Хип хоп културата во Македонија

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.075
Поени од реакции
1.451
EY EYYYY EYYY!

Не е лошо, треба малце да намалат со аутотјунот, сите исто звучат. EYYYYYY!

Друго... ~12.000 прегледи за 11 часа кажува добро што се слуша кај публиката моментов.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.100
Поени од реакции
12.305
Нешто ново од Тетово, Курчо на битот.

 
Член од
5 септември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
18
Покрај ова на каналот има и доста други емисии поврзани со глобалната и локалната хипхоп сцена, добар и за жал единствен серијал кај нас поврзан со хипхоп
 

Riken

...
Член од
9 декември 2008
Мислења
9.029
Поени од реакции
16.859
Рапот како да вергла у една иста брзина кај нас, толку ли нема некој да дигне ниво малку?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.100
Поени од реакции
12.305
na primer ko smoki vo srbija
Смоки е вистински репрезент на социјалната класа поради неговото тешко растење, така да имал среќа што имал дарба за оваа музика и ете станува тоа што е. Плус и може да си го вади лебот со тоа поради пазарот, во Македонија раперите ни во најдобрите денови го немале тој луксуз а не па денес. Треба да се поврзат многу работи а и опшеството кај нас е тиња, младината цени други вредности, сите сакаат да се децата на богаташите и сонуваат да се као нив, ги заболе за тоа што се социјална класа и за "правдината".
 
Член од
5 септември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
18
Рапот како да вергла у една иста брзина кај нас, толку ли нема некој да дигне ниво малку?
Па проблемот е што никогаш сме немале рап сцена - дали е мејнстрим или андерграунд, се на периоди било, една година ќе излезат 2/3 албуми, па наредните 4 години супер ќе е ако излезе едена албум и некое еп
Автоматски споено мислење:

Смоки е вистински репрезент на социјалната класа поради неговото тешко растење, така да имал среќа што имал дарба за оваа музика и ете станува тоа што е. Плус и може да си го вади лебот со тоа поради пазарот, во Македонија раперите ни во најдобрите денови го немале тој луксуз а не па денес. Треба да се поврзат многу работи а и опшеството кај нас е тиња, младината цени други вредности, сите сакаат да се децата на богаташите и сонуваат да се као нив, ги заболе за тоа што се социјална класа и за "правдината".
Смоке има одлична позадина како рап артист, но реално почна премногу да досадува со тоа кој е, што е прав рап,а и покрај смоке и нашиве рап артисти заглавија на тој '90 стил рап и се уште се форсира и се е некоја рециклажа на рапот од златната ера. А и на крајот од денот раперите прават музика за рап фановите, па поради тоа нема потреба од премногу докажување што е прав рап.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.100
Поени од реакции
12.305
Па проблемот е што никогаш сме немале рап сцена - дали е мејнстрим или андерграунд, се на периоди било, една година ќе излезат 2/3 албуми, па наредните 4 години супер ќе е ако излезе едена албум и некое еп
Автоматски споено мислење:


Смоке има одлична позадина како рап артист, но реално почна премногу да досадува со тоа кој е, што е прав рап,а и покрај смоке и нашиве рап артисти заглавија на тој '90 стил рап и се уште се форсира и се е некоја рециклажа на рапот од златната ера. А и на крајот од денот раперите прават музика за рап фановите, па поради тоа нема потреба од премногу докажување што е прав рап.
Друже сами сте по малку контрадикторни со ова. Викаш здосадил со ова а Смоке баш најдобрата музика и најмногу добива на слава последните години. Ќе се согласам дека е навистина до некој степен досадно да ја користи цело време таа тематика, но на крајот од денот па и рапот е дисување и рпустање, траперите пејат цело време за како они биле најјаки, тепале, ебеле, колеле, се им било за маркетинг и кеш, па ок де, ако е така што не му вратија еднаш на еден дисс со нешто ете да си зголемат маркетинг и популарност. Рексона од басивити во оној дел каде што се оценуваат текстови го "удри" Смоке и го направи тоа на кјрвински начин што на Смоке му дава за право да ги диса колку сака. Само пак ќе кажам полека станува банално као сам со себе да се диса, затоа што овие не враќаат на ништо.
 
Член од
5 септември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
18
Друже сами сте по малку контрадикторни со ова. Викаш здосадил со ова а Смоке баш најдобрата музика и најмногу добива на слава последните години. Ќе се согласам дека е навистина до некој степен досадно да ја користи цело време таа тематика, но на крајот од денот па и рапот е дисување и рпустање, траперите пејат цело време за како они биле најјаки, тепале, ебеле, колеле, се им било за маркетинг и кеш, па ок де, ако е така што не му вратија еднаш на еден дисс со нешто ете да си зголемат маркетинг и популарност. Рексона од басивити во оној дел каде што се оценуваат текстови го "удри" Смоке и го направи тоа на кјрвински начин што на Смоке му дава за право да ги диса колку сака. Само пак ќе кажам полека станува банално као сам со себе да се диса, затоа што овие не враќаат на ништо.
Па кај смоке проблемот е што битовите се доста слични како секој претходен, како и кај секоја бумбап трака на балканов, ја би сакал да го слушнам смоке и останатите артисти на бумбап битови што се денеска актуелни (на пример битовите како што се на гризелда, коишто направија бумбап ренесанса во америка благодарение пред се на алхемичарот и дарингер) и плус ако си бумбапер нормално е да ги слушаш и рап артистите што се моментално активни (примарно америка и њу јорк) и да се трудиш нивното ниво да го достигнеш, а не да си заостанат во звукот и да не слушаш ништо подалеку од вутанг (мејнстрим времето на вутунг си поминало (нормално, албумите се класици и ќе се слушаат засекогаш), но тие не се труделе да имаат слични битови како раким, паблик енеми итн., изградија свој автентичен стил и сами по себе беа појава кога ќе видиш група рапери на бина како сите рапуваат, а истовремено да не е хаотично), дека рапот никогаш не престанал да расте и се развива, денеска се исто актуелни рап артисти што се па дури и на ниво погоре од претходниците, што треба да е нормално тоа, новата школа рапери да напредува, а старата да претставува прототип кон која насока да се развива звукот (тоа во америка си тече доста нормално). Дека покрај толку албуми, кај смоке не гледам ништо иновативно во звукот, јас би сакал секој нареден албум продукциски да му е понапреден, дека ако си голем рап фан ќе ја пратиш константно културава, а не само периодот околу златната ера и нивните артисти. Во врска со дисањето се согласувам, составен дел е од културава, но само на балканов не знам колку е ефективно, но интересно е секогаш кога има некакви бифови и дисања, а за траперите, па проблемот е што доста се користи тој термин, а никој нема преслушано ни 1 трап албум од било кој амерички артист, а и звукот на трапот не е нешто нов, датира од '90, само што последнава декада се актуелизираше (доста трапот го поврзуваат со звукот од југот). За потегот на рексона би се согласил дека е и доста циничен, а за дисовите на смоке, пак ќе кажам, во 2021 година да ми кажува некој што е прав рап ми е непотребно, како да се труди да се докажува и мета му е пошироката публика ("трап" публиката) да докаже што е прав рап и да ја пренасочи кон себе, дека мислам нема потреба на рап фан да му покажуваш што е прав рап.

ПС фала ти што ми реплицираше, мислам дека треба доста поактивно да има ваквии "форумски" дебати, дека се доста клучен дел од културава.
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
837
Поени од реакции
4.126
У главном ТИЊА е рапот во МК во моментов со исклучок на неколку поединци.

ТИЊА.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
274
Поени од реакции
1.177
Трап не постои у Македонија.

Сега секоја mainstream песна се смета за трап иако истата нема врска со трап.

In trap music, lyrical themes must revolve around the general life and culture in the "trap" or in the actual southern "trap house" where narcotics are being sold. The term "trap" refers to places where drug deals take place. Other topics also include street life, acquiring wealth, violence, American vehicles, and life experiences that artists have faced in their southern American surroundings. By definition, if the "trap" is not discussed in the song, it is not "trap" music.

Zeebomb, 2bona и други кои иако се солидни сепак немаат никаква допирна врска со трап, ниту се тврди, ниту имаат трап позадина, ниту пак песните им се со трап теми.

Еве чист пример, споредете ова што ќе го оставам одоздола со било што друго што имаат извадено Zeebomb или 2bona и другите.


(поготово 1:44 па натаму)

Иначе у врска со моабетот, Македонија има прејака андерграунд рап сцена само недостасува тој локален бум бап рап, но доаѓаат нови генерации на рапери па допрва ќе видиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom