Фотоапарат до 12.000 ден?

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.028
Поени од реакции
3.224
Јас сакам да земам некој попрофесионален фотоапарат, сега не може за 12.000 ден. да купам којзнае каков.. Се двоумам помеѓу овие два

Canon powew shpot sx 150и...

Nikon L 310...
Година и пол користам Canon PowerShot SX130 IS и сум презадоволен, според карактеритиките на 150ката таа е понова понапредна 130ка и има плус некои можности, Можам да ти кажам дека како за апарат за хоби е предобар канонот, НИкон никогаш не сум имал но и никогаш не сум сакал апарат со батерија за која ти е потребен полнач односно да имаш контакт со струја во секое време. Значи на канонот може да си земеш исто така батерии на полнење (со мала доплата би требало да има во комплетот) а за екстра ситуации имаш алкални батерии буквално насекаде. За никонот треба или да имаш дупла/и батерии кога одиш на патување или во спреотивно ако го си го “измалтретирал“ апаратот ќе останиш “без струја“. Сега да, тие Ni-MH траат издржуваат подолго од АА батериите но разликата низ муабет не може да ја видиш каква е буквално до моментот додека не ти почне да ти трепка батеријата а следуваат моменти кои мора да ги доловиш :)

Карактеристиките се горедолу исти на двата апарати таа да изборот мораш да го сведеш поради детали ...
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
459


DP2s Compact Digital Camera

World's first full color image sensor: Foveon X3® Direct Image Sensor
14.45MP
True II Image Processing engine
Focal Length 24.2mm F2.8, 35mm equivalent to 41mm
Weighs only 9.2oz and only 4.5" (W)x 2.3" (H)x 2.2" (D)
Accessories included with the camera: Li-Ion battery BP-31, battery charger BC-31, Lens Cap LCP-11, Neck Strap NS-11, soft pouch, Hot shoe cover HSC-11, Video Cable, SIGMA Photo Pro CD
Кај го има овој? Колку пари? Многу добри слики вади! И леќата му е одлична...
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
460
Поени од реакции
1.147
Кај го има овој? Колку пари? Многу добри слики вади! И леќата му е одлична...
во Бугарија во специјализирани продавници.Околу 600-700 $- и прави убави слики затоа што е со Foveon X3® Direct Image Sensor
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
21
Имам исти ваков го користам веќе пола година, презадоволен сум за таа цена.
Какви слики вади навечер?Не се разбирам многу во апарати ама неколку имам видено од поефтиниве апарати и ноќно сликање им е слабост.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
http://www.technomarket.com.mk/products/09119298/nikon-coolpix-l-810-black
dali ovoj aparat e dobar,dali vadi vadi dobri sliki? :) ako moze da mi predlozite i drugi aparati koi sto vadat dobri sliki?

Супер е , за таа цена ќе добиеш многу солиден фотоапарат. А и сликите се супер.


Еве и пример да видиш неколку фотки сликани со никон l810

http://www.techradar.com/reviews/cameras-and-camcorders/cameras/compact-cameras/nikon-coolpix-l810-1076588/review/3
 
На врв Bottom