Хип хоп културата во Македонија

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Superrr :) edniot sempl go imat Das Efx i Jemini the Gifted one, jas go iskoristiv vo Dusted N Blunted.Ali od zad toa kako gitara ili kakov i da e zvuk isto mi e poznat ali dobro si gi sredil.
Inace kako sto kaza Mark, dodaj malku povekje dinamika na trakite ( za da ne zvucat site kako ednostavni instrumentali), dodaj uste elementi, nekoi prelazi i tako dalje + nekoj vokal shmek i kje ispadne perfektno.
Inace sovet od mene.
Napravi si albumce, seriozen proekt, spakuvaj 13/15 pesni i si gi izdaj u konceptualno dobar album.Kje go slusneme i ako e se ok moze da izdavas u Dusted Wax Kingdom pokraj mnogu dobri producenti ( ako sakas ti samiot).Pari nema, ali jebiga barem kreativnosta na zvukot da ti ostane i da se slusa od cel svet.Za toa nesto vo momentov nema po dobri od DWK.
Za momentov vo drzavava jas sum edinstveniot koj izdava muzika na takov nacin, kje mi bide milo da ima nekoj drug makedonski sledbenik na takov tip muzicki dela i idei.

Se najdobro.Raboti na proektot i kje go slusame so dobra gramaza zelen kebap.

Peace.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Го преслушував албумот Kraftwerk од Snowgoons.
Деветата трака (Road Warriors) е многу слична со Нема Ни Грам Сомнеж од Легијата:

http://www.youtube.com/watch?v=QPwBzmYQ1Js
http://www.youtube.com/watch?v=buu4cIDPg3Q


Се дебатираше за ова на истава тема минатата година кога сеуште Ронин беше активен на форумов. Мислам дека и он прв ја сподели песнава. И самиот рече дека не се работи за копирање туку користење на ист семпл. Го имаше ставено и линкот до оригиналниот семпл, јапонска традиционална песна мислам беше, не ме фаќај за збор. У секој случај нешто јапонско беше. :)
 
П

Паган-др

Гостин
Абе пеер4иња, го има некој на ДЏ Гоце ремиксот на Твинз шо го има напраено?
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Абе ако знае некој за тонѕо сан да ми прати биографија многу ке ми помогне итно е !
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822
Страјк - Хипноза (2012)
http://www.youtube.com/watch?v=e4c_umVVcHI


Дефинитивно, човеков е без конкуренција. Кај и да пуштил глас, на која било трака - нема промашај!
Заслужува да му се изгради споменик во негова чест, како дел од Скопје 2014.

Тракава е врв! Феноменален текст! Феноменален рецитал, чувство, емоција...
Од секогаш ми било желба да почне/продолжи да обработува теми како и Beast 1333, Vinnie Paz, Diabolic, Immortal Technique...
Мислам дека досега не се појавил македонски артист кој обработува теми слични на темите кои ги обработуваат артистите погоре. Страјк би бил идеален.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Страјк - Хипноза (2012)
http://www.youtube.com/watch?v=e4c_umVVcHI


Дефинитивно, човеков е без конкуренција. Кај и да пуштил глас, на која било трака - нема промашај!
Заслужува да му се изгради споменик во негова чест, како дел од Скопје 2014.

Тракава е врв! Феноменален текст! Феноменален рецитал, чувство, емоција...
Од секогаш ми било желба да почне/продолжи да обработува теми како и Beast 1333, Vinnie Paz, Diabolic, Immortal Technique...
Мислам дека досега не се појавил македонски артист кој обработува теми слични на темите кои ги обработуваат артистите погоре. Страјк би бил идеален.
Се сложувам потполно со све што напиша за него и песнава но мора да почне малце да обработува и по позитивни песни и да обработува и други тематики,јас разбирам да си имаш свој стил и да си се држиш до него но ке биде уште подобар да не биде толку монотон со темиве.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822
Се сложувам потполно со све што напиша за него и песнава но мора да почне малце да обработува и по позитивни песни и да обработува и други тематики,јас разбирам да си имаш свој стил и да си се држиш до него но ке биде уште подобар да не биде толку монотон со темиве.
Немора и нетреба да го менува стилот! Страјк е препознатлив, е еден и единствен, и е таму каде што е (според мене на врвот) поради тој константен, уникатен и препознатлив стил - од секогаш.
Неможеш од него да очекуваш фанки битови, текстови, теми за пролет, цветови, виножита, дудлање, животот е прекрасен... и сл. кога не е тоа Страјк.

Не е Страјк човек кој исполнува желби и прави траки какви што сака и бара публиката. Неговиот статус не е постигнат со купен успех. Не му е целта нему во еден албум да има што повеќе траки со различен стил и тема, со цел да биде слушнат и прифатен од што повеќе луѓе. Си прави човекот музика како што сака тој, како што се чувствува, кратко и јасно.
Тој, Алфа, Подземан Ефект, P.U.GrounD и некои други се пример за артисти кои се верни и препознатливи по свој уникатен и изграден стил.
 
М

Мартин`

Гостин
Страјк - Хипноза (2012)
http://www.youtube.com/watch?v=e4c_umVVcHI


Дефинитивно, човеков е без конкуренција. Кај и да пуштил глас, на која било трака - нема промашај!
Заслужува да му се изгради споменик во негова чест, како дел од Скопје 2014.
Човеков е легенда, жива легенда. Секоја трака му е ремек дело, секоја чест.. да испадне албумов одма го зимам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom