Формула за совршено среќен и успешен живот

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Вистински среќен човек е оној кој знае да биде среќен и со пари и без пари...доколку некој очекува материјалните добра да го направат среќен е во голема заблуда, секогаш ќе има нешто што недостасува.
Се шо сакам да кажам сумирано во една реченица, само проблемот е шо никој нема да разбери со толку едноставно напишано.
 
Г

Господ

Гостин
Можам да ти обеќам една работа во животот, никогаш нема да цркниш на рает.
Ова звучеше како некоја стара гатачка на која нејкеш да и платиш пошо не ти се свиѓа тоа што ти го кажала:pos:

Не е убав живот се да ти биде перфектно. Убаво е да се помачиш за нешто и да уживаш во тоа.
Не да не е убав...тап,хомоген и досаден е,затоа и не постои такво зло:wink:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.720
Поени од реакции
11.938
Среќата е внатрешно некакво чувство на исполнетост...доколку се бара надвор од себе, во материјалните добра, би изгледало вака некако:

 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Вистински среќен човек е оној кој знае да биде среќен и со пари и без пари...доколку некој очекува материјалните добра да го направат среќен е во голема заблуда, секогаш ќе има нешто што недостасува.
Излишани муабети се ова.
Задоволствата лежат во парите,физичкото и психичкото задоволство лежат во парите или се поттик за она второто,работиме за пари,крадеме пари,животот ни зависи од парите,условите коштаат пари,здравјето кошта пари-да купи лекови итн,да создадеш СВОЈ живот кошта пари,да отидеш да се видиш со некој - кошта пари,да се вратиш дома - треба пари,да јадеш треба пари,да си мртов - треба пари да те закопаат,да им угодиш на тие шо ти значат - треба пари,да се јавиш на некој - кошта пари,да се образуваш - треба пари,да имаш нет и да се цвикаш ко мене - пак плаќаш пари и за таа услуга,ебани спомени - бев на одмор,бев ваму - бев таму - секој ебан пат кошта пари.

Кога ги немаш полека умираш во себе ,само лажната надеж дека ќе биде боље те држи на нозе.

среќен,успешен,реален ЖИВОТ - без пари ...не постои.

доста беа спиритуални муабети - ова е реалноста.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Моеш да го скротиш и да го врзеш на синџирче.
Ама треба да си го испотиш гзот за тоа:)

Патем, не верувам дека постои таква формула.
Секој си го фради животот на свој, уникатен начин.
Има луѓе кои уживаат во мизеријата.
нема потреба да ги малтретираш потните жлезди...

id and superego to the rescue :ura:

Не е убав живот се да ти биде перфектно. Убаво е да се помачиш за нешто и да уживаш во тоа.
се агријнувам..

но колку и голем отпор и напор да вложиш сепак нешто да ти сигнализира односно гарантира дека ќе имаш хепи енд, ко на холивудско клише платно :mara:

попусто би било ондак..
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.720
Поени од реакции
11.938
Излишани муабети се ова.
Задоволствата лежат во парите,физичкото и психичкото задоволство лежат во парите или се поттик за она второто,работиме за пари,крадеме пари,животот ни зависи од парите,условите коштаат пари,здравјето кошта пари-да купи лекови итн,да создадеш СВОЈ живот кошта пари,да отидеш да се видиш со некој - кошта пари,да се вратиш дома - треба пари,да јадеш треба пари,да си мртов - треба пари да те закопаат,да им угодиш на тие шо ти значат - треба пари,да се јавиш на некој - кошта пари,да се образуваш - треба пари,да имаш нет и да се цвикаш ко мене - пак плаќаш пари и за таа услуга,ебани спомени - бев на одмор,бев ваму - бев таму - секој ебан пат кошта пари.

Кога ги немаш полека умираш во себе ,само лажната надеж дека ќе биде боље те држи на нозе.

среќен,успешен,реален ЖИВОТ - без пари ...не постои.

доста беа спиритуални муабети - ова е реалноста.
За тоа погоре не викам ништо, така е...мора накај спиритуално да ги терам муабетиве, тоа е објаснувањето...вака сега, вчера не постои - тачно, утре не постои - тачно, што останува, само овај момент кој не знаеме до кога ќе трае, затоа мора да се потрудиме во овој момент, во оваа мили, мили стотинка да бидеме среќни, еве не мора за друго, ради самото постоење...мора надеж како поинаку и знам дека теоретски е лесно да се каже, но вреди да се потрудиме...не дека јас сум постигнал некоја среќа и сега мудрувам, него зошто да не се потрудам да уживам во моментот, во шансата да бидам жив...
краток е животот за да се замараме многу многу:smir:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Излишани муабети се ова.
Задоволствата лежат во парите,физичкото и психичкото задоволство лежат во парите или се поттик за она второто,работиме за пари,крадеме пари,животот ни зависи од парите,условите коштаат пари,здравјето кошта пари-да купи лекови итн,да создадеш СВОЈ живот кошта пари,да отидеш да се видиш со некој - кошта пари,да се вратиш дома - треба пари,да јадеш треба пари,да си мртов - треба пари да те закопаат,да им угодиш на тие шо ти значат - треба пари,да се јавиш на некој - кошта пари,да се образуваш - треба пари,да имаш нет и да се цвикаш ко мене - пак плаќаш пари и за таа услуга,ебани спомени - бев на одмор,бев ваму - бев таму - секој ебан пат кошта пари.

Кога ги немаш полека умираш во себе ,само лажната надеж дека ќе биде боље те држи на нозе.

среќен,успешен,реален ЖИВОТ - без пари ...не постои.

доста беа спиритуални муабети - ова е реалноста.
Бараш реален живот а неможиш да бидиш подалеку од реалниот живот шо го бараш.Мочај се во спиритуалноста и посери се ако сакаш, гледај ја реалноста, реалноста е дека ќе бидиш беден колку и да имаш пари.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Со пари е досадно...се ти е на дофат и немаш материјални грижи,а грижите ни прават да не ни биде досадно и работиме на тоа да ги намалиме.
Со семејство е досадно...мораш цело време да ги глеаш истите фаци дома.
Љубов...види семејство.
Пријатели...види семејство.
Здравје...па не иде цело време да си здрав како дрен мајку му стара,малку авантура во животот,на ризик стави се,јади расипана храна,ризикувај болести,тровање,внеси авантура и возбуда во животот.
Take a fuckin' chance once in a while...

Совршенството е досадно!
Абе денес најубаво е без пари убавини... шо ќе ти се тие пари досадно е.
Поубаво пешки уште сабајле на работа во некоја текстилна фабрика за бедни 5.000 јади малку расипана храна, отколку се на готово стануваш сабајле ти носи слугинката кафе,доручок... палиш џипот си го ладиш во фабриката и се измашуваш на секретарката, абе не е интересно со пари бе... кај сакаш одиш на одмор а онака се утепуваш од работа да преживееш имаш грижи... :pos2:

И внесете малку авантура алооо јадете расипана храна затровете се малку возбуда да осетете :vozbud:
 
Г

Господ

Гостин
Абе денес најубаво е без пари убавини... шо ќе ти се тие пари досадно е.
Поубаво пешки уште сабајле на работа во некоја текстилна фабрика за бедни 5.000 јади малку расипана храна, отколку се на готово стануваш сабајле ти носи слугинката кафе,доручок... палиш џипот си го ладиш во фабриката и се измашуваш на секретарката, абе не е интересно со пари бе... кај сакаш одиш на одмор а онака се утепуваш од работа да преживееш имаш грижи... :pos2:

И внесете малку авантура алооо јадете расипана храна затровете се малку возбуда да осетете :vozbud:
Тоа што ти го сакаш во својот живот се нарекува рутина!
Сакаш се да ти биде сигурно,обезбедено,испланирано!
Таквиот живот за мене е досаден.

Да,имам јадено еден куп храна со месец поминат рок...и што...тука сум.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Среќата е илузија која треба да се потрудиме сами да си ја створиме.

Тоа среќен, успешен живот е релативна работа. Ако збориме од финансиска гледна точка, однесувањето на некој ќе зависи правопропорционално од количината пари што ја поседува. Со филозофииве ако имаш пари не мора да си среќен, ја потценувате моќта на парите.

Е сега ако би имал големо богатство, веројатно ќе акам по светов, ќе живеам по хотели, ќе посетувам егзотични места, ќе ги испробам сите психотропни супстанци known to man, daredevil extreme спортови и најверојатно млад ќе загинам во некоја бизарна несреќа. :icon_lol: Гледате како се менуваат перцепции. :)
Ама немам, па затоа I'm just going with the flow. :)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
5
Со пари е досадно...се ти е на дофат и немаш материјални грижи,а грижите ни прават да не ни биде досадно и работиме на тоа да ги намалиме.
Со семејство е досадно...мораш цело време да ги глеаш истите фаци дома.
Љубов...види семејство.
Пријатели...види семејство.
Здравје...па не иде цело време да си здрав како дрен мајку му стара,малку авантура во животот,на ризик стави се,јади расипана храна,ризикувај болести,тровање,внеси авантура и возбуда во животот.
Take a fuckin' chance once in a while...

Совршенството е досадно!
Го подржувам твојот авантуристички дух,ама не се согласувам тој да ми владее на полето љубов,пријатели и здравје...

Под авантури јас подразбирам да се прави нешто обратно од нормалното,но во некој граници.На пример да ја прошетам Македонија со велосипед со малку пари во џебот,вклучувајќи доста незгоди на тоа патување(немање место за спиење,ниту гума резервна ,да се изгубиш во просторот итн..)

Кажете некој други авантуристички идеи ако ви паднат на памет???:)

Излишани муабети се ова.
Задоволствата лежат во парите,физичкото и психичкото задоволство лежат во парите или се поттик за она второто,работиме за пари,крадеме пари,животот ни зависи од парите,условите коштаат пари,здравјето кошта пари-да купи лекови итн,да создадеш СВОЈ живот кошта пари,да отидеш да се видиш со некој - кошта пари,да се вратиш дома - треба пари,да јадеш треба пари,да си мртов - треба пари да те закопаат,да им угодиш на тие шо ти значат - треба пари,да се јавиш на некој - кошта пари,да се образуваш - треба пари,да имаш нет и да се цвикаш ко мене - пак плаќаш пари и за таа услуга,ебани спомени - бев на одмор,бев ваму - бев таму - секој ебан пат кошта пари.

Кога ги немаш полека умираш во себе ,само лажната надеж дека ќе биде боље те држи на нозе.

среќен,успешен,реален ЖИВОТ - без пари ...не постои.

доста беа спиритуални муабети - ова е реалноста.

Епа ете како завршуваат повеќето од оние кои имале одеднаш се на дофат и никаков допир со спиритуалноста Бритни,Парис Хилтон,Линдзи Лохан.......глупачки

ниедна од овие и многу други како нив немаат стабилен брак,семејство и слично
 
?

..........

Гостин
Формулата за среќен и успешен реален живот, се состои во самите нас, смиреноста, ладнокрвноста, самоконтролата, парите не се битни, сите не чекаат 2 метра кубни земја....
Кулирајте и се ке биде во ред.......


:party3:
 
S

stefi

Гостин
се агријнувам..

но колку и голем отпор и напор да вложиш сепак нешто да ти сигнализира односно гарантира дека ќе имаш хепи енд, ко на холивудско клише платно :mara:

попусто би било ондак..
Глеј ја позитивната страна, на пример во нешто нема да успееш и тука доаѓа фамилијата или било кој да ти помогне и тука ди се зацврнуваат односите на друго поле.
 
Г

Господ

Гостин
Го подржувам твојот авантуристички дух,ама не се согласувам тој да ми владее на полето љубов,пријатели и здравје...

Под авантури јас подразбирам да се прави нешто обратно од нормалното,но во некој граници.На пример да ја прошетам Македонија со велосипед со малку пари во џебот,вклучувајќи доста незгоди на тоа патување(немање место за спиење,ниту гума резервна ,да се изгубиш во просторот итн..)

Кажете некој други авантуристички идеи ако ви паднат на памет???:)
Убиј ги границите!
Каква е таа авантура каде не е се дозволено,каде нешто се скратува.
Прави што ќе ти текне:vozbud:

Иначе мое размислување е дека пријатели,семејство и слично би ме попречиле во обидот да успеам во нешто.
Мора да мислиш и на нив ова-она.
Само повеќе грижи.
И не глеј толку здравјето.
Нема да уживаш во животот ако пазиш и на најмали ситници поврзани со хигиената и слично.
Мое размислување е...не мора да го следите...али ја од школо коа доаѓам не мијам раце.
 
S

smart ass

Гостин
Алтруизмот не е успех туку доблест исто способноста за соживување...но која е реалната мерка за успех е тешко да се дефинира..можеби хуманоста.. а статусот во општеството за мене ама баш ич не е битен,бидејќи самиот статус е без реална основа т.е темелите... не се баш 90 степени,очигледно некој згрешил со мерачот на агол....или може кај овие новиве скапи дигитални батериите ил софтверо се утка.

Мерката за успех кај мнозинството е наметната од самото општество....штета што негативните работи се земаат за успех или пак материјализмот.

Сепак ова не го менува фактот дека


Излишани муабети се ова.
Задоволствата лежат во парите,физичкото и психичкото задоволство лежат во парите или се поттик за она второто,работиме за пари,крадеме пари,животот ни зависи од парите,условите коштаат пари,здравјето кошта пари-да купи лекови итн,да создадеш СВОЈ живот кошта пари,да отидеш да се видиш со некој - кошта пари,да се вратиш дома - треба пари,да јадеш треба пари,да си мртов - треба пари да те закопаат,да им угодиш на тие шо ти значат - треба пари,да се јавиш на некој - кошта пари,да се образуваш - треба пари,да имаш нет и да се цвикаш ко мене - пак плаќаш пари и за таа услуга,ебани спомени - бев на одмор,бев ваму - бев таму - секој ебан пат кошта пари.

Кога ги немаш полека умираш во себе ,само лажната надеж дека ќе биде боље те држи на нозе.

среќен,успешен,реален ЖИВОТ - без пари ...не постои.

доста беа спиритуални муабети - ова е реалноста.
НЕ!!!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom