Хипхоп културата надвор од нашите граници

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Поентата ми беше дека џабе го напиша тоа кога никој не го занима. Да не си некој музички поткован тип да пресудуваш дали рапот е музика. Ако не си знаел пости и инструментален рап каде учествуваат и по 10 изведувачи кои свират на интрументи.
И ? Јас не реков дека не е музика рапот . Не реков дека нема инструменти. Коментирав во однос на тоа дека не е пеење туку рецитирање бидејќи е ПОЕЗИЈА!
Ако не знаеш да го разбереш тоа што го читаш , не реплицирај , ќе ти заштеди време и нема да испаднеш глуп...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
И ? Јас не реков дека не е музика рапот . Не реков дека нема инструменти. Коментирав во однос на тоа дека не е пеење туку рецитирање бидејќи е ПОЕЗИЈА!
Ако не знаеш да го разбереш тоа што го читаш , не реплицирај , ќе ти заштеди време и нема да испаднеш глуп...
Океј брат ја сум глуп ти не си... Задоволен? Ај сега слушај си "комплексна" музика:smir:
 
Член од
7 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
3
И се испровоцира и напиша глупост.. И сега среќен ?? Стереотипна /Искомплексирана особа...
Рапот е рецитирање , get over it . Ако рапот го доживуваш како поезија , рецитирање е на битови , не е пеење сигурно .
А Металот е многу покомплексен од трескање од земја и дерење .. Треба да чуеш пред да збориш ...
i aj kazi sea koj ispadna iskompleksiran ja ili ti?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
...И поентата ти беше ?
Абе брат не сакаш рап, надвор од темава мислам сега да не се навредуваме.... :S

И хип хоп е култура а рап дел од неа.
Инаку највеќе сакам олд-скул рап, после тоа графити :)
И битбокс :)
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
О боже , човек ви објаснува работи и ништо..
Слушам рап како прво , ама олдскул и хороркор рап само .
И bad_copyz ако не го свати постот твое си е . Јас не реков дека металот е подобар од рапот или нешто такво (макар да музички е , ама станува збор за лично мислење) туку реков дека не е дерење и трескање од земја како што ти го нарече. Само коментирав на делот дека рапот е рецитирање бидејќи рапот е поезија , создаден е како поезија и претставуван е како поезија. Ако не го сваќаш ова како комплимент (во однос на музиката) незнам што би требало да биде комплимент.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
За да не забега темава со караници ко обично..
Блинд што слушаш од хороркорче? Да погодам ти како металец Twiztid ги знаеш?
Што поштуеш од рапче општо тоест пошо и олдскул спомна?...
Ајде нема потреби од расправии..
Да дискутираме за РАП!
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.375
Поени од реакции
25.139
Јас од Рап/Хип-Хоп сцената не сум слушал за жал многу, ама името кон кое имам неограничена љубов и ме фасцинира што откривам се поубави и поубави текстови е Sean Daley (Atmosphere).
Не поминува ден да не си ги рецитирам песните Yesterday, Fuck you Lucy, The Woman with Tattooed hands итн итн...
Многу ги слушам Atmosphere и им се дивам.
Имам дома една мп3-ка од продукција Rhymesayers Entertainment која ми ја даде еден другар. Тука има многу изведувачи, само не сум стигнал да ги простудирам.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Ајде дојде време... понеделник сме.... за само 5 дена... Клуб Кастро... влез 150 денари .. почеток: 21:00... нека се пропуца баксузот на Џејсон Кругер хаха :helou:
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Оваа журка... е одложена .. наместо во петок... на 13 ... поради другата журка у Кастро.. е одложена... очекувам да биде одлично... посебно зашто и Синди и цела Легија ќе дојде нема само Џакси Накси да рока и океј секогаш со Џака се мисли Џака и РОНИН :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom