Фискална во рака - награда без мака!

Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Lele bravo za vladava ej.Namesto da ni go vraka ddv-to koga sobirame smetki,se setia kako i tie pari da ni gi ukradat.:eek: Daj ke pravime nagradna igra sega.Ova prvo e mnogu smeshno i glupavo_Ova go nema ni vo ciganska drzava:(

NEka ni gi vratat parite VMROVCITE AJDUCI.Ali izgleda lopovite ne sakaat da dadat ni denar.

AJde ovci makedonci isprakajte.Glupicko si e glupicko.Arno velat amerikancite.:D

Ova iskreno nema da mi smeni nisto so(nagradava) bidejki znam deka e laga.Ne ocekuvam nekoj koj mesti na golemo tenderi i gi kradat ovcite(narodot) koi ziveat tuka da dava stanovi ili koli.

Ama pak ke kazam.Tupicki i glupicki sme si mnogu.Sto da ni se pravi:cenzura:
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Lele bravo za vladava ej.Namesto da ni go vraka ddv-to koga sobirame smetki,se setia kako i tie pari da ni gi ukradat.:eek: Daj ke pravime nagradna igra sega.Ova prvo e mnogu smeshno i glupavo_Ova go nema ni vo ciganska drzava:(

NEka ni gi vratat parite VMROVCITE AJDUCI.Ali izgleda lopovite ne sakaat da dadat ni denar.

AJde ovci makedonci isprakajte.Glupicko si e glupicko.Arno velat amerikancite.:D

Ova iskreno nema da mi smeni nisto so(nagradava) bidejki znam deka e laga.Ne ocekuvam nekoj koj mesti na golemo tenderi i gi kradat ovcite(narodot) koi ziveat tuka da dava stanovi ili koli.

Ama pak ke kazam.Tupicki i glupicki sme si mnogu.Sto da ni se pravi:cenzura:


Немој да мислиш дека сум партиски определен, ама постот ти е глупост невидена, де препрочитај си ја втората реченица.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Уште еден добар начин да се наградат членовите на ВеМеРО, како и со се друго, вработување у шуми администрации и слично, да не мислите вас ке ви се падне станот или дуќанот илиии колата ? што ве глеам смешни :icon_lol:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
Тоа е тој инстинкт за преживување и жилавост и после 7 години власт. :D Пред година дена СДСМ збореше дека немало доволно автопати, во меѓувреме најавија три автопатски делници. Пред некој месец СДСМ излезе со популистичка мерка за поврат на ДДВ, овие одма наградна игра. Сирото магаре струмичко, уште не знае во што се впушти.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Тоа е тој инстинкт за преживување и жилавост и после 7 години власт. :D Пред година дена СДСМ збореше дека немало доволно автопати, во меѓувреме најавија три автопатски делници. Пред некој месец СДСМ излезе со популистичка мерка за поврат на ДДВ, овие одма наградна игра. Сирото магаре струмичко, уште не знае во што се впушти.
Значи СЕ НАЈАВИА, како и многу друи лаги за 7 години, кога ќе ги видиме и возиме по нив тогаш ќе праиме муабет, да не биде како Чебрен и Галиште и еден куп такви пропаднати проекти.

Што се однесува до мерката, интересни луѓе сте вие, се отепавте од плукање за предлогот на Заев, а истото срање со понижување на народот да собира сметки го правите во наводна „непристрасна“ наградна игра.

Исто како што само „социјалци“ вработивте во Македонски шуми, беда и јад сте ама ете народ прост ве сака.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
Значи СЕ НАЈАВИА, како и многу друи лаги за 7 години, кога ќе ги видиме и возиме по нив тогаш ќе праиме муабет, да не биде како Чебрен и Галиште и еден куп такви пропаднати проекти.

Што се однесува до мерката, интересни луѓе сте вие, се отепавте од плукање за предлогот на Заев, а истото срање со понижување на народот да собира сметки го правите во наводна „непристрасна“ наградна игра.

Исто како што само „социјалци“ вработивте во Македонски шуми, беда и јад сте ама ете народ прост ве сака.
Демир Капија - Смоквица се гради за другите два зедоа наменски кредити.

Беда и јад или не е небитно. Заев беше тој што тврдеше дека ќе го победел ВМРО на вмровски начин. Сега сцената е негова. Нека се препотува и нека се тргне. Сто пати поинтересно е со дечкото со Ладата. Бар не е глуп.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.167
Зошто не го сменат името на наградната игра во:
Подобро врапче во рака отколку гомно на рамо.Позвучно е.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.235
Поени од реакции
21.532
Креативна идеја, морам да признам ама се префрла топката на купувачите. Сега тие треба да бараат сами фискални сметки него продавачите автоматски да им даваат. Зошто има инспекции и инспектори од УЈП? Нели тоа е нивна работа да проверуваат дали се даваат сметки. Или проблемот е што во некој локали немаат пристап?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Значи, многу ме нервира ова лудило што ни го наметнуваат!

Не сфаќам, зошто граѓанинот треба да одработи нешто што е обврска на државата? Зашто постојат инспекциските контроли?
Сметам дека идејата со која државата ти дава дозвола да не ја платиш робата ако не ти дадат фискална сметка е длабоко ретардирана. Не ли му падна на памет на некој дека ваквото право на потрошувачот може да иницира конфликти-што всушност ни предлагаат, дека треба да водиме војна по продавниците? Дали е на било кој начин добра идејата да се "лови" потрошувачот-пази, до 15 метри од продавницата и да пие казна зашто некој нема потенцијал да си одработи или воведе ефикасни механизми на културен начин да го реши проблемот со фискализацијата?

Ај тоа, па наградниве игри што изгледаат како од некој лош СФ филм од некоја далечна иднина, кај што стотици гладни играат игрици за да добијат некаков статус на живи луѓе...За наши услови, поише ќе одговараше ако главна награда беше бел леб, млеко, кисело млеко и јогурт, печеница, пршут, вреќа брашно, цистерна чиста вода за пиење... а да, со додаток на достоинство, самопочит, чувство дека животот не се врти околу задоволување на основните потреби и промена на свеста дека за да поседуваш било што, тоа не треба да ти падне на наградна игра...

Башка, баш интересно ќе изгледа столбот на срамот-што е пак толку страшно ако ти објават име презиме место каде живееш на некаков список-не дека ќе ти сечат рака нога, не дека ќе ти мавнат жиг на сред чело или дека ќе те слечат гол пред да ти ја сечат главата-шо би ни сметало јавното изложување заради непослушност, коа сите знаеме дека мора да се умре-тоа, и да се плати данок...:place:

Треба да се радуваме на овие "мерки" уствари???:facepalm:

Па што мислиш од каде пари за спомениците и градбите? Мора тие од негде да се соберат... Од што ќе живее елитата од патриотизам и од 1.000 евра плата??

Погледни колку средства ќе се потрошат за објекти во 2014... Повеќе од 50 % од вкупниот буџет, све потрошено непродуктивно... Го нападнаа ставрески за ова, знаеш што им рече на опозицијата? Вие што направивте, колку фабрики донесовте... Значи не го одговара прашањето туку наоѓа начин како да им врати тие што го напаѓаат..

За ваша информација 1 милијарда и 800 милиони ќе се потрошат од нашиот буџет оваа година за изградба на објекти. И после не ја бивало, епа нема да ја бива од цименто и украси не се живее.. А тие пари мора да се соберат од негде, дали од казни дали од вакви работи...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Креативна идеја, морам да признам ама се префрла топката на купувачите. Сега тие треба да бараат сами фискални сметки него продавачите автоматски да им даваат. Зошто има инспекции и инспектори од УЈП? Нели тоа е нивна работа да проверуваат дали се даваат сметки. Или проблемот е што во некој локали немаат пристап?
Copy paste od srbite. Nasive i kreativnost?
I onaa novata *pozitivna* partija e copy-paste od Slovenija.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
знаете како оди тоа, нели? во пошта ќе си ги отвараат писмата и ќе си ги препраќаат во свои пликоа...
тоа е најмалку што ќе се деси. и тоа нема многу да помогне затоа што све ќе биде наместено ионака. памтете ми го зборот: кога ќе почнат да доделуваат награди, барајте ги победниците по фејсбук да видите какви слики имаат (со кого се сликале) и кај работат....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom