Хемороиди

Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.178
Поени од реакции
2.130
Moze ,,da se resi,, i so MM tehnika. Jas kaj moi pacienti najcesto primenuvam THD //Transanal Hemorrhoidal Dearterialization//. Minimalno invanzivna, bez excizija na tkivo, mnogu mala sansa za recidiv //~10% kaj ,,najteskite slucaevi,,//, itd. //da ne drzam predavanje//.
Zatoa napomenav ,,izborot na metodata koja kje se primeni,, zavisi od izbranata klinika, doktor, sekako i od samata klinicka slika na pacientot.
Sekoe dobro.
A koj ste vie, koja klinika, ako moze poraka i info da mi pisete?
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
542
Поени од реакции
281
Дали може хемороиди операција и отстранување полипи на дебелото црево (крајот) може да се заврши со еден зафат? Имам и крварење и слуз. На приватно колку е?
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
908
Поени од реакции
923
Дали може хемороиди операција и отстранување полипи на дебелото црево (крајот) може да се заврши со еден зафат? Имам и крварење и слуз. На приватно колку е?
Мислам дека може, најдобро специјалист д-р @Stern да ти пише овде, на државно ако е докторот послободен уште утре оперирај се и отвори боледување. Земи сега одмивај се одма, напијај се 2 витамин Ц од по 500мг, чај од нане нека ти сварат и од храна само варен компир и ориз.
Ако е итно, оди брзо до брза помош или јави се, ако не запира крварењето
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
542
Поени од реакции
281
Мислам дека може, најдобро специјалист д-р @Stern да ти пише овде, на државно ако е докторот послободен уште утре оперирај се и отвори боледување. Земи сега одмивај се одма, напијај се 2 витамин Ц од по 500мг, чај од нане нека ти сварат и од храна само варен компир и ориз.
Ако е итно, оди брзо до брза помош или јави се, ако не запира крварењето
Бев на преглед и ми препорачаа ириографија на дебелото црево, на ректален преглед осети д-р полипи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom