Фото собиранки

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Небото над Козјак е прекрасно. Во ѕвездите се ужива и со голи очи, не мора да имаш апарат :)
Знам дека е прекрасно Ациде, за тоа и сакам да дојдам. Од фотографирање врска си немам, а задоволството да набљудуваш вакво нешто со голи очи е непроценливо. Бар за мене. :)

Туку ме интересираше, кога ќе се враќате назад? Рековте погоре во 19 часот се оди, назад кога? Збирно место кај театарот во центар, во близина на ЕУ зградата?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Знам дека е прекрасно Ациде, за тоа и сакам да дојдам. Од фотографирање врска си немам, а задоволството да набљудуваш вакво нешто со голи очи е непроценливо. Бар за мене. :)

Туку ме интересираше, кога ќе се враќате назад? Рековте погоре во 19 часот се оди, назад кога? Збирно место кај театарот во центар, во близина на ЕУ зградата?
Да, во близина на ЕУ зградата, карши Европски Универзитет :)

Вака би било:

- 19:30 поаѓање;
- 20:15 - 20:30 треба да сме таму (нема многу километри, ама се вози бавно);
- Бидејќи е пред се' фото собиранка, за фотографирање ќе ни треба повеќе од 1 час. Сигурно ќе има луѓе што ќе сакаат да го фотнат Млечниот пат, па потоа да направат и Star-trails фотографија. Значи, мој предлог е да се задржиме некаде до кај 22:30; Нормално, ова е по договор. Може и да си отидеме порано, а може и подоцна. Но, фино е да се договориме пред тргнување. Ако одговара 22:30, кажете јасно и гласно за да се усогласиме :)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Она што е најбитно, а Ејсид од не знам кој причини не ви кажува, покрај дуксерот треба и да си понесете некое ладно оружје пошто имало мечки и лисици :D

Не шала на страна да видиме ако се пријави уште некој, ако не 2 коли ќе сме по се изгледа што е добро за почеток. Тр
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Затоа што јас не сум 100 посто сигурна дали ќе можам да дојдам, вие договорете се меѓу вас, па на мене ако ми одговара договореното, ќе дојдам. Да не ви правам збрки и забуни, најдобро е така. ;)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Океј, таман. Мене ми одговара, ако не е колата у татко ми можда ќе ја зеам и ја, ама ова не е сигурна работа. :)
--- надополнето: 11 август 2013 во 22:16 ---
ако има некој вишак римоут тригер за канон да понесе, ако не да си праам партизански со мини банана и жички :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Океј, таман. Мене ми одговара, ако не е колата у татко ми можда ќе ја зеам и ја, ама ова не е сигурна работа. :)
--- надополнето: 11 август 2013 во 22:16 ---
ако има некој вишак римоут тригер за канон да понесе, ако не да си праам партизански со мини банана и жички :)
Јас имам само еден, така да, тешко :)
Ах да, земете си и некој извор на светло... Светилка обавезно, зошто ќе биде мртва темница. Да, очите се привикнуваат по одредено време, ама пожелно е светло :)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Океј, таман. Мене ми одговара, ако не е колата у татко ми можда ќе ја зеам и ја, ама ова не е сигурна работа. :)
--- надополнето: 11 август 2013 во 22:16 ---
ако има некој вишак римоут тригер за канон да понесе, ако не да си праам партизански со мини банана и жички :)
2ца без римоут а :)

Да изнајмиме ако не ? :D
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
2ца без римоут а :)

Да изнајмиме ако не ? :D

наах, иди у било која продавница за електроника, купи банана ко за ајфон, малецка, стерео, земја и лев + треба да се за фокус, земја и десен + за шатер. Просто. :)
нема интервалометар додуша, ама ќе си глеаш на саат :)

ја пошо не можам секвенцијално да штракам дугачки експозиции, ќе праам една од 10-15 минути ваљда, ако не и од саат :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Прво, што планирате да фотографирате? Star Trails?
DonJas, немаш опција за continuous shooting? Ако имаш, не гледам зошто не би ти завршила работа (без разлика колку е долга експозицијата).
Комита Ултрас знам дека има 600D (исто како мене), па знам дека нема да има проблем и без remote :)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Прво, што планирате да фотографирате? Star Trails?
DonJas, немаш опција за continuous shooting? Ако имаш, не гледам зошто не би ти завршила работа (без разлика колку е долга експозицијата).
Комита Ултрас знам дека има 600D (исто како мене), па знам дека нема да има проблем и без remote :)
Многу полесно би било со remote... Енивејз не ме плаши толку ова колку што ме плаши никаквиот трипод.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Многу полесно би било со remote... Енивејз не ме плаши толку ова колку што ме плаши никаквиот трипод.
И мене не ми е сјаен, ама доста работа брка. Башка, поклон ми е од victoria :)
Се кладам дека мојот е полабав и полесен. Ама ќе го отвориш на најниско и ќе ти биде постабилен. Нема потреба да го креваш високо ако фотографираш ѕвезди :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Така и планирам само што ипак сум сигурен дека нема полош од мојов Vivitar.

мојот е најлош, језда е манфрото, ама ногарките се расклатени и пола од нив не се закочуваат, користење само на најниско, главата на стативот е фенси додуша. :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Иначе ова со continuous, моја грешка. Заборавив дека МОРА да се држи shutter копчето при сликање :)
Така да, да, пожелно е remote. Има по огласнициве ефтини. Троа поскапи (a ист кинески квалитет), во Pixplus :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom