Хари Потер

Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
Хари Потер, младото момче - волшебник кое сите го знаат...да, прекрасна приказна во делови полна со фантазија, авантури, неизвесност...едноставно ги обожавам книгите и со нетрпение чекам да го испечатат седмиот дел барем на српски (пошто на македонски уште не е ни шестиот ако не се лажам, а на англиски нема да ми биде филингот пошто нема скроз све да разберам:icon_conf)..Иначе досегашните 6 дела ги имам прочитано по најмалку 5 пати сите (што кажува нешто..) и пак би ги читала, едноставно не можам да се заситам од фантастичната приказна на Џоана Кејтлин Раулинг....
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Ne znam dali imam pisano na temava ....... verojatno ne .....

E pa vaka gi imama citano knigite po deset pati najmalku .... prosto gi obozavam ne mozam da se odelam mislam deka ke gi citam for ever and ever.Ne znam koa gi citam imam custvo deka pripajgam na toj svet ... tamu poveke se pronaogam otkolku vo ovdesniot... dreamer :kesa:. sekoja replika od knigite skoro ja nauciv na pamet......ne znam so drugo da kazam tolku dobri opisi tolku vozbudliva sto ponekogas mi se cini realnost... ednostavno premnogu se imam povrzano so likovite.... kako drugari mi se i koa ne ja citam knigata mi nedostasuvaat i zatoa odnovo i odnovo ja citam ...... i taka...:kesa:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Јас почнав со 7-та.Добра е досега.

И сега слушнав.Се изнервирав.Отворањето на новиот филм не е за 21 ноември оваа година, туку за јули 2009.Кој ќе чека толку.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Луѓе, без навреда, ама како можете да читате вакви маѓепснички работи? За мене е ова најглуп филм кој излегол во делови после The Lord of The Rings, кој може да се извади барем за добрата режија.
Како кога сте биле мали кога ве успивале со вакви измислени приказни. За промена земете прочитајте го Стивен Хокинг, најинтелигентниот човек на планетата, видете што има тој да каже:)
На внука ми од 8 години дебилен и е филмов:smir:(не сакав да навредам некој, само давам мислење)
 

lidu6

искусен форумџија
Член од
8 јуни 2008
Мислења
181
Поени од реакции
8
Луѓе, без навреда, ама како можете да читате вакви маѓепснички работи? За мене е ова најглуп филм кој излегол во делови после The Lord of The Rings, кој може да се извади барем за добрата режија.
Како кога сте биле мали кога ве успивале со вакви измислени приказни. За промена земете прочитајте го Стивен Хокинг, најинтелигентниот човек на планетата, видете што има тој да каже:)
На внука ми од 8 години дебилен и е филмов:smir:(не сакав да навредам некој, само давам мислење)
Sekoj ima razli4en vkus :baeh:
Ja imam 4itano samo ,,odajata na tajnite":kesa:
Interesni se prkaznite, site delovi mi se ubavi...
 

cob4e

Volleyball it's my life
Член од
9 јуни 2008
Мислења
38
Поени од реакции
1
HARRY POTTER --- FANTAZIJA NEVIDENA ---AMA AKO DOBAR E FILMOT POGOTOVO NOVIOT DEL STO CE IZLEZE SEA VO OKTOMVRI
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Луѓе, без навреда, ама како можете да читате вакви маѓепснички работи? За мене е ова најглуп филм кој излегол во делови после The Lord of The Rings, кој може да се извади барем за добрата режија.
Како кога сте биле мали кога ве успивале со вакви измислени приказни. За промена земете прочитајте го Стивен Хокинг, најинтелигентниот човек на планетата, видете што има тој да каже:)
На внука ми од 8 години дебилен и е филмов:smir:(не сакав да навредам некој, само давам мислење)
И ја не сум фан на Хари Потер,ама неможеш да го менуваш вкусот на луѓето.
И не значи дека ако некој го чита Хари Потер,неможе во исто време да се интересира за наука.За се има време.
На крај,овие два спомнати,се многу различни жанрови,со многу различна тематика.Можеби Стивен Хокинг е најинтелигентен човек на планетава,но не значи дека се што напишал е точно.Сепак е само човек.Можеби Хари Потер е измислен,но ако разгледаш наоколу,ќе се зачудиш што се спаѓа во групата "Реалност".
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ама книгата Хари Потер (било кој дел) и филмот благе везе немаа...:helou:
Јас прочитав неколку делови од Хари Потер па после го гледав филмот и најискрено книгите слободно уште десет пати ќе ги прочитам, а филмот веќе ниеднаш нема да го гледам...

Значи поентата ми е...не мешајте филм и книга :):smir:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
И ја не сум фан на Хари Потер,ама неможеш да го менуваш вкусот на луѓето.
И не значи дека ако некој го чита Хари Потер,неможе во исто време да се интересира за наука.За се има време.
На крај,овие два спомнати,се многу различни жанрови,со многу различна тематика.Можеби Стивен Хокинг е најинтелигентен човек на планетава,но не значи дека се што напишал е точно.Сепак е само човек.Можеби Хари Потер е измислен,но ако разгледаш наоколу,ќе се зачудиш што се спаѓа во групата "Реалност".
Добро де, пишав 100 пати дека е без навреда, само не ми е јасно како го гледаат/читаат тоа. Мене ми се тоа глупости за мали деца и океј е, кој си го сака Хари Потер нека си го сака, не му правам проблем, најмалку ми е важно.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
26
Поени од реакции
1
напред хари потер фанови

Ги обожавам книгите за хари потер, едноставно прекрасни се, се сложувам со некои од вас кои рекоа дека филмовите не се дотолку добри, мислам дека премногу детали се пропуштени особено 5тиот дел, книгите ми се многу поинтересни од филмовите иако не се сите преведени на македонски, ги имам сите прочитано освен 6тата, премногу долго се надевав дека ќе ја преведат на македонски, но сепак прочитав накратко на википедија што се работи. огромен поздрав до сите фанови на хари потер а на другите кои не се им кажувам дека ние не сме фрикови опседнати со книгиве и живееме во сосема друг свет, туку едноставно уживаме во нешто што секој би сакал да постои. имав пронајдено слики од снимениот 6ти дел од филмо, се надевам дека ке излезе филмот што побрзо, а и преводот на македонски, мислам дека недоволните средства за авторски права не се доволно голем изговор за неиздавањето на книгата, впрочем ако тие не сакаат да ја објават дај ние некако да кренеме некоја петиција за тоа :vozbud::smir::toe::salut:
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
awe knigite se super ama ne gi mesajte so filmovite...nema smisla jas ne sum gi gledala site filmovi na harry poter od prosta pricina so takvi sliki si imav napraeno vo glaata za prviot del ama koa go gleav filmot skroz mi bese razlicno...pa resiv samo da citam...i ne mislev da citam se posto sfativ deka duri da gi najdam knigite ke iskinam nervi i do nekni mislev taka koga slucajno vo biblioteka go najdov.."Harry Poter-the order of the phoenix" i sea go citam...interesen e za razvivanje na fantazija, a toa ni treba na site za malku poprijatno da ja proturkame pustava nasa realnost
 
Член од
19 август 2008
Мислења
4
Поени од реакции
1
Во некој од минатите постови некој пиша дека нема ништо за Х.П.
еве еден македонски форум за фановите на книгата , на филмот па и на играта Хари Потер
http://hpfansmkd.darkbb.com
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
abe jas neso da kazam toj so go gledal filmot mnogu malku znae za harry potter ....so znam ne e toa toa knigata e kako prozorec vejke si tamu vo toj svet seto e ubavo obajsneto i imas jasna pretstava za rabotite a filmovite mene ic ne mi se intresni ne znam ima nekoi nepovrzani raboti a + gi nema i prikazano del od vaznite raboti zatoa ako ja nemate procitano knigata i go imate gledano samo filmot ste dobile samo 50% od prikaznata
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Па точно е дека не е се исто како во книгата , ама па и неможе да биде. Кажете ми еден филм во кој што ги има сите сегменти како во книгата? Јас мислам дека такво нешто не постои. Но не се секирајте затоа го поделија последниот дел во две целини и се надевам дека ќе има повеќе сличности со книгата.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
А иначе го обожавам филмот највеќе на свет!!!!! Но тоа што најмногу сега ме нервира е фактот дека изгледа ќе треба да чекаме дури до јули следната година за да го видиме последниот снимен, односно шестионт дел од филмот, "Harry Potter and the Half-Blood Prince" , затоа што продуцерите мислат дека ноември не е погоден момент за премиерата на филмот, бидејќи тие сакале филмот да биде најголем летен хит и поради тоа излгеда ќе се чека до следното лето :nerv: :zid:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom