Хип хоп културата во Македонија

Член од
14 декември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
знаеш денес никој не го цени трудот...ние македонците сме изрод...не коментирам друго ништо секој има свое мислење...неспамав јас претходно ама нема врска а тебе со ти иди пошто ми постави прашање морам да искоментирам....напиши нешто ти или ??? недостига храброст:...седиш дома на пц и коментираш цело време,напиши ти нешто што го сакаш, јас нема да те серам туку ке ти дадам почит...поздрав не се плашете нема веке да објави никој од овај профил.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Не знам дали е постаро или поново од Шифрата, пред 3 месеци е аплоадирано, ама Ристо Пенов :pos:
И нешто постаро
Подолг период ги силувам ушиве со нив, со Подземан и Страјк :sleep:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.261
Поени од реакции
21.179
Другар, види вака... нов сум на форумов, незнам која е "историјата" со тебе на Кајгана, но ќе ти дадам едно реално мислење од мене, базирано на неколку твои траки кои ги преслушав во меѓувреме.

ЗА НИКОТ (Musaka): ников не ми се свиѓа, стварно. Мој прв впечаток за тебе, кога видов дека треба да преслушам трака од Славко Мусака и кога ги слушнав првите неколку секунди од траката, си помислив дека е некоја заебанција, некоја феилка (fail) промовирана од Motika.com.mk, како што беше промоцијата на Кољо Фацата. Благодарение на никот, делото од старт е сфатено со потсмев кај слушателите. Згора на тоа кога ќе се додаде чудниот глас, не професионалната продукција, флоу кое не е доволно извежбано... се' тоа предизвикува лош прв впечаток за тебе. Без разлика дали текстот е добар, има работи кои не му дозволуваат да дојде до израз.

ЗА ФЛОУТО: незнам колку време/години активно рецитираш и колку траки имаш, но ако си почетник и немаш многу снимано, не е лошо флоуто. Нормално треба уште вежбање, но да не заборавиме дека има поединци кои рецитираат со години, а пак се тиња.

ЗА ГЛАСОТ: Имаш чуден глас, не викам не. Но сепак зависи и какво уво има слушателот. Има вокали во рапов кои мене лично многу ме иритираат, не сите подеднакво, но сепак...
Пр. неможам да го поднесам ЏоЏо од Стрес (Битолска група). Многу иритирачки вокал и рецитал има (за мене) и кога слушам траки од Стрес, го прескокам неговиот дел.
Друг пример е РНС (Tonyo San). Глас има како за на детска евровизија, посебно некои негови траки, траки како за на забава во детска градинка. Но не сите.
Пука Козметика исто неможам да ги слушам, за Спирт не ми се прави муабет. и др. да не набројувам сега.

ЗА ТЕКСТОВИТЕ: верувај имам слушано траки со текстови сррррааање на квадрат. Кога ги слушав ми идеше да фатам, да го фрлам компјутеров низ прозор. Јас се срамев што ги слушам, а камо ли јас да ги објавам како трака.
Еве ќе ти дадам пример за текст на артист кој е бивши член на ДНС Екипа: P.K.M. (Пупе Ќелавиот од Мичурин), тој може вода да ти носи, што се однесува до текстови и флоу нормално.
Види само кое срање од текст е напишано:
"еве сега продолжувам да возам,
лево десно по ритамов си скокам
по тактовите опасно се движам
кога пукам братче, никогаш не лижам"
...
"каснам секогаш и скокам зошто можам
повеќе од ова ве вадам од кожа
лесно е како боза, јас сум каранфил ти роза
молзам млеко кое Коза Ностра"
Еве ја траката со спот: http://www.youtube.com/watch?v=pF9WBfvtq18


А прати го сега и следново "ремек дело" од текст, исто од P.K.M.
никој ништо не ни може, во нашиот сон
реален сон... возиме ние
и нема место за тие што не се за во сонот
нашиот сон, нашиот сон, е голем и се случува над облаците
и најтешко е тука да се качите,
треба многу да се мачите, за да се качите,
зошто сонот е над соновите


// ова последново мора да е пораката во песната :facepalm: :cuc:
Еве ја траката со спот: http://www.youtube.com/watch?v=dwNVvYmkYhY


Како што кажав претходно, многу гласот ти расипува просек. Но најважно, се чувствува дека пишуваш од срце. Продолжи пак да пишуваш, но немора по секоја цена да објавуваш траки. Снимај, но ако сметаш дека не си доволно добар, и ако сметаш дека нешто не штима (глас, флоу, текст... било што) - не ја објавувај траката.
Пред да објавиш трака, консултирај се со твои другари, дали е како што треба, дали вреди да се објави, дали нив им се допаѓа (ама реално)... И кажи им да не ти прават лице, ако е добра траката - нека ти кажат дека е добра. ако е срање - нека ти кажат дека е срање.
Лицемерието или во превод правење другар - не ти е од корист. Која корист ќе имаш ако сите испаднат другари пред тебе и ти кажат дека коска е траката, а всушност е срање?
Нема логика, така?


И да, во право си за тоа со ценење на трудот и македонците. За жал таков народ сме и ни нема спас.

Поздрав.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Го преслушував албумот Kraftwerk од Snowgoons.
Деветата трака (Road Warriors) е многу слична со Нема Ни Грам Сомнеж од Легијата:
Премногу слична, да не велам идентична.Мислам дека само текстот и јазикот се различни :cenzura:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.261
Поени од реакции
21.179
Премногу слична, да не велам идентична.Мислам дека само текстот и јазикот се различни :cenzura:
Веројатно ист семпл е искористен за двете траки. Неверувам Snowgoons да "позајмуваат" од Легијата. Германциве се познати по тоа што прават партал инструментали. Незнам дали ги имаш слушано, стварно добри се. Ги имам сите албуми нивни.

Утре ќе постирам уште една сличност помеѓу САФ и Еминем. Не ми текнува моментално кои траки беа, ќе ги побарам утре, сега ми се спие, доцна е. Испаѓа како Еминем да копира од САФ. :)
За тоа утре.

Вечерва ја завршувам со нешто Српско, тазе е, мора да ви се допаѓа. Се заљубив во тракава:
http://www.youtube.com/watch?v=ZcumOa30yTo
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Веројатно ист семпл е искористен за двете траки. Неверувам Snowgoons да "позајмуваат" од Легијата. Германциве се познати по тоа што прават партал инструментали. Незнам дали ги имаш слушано, стварно добри се. Ги имам сите албуми нивни.

Утре ќе постирам уште една сличност помеѓу САФ и Еминем. Не ми текнува моментално кои траки беа, ќе ги побарам утре, сега ми се спие, доцна е. Испаѓа како Еминем да копира од САФ. :)
За тоа утре.

Вечерва ја завршувам со нешто Српско, тазе е, мора да ви се допаѓа. Се заљубив во тракава:
http://www.youtube.com/watch?v=ZcumOa30yTo
Се трудиме :) Имам проблем со јазикот, синоним за српска музика ми е турбофолк, па покрај него имам одбивност спрема секоја друга српска музика :confused: Ама добро е, барем е без она досадно брате, брате :)
 
Член од
14 декември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Другар, види вака... нов сум на форумов, незнам која е "историјата" со тебе на Кајгана, но ќе ти дадам едно реално мислење од мене, базирано на неколку твои траки кои ги преслушав во меѓувреме.

ЗА НИКОТ (Musaka): ников не ми се свиѓа, стварно. Мој прв впечаток за тебе, кога видов дека треба да преслушам трака од Славко Мусака и кога ги слушнав првите неколку секунди од траката, си помислив дека е некоја заебанција, некоја феилка (fail) промовирана од Motika.com.mk, како што беше промоцијата на Кољо Фацата. Благодарение на никот, делото од старт е сфатено со потсмев кај слушателите. Згора на тоа кога ќе се додаде чудниот глас, не професионалната продукција, флоу кое не е доволно извежбано... се' тоа предизвикува лош прв впечаток за тебе. Без разлика дали текстот е добар, има работи кои не му дозволуваат да дојде до израз.

ЗА ФЛОУТО: незнам колку време/години активно рецитираш и колку траки имаш, но ако си почетник и немаш многу снимано, не е лошо флоуто. Нормално треба уште вежбање, но да не заборавиме дека има поединци кои рецитираат со години, а пак се тиња.

ЗА ГЛАСОТ: Имаш чуден глас, не викам не. Но сепак зависи и какво уво има слушателот. Има вокали во рапов кои мене лично многу ме иритираат, не сите подеднакво, но сепак...
Пр. неможам да го поднесам ЏоЏо од Стрес (Битолска група). Многу иритирачки вокал и рецитал има (за мене) и кога слушам траки од Стрес, го прескокам неговиот дел.
Друг пример е РНС (Tonyo San). Глас има како за на детска евровизија, посебно некои негови траки, траки како за на забава во детска градинка. Но не сите.
Пука Козметика исто неможам да ги слушам, за Спирт не ми се прави муабет. и др. да не набројувам сега.

ЗА ТЕКСТОВИТЕ: верувај имам слушано траки со текстови сррррааање на квадрат. Кога ги слушав ми идеше да фатам, да го фрлам компјутеров низ прозор. Јас се срамев што ги слушам, а камо ли јас да ги објавам како трака.
Еве ќе ти дадам пример за текст на артист кој е бивши член на ДНС Екипа: P.K.M. (Пупе Ќелавиот од Мичурин), тој може вода да ти носи, што се однесува до текстови и флоу нормално.
Види само кое срање од текст е напишано:

Еве ја траката со спот: http://www.youtube.com/watch?v=pF9WBfvtq18


А прати го сега и следново "ремек дело" од текст, исто од P.K.M.

Еве ја траката со спот: http://www.youtube.com/watch?v=dwNVvYmkYhY


Како што кажав претходно, многу гласот ти расипува просек. Но најважно, се чувствува дека пишуваш од срце. Продолжи пак да пишуваш, но немора по секоја цена да објавуваш траки. Снимај, но ако сметаш дека не си доволно добар, и ако сметаш дека нешто не штима (глас, флоу, текст... било што) - не ја објавувај траката.
Пред да објавиш трака, консултирај се со твои другари, дали е како што треба, дали вреди да се објави, дали нив им се допаѓа (ама реално)... И кажи им да не ти прават лице, ако е добра траката - нека ти кажат дека е добра. ако е срање - нека ти кажат дека е срање.
Лицемерието или во превод правење другар - не ти е од корист. Која корист ќе имаш ако сите испаднат другари пред тебе и ти кажат дека коска е траката, а всушност е срање?
Нема логика, така?


И да, во право си за тоа со ценење на трудот и македонците. За жал таков народ сме и ни нема спас.

Поздрав.
го ценам ова...фалати за сите искрени зборови сите ги прифакам,јас не реков дека сум добар јас едноставно правам рап,незнам послободно се осекам кога ке изрецитирам текст,некои артисти што пишуваат а не е то дел од нив го мразам ама сепак е тоа некаков труд и мора да се цени барем малце...го чувствувам рапот еден лист еден текст ке го влечкам со мене во парк,по автобуси,со другари и ке го напишам тоа колку е добар или лош незнам искрено немам доволно самодоверба...И да не му се допадни на никој буквално мојот труд , не го свакам како залудно потрошено време...има пат кој треба да се помини до саканото место...фала брате ке те послушам !
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.370
Поени од реакции
4.898
Само пазете самобендисаноста и големото его да не се ви одбијат од глава.
 

Towelie

теХАЦЕ
Член од
26 јуни 2011
Мислења
307
Поени од реакции
254
Само битот е и е WIP, така да треба да го средам, да додадам интро нешто, ова - она.
Имам многу траки што не ми се извадени, после ќе си отворам една тема во Музик, и ќе ги ставам таму за да не замарам во оваа тема.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173

Kajgana Shop

На врв Bottom