Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Добро, Лестер сам си го избриша коментарот или му беше избришан? Коментарот му беше на место.

Предмет на купопродажба е човечко суштество, кое е res! До која возраст може да се продаваат децата?

Тоа е крајно нечовечки, а во праксата се јавуваат проблеми каде мајката не сака да го предаде бебето и ги одбива парите, откако го потпишала договорот!

Значи сакаме жената да биде рамноправен граѓанин, сите начела на правото и гарантираат рамноправност и еднаквост, и се враќаме назад каде служи како средство за приплод! А тука е и социјалната раслоеност. Богатите ќе си купуваат дечиња и нивните жени не мора да раѓаат!

Андерсон Купер и Елтон Џон така си купија дечиња.

Тупаница горе сестри, да живее феминизмот!
Платениците на Сорос ме избришаа :D слушнав и во САД ќе ми забранеле влез.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.725
Па не и го направиле со сила детето, не ја силувале и натерале да го раѓа.
Sesro, ne e vo red da se kupuva telo na zena za koristenje. Vo bilo koj kontekst.

Dopolni se.
Decata ne se predmet, dodeka ne stanat zeni.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.130
Поени од реакции
10.476
Sesro, ne e vo red da se kupuva telo na zena za koristenje. Vo bilo koj kontekst.
Не е во ред секако кога станува збор за комерцијално сурогатство, ама алтруизам? Поентата ми беше дека сами се согласиле и нема потреба да ги претставуваш како жртви.

Ја прилично тажно го доживувам немањето деца, а уште потажно откажувањето и оставање во дом на дете кое си го носел 9 месеци и затоа не сакам да морализирам на темава.
За посвојувањето мислам дека е убав гест и навистина благородна работа.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.725
Не е во ред секако кога станува збор за комерцијално сурогатство, ама алтруизам? Поентата ми беше дека сами се согласиле и нема потреба да ги претставуваш како жртви.

Ја прилично тажно го доживувам немањето деца, а уште потажно откажувањето и оставање во дом на дете кое си го носел 9 месеци и затоа не сакам да морализирам на темава.
За посвојувањето мислам дека е убав гест и навистина благородна работа.
Pa, nekoe dete ete ceka u dom za posvojuvanje. Sto mora da se zima zena pod kirija 9 meseci?

Prodavanje na dete ne e altruizam.
Vrakanje na zenite nazad socijalno isto ne e altruizam.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.130
Поени од реакции
10.476
Pa, nekoe dete ete ceka u dom za posvojuvanje. Sto mora da se zima zena pod kirija 9 meseci?

Prodavanje na dete ne e altruizam.
Vrakanje na zenite nazad socijalno isto ne e altruizam.
Па ако е хуман гест во прашање, не е продавање. Плус тоа регулирано е со закон. Не станува збор за родител кој си го продава детето и може да одговора после за тоа.

И на нас ли е да кажуваме што требало да направат? Взаемен договор меѓу парот и жената - сурогат или гестациски носител whatever. А она си има опции, одлуката си е нејзина.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Pa, nekoe dete ete ceka u dom za posvojuvanje. Sto mora da se zima zena pod kirija 9 meseci?

Prodavanje na dete ne e altruizam.
Vrakanje na zenite nazad socijalno isto ne e altruizam.
Si procitala dali e isto da posvojat i surogat?
Dali isto imaat sansi da dobijat, procedurata i sve propatno ili go svede cel muabet na navidum izbor kako pomegu mars ili snickers? Mars bidvajki altruist pocist od bog a snickers joseph fritzl.

Dali gi osuduvas oti ne se dovolno altruisti ili gi osuduvas kako misoginisti oti ima uste eden maz poveke vo ravenkata pa e samo logicno?

Kolkav procent se gej parovite sto idat so surogat vo celiot problem na prodavanje na zenskoto telo? Zarem ne e znacitelno pomal od klasicen par sto izbiraat surogat? Zaso ne gi zamaras vodeckite 99%? I mnogu lizgava tema ti e prodavanjeto na teloto, dali ti ako odis da kopas na niva u svajcarija go prodavas svoeto telo? I zarem ne e nesto sto sekako bi se slucuvalo samo sto vaka imaat drzavna zastita i poveke prava surogatite? Bidejki e, so znam, svoj izbor, nivno telo i sve toa?

Проблемот еднаш многу точно го потрнцира членот Калдехон на оваа тема, а тој е: со дозволувањето на присвојување кај геј паровите широко се отвора вратата на прикриените педофили и останатите кои си имаат такви проблеми да злоупотребуваат деца "на законит начин".
Tell me you have balkanski zakocen mentalitet without telling me you have balkanski zakocen mentalitet.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.725
Kolkav procent se gej parovite sto idat so surogat vo celiot problem na prodavanje na zenskoto telo? Zarem ne e znacitelno pomal od klasicen par sto izbiraat surogat? Zaso ne gi zamaras vodeckite 99%? I mnogu lizgava tema ti e prodavanjeto na teloto, dali ti ako odis da kopas na niva u svajcarija go prodavas svoeto telo? I zarem ne e nesto sto sekako bi se slucuvalo samo sto vaka imaat drzavna zastita i poveke prava surogatite? Bidejki e, so znam, svoj izbor, nivno telo i sve toa?
Gluposti kopanje niva ne e isto so imanje seks za pari, soblekuvanje i nosenje plod 9 meseci za pari.


Ova nivno telo niven izbor e dosadno veke, ko rasipana ploca.
Zboruvame za komercijaliziranje na zenskoto telo, a ne tetovazi, pirsevi i abortus.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Gluposti kopanje niva ne e isto so imanje seks za pari, soblekuvanje i nosenje plod 9 meseci za pari.


Ova nivno telo niven izbor e dosadno veke, ko rasipana ploca.
Zboruvame za komercijaliziranje na zenskoto telo, a ne tetovazi, pirsevi i abortus.
Kopanje primerot bese podednakva krajnost za poentiranje.
Da, no, poveketo zeni sakaat da go imaat ovoj izbor i propatnite zastiti pa malku ja stava tvojata pozicija okolu ova pod prasanje dali vsusnost pomagas ili odmagas kon pravata na zenite.

Sega vaka mislis, utre ako se predomislis zamisli treba da ides vo nekoja ilegalna bolnica vo bugarija samo oti ke go nemas izborot. Koga imanje izbor stana problem?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
И на нас ли е да кажуваме што требало да направат? Взаемен договор меѓу парот и жената - сурогат или гестациски носител whatever. А она си има опции, одлуката си е нејзина.
A oti toj parot prvo ne probal da si napravi svoe dete shodno na negovata seksualna opredelba i nacinot na koj vie smetate deka e normalen? Sigurno ima i drugi pederski dvojki koi nekogas uspeale vo istorijata da dobijat svoe dete, koe ke gi nisi genite na dvata tatkovci ili majki seedno pred da pokusaat da posvojat ili da upotrebat inkubator za spermata na edniot peder tatko ili sperma od nekoj za da ja oplodat ednata lezbejska majka. Dalo gi iskoristile site prirodni opcii koga probuvale da zacnat svoe dete pred da se resat na posvojuvanje ili surogat i kolku vreme pokusavale vo namerata pred da se odlucat za toa. Dali voopsto znaes za slucaj vo pisanata istorija kade dvajca pederi ili lezbejki dobile svoe dete, kade dvata se bioloski roditeli na istoto, kade deteto gi nosi kombinacijata od geni na dvata pederi ili lezbejki. Makar eden. Isto vekje koga sme tuka dali znaes za takov slucaj kaj nekroful i zoofil. Vo cela pisana istorija. Nema da te prasam za neverstvo, pedofilstvo i inces posto takvi slucai se mnogu cesti iako gi smetas za ete bolest, nenormalno odnesuvanje ili pojma nemam sto. Poveli eden slucaj dokumentiran od celata pisana istorija prilozi kade takov par dobil svoe dete vo vistinskata smisla na zborot i ke recime deka pederlukot e normalna seksualna orientacija. Eden.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.130
Поени од реакции
10.476
Gluposti kopanje niva ne e isto so imanje seks za pari, soblekuvanje i nosenje plod 9 meseci za pari.


Ova nivno telo niven izbor e dosadno veke, ko rasipana ploca.
Zboruvame za komercijaliziranje na zenskoto telo, a ne tetovazi, pirsevi i abortus.
Ама како е експлоатација и искористување на женското тело кога она се согласила на тоа? Едно е сурогатство под присила и тоа не е во ред. Исто како комерцијалното сурогатство што го збориш. Значи злоупотребата на науката во никој случај не е во ред, ама не е во ред и тоа да го наведуваш како причина за да не се применува истата. Фокусот треба да ти биде на искоренување на злоупотребата и подобро законско регулирање.

Сурогатство од хумани причини е преубава работа. Едноставно не гледам проблем ако некоја жена од алтруистички побуди сака да го направи тоа. Како што би дала бубрег за блиските, не знам што е проблем да ја даде и матката.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Si procitala dali e isto da posvojat i surogat?
Dali isto imaat sansi da dobijat, procedurata i sve propatno ili go svede cel muabet na navidum izbor kako pomegu mars ili snickers? Mars bidvajki altruist pocist od bog a snickers joseph fritzl.

Dali gi osuduvas oti ne se dovolno altruisti ili gi osuduvas kako misoginisti oti ima uste eden maz poveke vo ravenkata pa e samo logicno?

Kolkav procent se gej parovite sto idat so surogat vo celiot problem na prodavanje na zenskoto telo? Zarem ne e znacitelno pomal od klasicen par sto izbiraat surogat? Zaso ne gi zamaras vodeckite 99%? I mnogu lizgava tema ti e prodavanjeto na teloto, dali ti ako odis da kopas na niva u svajcarija go prodavas svoeto telo? I zarem ne e nesto sto sekako bi se slucuvalo samo sto vaka imaat drzavna zastita i poveke prava surogatite? Bidejki e, so znam, svoj izbor, nivno telo i sve toa?
Не е исто. Ако ги видиш статистиките од Британија, ќе видиш дека не тешко да посвојат дете. Ама штосот беше дечињата од домовите да имаат посреќно детство...барем така се движеше наративот.

Лично зборувам општо против сурогат мајчинство, независно од посвоителот дали е хомо или хетеро. Едно е да си го дадеш трудот под наем (работниот однос се формира меѓу сопственикот на трудот и капиталот, а телото е еманација на личноста), но сосема друго е детето (кое е субјект во правниот поредок) да биде предмет на купопродажба. Зборуваме за човечко суштество со одредени права, а не само за мајката.
И телото не може да се даде под наем!

Притоа, не значи дека оние кои пристапуваат кон посвојување преку сурогат немаат дете или деца. А тука е и правниот проблем кога мајката (или родителите) одлучат да не го предадат детето! Проблемот не е едноставен.

"Мое тело, мој избор" е глупава парола, па и самиот си свесен дека не функционира во пракса. Од религиските права, до вакцинацијата.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.437
Поени од реакции
9.165
Tell me you have balkanski zakocen mentalitet without telling me you have balkanski zakocen mentalitet.
Ех, ех, сега и ти. Па ако не постоевме ние со закочен балкански менталитет, некапени, непроживеани и затуцани, тогаш како вие прогресивните ќе реплициравте на вакви теми?

Всушност, ќе требаше да си зборите со самите себе.

Оттука, испаѓа дека во одредена мера треба и да им се заблагодариш на тие што ти реплицираат и трошат време. Нејсе.

Ајде сега извлечи уште некоја надмена поента пошто нели твојот став е така современ, а соговорниците не ти се ниво и немаат право на свое мислење (макар и балканско да е).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom