Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Дечки може ли да ми пратите албански, бугарски и/или грчки андерграунд рап, чисто да имам од каде да проширам хоризонти. Бугарски нешто ситно знам како Bisolini и Md Beddah, но сакам да го истражам убаво целиот Балкан, не ми е проблем со Гугл Транслејт да се влечкам ако нешто вреди. Ако откријам нешто добро може да го вметнам во некоја наредна компилација за балкански рап што би ја направил. Немојте само нови трап рап ствари да ми праќате Криско и чуда, такви има на претек. :)
Шо ти испаѓа на јутуб кога ќе пребаруваш?

Грчки не знам како ќе најдеш ама за бугарски и албански можеш да прашаш по социјалните мрежи кај нив.
Бугарија и не знам колку има андерграунд рап оти таму рапот е дигнат на некое друго ниво од нашето па така да ако гледаме за наши стандарди повеќето не праваат реал рап како артистите кај нас.Јас не следам други сцени освен нашата така да не сум сигурен дали е така, ова што сум слушнал само.
А за албански рап најдобро прашај ги "шкупи флоу" од Чаир, ако некој би ти кажал најдобро тогаш тоа би требало да се они, зошто сигурно следат и слушаат андерграунд рап по Албанија и Косово, оти и самите таков прават.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.654
Дечки може ли да ми пратите албански, бугарски и/или грчки андерграунд рап, чисто да имам од каде да проширам хоризонти. Бугарски нешто ситно знам како Bisolini и Md Beddah, но сакам да го истражам убаво целиот Балкан, не ми е проблем со Гугл Транслејт да се влечкам ако нешто вреди. Ако откријам нешто добро може да го вметнам во некоја наредна компилација за балкански рап што би ја направил. Немојте само нови трап рап ствари да ми праќате Криско и чуда, такви има на претек. :)


 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.408
Дечки може ли да ми пратите албански, бугарски и/или грчки андерграунд рап, чисто да имам од каде да проширам хоризонти. Бугарски нешто ситно знам како Bisolini и Md Beddah, но сакам да го истражам убаво целиот Балкан, не ми е проблем со Гугл Транслејт да се влечкам ако нешто вреди. Ако откријам нешто добро може да го вметнам во некоја наредна компилација за балкански рап што би ја направил. Немојте само нови трап рап ствари да ми праќате Криско и чуда, такви има на претек. :)
Овој има и други синглови, може да ти се допаднат.
Килиан Мбапе му беше голем успех, ама сигурно се должи многу на насловот на песната.



Апсурт а и Ицо Хазарта соло претпоставувам си ги слушнал.



Бонус:



Сеа незнам колку би ги рачунал овие како андерграунд, ама сигурно па не се 2Бона, Јала, Раста стил.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.654
Дечки може ли да ми пратите албански, бугарски и/или грчки андерграунд рап, чисто да имам од каде да проширам хоризонти. Бугарски нешто ситно знам како Bisolini и Md Beddah, но сакам да го истражам убаво целиот Балкан, не ми е проблем со Гугл Транслејт да се влечкам ако нешто вреди. Ако откријам нешто добро може да го вметнам во некоја наредна компилација за балкански рап што би ја направил. Немојте само нови трап рап ствари да ми праќате Криско и чуда, такви има на претек. :)
Еве уште нешто добро бугарско што ми текна во меѓувреме.

 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Дечки фала ви на предлозите, супер траки сте ми пратиле. @Илко Илија за албански рап знам нешто и од тука од Чаир, поточно Анон, Один, Сансет, имаат доста песни со Кемп од Легијата, и со Рнс имаат неколку. Дури имаат и со Лд трака во првиот албум на Грин Аут. Супер се дечките, баш ми се сфиѓаат, криво ми е што нема текст барем на албански да видам и што зборат, ама андерграунд си го тераат рапот, чисто за нивна душа, еве пола песни во телефон што ми се од нив, ги нема по нетот.

@Con Artist одлични се тракиве 3.5/4 последнава само со пола ми влага во рејтингов, дека не ја сварив нешто на прва (за албанската зборам), ама и она не е лоша. Оваа бонусов бугарската ми е исто добра, ама првава поише некако ја разбирам. :D

@SK-92 не е лошо, добар е овој Ицо Хазарта, на прво слушање ми делува како Војко од Дјечаци,заебантски општи тематики. :D

Иначе ова го правев денес, ако некој сака може да си ѕирне, ќе го оставам тука, може некој ќе начека добро парче што не го знаел или ќе се потсети на некое заборавено

 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Дечки фала ви на предлозите, супер траки сте ми пратиле. @Илко Илија за албански рап знам нешто и од тука од Чаир, поточно Анон, Один, Сансет, имаат доста песни со Кемп од Легијата, и со Рнс имаат неколку. Дури имаат и со Лд трака во првиот албум на Грин Аут. Супер се дечките, баш ми се сфиѓаат, криво ми е што нема текст барем на албански да видам и што зборат, ама андерграунд си го тераат рапот, чисто за нивна душа, еве пола песни во телефон што ми се од нив, ги нема по нетот.

@Con Artist одлични се тракиве 3.5/4 последнава само со пола ми влага во рејтингов, дека не ја сварив нешто на прва (за албанската зборам), ама и она не е лоша. Оваа бонусов бугарската ми е исто добра, ама првава поише некако ја разбирам. :D

@SK-92 не е лошо, добар е овој Ицо Хазарта, на прво слушање ми делува како Војко од Дјечаци,заебантски општи тематики. :D

Иначе ова го правев денес, ако некој сака може да си ѕирне, ќе го оставам тука, може некој ќе начека добро парче што не го знаел или ќе се потсети на некое заборавено

Секоја чест за трудот брат, и фала ти за некои песни што сум ги слушал порано а сум ги заборавил, но сега преку клипчево ќе еволуирам спомени.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546

Ова ако не е реал, не знам шо е, ликот работи у кујна и дува како луд, две работи шо мора да ги прави секој пропаднат рапер :D

Поздрав до братот Винченцо.

ПС:Најверојатно биѕот му е украден, лани коа работевме заедно крадеше битови од АГО од ДНС екипа за у иднина ако праел траки :icon_mrgr:

Инаку ликот многу го поштуе Страјк.
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.654
@Con Artist одлични се тракиве 3.5/4 последнава само со пола ми влага во рејтингов, дека не ја сварив нешто на прва (за албанската зборам), ама и она не е лоша. Оваа бонусов бугарската ми е исто добра, ама првава поише некако ја разбирам. :D
Таа албанската ебе матер, многу јака ми е, иако малку иритира пискавиот вокал на братот. Јас на пример не можам да ги сварам тие бугарските тралалајки што ги постира SK-92, тешки срања, ми иде слушалициве во антисептик да ги потопам.

Е сега, дали песните се срање, дали јазикот им е смешен или едноставно вкус е во прашање, не знам. Веројатно вкус.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Не знам зошто ама до сега не сум сретнал некоја ептен реал олд скул рап трака на бугарската сцена.
Како што јас мислам таму рапот е дигнат на некое повисоко ниво од кај нас, но е далеку покомерцијализиран, со цел да го слушаат пошироките маси, со што се прави поголем профит и промо.
Имаат неколку рап клубови во Софија, каде што се слуша само овој нивни рап.
Затоа и ќе најдеш многу Бугари у коментари на наши рап песни, оти на некој не им се свиѓа таа комерцијала.
@FilipMKD007
Заборавив прееска оваа трака да ти ја дадам за предлог, мислам дека ќе ти се допаднеше, пак не е тоа шо бараш ама е јак дис за некои двајца ликови од таму.



А инаку и јазикот стварно игра улога, пред некоја година, на рап скилз Македонија(движењето шо беше во 2017 година) бетлаа двајца бугарски рап артисти, беа како гости дојдени на еден од евентите у Скопје, публиката се посра од смеење на нивниот јазик, стварно имаат смешен јазик, дури и коа зборат озбилно нешо не моеш да ги сфатиш озбилно.Ама секоја чест за нив, многу го почитуваат нашиот рап.

А албанскиот е стварно добар за рап, сличен на францускиот шо според мене е одличен за рап песни.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.408
Таа албанската ебе матер, многу јака ми е, иако малку иритира пискавиот вокал на братот. Јас на пример не можам да ги сварам тие бугарските тралалајки што ги постира SK-92, тешки срања, ми иде слушалициве во антисептик да ги потопам.

Е сега, дали песните се срање, дали јазикот им е смешен или едноставно вкус е во прашање, не знам. Веројатно вкус.
Сега гледам ја ова, тагни ме бе. :)
Да ме прашал Филип пред 10 години да му предложев сигурно ќе пуштев нешто слично на тоа ти то си го постирал.
Али ете, ми се сменил вкусот, и претпоставувам за година две макс и ова ќе ми стане одбивно. Речиси сум слушал од Видо, Исток Запад, Римиски Масив, Зад Аголот, па се до Слаткаристика,Токсикологија, Пука плус Хихоплетика и остали македонски рапови. За Легијата, сите посебно од таму, Чиста Околина, The Most Wanted и САФ да не праиме муабет. Преслушани.

Него ако ете збориме за терминот тралалајки, мене ова ми е класичен пример, а не тоа јас што сум го постирал. Разлика небо-земја.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Јас за тралалајки имам друга перцепција, пример ова @SK-92 што прати последново од Lil Mosey за булшит го сметам. А тралалајки ги сметам песни што уствари се добри ама не допираат до мене, пример Прти Бѐ Ге и Who See имаат многу такви песни, ако не и сите, исто и Bad Copy, јас си ги слушам нив и поштувам, ама едноставно не ми е тој рап најомилен и не се пронаоѓам во таков рап баш.Е сега и од ова булшит што спомнав, има различни поделби, некои се лоши ама пак некако задоволуваат некој критериум во категорија лош рап да се стават, а некои си немаат врска со рап, а се претставуваат под називот рап. Е сега за вкусови, не правиме муабет, секој си слуша музика за различна намена, некој да си најде утеха во неа, некој да му помогне, некој да научи нешто преку неа, некој за забава, а некој не му значи тоа што го слуша и не му значи музиката ништо во неговиот живот, според тоа и секој си го избира вкусот на музика која што ќе ја преферира.

Иначе некогаш не сакаме да прифатиме нешто ново, бидејќи сме навикнати на стариот звук, па одма судиме дека нешто не ни е по вкус и автоматски не ни го задржува вниманието.

Исто така некако многу нашето мислење се базира на тоа што на толпата им се сфиѓа, односно тоа што сите го сакаат автоматски делува дека е нешто добро. Пример кога излезе песната Foltz - Genocid, јас си реков уј ако вакви песни поче да прави младината,и ако вака почне да размислува младината, тогаш работиве во државата може и навистина ќе се сменат, ама истата песна на кој и да ја пратев после ми викаа “мехх“ дури и на луѓе што слушаат рап. Ама затоа кога искочија од истиот дечко песни како Мимика на среќа, јас бев малку разочаран, океј позитивен вајб и се тоа, поразлична музика, ама ова е тралалајка за мене, каде е Геноцид и зрелите ставови против општеството, каде исчезна мојата надеж за некоја промена преку пренесена порака што ќе допре до се повеќе млади. И следниот ден видов песната насекаде споделена и од луѓе што не слушаат рап и сфатив дека немам никој во опкружување на кој не му се допаѓа песната, и дека ако јас го кажам прв тоа, би бил категоризиран дека само хејтам. Едноставно така работите функционираат, секој си има свои ставови и вкусови за се, почит за сите што имаат 5 минути време да ислушаат песна поразлична од нивниот вкус, и секако почит за сите што рапот им е повеќе од музика.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
Јас за тралалајки имам друга перцепција, пример ова @SK-92 што прати последново од Lil Mosey за булшит го сметам. А тралалајки ги сметам песни што уствари се добри ама не допираат до мене, пример Прти Бѐ Ге и Who See имаат многу такви песни, ако не и сите, исто и Bad Copy, јас си ги слушам нив и поштувам, ама едноставно не ми е тој рап најомилен и не се пронаоѓам во таков рап баш.Е сега и од ова булшит што спомнав, има различни поделби, некои се лоши ама пак некако задоволуваат некој критериум во категорија лош рап да се стават, а некои си немаат врска со рап, а се претставуваат под називот рап. Е сега за вкусови, не правиме муабет, секој си слуша музика за различна намена, некој да си најде утеха во неа, некој да му помогне, некој да научи нешто преку неа, некој за забава, а некој не му значи тоа што го слуша и не му значи музиката ништо во неговиот живот, според тоа и секој си го избира вкусот на музика која што ќе ја преферира.

Иначе некогаш не сакаме да прифатиме нешто ново, бидејќи сме навикнати на стариот звук, па одма судиме дека нешто не ни е по вкус и автоматски не ни го задржува вниманието.

Исто така некако многу нашето мислење се базира на тоа што на толпата им се сфиѓа, односно тоа што сите го сакаат автоматски делува дека е нешто добро. Пример кога излезе песната Foltz - Genocid, јас си реков уј ако вакви песни поче да прави младината,и ако вака почне да размислува младината, тогаш работиве во државата може и навистина ќе се сменат, ама истата песна на кој и да ја пратев после ми викаа “мехх“ дури и на луѓе што слушаат рап. Ама затоа кога искочија од истиот дечко песни како Мимика на среќа, јас бев малку разочаран, океј позитивен вајб и се тоа, поразлична музика, ама ова е тралалајка за мене, каде е Геноцид и зрелите ставови против општеството, каде исчезна мојата надеж за некоја промена преку пренесена порака што ќе допре до се повеќе млади. И следниот ден видов песната насекаде споделена и од луѓе што не слушаат рап и сфатив дека немам никој во опкружување на кој не му се допаѓа песната, и дека ако јас го кажам прв тоа, би бил категоризиран дека само хејтам. Едноставно така работите функционираат, секој си има свои ставови и вкусови за се, почит за сите што имаат 5 минути време да ислушаат песна поразлична од нивниот вкус, и секако почит за сите што рапот им е повеќе од музика.
Матеј е можеби и единствениот рап артист кај нас од најновата генерација кој мислам дека може да направи нашиот рап да биде преознатлив сеуште и да опстојува но не верувам дека ќе продолжи по тој пат кој го посакуваш ти, туку баш ќе направи кариера преку такви песни, ако продолжи да се занимава со тоа.Прво геноцид беше направена баш во тој период каде секој беше против тогашната влада, можеби траката ја "испукал" чисто ради реда иако беше одлична, мислам дека и Гоце Саф јавно го пофали.
Второ новите генерации се помалку и помалку сакаат да слушаат таква музика(таков рап) затоа и после кај нас истиот нема да продолжи да опстојува.Мојата генерација 99,00 е последната генерација што го слушала и ќе го слуша рапот на Страјк и Блажеј, Пеше, РНС, и цела таа екипа од Легија.
Сигурно има поединци ама е минорен бројот, и у мојата генерација беше исто, од цело средно дали познавав неколку души шо стварно го слушаат овој рап, иако морам да признаам дека сум одел на трап журки, и на разни други срања шо од денешен аспект ги сметам за погрешни(но фактот што сум немал многу прилика да ги слушам во живо овие и што ми било потребно да си праам некој хајп како средношколец ете ме натерало да слушам реално кажано срања од музика иако не жалам и за тоа и еве веќе година и пол како слушам само баш таков рап ваљда оти сум повеќе созреан и многу повеќе ги сфаќам текстовите, го преслушувам секој албум од Страјк, Грин Аут, Стр2, Тонио Сан, Лд, САФ, Кемп ОД, Чаирскиот албум(Кемп ОД и Тонио Сан) итн, итн.
И јас мислев дека Фолтз ќе биде рап артист кој ќе рока за социјалните проблеми и за децата на радничката класа ама далеку е од тоа.
Останаа уште двајца артисти, ЛД и Страјк кои се сеуште активни и можеби и Тонио Сан ама дали ќе продолжи да снима и колку после тоа ќе има кредибилитет тоа не знам.
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
ме интересира сега, 2020, што се смета за андерграунд, што се смета за олд скул? Каде се границите? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom