Хип хоп културата во Македонија

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Daj ti brzo izdavaj spoto da se posmeam malku, mojto ego ostaj go ;) a i ne znam koj se tie legalni pricini ha. Te izbrisav od FB oti ne si mi blizok be momak koj kur kje si mi u FB sto kje zboram so tebe koga si licemerime ima li smisla ? Bolje spreciti nego leciti ;) Inace temi prv mrv downloadi aa uuu se e toa del od mojo kompleks ego sueta i tako dalje ;) bez toa ne se zivee ....
Те читам цело време и се смеам,колку ли пати на ден се гледаш во огледалото за да се задоволиш самиот себе и твоето его!
Спотот се појави и те остави тебе без зборови, песната кине а ти се криеш како путка под кошула.
Научи прво кирилица па после изигравај Македонски рапер, земи си сега лексилиумче за да се смириш бидејќи од добри работи притисокот се крева.
И немој мене да ми држиш предавања за музика, јас кога се занимавав со музика ти беше течност во татковите ти ташаци :D

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Те читам цело време и се смеам,колку ли пати на ден се гледаш во огледалото за да се задоволиш самиот себе и твоето его!
Спотот се појави и те остави тебе без зборови, песната кине а ти се криеш како путка под кошула.
Научи прво кирилица па после изигравај Македонски рапер, земи си сега лексилиумче за да се смириш бидејќи од добри работи притисокот се крева.
И немој мене да ми држиш предавања за музика, јас кога се занимавав со музика ти беше течност во татковите ти ташаци :D

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
strasna rabota :* :* :* .... ali vidi :) sum bil tecnost ... golemi bea sansite da bev otpadok vekje nekade suv ili izmocan .. ali stom postojam znaci ima smisol ...
A i ne se krijam drugar ni pod drvo ni pod kamen a bogami ni pod kosula ... si imam zivot koj si go teram ... a i forumov go nemase 3/4 dena ... a na tebe koga sum ti pisal ili repliciral nesto ? Tebe lekcija sum ti drzal ?? Gledas kako "pederski" se ubacuvas i ti u tema ???aj leka vecer :*
--- надополнето: 24 мај 2013 во 00:03 ---

Те го спотот.
@MIsta, брат, незнам во какво недоразбирање си со Дивизија и Кискинов лично и навистина ми е криво шо е така, али тие се мојте луѓе
brat mi se svigjas ti kazav ... te cenam, imas strasen kapacitet i TALENT da rapuvas kako sto treba .. metafori, frazi, lirika, stil ... super si decko i uzivaj vo toa sto go mozes i produzi ... postuvaj koj sakas jas ne sum tuka da pcuvam nekoj OTI be postovas takvi faci ... jebiga jas u muzikata uletav so cel da se zakacuvam i da si pravam sranja za da crpam inspiracija ... bas onaka kako sto ll cool j mu kaza na canibus fala brat sto se disavme nogu jaka inspiracija mi dade ;) ... ali malku lugje mozat da go razberat toa .. Ete Divizija ne gi sakam kako zvuk, kako kombinacija od artisti ( ne od karakteri ), odvratni mi se kako artisti, toa e moe pravo koj kje mi se odvratni a koj ne. I drugo ... Jas sekogas koga provociram provociram od gledna tocka na MUZIKATA/UMETNOSTA .... i sekogas jadam gomna za stilot, produkcijata ova ona .. a mene postojano me napagjaat na licna osnova kako sto gledas. Zalno e sto lugjeto ne me poznavaat a me napagjaat demek kompleksi ova ona bolen sum i tako dalje :) a ne razbiraat deka ja sipravam tashak ot niv :) a da si cul nekade poslednigte 2 godini da me napadnat od gledna tocka na muzikata ?? NE !! Sekogas me napagjaat na licna osnova .. i zalno e kako toa nikoj ni raka ne mi pipnal ni vo zivo ne me videl ni drugar ne mi bil a me napagja na mentalna i dushevna osnova .... godini kje minat dodeka razberat deka muzikata e pole za natprevar. Jas vaka kazav:

" Jas rapot go razbiram edinstveno i samo kako kulturen/nekulturen natprevar pomegju stilovite "

Zatoa i jadam gomna za devizija legiaj i tako dalje .. oti se natprevaruvam i doagja momentot koga kje dokazam oti se otepuvam od rabota i sleduvaat iznenaduvanja za nekolku meseci. Zalno e brat ... me pcuvaat i sozdavaat slika za mene koja ne e takva ;) ... i zalno e sto so nogu dolni potezi go pravat toa ;) izmisluvaat prikazni za mene kako lazni profili demek, sum bil razocaran od muzikata pa sum brisel akaunti .. bla bla sranja brat :) lugjeto kje mine vreme dodeka razberat kako jas ja razbiram muzikata. Za mene muzikata e natprevar i nisto drugo. A drugite ne mozat da mi ja napadnat muzikata i zatoa me napagjaat licno i toa BEZ OSNOVA. No Mista postoe .. Mista e tuka i kje produze da roka .... idat golemi iznenadi :)

A tebe Boracho te psotovam .. i toa mnogu. Zatoa produzi i ne se otkazuvaj .. a za divizija :) nema sto da zboram .... ne mi se zamara ..... pocit za boracho !!!! I ona sto mi e naj pateticno e toa sto bate nikogas vo zivotot nema da mu dadam pari na Tazzak da mi snima spot ;) .. poradi red prichini ama vie si znaete ..... Ve sakam site, zatoa ajde da se natprevaruvame na pole na muzikata ... a ne licni napadi. Ne mi e interesno, mene ne mi e film da izmisluvam prikazki za lugje sto ne gi znam kako sto nekoi pravat. Interesno mi e da seram za muzikata i toa kje go pokazam. Rapokalipsa se snima a vo momentot tece proekt so " Bradata " " Violent Public Disorderaz " i " Mista 93 " i uste desetici raperi od Argentina, Juzna Afrika, Francija, Rusija, Amerika, Brazil,Srbija i nogu drugi :) ... ima vreme ;) ..... se najdobro na site posakuvam i produzete da serete za moeto ego nekoj od vas :) moeto ego vo muzikata e veshtacki stvoreno od moja strana so cel da mi e interesno vo muzikata ;). . . Ne mozete da me razberete vie mene ....
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Радишани Хил и т.н :)
;) taka e i radishani hil zaboraviv da gi kazam .... a ti kojznae sto si razbral brat .... ostavi go mojo t proekt . Bradata i VPD me zemaa da rabotam na nivniot kompilativen proekt vo koj vklucivme desetici artisti od cel svet megju koi clenovi na Hieroglyphics, Swollen Members i Souls of Mischief... za mene e chest da rabotam na toj proekt i toa sto me izbraa mene kako bit mejker. Inace kje predlozam i za radishani hil nema problem ;) A ima i makedonski artisti ama nema da gi kazam koi se ;) .. neka bidat u tajnost oti proektot vredi nogu pari. Se plakjase za artistite od amerika ... + i video spotovi kje se snimaat zimoska (koe pak e pari) i seto toa sponzorirano od licen dzeb na eden covek koj so ljubov go pravi ova. Kako i da e ... daleku ste vie od tie "filmovi"

Ete ova e bradata proveri koj e, covekot koj mi ponudi da rabotam na negoviot proekt. Vidi koj e sto ima napraveno i se tako dalje proveri so koj rabotam.

http://brdzone.com/
A ova e izdavackata kukja koja ja drzi " Violent Public Disorderaz " covekot koj isto taka raboti zaedno so Bradata i jas na istiot proekt koj isto taka bese soglasen nie trujcata da rabotime na bitovi za artisti od cel svet. Proveri vo ovoj sajt kolku producenti od cel svet ima. Okolu 100. I od site mene me izbraa da rabotam so niv. Ne deka nema kvalitetni artisti tamo. Ima ... ama ...

http://dustedwax.org/
A ona sto e interesno e deka na toj proekt ucestvuvam na okolu 5 traki (vokalno) so artisti od cel svet + produkciski na okolu 4/5

Tesko gomno sum ..... zatoa taka me cenat takvi kvalitetni anderground artisti. A den posle evrovizijata ne pisaa kako edni od naj kvalitetnite ( underground ) artisti vo Bugarija zaedno so DJ SKill ... ;)

Fakti se fakti .. Ne se toa kompleksi ... nasekade me cenat samo doma ne. Zatoa brat nema da prestanam da jadam gomna za makedonskite artisti.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Како шо кажав, си бараш внимание.
Не ти коментираат за музиката оти треба да си човек за да ти ја слушнат. Ти прај се најталентираниот и најдобриот продуцент или што и да си, имај напнат пристап, опцуј некој, па може ќе се заинтересира некој за тебе. :D Еве, ми спомнуваш да се натпреваруваш? Натпревар не се случува сам со себе, но се случува помеѓу две или повеќе договорени страни дека учестуваат, а овде никој ни малку не се осеќа загрозен од тоа што ти го правиш. Плус, натпреварот мислам го иницираат тие што сакаат да се докажуваат. Еве, имаш куп деца што почнуваат со музика, прај им филм како си најјак и оти си многу успешен низ светот, може ќе почнат да ти се диват.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Како шо кажав, си бараш внимание.
Не ти коментираат за музиката оти треба да си човек за да ти ја слушнат. Ти прај се најталентираниот и најдобриот продуцент или што и да си, имај напнат пристап, опцуј некој, па може ќе се заинтересира некој за тебе. :D Еве, ми спомнуваш да се натпреваруваш? Натпревар не се случува сам со себе, но се случува помеѓу две или повеќе договорени страни дека учестуваат, а овде никој ни малку не се осеќа загрозен од тоа што ти го правиш. Плус, натпреварот мислам го иницираат тие што сакаат да се докажуваат. Еве, имаш куп деца што почнуваат со музика, прај им филм како си најјак и оти си многу успешен низ светот, може ќе почнат да ти се диват.
ok .. u redu ;) Nikoj ne se obiduvam da zagrozam ... Se obiduvam da dokazam deka postoi drug tip na zvuk u rapot. A koga zborev deka ne me napagja nikoj od gledna tocka na muzikata mislev na tebe be. Ti sekogas napagjas licno, so izmisleni prikazki koi ne postojat i me stavas u nogu gnasna pozicija. Kolku si samo dolno karakterce toa e cudo ... Plus jas ako sakav VNIMANIE do sega da snimev spot be paljaco ... ili mozebi da otidev na Stip Hop za koj pak jadese tulumbi nekakvi izmisleni demek od legalni pricini ne odam... a ne edinstveno i samo da pisuvam tuka na forumot. Ti se eksponiras u 2 spota, po nastapi i tako dalje. Jas si sedam dole na zemja i ne se zamaram so reklama od takvo nivo. Ti si toj koj saka vnimanie ne jas ;)I naj gnasno mi e i mi se povrakja kako samo izmisluvas prikaski so cel da me ocrnis. Sum brisal akaunti OTI SUM BIL RAZOCARAN OTI NEMAM FEED BACK u komentari ... ne sum odle na stip hop od LEGALNI pricini .... sum pravel FALSH PROFILI za da komentiram, a jas i den denes sum so istiot profil. Gnasen si kako gradska kanalizacija ... ova e poslednoto koe na tebe kje ti go pisam se kolnam vo samiot sebe. Od takvi kako tebe begam, ili ... !!!
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ok .. u redu ;) Nikoj ne se obiduvam da zagrozam ... Se obiduvam da dokazam deka postoi drug tip na zvuk u rapot. A koga zborev deka ne me napagja nikoj od gledna tocka na muzikata mislev na tebe be. Ti sekogas napagjas licno, so izmisleni prikazki koi ne postojat i me stavas u nogu gnasna pozicija. Kolku si samo dolno karakterce toa e cudo ... Plus jas ako sakav VNIMANIE do sega da snimev spot be paljaco ... ili mozebi da otidev na Stip Hop za koj pak jadese tulumbi nekakvi izmisleni demek od legalni pricini ne odam... a ne edinstveno i samo da pisuvam tuka na forumot. Ti se eksponiras u 2 spota, po nastapi i tako dalje. Jas si sedam dole na zemja i ne se zamaram so reklama od takvo nivo. Ti si toj koj saka vnimanie ne jas ;)I naj gnasno mi e i mi se povrakja kako samo izmisluvas prikaski so cel da me ocrnis. Sum brisal akaunti OTI SUM BIL RAZOCARAN OTI NEMAM FEED BACK u komentari ... ne sum odle na stip hop od LEGALNI pricini .... sum pravel FALSH PROFILI za da komentiram, a jas i den denes sum so istiot profil. Gnasen si kako gradska kanalizacija ... ova e poslednoto koe na tebe kje ti go pisam se kolnam vo samiot sebe. Od takvi kako tebe begam, ili ... !!!
cekaj se malku...nejkes da se eksponiras...a imas napraeno posebna tema za sebesi....kaj so samo ti si postiras...nejkes da se eksponiras...a vo sekoj tvoj vtor post na forumot prezentiras kolku si naprail i so kako....nejkes da se eksponiras a ides sorabotuvas so nepoznati faci od stranstvo...nejkes da se eksponiras....a se falis kako tebe te odbrale....nekako kontradiktoren si mi drugar....ako nejkes da se eksponiras ke ostanes so tvojata ekipa,lugje so gi poznavas...au da zaboraviv nemas ekipa....
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
strasna rabota :* :* :* .... ali vidi :) sum bil tecnost ... golemi bea sansite da bev otpadok vekje nekade suv ili izmocan .. ali stom postojam znaci ima smisol ...
A i ne se krijam drugar ni pod drvo ni pod kamen a bogami ni pod kosula ... si imam zivot koj si go teram ... a i forumov go nemase 3/4 dena ... a na tebe koga sum ti pisal ili repliciral nesto ? Tebe lekcija sum ti drzal ?? Gledas kako "pederski" se ubacuvas i ti u tema ???aj leka vecer :*
Гледам дека кога пишуваш имаш големи ташаци ама ташаците се мерат на бина, собери ги сите што ги мразиш исто како во филмот 8 Miles и пробајте се па ќе видиме кој колку може.
Вака на форум не, само на бина ;)

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Нема врска, он така се осеќа како победник, он не се експонира ич. Е, да, само поконтрадикторен и по егоист не постои. :D
И стварно, Миста, ако тоа погоре беше последното нешто што го пишуваш кон мене, мило ќе ми е, оти такви како тебе мајмуни ја расипуваат сликата за музиката и општо културата.

Не измислувам ништо, еве, одговори на прашањата:
1. Не бараш внимание, ама отвараш тема сам за себе?
2. Не беше во затвор? :D
3. Не избриша акаунт на youtube?
4. Не ме додаде на фејсбук, не ми пишуваше пораки, не станавме "пријатели", не ме избриша? Човек не Човек изгледа повеќе од фалш профил. Име и презиме бе, за кога ќе просереш да те знаат, па кога ќе се појавиш некаде (ако воопшто смееш) да видиш фидбек баш :D
5. Не се фалиш оти си многу успешен? Не ветуваш изненадувања?
6. Во што си победник?

Што од ова е лага и како сето тоа е различно од експонирање и барање внимание, баш тоа ме интересира?
Не мораш да вратиш тука, за да си останеш на зборот (веројатно по прв пат), ама можеш во порака чисто, да си олесниш да ми пишеш, ама ќе ти откријам, баш и не ме интересира :D

И штом се разбравме дека ти е последен коментар, чисто да знаеш дека штом се прекрши договорот, должноста на форумот ќе ја исполнам. :D :D :D
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Средено за тројцата.
Хев фан!
Значи тој е генгста рапер односно новиот ТУПАК а на Струмички ТУПАК е збор или сленг за некој што е екстремно глуп :D

П.С Го цитирав Кискино а се појави Acid, не знам зошто? :oops:

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.962
Хах, рапот одувек бил врв на еготрип уметноста.
Сите уметници се суетни, али раперите се врв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom