Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.007
Поени од реакции
9.867
ме интересира сега, 2020, што се смета за андерграунд, што се смета за олд скул? Каде се границите? :)
На оваа тема Пикси во Овчеполста од куќата имаше кажено “Олд скул - њу скул не знам на која припаѓам, го носам тоа што ми стои, правам тоа што го знам“, па нема некоја генерална поделба олд скул рап да е добар, а другиот не, или андерграунд само да е добар, едноставно секој треба да си слуша тоа во кое се пронаоѓа. А вака околу терминиве, олд скул школа следиш ако пратиш стил што бил својствен 90 или почеток на новиот век, а андерграунд ако не сакаш твојот рап да допира до широки маси, туку сакаш да е баш hidden gem и да допре до луѓе што навистина сакаат да го дознаат тоа, или воопшто да не допре до никој чисто за душа да се направи, не за стекнување име, слава или комерцијални намери. Еве чист пример во Македонија и околу Легијата, Кемп може да се стаи во таква категорија, едноставно не се замара ни со промоција ни со продажба на албуми, си создава рап ако некој сака да чуе бујрум, не му е битно да има публика ниту пак да е повеќе чуен од некого, Лд пример не е андерграунд, одличен му е рапот и многу го ценам како артист и човек, ама не се замара да е андерграунд, океј му е соработка да има со Телеком или некој поп артист, и да направи полајт рап за некакви други намени, што исто така немам ништо против.

Него многу почнав со македонски пример сега гледам дека сум во темата за надвор од границите, за амерички ствари се потешко е да улеташ во нешто андерграунд, ама мој тип е за секој што сака да улета во тие води, да бара само песни каде што во позадина е винил плоча, нема утка тука. Еве ќе пратам нешто од каде што може да си тргнат, ако ве интересира. Ќе приметите голем дел од артистите не ни имаат Википедиа страница ниту може да им се најдат повеќе од 2-3 песни на нет, а рапот е феноменален.

Значи да сумирам, олд скул или не, ти е повеќе поделба за звукот и стилот на рапот, андерграунд или не, е повеќе поделба за начинот на живот и промовирање на рапот. И двете не одредуваат дали нешто е добро или не, секој со свој стил и животен пат. Секако ова е мое мислење, секој може да има поинакво, нека пише можеби грешам.

 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.717

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.084
Поени од реакции
5.165
Eмисија Бунт во продукција на РТС од 2006 тема српската хип хоп сцена.

 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.185
Поени од реакции
10.090

Нова година, опет Цеца
Сада пева јој и черка
Нека, нека
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.409
Поени од реакции
47.476
ме интересира сега, 2020, што се смета за андерграунд, што се смета за олд скул? Каде се границите? :)
Јас за Стара Школа, рачунам отприлика, рап само со ритам машина, скречови и вокал. Без или со многу малку семплови. Плус, специфичниот начин на рапување за тоа време.
Значи, првиот на LL, вториот (BAD), првите три на RUN D.M.C., првиот на Beasty, првиот на: PE, BDP, Ice T, 2LiveCrew, како и некои понепознати од тоа време (80s): MC Shane, Slick Rick...

вака нешто:
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.185
Поени од реакции
10.090

Сајфер направен од млади рапери од бивша ЈУ(Срб, Хрв, БиХ)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.409
Поени од реакции
47.476
e добро бе, ако сега земам сите да ги пишувам одтоа време, кај ќе ми биде крајот
 
На врв Bottom