Фрижидер

  • Креатор на темата Deleted member 19276
  • Време на започнување

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Другарчина една брза консултација: Горенје или Беко ?

двата се приближно иста цена ~12000 и со 5 години гаранција...
Горење
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Другарчиња, Беко од Турција/Романија или Кина? Некој да каже разлика?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
13
Поени од реакции
6
Има ли некој искуство со користење No Frost фрижидер?

Купив Samsung од Нептун и го донесоа вчера и од тогаш не можам да се навикнам на тоа ебано константно зуење што го слушам, се осеќам ко да седам до ебан трансформатор. Претходно имав Горење помал, со една комора, и ми требаше некоја поголема варијанта па се одглучив за Самсунг и не знам дали е ова до мојов фрижидер или сите No Frost се такви. Искрено и не се позамарав да видам што е тоа No Frost и нипшто не ми ни значи, визуелно ми се допадна, има диспензер напред што делува интересно и практичмно а и добра гаранција има. 10 год на мотор и 5 год се остало.

Знае од време на време да престане и тогаш сум малце раат али после си продужуе по старо. Се јавив у Нептун па у Видео Дата и утре треба да дојде сервисер и да го зирне.

Типот спомна дека No Frost фрижидерите знаат да бидат побучни ама да знаев дека до олку ќе ме замара немаше ни да земам.

А у меѓувреме нека пише некој што има нешто вакво по дома.
 
B

Bafra

Гостин
Има ли некој искуство со користење No Frost фрижидер?

Купив Samsung од Нептун и го донесоа вчера и од тогаш не можам да се навикнам на тоа ебано константно зуење што го слушам, се осеќам ко да седам до ебан трансформатор. Претходно имав Горење помал, со една комора, и ми требаше некоја поголема варијанта па се одглучив за Самсунг и не знам дали е ова до мојов фрижидер или сите No Frost се такви. Искрено и не се позамарав да видам што е тоа No Frost и нипшто не ми ни значи, визуелно ми се допадна, има диспензер напред што делува интересно и практичмно а и добра гаранција има. 10 год на мотор и 5 год се остало.

Знае од време на време да престане и тогаш сум малце раат али после си продужуе по старо. Се јавив у Нептун па у Видео Дата и утре треба да дојде сервисер и да го зирне.

Типот спомна дека No Frost фрижидерите знаат да бидат побучни ама да знаев дека до олку ќе ме замара немаше ни да земам.

А у меѓувреме нека пише некој што има нешто вакво по дома.
Незнам за какво зуење се работи и јас имам самсунг но фрост едно време почна да работи погласно па :
1. Провери дали добро ти е левелиран.

2. Пробај дали ако го притиснеш задниот дел (со раката кон тебе) ке се намали зуењето. Кај мене кога го држев притиснат се намалуваше па предните ногарки ги подигнав малку повисоко да падне тежината назад а сум забелажал некои шишиња на вратата може од вибрациите да се појача зуењето па или ќе ги подразместев или на полица легнати.

Затоа Кујна треба да си е ОДВОЕН (затворен простор) дел од дневна и трпезарија за да не слушаш зуења, да не ти мириса итн тин. А ние руши ѕидовите па жали се :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Зуењето e од вентилаторот кој го придвижува воздухот внатре (така работат No Frost фрижидерите).
Зуењето ќе станува уште погласно, како ќе старее вентилаторот.

Ова беше главната причина зошто не земав No Frost фрижидер.[DOUBLEPOST=1461078127][/DOUBLEPOST]
Затоа Кујна треба да си е ОДВОЕН (затворен простор) дел од дневна и трпезарија за да не слушаш зуења, да не ти мириса итн тин. А ние руши ѕидовите па жали се :D
Апсолутно!
Кујна заедно со дневна е за естетика и за шминкерај, не за готвење. За таквите што не готват дома е убаво, за нас останатите НЕ Е. :)


А ние руши ѕидовите па жали се :D
Кај мене обратно беше, кујната беше проектирана да биде дел од дневната - па морав да ја затварам со гипс картон блокови. :LOL:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
13
Поени од реакции
6
Зуењето e од вентилаторот кој го придвижува воздухот внатре (така работат No Frost фрижидерите).
Зуењето ќе станува уште погласно, како ќе старее вентилаторот.
Искрено не ми звучи како да е вентилаторот, повеќе звучи ко "треперење на струја". Кога ќе престане да трепери, а тоа се случува ретко, тогаш убаво си се слуша вентилаторот како работи.

Моите имаат обичен комбиниран и знае да прозуи после комплетно чистење на фрижидерот, претпоставувам дур не ја добие бараната температура, а знам и со претходниот се случуваше некад инцидентно да прогалами ама не вака константно.

Нивелиран е, проверено со васер вага. Пробав малце да го накривам накај мене, а и да го навалам наназад но ништо не се смени. Јебига, останува да видам што ќе каже сервисерот утре. А и да имам опција да го сменам не знам што би одбрал друго кога 90% од фрижидерите у Нептун се No Frost.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Хммм, можеби компресорот ја прави буката...
 

jackripper

Шовинист
Член од
27 јуни 2015
Мислења
38
Поени од реакции
22
да не знае некој од кај можам да земам вакво нешто?
 

Attachments

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Постои ли модел на комбиниран фрижидер со широчина 50см?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846


• Фрижидер со две врати
• Автоматско одмрзнување
• Енергетска класа:A+
• Нето капацитет:227L
• Капацитет на фрижидерот:187L
• Капацитет на замрзнувачот:40L
• Капацитет на замрзнување:2kg/24h
• Потрошувачка на енергија дневно:0.50kWh
• Потрошувачка на енергија годишно:226kWh
• Ниво на бучава:41dB
• Димензии:144х54х60cm
Нептун Скопје - Аеродром 14,999.00 ден
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Значи модел со ширина точно 50см ни милиметар повеќе, знам дека има 54см.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Значи модел со ширина точно 50см ни милиметар повеќе, знам дека има 54см.
метрото со тебе и оди во некој поголем салон за бела техника
лично не верувам дека има толку тесен фрижидер. не дека 4цм нешто многу разлика е, ама сепак толку високи, а потесни не ги прават.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom