Филолошки факултет - Скопје

Член од
13 август 2010
Мислења
22
Поени од реакции
5
Знае некој во среда кое време да се оди на факс? што како ќе биде?
Да, и мене ме интересира кога започнуваме со часови на самиот факултет, на 16-ти? За утре во салата знаеме..., ама кога на факултет почнуваме? Кај може тоа да се види, на страната на фак. ништо не пишува...
 
Член од
13 август 2010
Мислења
22
Поени од реакции
5
Знае некој во среда кое време да се оди на факс? што како ќе биде?
Да, и мене ме интересира кога започнуваме со часови на самиот факултет, на 16-ти? За утре во салата знаеме..., ама кога на факултет почнуваме? Кај може тоа да се види, на страната на фак. ништо не пишува...
 
Член од
13 август 2010
Мислења
22
Поени од реакции
5
Знае некој во среда кое време да се оди на факс? што како ќе биде?
Во среда, т.е. утре знаеме дека во салата во 11, ама мене ме интересира кога почнуваме на факултетот со часови, на 16-ти или?
 
Член од
13 август 2010
Мислења
22
Поени од реакции
5
Знае некој во среда кое време да се оди на факс? што како ќе биде?
Во среда, т.е. утре знаеме дека во салата во 11, ама мене ме интересира кога почнуваме на факултетот со часови, на 16-ти или?
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Знае некој во среда кое време да се оди на факс? што како ќе биде?
О, колега :)

Има на самиот сајт што како каде и за која катедра. За нас бруцошчињата :pipi:




Почитувани бруцоши,

Со особено задоволство Ве известуваме дека првиот приемен ден на Филолошкиот факултет ,,Блаже Конески“ во Скопје на студиските програми на кои сте запишани во акад. 2010/2011 година ќе биде

На ден 16.9.2010 година во Амфитеатарот А1

● во 10.00 часот студентите запишани на студиските програми-албански јазик и книжевност (мајчин-наставна насока; насока за преведување и јазична интерпретација-мајчин; насока за преведување и јазична интерпретација-немајчин)
● во 11.30 часот студентите запишани на студиската програма-преведување и толкување (француски јазик и германски јазик)

● во 10.00 часот студентите запишани на студиските програми-македонски јазик и јужнословенски јазици, словенечки јазик, македонска книжевност и јужнословенски книжевности, турски јазик и книжевност (мајчин и немајчин), француски јазик и книжевност, романски јазик и книжевност, руски јазик и книжевност, полски јаизк и книжевност, германски јазик и книжевност и општа и компаративна книжевност во соодветните библиотеки.

● во 10.00 часот студентите запишани на студиската програма-италијански јазик и книжевност ќе бидат примени во Мултимедијалниот италијански центар (се наоѓа во состав на Факултетот)


На ден 17.9.2010 година во Големиот амфитеатар

● во 10.00 часот студентите запишани на студиската програма-англиски јазик и книжевност
● во 12.30 часот студентите запишани на студиската програма-преведување и толкување (англиски јазик)


Од Деканатот
на Филолошкиот факултет
,,Блаже Конески“-Скопје​
 
Член од
13 август 2010
Мислења
22
Поени од реакции
5
Јас се извинувам за повеќе пати напишаното од мене, проблеми со нетот, мислев дека не стигнале... поздрав
 
Член од
26 август 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Mozi nekoj da mi kazi ako znaj normalno i ako imal iskustvo so profesorite na romanistika: Margarita Velevska,Irena Pavlovska,Elisaveta Popovska i Kaliopa Petrusevska kakvi se kako baraat da ucis i tn.....
 
Член од
26 јуни 2010
Мислења
36
Поени од реакции
4
De4ki prashanje...na PIT veke e objaven rasporedot na 4asovite (iako e samo privremen) i pisuva koja grupa (gi ima 3ri grupi na angliski jazik) koga ima 4asovi. Moeto prasanje e kako da znam koj vo koja grupa E ? Znae li nekoj neshto vo vrska so ova ??? :S
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Mozi nekoj da mi kazi ako znaj normalno i ako imal iskustvo so profesorite na romanistika: Margarita Velevska,Irena Pavlovska,Elisaveta Popovska i Kaliopa Petrusevska kakvi se kako baraat da ucis i tn.....
Бараат да учиш од книга, ама би требало да го знаеш тоа до сега. ;)
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
De4ki prashanje...na PIT veke e objaven rasporedot na 4asovite (iako e samo privremen) i pisuva koja grupa (gi ima 3ri grupi na angliski jazik) koga ima 4asovi. Moeto prasanje e kako da znam koj vo koja grupa E ? Znae li nekoj neshto vo vrska so ova ??? :S
Никој не спомна ништо за групите кој каде е, но од "распоредов" гледам дека има 3 од англиски и една француски/ една германски.
Многу не сјебаа од почеток.. никој не знае кога официјално почнуваме, а другиве факултети веќе имаат предавања и купуваат книги.
Изгледа ќе си дремеме на факултет.
Јас ќе одам утре (денес) да се распрашам за се. Во соопштенија стои :

Ве информираме дека наставата на ПИТ ќе започне од следната недела (од 20 септември). Напоменуваме дека ова не е конечната верзија на распоредот; тој набрзо ќе биде ажуриран и дополнет со останатите предмети.
Исто така ви доставуваме распоред на часови од 18.09.2010 кој ќе трпи дополнувања со ангажманот на стручњаците од практика. Затоа овој распоред е само привремен.

Ве молиме редовно да ги следите промените на сајтот во врска со распоредот за да биде во тек со настаните.


Раководител на катедрата за ПИТ

Проф. д-р Снежана Петрова
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Не се секирајте, до почетокот на Октомври ќе ви биде каша-попара. Секоја година е така. Организацијата е катастрофа. Ќе ви се поклапаат предавања, па ќе се натегаат професорите кој прв дошол во амфитеатарот или во предавалната, па ајде лутај барај предавална слободна. Нека не ве чуди ништо. Ќе се навикнете. Сепак, така и се станува студент. ;)
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Некој од постариве студенти да ми објасни што значи тоа КЛ, кое место е? Знам дека А1 е некој си амфитеатар ама ова КЛ гледам го има како место за одржување на предавања ама врска немам што е.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
ПиТ Англиски ќе правиме некоја недела кафана??????? xD
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Некој линк да прати за да го симнам тоа прирачникот што имало за изборни и останати сваштарии?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom