Хипхоп културата надвор од нашите граници

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.670
Поени од реакции
5.571
Овој Mic Mc e добар во брзо рапување.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.670
Поени од реакции
5.571
nisto bratko me razocara dve napred trin nazad odis ti ova ne e rap
Знаев дека некој одма ќе пише вака. Да не е рап, можда спаѓа во хип хоп ова. Мене ми е доста интересно како Mic Mc брзо рапува.
 

Strictly

Hóka héy
Член од
9 јуни 2019
Мислења
342
Поени од реакции
1.185
Знаев дека некој одма ќе пише вака. Да не е рап, можда спаѓа во хип хоп ова. Мене ми е доста интересно како Mic Mc брзо рапува.
Хип хоп и рап е едно исто. Или што би рекле пуно рапери: хип хоп е целата култура (брејк денс, графити, луѓето, начинот на живеење), а рапот е музиката.

Ова најверојатно е Трап, специфични се тапаните и басот, некако по електронски, а хајхетовите (чинелите) прават цррррррр.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
274
Поени од реакции
1.177
Хип хоп и рап е едно исто. Или што би рекле пуно рапери: хип хоп е целата култура (брејк денс, графити, луѓето, начинот на живеење), а рапот е музиката.

Ова најверојатно е Трап, специфични се тапаните и басот, некако по електронски, а хајхетовите (чинелите) прават цррррррр.
Не би се сложил со второво брат.

Не сум сигурен, дали тука во оваа тема или во другата имам постирано, но сепак и овде ќе постирам.

In trap music, lyrical themes must revolve around the general life and culture in the "trap" or in the actual southern "trap house" where narcotics are being sold. The term "trap" refers to places where drug deals take place. Other topics also include street life, acquiring wealth, violence, American vehicles, and life experiences that artists have faced in their southern American surroundings. By definition, if the "trap" is not discussed in the song, it is not "trap" music.

Реално ова од Пајак е чиста модерна поп музика, нема допирна врска ниту со рап ниту пак со трап.

Не знам зашто типот некогаш фура некои такви лирики од типот гето, растен на бетон блабла, кога се гледа дека е детенце од дома што нема многу искусено од тој свет.

Да не навлагам многу у тоа, уживајте у тракава одоздола, за мене лично еден од најдобри балкански рапери.


 

Strictly

Hóka héy
Член од
9 јуни 2019
Мислења
342
Поени од реакции
1.185
Не би се сложил со второво брат.

Не сум сигурен, дали тука во оваа тема или во другата имам постирано, но сепак и овде ќе постирам.

In trap music, lyrical themes must revolve around the general life and culture in the "trap" or in the actual southern "trap house" where narcotics are being sold. The term "trap" refers to places where drug deals take place. Other topics also include street life, acquiring wealth, violence, American vehicles, and life experiences that artists have faced in their southern American surroundings. By definition, if the "trap" is not discussed in the song, it is not "trap" music.

Реално ова од Пајак е чиста модерна поп музика, нема допирна врска ниту со рап ниту пак со трап.

Не знам зашто типот некогаш фура некои такви лирики од типот гето, растен на бетон блабла, кога се гледа дека е детенце од дома што нема многу искусено од тој свет.

Да не навлагам многу у тоа, уживајте у тракава одоздола, за мене лично еден од најдобри балкански рапери.


малце е лошо со јазициве брад, ќе ти рече некој: слушај го трапов - а ти врска немаш можда за живина пее французот
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.084
Поени од реакции
15.246
Толку крај сечи лента ... човеков е најдобар независен рап артист за година 2021 :D
 

Strictly

Hóka héy
Член од
9 јуни 2019
Мислења
342
Поени од реакции
1.185
Represent the zoo
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
18
Толку крај сечи лента ... човеков е најдобар независен рап артист за година 2021 :D
dax, token и тој калибар на интернет/јутуб рапери ми биле секогаш кринџ за слушање, технички се ок но ми фали рап фактор во нив
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
232
Поени од реакции
200
dax, token и тој калибар на интернет/јутуб рапери ми биле секогаш кринџ за слушање, технички се ок но ми фали рап фактор во нив
Па да, звукот е битен, целосниот продукт, не само ако брзо рецитира. Што ако рецитира брзо хаха
 

Kajgana Shop

На врв Bottom