Флора и фауна (ваши дела)

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.441
Поени од реакции
4.264
Да
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Според твојов опис не е индиска јагода ова.
Ова у Русија се вика земљаника,т.е горска,дива јагодка.многу ароматна и вкусна.
Не. Горски/диви јагоди, и други јагоди, висат надоле. Ова е исправено.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.093
Поени од реакции
13.627
Да
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


Не. Горски/диви јагоди, и други јагоди, висат надоле. Ова е исправено.
епа ако е истото тогаш не може да е слатка :) максимум може слатко до веце да те отера хахаха
баш така, ако расте нагоре не се јаде, надоле може
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.441
Поени од реакции
4.264
ваљда,незнам.Многу раснат на Кавказите.Имам соборано,и јадено многу.Никогаш не сум почуствувал промени!
Ова е сликано измеѓу 2 бетонски плочи и има жут цвет. Веројатно си јадел ваква јагода
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.441
Поени од реакции
4.264
1 Cirsium/Centaurea
20200724_184222.jpg
2.Carlina acaulis

20200724_184653.jpg
20200724_184824.jpg
3 Telekia speciosa
20200725_094344.jpg
20200725_094339.jpg
4 Непознато
20200726_101314.jpg
5 Digitalis ferruginea 20200726_103347.jpg
6. Silene vulgaris
20200724_191636.jpg
7. Непознато
20200726_102215.jpg
8.Gentiana cruciata

20200724_181003.jpg
9.Непознато "вртипоп". 20200724_173028.jpg
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Кое би било македонското име за рукола?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.441
Поени од реакции
4.264
Ова не е магарешки трн?
Постојат барем едно 10тина вида кај нас. Овој не го најдов меѓу нив...
Овој е некаков си планински вид, што расте кај царева чешма, маврово...
ако сакаш магарешки да видиш што има
1. Cirsium, најверојатно vulgare

20200724_180929.jpg

2.Непознато 20200725_174026.jpg
3.Silybum marianum 20200506_094633.jpg
4.Onopordum acanthium
20190707_122119.jpg
5.Овие три ги заборавив. Cirsium(?, eriophorum,?)
20190707_120645.jpg
20190707_120053.jpg

20190707_121956.jpg
У случај да прашуваш зошто имам толку слики
1. Интересни се за фотографирање
2. Фотографирам за база на податоци
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
У случај да прашуваш зошто имам толку слики
1. Интересни се за фотографирање
2. Фотографирам за база на податоци
И јас имам многу слики од растенија, убави се, стојат мирни за сликање, и така, не прашувам зошто имаш толку од нив :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.858
Поени од реакции
29.698
,,,do predi dve tri nedeli beshe so pozholteni lisja i na pat da se sushi,,,,ama sega eve go kakvo e razzeleneto :icon_mrgr:
IMG_20200815_101729069~3.jpg
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.441
Поени од реакции
4.264
20200822_093708.jpg
1.Datura innoxia(повеќегодишна татула) 20200821_183548.jpg
2. Непознато
20200822_095024.jpg
3.Многу мало и непознато
20200822_064456.jpg
4. Sempervivum-Чуваркуќа, мое.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom