Хип хоп културата во Македонија

Член од
5 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
50
Трап не постои у Македонија.
Сега секоја mainstream песна се смета за трап иако истата нема врска со трап.

In trap music, lyrical themes must revolve around the general life and culture in the "trap" or in the actual southern "trap house" where narcotics are being sold. The term "trap" refers to places where drug deals take place. Other topics also include street life, acquiring wealth, violence, American vehicles, and life experiences that artists have faced in their southern American surroundings. By definition, if the "trap" is not discussed in the song, it is not "trap" music.

Zeebomb, 2bona и други кои иако се солидни сепак немаат никаква допирна врска со трап, ниту се тврди, ниту имаат трап позадина, ниту пак песните им се со трап теми.

Еве чист пример, споредете ова што ќе го оставам одоздола со било што друго што имаат извадено Zeebomb или 2bona и другите.


(поготово 1:44 па натаму)

Иначе у врска со моабетот, Македонија има прејака андерграунд рап сцена само недостасува тој локален бум бап рап, но доаѓаат нови генерации на рапери па допрва ќе видиме.
Недостасува бумбап звукот дa излезе од својот шаблон што се изгради овде (последно кул ми беше на гоце саф битовите што беа семплувани од македонски евергрини што се најдоа на албумите на страјк, другото горе-доле се ми е генерички бумбап звук), доста има биг-пан/ву-танг вајб, преслушано е више тоа, ја не знам дали има некој битмејкер што слуша бумбап албуми што излагаат последниве 10 години, дека има доста квалитетен материјал посебно екипата што ја поврза алхемичар во "поандерграунд" сцената во америка као што се марсиано, гризелда, евиденс, болди џејмс, фреди гибс... се е тоа бумбап и има олдскул вајб но со свежа продукција.

 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

ke gi preslusam bravo , ubo so si gi prikacil ovie nevideni do sega
Автоматски споено мислење:

za nas stari barabi ne e trap
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Ако некој има голема колекција Мp3 македонски рап нека праќа линкче за симнување.

Значи ми треба доста нови ствари и нешто старо. Страјк, СТР2, Лд Пистолеро, Саф, S.A.M. Курчо, Зад Аголот, Дарко Алфа, Тонио Сан, Лас Веѓас, Лукс Кмала, ЗееБомб...
Супер би било доколку се цели албуми ама може и само како траки.
 
Член од
5 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
50
Ако некој има голема колекција Мp3 македонски рап нека праќа линкче за симнување.

Значи ми треба доста нови ствари и нешто старо. Страјк, СТР2, Лд Пистолеро, Саф, S.A.M. Курчо, Зад Аголот, Дарко Алфа, Тонио Сан, Лас Веѓас, Лукс Кмала, ЗееБомб...
Супер би било доколку се цели албуми ама може и само како траки.
за од зад аголот најдобро ти е од тука да ги преземеш целосно проектите
Автоматски споено мислење:

од легијата овде ги имаш само империјата и деценија
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
за од зад аголот најдобро ти е од тука да ги преземеш целосно проектите
Автоматски споено мислење:

од легијата овде ги имаш само империјата и деценија
Албуми од Лд Пистолеро, Страјк симнав од Јутјуб а Зад Аголот симнав дел од нивниот bandcamp сајт.

Денес ќе симнам уште нешто.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
комшо, пукај и нешо локално :cool:

И ова е добро ама од локално Курчо S.A.M. може. Да се тера тој филм нешто со повеќе брзи битови, семплови. Нешто стил Диџеј Гоце, Зад Аголот, Курчо, Контра Напад, СВП, ЛД Пистолеро, Страјк, СТР2, Дадо Ортографија, Лукс Кмала и слично.
 
J

joli1

Гостин
И ова е добро ама од локално Курчо S.A.M. може. Да се тера тој филм нешто со повеќе брзи битови, семплови. Нешто стил Диџеј Гоце, Зад Аголот, Курчо, Контра Напад, СВП, ЛД Пистолеро, Страјк, СТР2, Дадо Ортографија, Лукс Кмала и слично.
Види Т-Клан, мислим дека би ти лежело уз вожња.
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.145
Од кога се деси тоа со Брус, не можам да го слушам Тонјо Сан како ми попува тука у песни.

Нека се носи у пизду матер и он и неговата шугава музика.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.544
Од кога се деси тоа со Брус, не можам да го слушам Тонјо Сан како ми попува тука у песни.

Нека се носи у пизду матер и он и неговата шугава музика.
кажи а... И мене оние стихови за лојалност, другарство итн не ме маваат како што ме маваа пред дешавката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom