Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.334
Поени од реакции
10.731
Не може да кажеш дека Трам се потценети зашто некој од друга држава не ги знае. Кој слушал хрватски рап ги знае, најпозната хрватска група се. Имаат сега нови песни, ама далеку од нивото на старите.
Ова муабетов преценето/потценето некако субјективно му доаѓа, за секого различно. Не се сложувам дека секој кој слуша хрватски рап ги знаел, можеби поточно е секој кој слуша андерграунд хрватски рап ги знае/рапери од постари генерации, така би се сложил. Еве баш имам другарче од Хрватска од Загреб, просечен слушач на рап е, ги знае Фил Тилен, Стока, Неред, Шорти, ама нема појма кои се Трам 11 и Ел Бахати. Тоа време почеток на 21 век веројатно не биле потценети кај луѓето што слушаат рап, сега се тотално потценети според мене.

Некако не ми беше првичниот муабет со Вип, да копаме инкогнито артисти што вредат и имаат потенцијал но не се издигнале, туку кои од тие што се нешто на сценава, не ја добиваат потребната почит. Пример за преценети се ТХЦФ, дури и нивните некомерцијални песни кои спаѓаат во категорија рап, се апсолутно ништо посебно. Елдорадo дебело потценет исто.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
372
Поени од реакции
663
Ова муабетов преценето/потценето некако субјективно му доаѓа, за секого различно. Не се сложувам дека секој кој слуша хрватски рап ги знаел, можеби поточно е секој кој слуша андерграунд хрватски рап ги знае/рапери од постари генерации, така би се сложил. Еве баш имам другарче од Хрватска од Загреб, просечен слушач на рап е, ги знае Фил Тилен, Стока, Неред, Шорти, ама нема појма кои се Трам 11 и Ел Бахати. Тоа време почеток на 21 век веројатно не биле потценети кај луѓето што слушаат рап, сега се тотално потценети според мене.

Некако не ми беше првичниот муабет со Вип, да копаме инкогнито артисти што вредат и имаат потенцијал но не се издигнале, туку кои од тие што се нешто на сценава, не ја добиваат потребната почит. Пример за преценети се ТХЦФ, дури и нивните некомерцијални песни кои спаѓаат во категорија рап, се апсолутно ништо посебно. Елдорадo дебело потценет исто.
Абе кога збориме за рап, збориме за добар рап кој слуша, не тралалајка поп-рап или турбо рап. Да си хрват да не знаеш за Трам е ко македонец да не ги знае Саф или Аго.

За србиве ниту вип, ниту ТХЦФ не ми се по кеиф. Се изненадив коа видов со ДЈ Гоце песна, ама и таа им беше срање, многу се селски за да ги калсифицирам ко рапери. Смоке е најдобар од србиве, тврд звук и баш потценет рапер.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.334
Поени од реакции
10.731
Абе кога збориме за рап, збориме за добар рап кој слуша, не тралалајка поп-рап или турбо рап. Да си хрват да не знаеш за Трам е ко македонец да не ги знае Саф или Аго.

За србиве ниту вип, ниту ТХЦФ не ми се по кеиф. Се изненадив коа видов со ДЈ Гоце песна, ама и таа им беше срање, многу се селски за да ги калсифицирам ко рапери. Смоке е најдобар од србиве, тврд звук и баш потценет рапер.
Муабетот беше за потценети и непотценети. Саф се далеку од потценети, Саф се дури и преценети (непопуларно мислење). За Аго океј е некаде, ама Аго од се што иам слушано има многу многу ствари што се тешко ништо, така да може да испадне на крај и дека е нормално ценет, мадај импактот од продукција и што стои зад многу песни низ годините е секако голем.

Тхцф и Вип не би ги ставил во иста категорија, во подоцнежните години Вип исто беа срање, Адидас рекламираа нез што, ама на почетоците беа одлични, Тхцф дури и на почетоците не беа ништо посебно, на едно интервју баш имаа изјавено дека нивно најдобро дело е “За улицу и ортаке“, што е далеку далеку од песните на Вип на почетоците. Се сложувам дека таа песната со спот на теренче во капиштец со Гоце е чисто срање. Ваљда се ложат на тоа некои средношколци од 16 години, кој би знаел.

Супер е Смоке, мадај поише сум фан на сентиментални тематики, а не на тврди рапови. Еве Ајзеа ако го знаеш ми е топ во таа категорија + потценет (за муабетот од погоре).

П.с. За Трам ова, не би била баш иста споредбава со САФ што знам, и баба ми да ја прашам ќе знае за Раце Горе, тешко дека во Хрватска во 2020 година кај луѓе што не слушаат рап или не се длабоко навлезени во рапот, на некој ќе им значи името Трам 11 или ќе знаат некоја песна од Трам.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
372
Поени од реакции
663
Муабетот беше за потценети и непотценети. Саф се далеку од потценети, Саф се дури и преценети (непопуларно мислење). За Аго океј е некаде, ама Аго од се што иам слушано има многу многу ствари што се тешко ништо, така да може да испадне на крај и дека е нормално ценет, мадај импактот од продукција и што стои зад многу песни низ годините е секако голем.

Тхцф и Вип не би ги ставил во иста категорија, во подоцнежните години Вип исто беа срање, Адидас рекламираа нез што, ама на почетоците беа одлични, Тхцф дури и на почетоците не беа ништо посебно, на едно интервју баш имаа изјавено дека нивно најдобро дело е “За улицу и ортаке“, што е далеку далеку од песните на Вип на почетоците. Се сложувам дека таа песната со спот на теренче во капиштец со Гоце е чисто срање. Ваљда се ложат на тоа некои средношколци од 16 години, кој би знаел.

Супер е Смоке, мадај поише сум фан на сентиментални тематики, а не на тврди рапови. Еве Ајзеа ако го знаеш ми е топ во таа категорија + потценет (за муабетот од погоре).

П.с. За Трам ова, не би била баш иста споредбава со САФ што знам, и баба ми да ја прашам ќе знае за Раце Горе, тешко дека во Хрватска во 2020 година кај луѓе што не слушаат рап или не се длабоко навлезени во рапот, на некој ќе им значи името Трам 11 или ќе знаат некоја песна од Трам.
Сакав да кажам они им се таму од првите групи, група што влијалела на тамошната рап сцена и рап слушател би требало да ги знае. Мене Трам ми се ок нормално ценети, гледам многу ги почитуваат таму. Да бидеме реални, добри се ама не се нешто вау и немаа правено музика со години. Јас лично прво нив ги знаев од Хрватска.

Тхцф не би ги ни коментирал, според мене не е баш рап тоа, само хајп и просек текст. Као што кажа тинејџери се диват на тоа. Вип немам многу песни слушано, не ми е по кејф тоа што имам чуено. Смоке е категорија над нив реално и кога реков тврд рап, мислев она квалитетен рап, добар звук. Компетен рапер си е Смоке, се глеа со мерак дека прави и е хип-хоп глава. :D Ми се свиѓа има East Coast влијание, само во Србија не слушаат многу ваков рап, а и тука многу не го знаат. Текстовите исто му се добри, ради тоа баш него го спомнав

 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.334
Поени од реакции
10.731
Тука страшни текстови имаат паднато, емоција левел пукање камен.

 
Член од
19 август 2017
Мислења
230
Поени од реакции
681
Друга планета, толку :)

 

Strictly

Hóka héy
Член од
9 јуни 2019
Мислења
342
Поени од реакции
1.185
Друга планета, толку :)

Цар :D
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.670
Поени од реакции
5.571

Strictly

Hóka héy
Член од
9 јуни 2019
Мислења
342
Поени од реакции
1.185
Можеби единствена rl колаборација на пак и биг
 

Kajgana Shop

На врв Bottom