Формула 1 - сезона 2019

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за сезоната 2019?


  • Вкупно гласачи
    101
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.287
Дали на Ф1 ке им дојде памњт и да го шитнат Тилке ??? Ми дизајнира километарски правци со јаки харпини и Ѕ кривини а уствари најголема возбуда понудија уствари Хокенхајм и Интерлагос. ТРКИШТА!!!!!!
Посебно фото финишот сега Гасли Хамилтон.
И они нека ни даваат пак трки у факинг Виетнам.
И коментаторите на моменти страшно иритантни

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.960
Поени од реакции
34.331
како у еден момент Луис беше пред Макс, стримот заеба :)
Макс влезе во бокс, Луис не. Затоа. На радио на Луис му рекоа да го следи Макс и да го прави спротивното од него - ако Макс влезе во бокс, он да не влегува, ако Макс не ввлезе, он да влезе.
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
За Ботас 6 круга SC за болид паркиран покрај патека. На крајот со два болиди и остатоци на самата патека SC два круга. Дали можат да бидат по проѕирни во фаворизирањето на Хамилтон?!!!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.960
Поени од реакции
34.331
За Ботас 6 круга SC за болид паркиран покрај патека. На крајот со два болиди и остатоци на самата патека SC два круга. Дали можат да бидат по проѕирни во фаворизирањето на Хамилтон?!!!
Е, е, тоа! Истото го помислив и јас. И Албон го упропастија заради тоа.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.287
За Ботас 6 круга SC за болид паркиран покрај патека. На крајот со два болиди и остатоци на самата патека SC два круга. Дали можат да бидат по проѕирни во фаворизирањето на Хамилтон?!!!
Не е фаворизирање на Хамилтон, ко долгогодишен фан на Ферари го кажувам ова. Работата е тоа што ги чекаа заостанатите болиди да се позиционораат. Вилијамсите беа толку заостанати што од кога поминаа сите други од "средината" на Кубица и Расел им требаше уште пола круг да го престигнат возилото за безбедност. Пред да мрчите со теории на заговор погледнете ги фактите малце

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
За Ботас 6 круга SC за болид паркиран покрај патека. На крајот со два болиди и остатоци на самата патека SC два круга. Дали можат да бидат по проѕирни во фаворизирањето на Хамилтон?!!!
Мора да разберете дека Ф1 е шоу бизнис. Да имаше подолго сејфти кар, за да се исчисти патеката ќе завршеше трката со сејфти кар. А вака имаше возбудување, контраверзии и дпектакл во последниве 2 круга. А тоа се продава. А знаете кој е газда на Ф1 и какви се американските тркачки серии.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Не е фаворизирање на Хамилтон, ко долгогодишен фан на Ферари го кажувам ова. Работата е тоа што ги чекаа заостанатите болиди да се позиционораат. Вилијамсите беа толку заостанати што од кога поминаа сите други од "средината" на Кубица и Расел им требаше уште пола круг да го престигнат возилото за безбедност. Пред да мрчите со теории на заговор погледнете ги фактите малце

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Ооо богу на вистината, кажи ми зошто воопшто имаше SC за паркиран болид покрај патеката со "трактор" на 5 метри зад него и пат за извлекување. И уште дај ми пример кога се повлекло безбедносно возило за 2 круга со присуство на остатоци на патеката?
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Мора да разберете дека Ф1 е шоу бизнис. Да имаше подолго сејфти кар, за да се исчисти патеката ќе завршеше трката со сејфти кар. А вака имаше возбудување, контраверзии и дпектакл во последниве 2 круга. А тоа се продава. А знаете кој е газда на Ф1 и какви се американските тркачки серии.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Е ова ти вреди а не објаснувањата на одредени делители на правда.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.287
Ооо богу на вистината, кажи ми зошто воопшто имаше SC за паркиран болид покрај патеката со "трактор" на 5 метри зад него и пат за извлекување. И уште дај ми пример кога се повлекло безбедносно возило за 2 круга со присуство на остатоци на патеката?
1. Од Жул Бјанки (не беше позади болидот него беше веднаш до патеката и не дај боже некој дс влеташе под тракторот)

2. Тие истатоци беа од гума и се расчистија после кадарот што го покажаа, многу пати стујарти истрчувале и чистеле

3. Да останеше така досаден крај ке имаше позади безбедносно возило, тоа беше подобро или ова?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.164
Поени од реакции
1.387
Според мене јасно се гледа дека Ветел оди косо кон Леклерк додека Леклерк си ја држи линијата, дури кога Леклерк виде дека овој оди во него, почна да бега да избегни судар ама можда боље за екипата да прогласат дека е тркачки инцидент за мир во куќата, помлад е Леклерк па нека поќути сега, на Ферари уште тоа им фали на сета мака и тензија меѓу возачите

 
Член од
30 август 2009
Мислења
578
Поени од реакции
211
Некој видео да постира каде што се гледа убаво дуелот помеѓу Хам и Албон?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.960
Поени од реакции
34.331
Работата е тоа што ги чекаа заостанатите болиди да се позиционораат.
Првиот Safety Car се појави на 53 круг, се повлече 59 круг. На заостанатите болиди им беше дозволено да претекнат во 58 круг.

Вториот Safety Car се појави во 66 круг, се повлече 69 круг, и покрај тоа што патеката беше значително понебезбедна отколку во случајот со Ботас. Притоа, 68 круг, за време на Safety Car, Строл се паркира покрај патеката, што значи и да ги исчистиле остатоците од гуми на патеката, имаше болид паркиран покрај, исто како претходно во случајот со Ботас. Плус, и не сум многу сигурен дека и Фераријата беа отстранети.

А сепак се донесе одлука за рестарт на два круга пред крај.

Заклучок: или се работи за тоа што некој погоре спомна - оставаат да видиме шоу во последните два круга, да не заврши трката зад Safety Car, или е заради фаворизирање на Хамилтон. Трето логично објаснување не гледам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom