Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Има најава за датум кога ќе почне утопијата или веќе е почната само треба специјални наочари за да се види?
Шо знам, ти со свои очи ја глеаш оваа утопија денес или наочари имаш ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.574
Шо знам, ти со свои очи ја глеаш оваа утопија денес или наочари имаш ?
Не зборувам јас за утопија туку за моменталната состојба надвор, утопија во ова општествено уредување од моја гледна точка не е возможна.
Што му фали на хомосексуалците во државава освен бракот, а не се јавува како проблем кај хетеро?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не зборувам јас за утопија туку за моменталната состојба надвор, утопија во ова општествено уредување од моја гледна точка не е возможна.
Што му фали на хомосексуалците во државава освен бракот, а не се јавува како проблем кај хетеро?
Ништо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Како хомосексуалните бракови ќе влијаат на потомство кога ако некој не сака да биде интимен со припадници на спротивниот пол, нема да создава потомство ни со дозволен ни со забранет брак?
... порано пред 20 години трендот во МКД на раѓање на деца според полова разлика беше на 8 женски бебиња едно машко, ако тоа едно машко речеме ќе си биде хомо отиде на 16 женски едно машко, ако ќе се појави полигамија т.е. ќе се признае полигинија како кај муслимани да еден маж има повеќе жени, тогаш ДА ! ќе се одржи потомството!



Но фала бога, денес во МКД имаме обратен тренд да се раѓаат повеќе машки деца од женски па имаме шанска за опстанок колку толку и да се стрефне по некој хомосексуалец во иднина (според податоците од Државниот завод за статистика во 2016 година се родиле 26 199 од кои 23 002 живородени и 197 мртвородени деца, односно од 51,6 % се машки новородени), ама ова важи за следните генерации, сега последицата од пред 20 години е да на 8 женски иде едно машко (возрасни со над 20 години) !
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.080
Поени од реакции
21.984
Па и на запад педофилијата е девијантна појава.

Во Македонија не проаѓа ова, ќе има ќотек.
Па да де. Девијантна појавва како хулиганство и цртање графити по јавни објекти.
А силувале дете , а украле кола 1 год условно ќе лежат и тоа е тоа.
У Кина и останатите земји на истокот каде што освен бесилка никакви хемиски, физички кастрации не ги спасуваат , е таму е казниво дело со смрт.[DOUBLEPOST=1498436486][/DOUBLEPOST]
Мислев да почнам да ти објаснувам колку си глуп, ама џабе ќе си го трошам времето, секако не сфаќа тој твое мозоче :)


Леле доста со тој муабет „еве утре педофилијата нема да се казнува“ АМАН !
Така било тоа, некој рандом ќе напише нешто глупо и сите паѓаат у транс од тоа, а пратениците одма спремаат закон за измени и дополнувања....

При толку меѓународни конвенции и тела кои ги штитат правата на децата, ако мислите дека било која држава ќе се дрзне да ја декриминализира педофилијата, тогаш сте ептен ептен прости !
По некоја случајност баш ЛГБТ-во застанува во одбрана (можеби не одбрана ама со поддршка) за педо-медо болеснициве, и се обидуваат нивната болна настраност да ја оправдаат.
На запад пред 10 години истиве дебати ги имаше и продуктот на тие дебати е законот во Холандија од минимум 14 год на малолетник со возрасно лице .
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
По некоја случајност баш ЛГБТ-во застанува во одбрана (можеби не одбрана ама со поддршка) за педо-медо болеснициве, и се обидуваат нивната болна настраност да ја оправдаат.
На запад пред 10 години истиве дебати ги имаше и продуктот на тие дебати е законот во Холандија од минимум 14 год на малолетник со возрасно лице .
Ај објасни го тој закон од Холандија да видиме шо е таму сторено ?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
@Ska Maniac Истата законска одредба е во Кривичниот законик на РМ веќе со години, иако точно во моментов не би знаел да ти кажам од која година.
И не гледам никаква поврзаност со ЛГБТ права со тоа што било напишано во одреден текст, потпишан од конкретно лице.

И не ми се верува дека муабетов се прави во 2017 година (со букви: две илјади и седумнаесетта година). Никој не ти става нож да грло за да бидеш хомо/би, во прашање е заштита од дискриминација и еднаквост во одредени права кои не се достапни за луѓето со различна сексуална определба (склучување брак итн.).
 
С

Смрдливка

Гостин
Не можам и не сакам да подржувам луѓе кои одат против човештвото и природата.
За мене тие луѓе имаат некое пореметување во нивниот процес на развој.
Не сакам да ги навредам имаат и они некое си право да си одлучуваат со нивниот живот ама не можам едноставно да ги прифатам како нормални луѓе.
 
Член од
26 јуни 2017
Мислења
69
Поени од реакции
16
Не можам и не сакам да подржувам луѓе кои одат против човештвото и природата.
За мене тие луѓе имаат некое пореметување во нивниот процес на развој.
Не сакам да ги навредам имаат и они некое си право да си одлучуваат со нивниот живот ама не можам едноставно да ги прифатам како нормални луѓе.
И јас го мислам истото но тоа незначи дека имам нешто против. Секој си има свој живот и си го живее на свој начин. Се согласувам со тебе

Sent from my 5010X using Tapatalk
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Јас лично имав поинакви мислења за брак и посвојување во Македонија! Мислам дека на ЛГБТ заедница НЕ ТРЕБА ДА И СЕ ДОЗВОЛАТ ТИЕ ПРАВА.
Зошто?
Во Македонија ЛГБТ заедницата нема равиено чувство за брак и посвојување.
Во Македонија ЛГБТ заеницата главное ориентирана по сексуалнми забави од типот на оргии на јавни и отворени места.
Во Македонија ЛГБТ заедницата и видни членови се немаат изјаснето за брак и за малце на 16/17 ќе бев жртва на едно копиле кое ми праќаше голи слики од него (води ЛГБТ организација бе).
Во Македонија ЛГБТ заедницата едноставно НЕ Е СПРЕМНА ЗА ТАКВА ОБВРСКА. И сегашнава состојба да си остане каква што е.

Лично јас сакам брак и деца, но за тоа не најдов ни интелекуално да зборам на тоа поле со некој човек, ретко и затоа за мене решение и барање на човек за мене е друга држава на Запад А овде. 99% се секс дејтови, ебарник, поминати едни со други и изложени на болести, проституација и психички проблеми депресии итн.. Ретко да најдев пар во врска од повеќе години и ако се подолго практикуваат друг тип т.р. отворена врска во која си бараат сексуални партнери други (ебаваат со кој стигнат) а они демек се заедно?! WTF!
Нека ми извинат али тоа е вистината.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.574
Јас лично имав поинакви мислења за брак и посвојување во Македонија! Мислам дека на ЛГБТ заедница НЕ ТРЕБА ДА И СЕ ДОЗВОЛАТ ТИЕ ПРАВА.
Зошто?
Во Македонија ЛГБТ заедницата нема равиено чувство за брак и посвојување.
Во Македонија ЛГБТ заеницата главное ориентирана по сексуалнми забави од типот на оргии на јавни и отворени места.
Во Македонија ЛГБТ заедницата и видни членови се немаат изјаснето за брак и за малце на 16/17 ќе бев жртва на едно копиле кое ми праќаше голи слики од него (води ЛГБТ организација бе).
Во Македонија ЛГБТ заедницата едноставно НЕ Е СПРЕМНА ЗА ТАКВА ОБВРСКА. И сегашнава состојба да си остане каква што е.

Лично јас сакам брак и деца, но за тоа не најдов ни интелекуално да зборам на тоа поле со некој човек, ретко и затоа за мене решение и барање на човек за мене е друга држава на Запад А овде. 99% се секс дејтови, ебарник, поминати едни со други и изложени на болести, проституација и психички проблеми депресии итн.. Ретко да најдев пар во врска од повеќе години и ако се подолго практикуваат друг тип т.р. отворена врска во која си бараат сексуални партнери други (ебаваат со кој стигнат) а они демек се заедно?! WTF!
Нека ми извинат али тоа е вистината.
Некако измешани ти се работите во главава или мене така ми наликува?
За каков брак зборуваш подолу, хетеро брак или хомо со посвојување?
Како бе тука се само секс дејтови? Па тука имаш поголем процент на потрадиционално воспитани млади, на запад ти се уште послободни, а болестите на запад ти се дури и почести.
Ако очекуваш бракови како на родителите или на дедовците и бабите каде што жената ќе си седи мирна, ќе го чека мажот и ќе ги гледа деците, разбуди се, помина тоа и тука и надвор, еднаквост, модерен начин на живот, сите се свесни дека нивниот живот е на прво место и дека никој не вреди да се жртвува за другите, гледаат по медиуми дека на други места се живее сто пати подобро, дека и после разводите луѓето се живи здрави и веќе никој не трпи никого, така да живеј го животот и не си прави бајрам со умот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom