно-полови родители жени?!
Од Фукушима радијацијата стигнала до овде изгледа.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Едно-полови родители жени?!
Од Фукушима радијацијата стигнала до овде изгледа.
Добро де истополни родители :D Се „здркав“, сега ќе поправам
--- надополнето: Sep 21, 2011 10:33 AM ---
Добро де истополни родители :D Се „здркав“, сега ќе поправам
:P
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Хахаха, претпоставувам дека си помисли дека сум лезбејка, не бе братче, стрејт сум, нема потреба да ме вадиш на прав пат.
Наместо тоа, поработи малку на себе, читни нешто пред да влезеш во вакви дискусии, искрено, многу глупости истресе.
Западот ги измислил педерите,па античките општества пропаднале заради педерите, па демек тоа заебанција било...Се бламираш синко.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леандра, дечкото има поента тука. Ако прифаќањето на хомосексуалноста како нормална е рационален избор, на детето ќе му треба време да стигне до стадиум каде што ќе може да ја прифати како таква. Од друга страна, децата можат да бидат сурови. Ќе има бескрајни заебанции на негова сметка дека родителите му се педери, иако повеќето деца нема да знаат што всушност тоа значи. А уште кога ќе откријат, детето од хомосексуален брак ќе го гледаат како фрик. Не велам дека ове е извесен развој на настаните, но е многу веројатен...
На дечкото му ја сфаќам поентата, затоа му објаснувам дека треба неговиот код да се смени, за да утре неговото дете нормално се однесува во односот со други деца. Значи промените се денес, а утре ќе бидат прифатени. Али дете се учи, а не ... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom