Хип хоп културата во Македонија

Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.385
Поени од реакции
10.844
Zašto e kopile smrdeno. :gjavol::gjavol::gjavol:
Автоматски споено мислење:
Веројатно си некој средношколец кој пробува да завземе некоја страна и да прати некаков тренд и стандарди кои ги наметнува општеството, во стилот на “Ако си рапер носи спуштени панталони или дуксерка плус капче“, ама со тек на време ќе сфатиш дека тоа не е поентата во целата приказна. Рапот не е само музика, ако ти претставува само музика ќе ти се здосади кога тогаш, ќе речеш ова е се исто, ќе бараш нови звуци, ќе се фокусираш на трап и секој нов звук што доаѓа. Рапот е начин на изразување. Некој пишува книга, некој црта графити, некој црта на платно, некој снима рап песни, секој различно изразува чувства. Сите ние грешиме, кој дилал, кој бил премногу агресивен, кој дома дигнал рака, кој оставил на цедило другар, кој украл, кој убил некого, ете Тони си ја прифаќа вината во ситуацијата со Брус, он тоа згрешил.

Може да не ја почитуваш таа негова постапка и во право си за тоа, ама не и неговата музика оставена зад себе. Особено не ако пред случката ти си го слушал и си се крстел во него, а сега не сакаш песна да му слушаш, одеднаш станал најлош, кој тука е со лабилни ставови и е незрела личност?

Еве еден коментар оставен од мене на една песна од Тони од новиот серијал поточно “Твоја соба“, може истото да се постави и за тебе само место дислајк би преформулирал во зошто толкава омраза.

“Зошто dislike бе луѓе? Ќе ми образложи ли некој? Не пишувам да соберам лајкови од подржувачи на песнава, туку да добијам мислење од луѓе што ставиле dislike, која е причината? Можеби сте само посматрачи од страна кои слепо се фатиле да подржуваат само една страна, а воедно да ругаат друга, без да отворат уши и да го слушнат конкретното дело кое го дислајкнале? Можеби сте очекувале во песнава некоја диско трака, па сте се разочарале дека сте наишле на вакво парче поезија? Можеби сте фанови на Тони ама очекувате од него песни како Грин Аут Бандит и да редиме рими ветер од северот, можеби не сте ни вие созреани за да слушнете позрели ставови на истиот Тони? Ве молам одговорете ми, јас нема да ви коментирам понатаму и да го судам вашиот став (ако го имате).“

И размисли, не е добро да живееш со толкава омраза, јас не мразам луѓе кои ме избркале на улица, кои и кршеле ребра на мајка ми, кои правеле се за да не преживеам кога сум бил помал кога ми биле лимитирани моите сетила за борба, а ти мразиш човек кој оставил толку музика и текстови зад себе и толку придонесол на мак рап сцената, само затоа што направил лошо на негов другар, притоа ти не ги познаваш лично и двајцата, нема логика. Некој ете рапер ако убие, силува и се најлошо, јас пак ќе продолжам да ги слушам неговите песни кои сум ги слушал и ми помогнале, исто како што читаш автор на книга кој е криминалец, во затвор итн.

Еден ден кога ќе созреат ставовите и кога ќе сфатиш што ти зборувам, можеш да му се извиниш на човекот.

И запомни, ставовите твои не треба да се исти со општоприфатените ставови, ако грото Легионери одлучиле да го хејтаат Тони не мораш и ти, можеш да ги почитуваш и двете страна, како што си ги почитувал до пред настанот. Нема ништо црно бело, јас пример сум го почитувал Слаткар во ЕО, не сум ги почитувал ФМ и тој бран песни, ама после сум му ги почитувал песните ко Разговор со совеста, а грото луѓе имале ставови од типот “чим е од Слаткар се е лошо, клошар е тој, срамота е да се слушне било што од него“, многу погрешно. И за странски артисти истото е, мене од Тупак не ми се допаѓаат песните I get around или California love и тоа е тоа, ако е од артист кој го почитуваш и ти подарил толку добри песни, не значи дека се од него мора да е добро. Поздрав.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.824
Веројатно си некој средношколец кој пробува да завземе некоја страна и да прати некаков тренд и стандарди кои ги наметнува општеството, во стилот на “Ако си рапер носи спуштени панталони или дуксерка плус капче“, ама со тек на време ќе сфатиш дека тоа не е поентата во целата приказна. Рапот не е само музика, ако ти претставува само музика ќе ти се здосади кога тогаш, ќе речеш ова е се исто, ќе бараш нови звуци, ќе се фокусираш на трап и секој нов звук што доаѓа. Рапот е начин на изразување. Некој пишува книга, некој црта графити, некој црта на платно, некој снима рап песни, секој различно изразува чувства. Сите ние грешиме, кој дилал, кој бил премногу агресивен, кој дома дигнал рака, кој оставил на цедило другар, кој украл, кој убил некого, ете Тони си ја прифаќа вината во ситуацијата со Брус, он тоа згрешил.

Може да не ја почитуваш таа негова постапка и во право си за тоа, ама не и неговата музика оставена зад себе. Особено не ако пред случката ти си го слушал и си се крстел во него, а сега не сакаш песна да му слушаш, одеднаш станал најлош, кој тука е со лабилни ставови и е незрела личност?

Еве еден коментар оставен од мене на една песна од Тони од новиот серијал поточно “Твоја соба“, може истото да се постави и за тебе само место дислајк би преформулирал во зошто толкава омраза.

“Зошто dislike бе луѓе? Ќе ми образложи ли некој? Не пишувам да соберам лајкови од подржувачи на песнава, туку да добијам мислење од луѓе што ставиле dislike, која е причината? Можеби сте само посматрачи од страна кои слепо се фатиле да подржуваат само една страна, а воедно да ругаат друга, без да отворат уши и да го слушнат конкретното дело кое го дислајкнале? Можеби сте очекувале во песнава некоја диско трака, па сте се разочарале дека сте наишле на вакво парче поезија? Можеби сте фанови на Тони ама очекувате од него песни како Грин Аут Бандит и да редиме рими ветер од северот, можеби не сте ни вие созреани за да слушнете позрели ставови на истиот Тони? Ве молам одговорете ми, јас нема да ви коментирам понатаму и да го судам вашиот став (ако го имате).“

И размисли, не е добро да живееш со толкава омраза, јас не мразам луѓе кои ме избркале на улица, кои и кршеле ребра на мајка ми, кои правеле се за да не преживеам кога сум бил помал кога ми биле лимитирани моите сетила за борба, а ти мразиш човек кој оставил толку музика и текстови зад себе и толку придонесол на мак рап сцената, само затоа што направил лошо на негов другар, притоа ти не ги познаваш лично и двајцата, нема логика. Некој ете рапер ако убие, силува и се најлошо, јас пак ќе продолжам да ги слушам неговите песни кои сум ги слушал и ми помогнале, исто како што читаш автор на книга кој е криминалец, во затвор итн.

Еден ден кога ќе созреат ставовите и кога ќе сфатиш што ти зборувам, можеш да му се извиниш на човекот.

И запомни, ставовите твои не треба да се исти со општоприфатените ставови, ако грото Легионери одлучиле да го хејтаат Тони не мораш и ти, можеш да ги почитуваш и двете страна, како што си ги почитувал до пред настанот. Нема ништо црно бело, јас пример сум го почитувал Слаткар во ЕО, не сум ги почитувал ФМ и тој бран песни, ама после сум му ги почитувал песните ко Разговор со совеста, а грото луѓе имале ставови од типот “чим е од Слаткар се е лошо, клошар е тој, срамота е да се слушне било што од него“, многу погрешно. И за странски артисти истото е, мене од Тупак не ми се допаѓаат песните I get around или California love и тоа е тоа, ако е од артист кој го почитуваш и ти подарил толку добри песни, не значи дека се од него мора да е добро. Поздрав.
+1.
Рапот е како некоја добра стара книга, што повеќе поминува време, повеќе има смисла, тргни од албумот на СТР2, од песната Балкан, колку други песни Балкан се направија во модерното време, која од нив ќе има значење за 2, 3 децении тоа го знае секој.
 
Член од
5 септември 2018
Мислења
22
Поени од реакции
20
ќе ти се здосади кога тогаш, ќе речеш ова е се исто, ќе бараш нови звуци, ќе се фокусираш на трап и секој нов звук што доаѓа
па нема ништо лошо во тоа што рапот се шири во некои нови правци и каде има подеднакво добри артисти како и во "рил рапот", само проблемот овде е што доста се збори за трапот, а никој нема преслушано ни 1 амерички трап албум, а уште поголем проблем е што кај нас трап артистите гледаат како проаѓаат балканските актуелни артисти и врз тоа го градат својот звук (што има мала допирна точка со трапот во америка и додека проаѓа овој тренд на трап + фолк ќе си тераат), додека преку 90% од нашиве рап артистите немаат појма што се дешава со цела актуелна хип хоп култура и звук во америка, туку останаа само на периодот до '00 и артистите што тогаш биле актуелни и се што е ново ако не е нас, ву-танг итн по дифолт не чини

пс нас на последните греми освои награда за најдобар рап албум, а поголемиот дел од траките се трап и според тоа сега нас се продаде и не е повеќе рапер??
 
Член од
17 март 2015
Мислења
1.339
Поени од реакции
5.242
Автоматски споено мислење:

За тие што го бранат Тонио Сан, нека пробаат да се стават во кожата на Брус како би им било кога "најдобриот" другар би им ја ебел девојката подолг период? Не викајте дека не е крив, зошто ако бил прав другар ќе му кажел уште на прво удварање дека и шета гзот и ќе му го спаси времето што го губи со неа залудно
другар, музиката е една работа, приватниот живот е друга работа, е, оваа испадна после целата ситуација, не можеш да речеш дека не е добра и да не ја слушаш само поради тоа.
Автоматски споено мислење:

денеска се навратив на албумите од титаниум од прилеп, не е можно колку само се потценети момците, овој звук заслужува повеќе почит, или толку сме вистинските што препознаваме?
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
64
Веројатно си некој средношколец кој пробува да завземе некоја страна и да прати некаков тренд и стандарди кои ги наметнува општеството, во стилот на “Ако си рапер носи спуштени панталони или дуксерка плус капче“, ама со тек на време ќе сфатиш дека тоа не е поентата во целата приказна. Рапот не е само музика, ако ти претставува само музика ќе ти се здосади кога тогаш, ќе речеш ова е се исто, ќе бараш нови звуци, ќе се фокусираш на трап и секој нов звук што доаѓа. Рапот е начин на изразување. Некој пишува книга, некој црта графити, некој црта на платно, некој снима рап песни, секој различно изразува чувства. Сите ние грешиме, кој дилал, кој бил премногу агресивен, кој дома дигнал рака, кој оставил на цедило другар, кој украл, кој убил некого, ете Тони си ја прифаќа вината во ситуацијата со Брус, он тоа згрешил.

Може да не ја почитуваш таа негова постапка и во право си за тоа, ама не и неговата музика оставена зад себе. Особено не ако пред случката ти си го слушал и си се крстел во него, а сега не сакаш песна да му слушаш, одеднаш станал најлош, кој тука е со лабилни ставови и е незрела личност?

Еве еден коментар оставен од мене на една песна од Тони од новиот серијал поточно “Твоја соба“, може истото да се постави и за тебе само место дислајк би преформулирал во зошто толкава омраза.

“Зошто dislike бе луѓе? Ќе ми образложи ли некој? Не пишувам да соберам лајкови од подржувачи на песнава, туку да добијам мислење од луѓе што ставиле dislike, која е причината? Можеби сте само посматрачи од страна кои слепо се фатиле да подржуваат само една страна, а воедно да ругаат друга, без да отворат уши и да го слушнат конкретното дело кое го дислајкнале? Можеби сте очекувале во песнава некоја диско трака, па сте се разочарале дека сте наишле на вакво парче поезија? Можеби сте фанови на Тони ама очекувате од него песни како Грин Аут Бандит и да редиме рими ветер од северот, можеби не сте ни вие созреани за да слушнете позрели ставови на истиот Тони? Ве молам одговорете ми, јас нема да ви коментирам понатаму и да го судам вашиот став (ако го имате).“

И размисли, не е добро да живееш со толкава омраза, јас не мразам луѓе кои ме избркале на улица, кои и кршеле ребра на мајка ми, кои правеле се за да не преживеам кога сум бил помал кога ми биле лимитирани моите сетила за борба, а ти мразиш човек кој оставил толку музика и текстови зад себе и толку придонесол на мак рап сцената, само затоа што направил лошо на негов другар, притоа ти не ги познаваш лично и двајцата, нема логика. Некој ете рапер ако убие, силува и се најлошо, јас пак ќе продолжам да ги слушам неговите песни кои сум ги слушал и ми помогнале, исто како што читаш автор на книга кој е криминалец, во затвор итн.

Еден ден кога ќе созреат ставовите и кога ќе сфатиш што ти зборувам, можеш да му се извиниш на човекот.

И запомни, ставовите твои не треба да се исти со општоприфатените ставови, ако грото Легионери одлучиле да го хејтаат Тони не мораш и ти, можеш да ги почитуваш и двете страна, како што си ги почитувал до пред настанот. Нема ништо црно бело, јас пример сум го почитувал Слаткар во ЕО, не сум ги почитувал ФМ и тој бран песни, ама после сум му ги почитувал песните ко Разговор со совеста, а грото луѓе имале ставови од типот “чим е од Слаткар се е лошо, клошар е тој, срамота е да се слушне било што од него“, многу погрешно. И за странски артисти истото е, мене од Тупак не ми се допаѓаат песните I get around или California love и тоа е тоа, ако е од артист кој го почитуваш и ти подарил толку добри песни, не значи дека се од него мора да е добро. Поздрав.
зошто би почитувал човек кој што пее за другарство и верност, а прави најголемо неверство што може да постои на најдобриот другар?
Повеќе ќе верувам на "аир максот е на нога", од колку "почит до сите вистински пријатели" после тој чин.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
390
Поени од реакции
1.609
зошто би почитувал човек кој што пее за другарство и верност, а прави најголемо неверство што може да постои на најдобриот другар?
Повеќе ќе верувам на "аир максот е на нога", од колку "почит до сите вистински пријатели" после тој чин.
Имаш право.

Не го подржувам пишувањето се и сешто на артисти, но кога снимаш песни за другарство и излегуваш хипокрит и му ја ебеш жената на типец кој што е со тебе у бенд, тогаш очекувано е да бидеш хејтан.

Зарем неколку типци од Легијата не снимаа реклама за една од поголеми македонски фирми? Мислам за Т-Мобиле снимаа, ако не се лажам.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.824
зошто би почитувал човек кој што пее за другарство и верност, а прави најголемо неверство што може да постои на најдобриот другар?
Повеќе ќе верувам на "аир максот е на нога", од колку "почит до сите вистински пријатели" после тој чин.
Далеку од тоа дека има поштовање после тоа, ама дека оставил траки зад себе оставил, не може никогаш да биде на ниво на ЛД или Страјк после тоа е тоа.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
13.333
Поени од реакции
25.579
Далеку од тоа дека има поштовање после тоа, ама дека оставил траки зад себе оставил, не може никогаш да биде на ниво на ЛД или Страјк после тоа е тоа.
Технички е над нив, малиот инцидент на страна, за нив е Господ... ако воопшто може да прогласуваме Господ во македонски рап - музика која се слуша до 17 годишна возраст од што е срање и не евоулира во ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom