Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.237
Поени од реакции
6.758
Пак јас...Имено,наводно од One го отклучиле телефонот и сега ми се појавува следново



10 дена без телефон and counting..
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Пак јас...Имено,наводно од One го отклучиле телефонот и сега ми се појавува следново



10 дена без телефон and counting..
Пробај со ресет нетворк сетингс па пак или со ресторе па активирај го[DOUBLEPOST=1469117405][/DOUBLEPOST]
Може, цена на ПП
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.368
Поени од реакции
522
Дечки , колку чини замена на стакло за Sony xperia m2 ? Само стаклото е скршено/испукано ,тачот си работи нормално .

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
Дечки , колку чини замена на стакло за Sony xperia m2 ? Само стаклото е скршено/испукано ,тачот си работи нормално .

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
2000 den, zedno idat staklo i touch.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.368
Поени од реакции
522
2000 den, zedno idat staklo i touch.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
"Добра цена " за поправка Да не сака некој да го купи телефонов ...

Исправен е , без гребаници ,само што е со мали скршеници . Понудете цена

п.с. давам и оригинална кутија , слушалки и микро сд од 2 гб .

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

_DaMneD_

убиец со чуство
Член од
13 ноември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
7
дечки колку чини стаколо за huawei honor 5x и дали се менува само стакло или оди се комплет со дисплеј.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
дечки колку чини стаколо за huawei honor 5x и дали се менува само стакло или оди се комплет со дисплеј.
Во мк нема да најдеш сигурно, порачај си секако оди комплетно екран и тач па за монтажа не е проблем
 
Член од
19 март 2012
Мислења
30
Поени од реакции
4
Најпрво здраво на сите, имам еден проблем со телефонот па ви се обраќам за да ме советувате како би можел да го решам.

Имено, пред некој ден решив да го флешнам телефонот со сток ром (Huawei g620s - qualcomm) , но настана проблем при кој сега телефонот неможе да ја прочита сим картичката.
Е сега проблемот е во тоа што IMEI-то на телефонот е избришано и ми треба некој начин за да го убацам IMEI-то на телефонот повторно за да можам да ја користам сим картичката.

Значи пребарав се што можев да најдам на интернет, но неможев да најдам ништо за qualcomm чипсет како да направам промена на IMEI-то, а гледам дека на MTK уредите целиот тој процес е доста полесен и се прави со само една алатка.

Ако има некој решение како би можел да се среди проблемот нека каже, бидејќи телефонот ми е потребен, а не би купувал друг во овој момент

Поздрав
 
Член од
27 јули 2016
Мислења
34
Поени од реакции
19
Најпрво здраво на сите, имам еден проблем со телефонот па ви се обраќам за да ме советувате како би можел да го решам.

Имено, пред некој ден решив да го флешнам телефонот со сток ром (Huawei g620s - qualcomm) , но настана проблем при кој сега телефонот неможе да ја прочита сим картичката.
Е сега проблемот е во тоа што IMEI-то на телефонот е избришано и ми треба некој начин за да го убацам IMEI-то на телефонот повторно за да можам да ја користам сим картичката.

Значи пребарав се што можев да најдам на интернет, но неможев да најдам ништо за qualcomm чипсет како да направам промена на IMEI-то, а гледам дека на MTK уредите целиот тој процес е доста полесен и се прави со само една алатка.

Ако има некој решение како би можел да се среди проблемот нека каже, бидејќи телефонот ми е потребен, а не би купувал друг во овој момент

Поздрав
http://www.shelaf.com/2015/05/method-to-change-qualcomm-device-imei.html
пробај со некои апликации од маркетот може да ти помогнат, инаку со QPST може да се внеси имеи, само тоа тешко ќе ти биде
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
Најпрво здраво на сите, имам еден проблем со телефонот па ви се обраќам за да ме советувате како би можел да го решам.

Имено, пред некој ден решив да го флешнам телефонот со сток ром (Huawei g620s - qualcomm) , но настана проблем при кој сега телефонот неможе да ја прочита сим картичката.
Е сега проблемот е во тоа што IMEI-то на телефонот е избришано и ми треба некој начин за да го убацам IMEI-то на телефонот повторно за да можам да ја користам сим картичката.

Значи пребарав се што можев да најдам на интернет, но неможев да најдам ништо за qualcomm чипсет како да направам промена на IMEI-то, а гледам дека на MTK уредите целиот тој процес е доста полесен и се прави со само една алатка.

Ако има некој решение како би можел да се среди проблемот нека каже, бидејќи телефонот ми е потребен, а не би купувал друг во овој момент

Поздрав
Симни го последниот официјален фирмвер
И флешни го со официјалната алатка,
Така би требало да ти се врати IMEI-то.
(колку што знам кај qualcom уред, мора да се врати ИМЕИ ако флешуваш последен фирмвер со официјална алатка... Може и да грешам у случајов со Хуавеи)

Ако не се враќа ќе мораш прво да рутираш па со некој нотепад едитор или со QPST да едитираш и внесеш IMEI во nvram.

Ако и вака не се врати, тогаш на сервис ќе мора да го врзат на бокс и да ре-впишат nvram партиција и впишат имеи.

Sent from my kenzo using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.315
Поени од реакции
4.740
Дечки едно глупо прашање ама може некој веќе имал искуство.
Имено кај татко ми на Нокиа 520 прави проблем само ФБ апликацијата постојано му вика дека нема проток на податоци (т.е. нема интернет и неможе ни да се логира).
И вифи и 3г супер му работат со другите апликации само оваа е проблематична.
Да не знае некој како да се среди проблемов?
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Нокиа Лумиа 1320 се рестартира при секое користење повеќе од три минути, а не е толку загреан или слично за тоа да предизвикува ваков ефект. Плус тоа не ми дава апдејт за 10ката, бирав slow/fast/и третото од windows insider програмата, ми одбројува 10 секунди за рестарт, се рестартира и во апдејт не ми дава ништо. МИ вели дека мора да почекам друг апдејт да се инсталира за да можам овој да го инсталирам. Шокојкур му е на телефонов?
 
B

bngj45

Гостин
Имам S5 и имам андроид 6.0 дали ќе се случи нешто ако го флешнам со андроид 6.0 од друга држава?
и од Вип да симнам firmware или од Оне?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom