Хип хоп културата во Македонија

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Во кој градови и на кои продажни места може да се најде албумот Кутија од Струја?
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Во кој градови и на кои продажни места може да се најде албумот Кутија од Струја?
Kumanovo - Master Trejd

Veles - Unison

Kicevo - Vemaks Rekords

Struga - Kredenec

Ohrid - ZZ Top

Bitola - Centro Trejd

Prilep - Litium

Strumica - Kasper Multimedija

Radovis - So-Ni

Stip - Knizara Tokom

Kocani - Shishko

Cena:150 denari
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Песната "Цијанид" има предиспозици да биде нај-хардкор песна што сум ја слушнал од СТРАЈК :D.

Свака му част
 
Член од
22 септември 2005
Мислења
79
Поени од реакции
1
Пстттттттттттттттттттт Строго Доверливо......никој да незнае:)

 
Член од
17 мај 2011
Мислења
5
Поени од реакции
8
download линк
http://www.megaupload.com/?d=H2NYMDIE

sEvergreen MemorieZ е компилациски албум кој е сниман во периодот 2010/11 година.
Уште на почетокот, кога се уште идејата за ваков проект ни беше нецелосна и сеуште бевме несигурни во она што го правиме, знаевме дека сакаме само едно нешто: Да биде оригинална и да ја искористиме секоја можна секунда на понудените 16 инструментали за нешто што сметавме дека треба да биде искажано. Почнавме со малку, но завршивме со (речиси) сите убијци на битови од северниот дел на Скопје, вклучувајќи и некои од постарите. Пред се ни беше важно што успеавме да ја обединиме школата која до некој степен беше поделена, го тргнавме егото на страна, заедно со верската и националната припадност и едноставно, уживавме во музиката додека ја правевме. На компилацијата се рецитира на македонски, албански и босански јазик и има 11 артисти, меѓу кои се и ветераните Music Masta Vlado G, Sunset Maestro и Один За продукцијата беа задолжени Ѓоре Милевски-Џоле, Владо Грозданоски и Дуле Христов. Мастерингот беше изработен од Partyman Mastering. Исто така, со компилацијата се врши и промоција на 2 песни од страна на MM Vlado G (основач на Instant Beat), снимани во раните деведесетти, за кои сме сигурни дека примамливо ќе ви звучат. Останува само да се преслуша овој проект и да се сфати главната поента на сите песни, дека нема поделби во хип хопот - има само луѓе што го претставуваат него, и луѓе што го живеат.

Албумот беше промовиран на 18ти април, на хип хоп дебатата која се одржа во American Corner од страна на членовите на hiphopmacedonia.com


Плеј листа:

1. sEvergreen ft. Odin & Sunset – Cypher
2. Dzole&ToshkaZ – 19ка
3. Dozhivotna Smena ft. Tesophobia – Kunem Se
4. Instant Beat (1995) – Kec so tush
5. D’One ft. Deb L – Intelekt
6. Sunset ft. Odin - Nemirite
7. Dzole&ToshkaZ ft. Deb L – Blame it on the Moon
8. Tesophobia – Prati Me
9. D’One ft. ToshkaZ - Ambicija
10. Severnjak ft. Dado – 4 O’clock rap
11. Dozhivotna Smena – Vo dzebot
12. ToshkaZ ft. Topche – Razlika
13. Instant Beat (1993) – Nazad odi satot
14. Dzole&ToshkaZ – Krienka
15. sEvergreen – Konac
16. Outro

(превземено од hiphopmacedonia.com)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
" Денеска поголемиот дел од хипхоп изведувачите се занимаваат со рап само заради финансиска добивка.
Немаат морал и одговорност кон младината која се идентификува со истите
. - Да Џака Накот
"


Drugar licno li ova Dzaka go ima kazano ? Moze da mi kazes kade go ima kazano napisano ili izrapuvano ova, cisto onaka me interesira ... kazi mi od kade, sakam da go cujam i jas :) ( ne deka ne ti veruvam, naprotiv, prosto sakam da go vidam/cujam i jas )
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
" Денеска поголемиот дел од хипхоп изведувачите се занимаваат со рап само заради финансиска добивка.
Немаат морал и одговорност кон младината која се идентификува со истите
. - Да Џака Накот
"


Drugar licno li ova Dzaka go ima kazano ? Moze da mi kazes kade go ima kazano napisano ili izrapuvano ova, cisto onaka me interesira ... kazi mi od kade, sakam da go cujam i jas :) ( ne deka ne ti veruvam, naprotiv, prosto sakam da go vidam/cujam i jas )
А да му се обратиш на профилот на тој што уствари мислиш дека го цитираш?

И да, видеото на Raw`n`Wicked е одлично, инструменталот кине, Vibe e човекот.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Ги знае некој Морбидна Реалност? Односно дали ги знаел затоа што се распаднати :)
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Не дека сега е лош рапот како музика , напротив има многу квалитетни млади македонски рап артисти , ама хип хоп културата како таква се тера у курац.
Чисто ради глупсотиве 1Love Легија и Токсиокологија Кру - ЧЕКЕРАУКЦ. Многу ми се недозреани дечиња со истото , неможам да ги гледам како се глупираат на сцена мислејќи дека се интересни. Рапот беше став и мисла а горенаведените го рамнат со попот со песни како Смеј се пеј и се е океј или Чекераукц. А за Тони Зен и Слаткар нема потерба ни да се зборува на темата.
Како и да е , да не го тупам многу еве нешто постаро , на кој му текнува - респект .
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Sosema se slozuvam so misery .... rapo deneska stana cepatlak .. ja nema mokjta finesata i energijata u nego vekje .... se nekoj pomada raperi so MTV ponasanje ....

 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Оригиналност.

Тоа ни недостасува...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom