Фудбалски/трансфер дискусии

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
700
Поени од реакции
1.775
Abe decki go sporedyvate mbape so ronaldo i messi koga bea na negovi godini.... Neste valjda tolku 15 godisni pa da ne se sekavate a i od yoa sto citam se razbirame site kolku tolku od fudbal, deckovo osvoi svetsko koga vo top forma igraa griezman, pogba, umtiti nazad, bekcevo na bayern Pavard mislam se vika sver bese na toj mundijal, da ne se razbereme pogresno ne negiram deka ima talent, ama e prepotentno gomno zosto hiped up kako kucka pred parenje :). Ronaldo i Mesi gi sibaa sekoj vikend Stouk i Getafe a ne igraa samo na big stage games, dodusa deckovo pravese chock up in na nekoi golemi htakmici , ova evropsko na primer, lani so bayern.... Daleku e od sporedbi so legendite na denesniot fudbal, i mislam deka e navreda za niv da se stava ovoj ramo do ramo so niv sega... Lani izgybi titula vo Francija :)))))))) , koga mesi i ronaldo na negova vozrast gubea of koj ??? Sigyrno ne od Nica i Ren .
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Abe decki go sporedyvate mbape so ronaldo i messi koga bea na negovi godini.... Neste valjda tolku 15 godisni pa da ne se sekavate a i od yoa sto citam se razbirame site kolku tolku od fudbal, deckovo osvoi svetsko koga vo top forma igraa griezman, pogba, umtiti nazad, bekcevo na bayern Pavard mislam se vika sver bese na toj mundijal, da ne se razbereme pogresno ne negiram deka ima talent, ama e prepotentno gomno zosto hiped up kako kucka pred parenje :). Ronaldo i Mesi gi sibaa sekoj vikend Stouk i Getafe a ne igraa samo na big stage games, dodusa deckovo pravese chock up in na nekoi golemi htakmici , ova evropsko na primer, lani so bayern.... Daleku e od sporedbi so legendite na denesniot fudbal, i mislam deka e navreda za niv da se stava ovoj ramo do ramo so niv sega... Lani izgybi titula vo Francija :)))))))) , koga mesi i ronaldo na negova vozrast gubea of koj ??? Sigyrno ne od Nica i Ren .
..и Меси и Роналдо лани изгубија првенства...Меси играше со Чави и Иниеста...итн..итн...Рони со Бејл, Бенз...итн...итн..
Малиов вреди...ама Реал се банкрот блуз бенд:)
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Сеа испадна и немал удел на светското во Франција. :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.497
Ајмо во лов на лајкчиња, секој како му одговара ќе си ја вртиме. Никој нормален не мисли и нема да каже дека дечкото не вреди исто како што никој нормален нема да каже дека вреди 180-220 мил на крај на договор. Перез верувам ја знаеше позицијата на ПСЖ и изигра филигрански точно какп што треба, не верувам дека ќе им ги плати овие околу 200мил.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.272
А фино си пиша дечкото на почетокот на мислењето, непопуларен факт.
Па да, ама не може така. Пример:
Непопуларно мислење: Ферги не е ни во топ 10 тренери во историјава на спортот.

И сеа кога ќе предизвика мислењево лавина негативни реакции, ја да се кријам позади "ааа па пишав дека е тоа мое непопуларно мислење."
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Во ред господине Пеп Гвардиола, би сакал да ги почекаме статистиките и фактите за Мбапе уз едно убаво опширно објаснување за како тоа најдобриот млад играч во свет е преценет и не вреди.
Најдобар млад играч да, блиску до него е Хааланд, со огромен потенцијал исто така, супер играч, но далеку од тоа што се претставува дека е, сепак во Франција игра - лига која ја има надраснато + околу него има прејаки играчи. Единствено ако некој го гледа е во ЛШ или на YT клипчиња кои алгоритамот ги исфрла кога прави финтици и wow потези. Да отиде во Реал, Барса, Јуве, Англија и кога ќе дојде до поголема гледаност, одма ќе почнат муабети од типот, дојде во x клуб и се запусти.

Недостатоци, слаби страни:
  • Пас играта - просечна
  • Центаршутеви - просек, во најдобар случај
  • игра со глава - под просек
  • долги шутеви - просек, во најдобар случај
  • ефикасност - просек, не е ко на Левандовски, Хааланд, Кејн и ним слични, но не значи дека шутот му е просек.
  • слободни удари - под просек
  • визија - исто просек, во најдобар случај
  • корнери - просек, во најдобар случај
  • тимска игра: мех
  • Техника: не би можел да проценам, ама е далеку од Меси, Чави, Иниеста, Модрич, Крос.
Јаки особини:
  • Дриблинг
  • Брзина
  • Атлетски предиспозиции
  • Првиот допир со топка
  • Движење без топка / трчање во канали
  • Позиционирање - една од главните причини зошто има многу голови


Знам дека пазарот си ја диригира цената, ама хајпот си го прави своето. Има уште да учи за фудбалот и ќе му биде грешка ако не остане да се дружи со Меси барем една година. Егото до плафон му е рипнато некое време, а реално уште не е за такво нешто, кога цела кариера е пред него. Ако со идењето во Реал сака да искочи од комфорт зона во која длабоко е навлезен и да го крене нивото на игра, тогаш ок, на место потег.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.083
Најдобар млад играч да, блиску до него е Хааланд, со огромен потенцијал исто така, супер играч, но далеку од тоа што се претставува дека е, сепак во Франција игра - лига која ја има надраснато + околу него има прејаки играчи. Единствено ако некој го гледа е во ЛШ или на YT клипчиња кои алгоритамот ги исфрла кога прави финтици и wow потези. Да отиде во Реал, Барса, Јуве, Англија и кога ќе дојде до поголема гледаност, одма ќе почнат муабети од типот, дојде во x клуб и се запусти.

Недостатоци, слаби страни:
  • Пас играта - просечна
  • Центаршутеви - просек, во најдобар случај
  • игра со глава - под просек
  • долги шутеви - просек, во најдобар случај
  • ефикасност - просек, не е ко на Левандовски, Хааланд, Кејн и ним слични, но не значи дека шутот му е просек.
  • слободни удари - под просек
  • визија - исто просек, во најдобар случај
  • корнери - просек, во најдобар случај
  • тимска игра: мех
  • Техника: не би можел да проценам, ама е далеку од Меси, Чави, Иниеста, Модрич, Крос.
Јаки особини:
  • Дриблинг
  • Брзина
  • Атлетски предиспозиции
  • Првиот допир со топка
  • Движење без топка / трчање во канали


Знам дека пазарот си ја диригира цената, ама хајпот си го прави своето. Има уште да учи за фудбалот и ќе му биде грешка ако не остане да се дружи со Меси барем една година. Егото до плафон му е рипнато некое време, а реално уште не е за такво нешто, кога цела кариера е пред него. Ако со идењето во Реал сака да искочи од комфорт зона во која длабоко е навлезен и да го крене нивото на игра, тогаш ок, на место потег.
Кисело е грозјето што не можеш да го јадеш.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Најдобар млад играч да, блиску до него е Хааланд, со огромен потенцијал исто така, супер играч, но далеку од тоа што се претставува дека е, сепак во Франција игра - лига која ја има надраснато + околу него има прејаки играчи. Единствено ако некој го гледа е во ЛШ или на YT клипчиња кои алгоритамот ги исфрла кога прави финтици и wow потези. Да отиде во Реал, Барса, Јуве, Англија и кога ќе дојде до поголема гледаност, одма ќе почнат муабети од типот, дојде во x клуб и се запусти.

Недостатоци, слаби страни:
  • Пас играта - просечна
  • Центаршутеви - просек, во најдобар случај
  • игра со глава - под просек
  • долги шутеви - просек, во најдобар случај
  • ефикасност - просек, не е ко на Левандовски, Хааланд, Кејн и ним слични, но не значи дека шутот му е просек.
  • слободни удари - под просек
  • визија - исто просек, во најдобар случај
  • корнери - просек, во најдобар случај
  • тимска игра: мех
  • Техника: не би можел да проценам, ама е далеку од Меси, Чави, Иниеста, Модрич, Крос.
Јаки особини:
  • Дриблинг
  • Брзина
  • Атлетски предиспозиции
  • Првиот допир со топка
  • Движење без топка / трчање во канали


Знам дека пазарот си ја диригира цената, ама хајпот си го прави своето. Има уште да учи за фудбалот и ќе му биде грешка ако не остане да се дружи со Меси барем една година. Егото до плафон му е рипнато некое време, а реално уште не е за такво нешто, кога цела кариера е пред него. Ако со идењето во Реал сака да искочи од комфорт зона во која длабоко е навлезен и да го крене нивото на игра, тогаш ок, на место потег.
Вадење од ракав ова.. Како ефикасност е просек кога лани во 47 натпревари даде 42 гола? Од кога бе тоа е просек?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Вадење од ракав ова.. Како ефикасност е просек кога лани во 47 натпревари даде 42 гола? Од кога бе тоа е просек?
Од кога ќе видиш колку му е процентот на реализација т.е шутеви наспроти дадени голови, од какви позиции итн. Има утнувано зицери, а богами и често знае да се сплетка у некоја неизгледна ситуација зашто забегал со дриблање и ќе шутне ради реда (а може да ја врати назад кон соиграч, па да се почне нов зонски напад), што укажува и на лош decision making.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.138
Поени од реакции
28.890
Ферги на апарати
 

Kajgana Shop

На врв Bottom