Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Пошто ептен ми е досадно на работа, а и ме мрзи да работам а и зошто би работел кога има луге што зимаат плата и можат да ја работат мојата работа затао ке ви покажам еден туториал за флешување на сиеменс од Е-Gold Class.
под Е-Gold Class спагаат:
A31, A35, A40, A50, A51, A52, A53, A55, A56, A56i, A57, A60, A62, A65, A70, AF51, AL21, AX72, AX75, C35, C45, C55, C56, SF62, SF65, CT56, C60, C61, C62, CF62, CF110, M35, M46, M50, M55, M56, M55C, MT50, MC60, S35, S45, S46 S55,S56, S57, SL55, SL55C, SL56, SX1...

Телефонот со кој ке ви го покажувам овој туториал е Сиеменс Ц60.
_________________________________________________

значи најчест дефекти на овие сименси се софтверски...
Тоа ке го констатирате на следниве неколку начини.
* Пали се уклучува светло пишува Wrong Software и после 6 до 8 секунди се гасне.
* Пали свети и после 4 до 8 секунди се гасне
* Не дава никаква реакција... (прво треба да се издува процесорот доколку неке треба да провериш дали има конекција со компјутер т.е. преку Џокерот или Преку сст-то пробуваш да го отвориш во Сервис Мод или да го декодираш.
* Доколку пак не дава никаква реакција ни на дисплејот, ни на полњач ни се конектира преку ком тогаш зачистете го конекторот за полнење... 70% тоа е проблем за лоша конекција... доколку неке ни така тогаш сменете го капсот за полнење!


во многу ретки случаеви да ке треба да го смените резисторот за полнење т.е. ова


Чекор 2. Јас користам Џокер!

Треба да го исечете тест поинтот. Секој сименс си има различна позиција на тест поинти доколку згрешите некој милиметар многу тешко се опоравува потоа плочата а за вакви сименси што вредат едвај 1000 денари дури не е ни исплатливо. еве ви слика од тест поинтот.


потоа ја активирата Џокер програмата која изгледа вака и го бирате моделот, портата, брзината на портата и опцијата која сакате да му ја направите на мобилниот телефон. Во овој случај менување на firmware т.е. Фулл Флешување... јас секогаш практикува фулл флеш најсигурно иако некои случаењви поминуваат и само на bootcore...


Чекор 3 - флешување на телефонот

прво го одбирате фулл флеш фајлот кој мора да биде пропорционален т.е. да има 16 мегабајти... мора да е од иста или понова верзија од претходниот и мора да е од моделот кој го флешувате. Порано кога бев помал си играв праев од Ц60 во МЦ 60ки и така им ги расипував Флеш чиповите.. хаххааа


после одбирање на фајлот автоматски ке ви се појави команда за да го уклучите телефонот притискате на дугмето повер он! и следува ова!!!



не мора да ви објаснувам детално што све значи оти знаете секој занат се плака.. јас видете без пари се ви кажав... па не баш се... пример Хаш нема да дознаете што е, барем не од мене... после тоа нема да ви кажам исто така линк за да си симнете фулл флеш и така... јас пошто флешувам со ком кабел максималната брзина ми е 115200 бајти додека доколку го флешувате со RS-232 USB to Com кабел можете да постигнете брзина и до 921600 бајти што е и дури 8 пати побрзо... значи јас сега ке чекам некои добри 15 до 20 минути, порано користе таков кабел за помалце од 6-7 минути флешував али еден му го продадов на Зиз т.е. Зоки а другиот го расклапав т.е. експериментирав со него и на крај татко ми му текнало да го продаде пошто бил у криза му требало на некој човек дата кабел и ми го продаде алатот за работа... потоа од Куван си ги купив овие кабли... али бољи е побавно оти е и посигурно ми се дешаваше со усб кабелто на скоро секој 2 или 3 телефон да неке од прва да успее да се флешува.. со ком кабелот од 100 телефони 98 ми се се како што треба тие другите два евенутално ако имало и друг дефект што значи до 100/100 комада ги праи...


чекате да се издекодира телефонот... потоа ја вадите батеријата да се олади телефонот хахаха и после палите и гледате дали била успешна операцијата!!!


е ако неке ни ова да помине тогаш дојдете кај мене... да оставиме малце и парите да зборуваат... иако работава повеке си ја работам од задоволство.. да беше за пари верувајте поисплатливо е компири да одгледуваш!
Исто така ако не помине на прегрејување тогаш ке мора да се смени или одпоново да се напраат топчињата на бга на процесорот или флеш чипот.
иначе еве како изгледа една стандардна бга решетка за сименс.

ова е воздушниот леткум т.е. лемна станица што работи на топол воздух


има и нешто слично на ова.



една обична да не речам најефтина и најчкартна лемна станица на топол воздух може да се најде за некои 120/130 евра.
Јас таа што ја користам е некои 450 евра али купена е од 2002 година и тоа од Сименс, значи името се плака...
а како овие погоре што се не би коштале појке од 300 евра.

Иначе флуксот е многу битен за да може калајот правилно да се залеми и после тоа да нема ладни лемови т.е. флуксот го чисти калајот од прљавштини итн... исто така додека лемите не смее леткумот да е над 400 степени јас најчесто го ставам од 350 до 420 степени... и... ај доволно објаснував... во друга прилика појке еве како изгледаа таа флуксор течност
http://www.zeph.com/bga_flux_1_copy.jpg
 

KaZaN89

шуруп мајстор
Член од
2 јуни 2006
Мислења
193
Поени од реакции
25
Kazi mi...iam mnogu temi za NOKIA, series 60...Ama na 3650 ne mi faka...voopsto neam takva opcija...moze li nekako da se sredi, da mozam da menjam temi na 3650?

HELP!!!
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Нокиите 7650 и 3650 и покрај симбиан оперативниот систем Ѕ60 немаат опција за ставање теми.
Проблемот е во тоа што до 2002/3 година на ниту еден нокиа немаше опција за теми, додека денеска на секој телефон може од Нокиа може да се стави тема дури и тие што немаат симбиан оперативен систем имаат својства т.е. слична база на симбианот која е наречена Ѕ40
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Ми треба информациа кој знае колку цини декодирање за NOKIA N70

Фала поздрав
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Tutkar напиша:
Ми треба информациа кој знае колку цини декодирање за NOKIA N70

Фала поздрав
прошетај малце низ форумов, во скоро секоја 6-7 тема во Мобилни Телефони и Телефонија има цена за ББ5 декодирање, дури и тема сум отворил за тоа.
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=11692
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
дали некој знае која марка на телефони е по квалитетна дали Siemens или benQ-Siemens?
thanks
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
i dvete se dobri, e sea prednosta na Benq-Siemens e samo nekoi + nadogradbi t.e. Siemens ja kupi Benq kako firma za mobilni telefoni i ako porano imashe samo glupi modeli na siemens, deneska ke mozat da se prodavaat i posovremeni mobilni za mladata generacija.
Inaku Siemens kako firma ima mnogu pokvalitetni mobilni duri i od nokia, primer S65, M65, SK65, ME75 itn...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Анастазија напиша:
i dvete se dobri, e sea prednosta na Benq-Siemens e samo nekoi + nadogradbi t.e. Siemens ja kupi Benq kako firma za mobilni telefoni i ako porano imashe samo glupi modeli na siemens, deneska ke mozat da se prodavaat i posovremeni mobilni za mladata generacija.
Inaku Siemens kako firma ima mnogu pokvalitetni mobilni duri i od nokia, primer S65, M65, SK65, ME75 itn...
Siemens го купи Benq или Benq го купи Siemens, дека според името првиот би требало да го купи вториот како што беше случајот со Sony Erricson.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
Само слушнав дека BenQ-Siemens пропаднала (банкротирала) како фирма усте во 2006 година па затоа ме заинтересира дали чинат телефоните
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Jane напиша:
Siemens го купи Benq или Benq го купи Siemens, дека според името првиот би требало да го купи вториот како што беше случајот со Sony Erricson.

Da greshka beshe toa, Benq go kupi Siemens ama samo sektorot za mobilna tehnologija.
Kako i da e jas ocekuvam mnogu od ovoj dogovor, mislam deka ke bidat dosta napredni vo 2007 i ke konkuriraat megu prvite 3 proizvoditeli za mobilna tehnologija.
Mozebi znaete deka ne postoi Siemens so pojaka kamera od 1.3megapikseli, do sega siemens imaat proizvedeno samo eden Symbian telefon koj ustvari ispadna edna od najgolemite greshki na kompanijata, kako i da e Nokia ja ukradoa platformata na SX1 go sozdadoa nivniot najprodavan telefon za 2004 godina koja i do den denes e seuste baran na pazarot. - 6600.
p.s. ne e mozno Benq-Siemens da propadnala, naprotiv odkako se spoija Benq i Siemens firmata i porasna procentot na prodazba t.e. se 6ta firma vo svetot koja prodala najveke telefoni vo 2006.
Prva e Nokia
Vtora Motorola
Treta Samsung
Cetvrta SonyEricsson
5ta neam pojma no najverojatno e LG ili Alcatel
6ta e Benq-Siemens.
 
Член од
30 март 2007
Мислења
46
Поени од реакции
0
Najnovo sto vidov e Nokia-Siemens ama dali imaat nekoj model e prasanje :)
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
da, toa veke godina dena se znae deka Nokia kupila del ili mislam deka go kupila cel siemens, ama nishto od toa da vidime rezultat :toe: , jas se mislam deka za 10/15 godini ke postojat samo Nokia, SonyEricsson, Samsung i Motorola kako modeli... ovie drugive ili ke propadnat, ili ke praat samo za svoj region kako sto se Bird, Hayer i Eten ili ke bidat kupeni od gigantive...
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
имам panasonic vs6 и ми вика дека подржува mp3 ама нема mp3 плеар чаре
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
pa toa sto podrzuva mp3 ne mora da znaci deka ima i pleer za istite.

koga se kazuva za nekoj telefon deka ima podrshka za mp3, sakaat da kazat deka mozes da staish mp3ka i da sviri i da ja staish samo kolku da ti zvoni za povik ili poraka ili alarm.

i motorolite isto taka pojketo modeli imaat podrshka za mp3 kako V500, V600 ali pleer kako za muzika slushanje na istite nemaat.

znaci ima razlika od podrshka za mp3 i mp3 player.
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
za панасоников што ке кажеш го бива или туриму пепел сум се zАЕБАЛ што сум го купил
 

Kajgana Shop

На врв Bottom