Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Знаеш ли што ќе фотографираш најчесто, односно, за што ќе го користиш?
Архитектура, пејсажи, травел фотографии, луѓе, портрети... Дали сакаш компактен, мал или DSLR (со менливи објективи) апарат? Сакаш да мкнеш животиња, или нешто што го собира во џеб?
Најчесто луѓе и пејсажи. По можност со менлив објектив. Значи не е баш за во џеб :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Најчесто луѓе и пејсажи. По можност со менлив објектив. Значи не е баш за во џеб :)
Canon EOS 1100D (околу 350 евра со кит објектив 18-55mm, цените варираат )
Nikon D3100 (околу 400 евра со кит објектив 18-55mm, цените варираат)
http://snapsort.com/compare/Canon-1100D-vs-Nikon_D3100

Тоа ми се чини дека е најдобриот избор за парите што сакаш да ги дадеш. Нормално, во странство би требало да ти бидат за нијанса поевтини.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Морам да идам оф топик малце, ама многу е лошо кога Канонџија ќе предложи Никон :pos:


(мала шала)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Би сакал некој да ме предложи фотоапарат кој снима во HD 720p или пак 1080p со солидна цена да не биде премногу скап бидејќи сепак не очекувам чуда да правам :) Значи кој ќе можам да го закачам на статив ако добро го напишав... Ако има и некој кој продава тука од форумов нека пише ПП
 
Член од
19 декември 2012
Мислења
20
Поени од реакции
1
Би сакал некој да ме предложи фотоапарат кој снима во HD 720p или пак 1080p со солидна цена да не биде премногу скап бидејќи сепак не очекувам чуда да правам :) Значи кој ќе можам да го закачам на статив ако добро го напишав... Ако има и некој кој продава тука од форумов нека пише ПП
ако си заинтересиран::: olympus e-pl3, со + 2 резерва батерии и полнач (+сток што си е со него), оптека 6 филтери, без блиц - го изгубив оригиналниот (но моментално чекам од ибеј да ми стигне нов)... ако е некој -за- на ПП или тука на јавно :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
Нормално, во странство би требало да ти бидат за нијанса поевтини.
За ова уствари нека си провери фино по нет. У странство се за нијанса поскапи, освен кога има распродажба, е ондак имаат реални попусти и се поефтини отколку тука.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Некој да не има нешто да предложи ако има за продавање објектив претежно за видео, можи и постар да биди со мануелен фокус. Никонски навој да има. И се надевам на нешто поефтино во моментов буџето западнат е. :свиркам:
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
сакам да прашам некој искусен со камери колку би можел да ја продадам камерава, 1 година скоро користена?
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
19
Поени од реакции
4
Продавам Nikon 18 - 105 VR - 10.000 денари.
Доаѓа во предвид замена за prime lens со моја или ваша доплата од 50 до 100 евра.
Дадете понуди
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Aj да се пофалам како што иде редот, од пред три дена после можеби 5 години посакување, сум горд сопственик на Никон Д3100. Радоста не се опишува, така да си знаете!
Никако да најдам време да сликам деновиве, вчера на кратко успеав само да го фатам зајдисонцето.
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали мислите дека вреди да се купи Nikon 1 Nikkor 10mm f/2.8?
Аматерски би почнал да се занимавам со фотографија,така да не ми треба којзнае што,а и буџетот ми е горе-доле тука.
Се мислам меѓу ова и Канон Д1100.Моментално студирам во Полска и го имаат на добра цена од 250 евра.Дали може да се пренесе преку царина,или се плаќа?
Чекам мислења.Поздрав
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Никон 1 е објектив (за то ти треба и тело) а Канон 1100 ти е тело од апарат (не знам дали оди со објектив немаш напишано) Само со тој никон не можеш да сликаш, ти треба и тело, а и до канонот нема да можеш ако нема објектив
ПС
моја грешка, Никон 1 е мирорлес апарат, ми се изгуби во она 10мм, 2,8 а и на линкот кој го стави само објективот е... Тоа е веќе комплетен апарат и можеш со него да сликаш
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Никон 1 е објектив (за то ти треба и тело) а Канон 1100 ти е тело од апарат (не знам дали оди со објектив немаш напишано) Само со тој никон не можеш да сликаш, ти треба и тело, а и до канонот нема да можеш ако нема објектив
Да,тоа е уствари Никон 1 ј1 со објективов,а канонот оди со објектив 18-55mm IS II .
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Да,тоа е уствари Никон 1 ј1 со објективов,а канонот оди со објектив 18-55mm IS II .
Дали си сигурен за цената од 250 евра? Малце многу ми е сумњиво, И во Македонија и во Грција се над 400 (скоро 500)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom