Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Лош збор за Мила Кунис не сакам да слушнам. :love:
Нема :X3:
Не, поентата ми беше да го насочам кон поедноставни филмови, некому едноставно не му лежат филмови ко 12 Monkeys, треба да помине време...


Ок ќе гледам Кунг фу панда!!!Значи никој не го разбрал филмот тенк ју веи мач! :)
Имаш имдб, гугл, прочитај таму, немој да не малтретираш тука во ниедно време, да рецензираме стари и одамна гледани филмови :)
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Имаш имдб, гугл, прочитај таму, немој да не малтретираш тука во ниедно време, да рецензираме стари и одамна гледани филмови :)
Не е твој форумов да те малтретирам...Јас си пишав ако сака некој нека рецензира ако не,чутите се никој не ви дава пари ако напишете нешто плус...
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Не е твој форумов да те малтретирам...Јас си пишав ако сака некој нека рецензира ако не,чутите се никој не ви дава пари ако напишете нешто плус...
Цел ден да ја мислам болдиранава реченица нема да ја сфатам. Абе јас добронамерно ти реков, гледај поедноставни филмови... сакаш да ти одговорам со твој стил на реторика?
- Па глуп си бе друже, глеај поедноставни филмови кои ќе можеш да ги сфатиш, или изгледај едно 50тина филмови па пробај пак со 12 Monkeys. Ете.
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Цел ден да ја мислам болдиранава реченица нема да ја сфатам. Абе јас добронамерно ти реков, гледај поедноставни филмови... сакаш да ти одговорам со твој стил на реторика?
- Па глуп си бе друже, глеај поедноставни филмови кои ќе можеш да ги сфатиш, или изгледај едно 50тина филмови па пробај пак со 12 Monkeys. Ете.
Ако јас сум глуп,не сакам да зборам за тоа колку си ти интелегнтен...Втор пат пишувам за ваква работа и пак исто одговор искрено темава е срање а вие искрено појма немате од филмовиве!!Изгледав 10 филмови вакви супер си ги разбрав овој не го разбрав.И што сега?Ама више не се замарам со вас зш и вие колку го ‘‘сфативте филмот‘‘...
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Ни го плесна во фаца сеа...
Значи друже неразбирањето на филмов мене ме прави глуп така??А ти што си го сфатил те прави попаметен?Те молам брат ова се збореше пред 10 години коага бев дете.Ова сега ти што ми го кажа ем ме понижуваш ем издвојаваш...
 

laceso

Zoomj †
Член од
17 мај 2011
Мислења
422
Поени од реакции
318
Because he's time travelling, he visits his past (and the younger himself's present) to stop the viruses being released. Cole has realised that The Army of the Twelve Monkeys is actually just a red herring, and all they've done is release some animals from the zoo - he sends the message to the scientists in the future, telling them they're on the wrong track. As he does that, he is confronted by Jose, an aquaitance from his own time, who gives Cole a handgun and tells him to complete his mission; at this time, Railly spots the culprit behind the actual viruses, Dr. Peters, not the Twelve Monkeys. Peters is about to board an airplane and complete a tour of cities around the world, in the sequence memorised by Cole of viral outbreaks. Cole is then fatally shot as he tries to kill Peters, and dies in Railly's arms - she makes eye contact with a small boy, which is the young James Cole witnessing his own death in the future (but at the same time location-wise) - this sets about his recurring nightmare. Dr. Peters then sits down on the plane next to Jones, one of the lead scientists of the future and someone who "helped" Cole time travel.
ова е одприлика што секој од прво видување го има сфатено... е сеа имаш неколку хронолошки аспекти одвоени од синапсата кои се косат со првиот тајмлајн.


ај сеа пробај со ова.
изглеани над 15 минути - great tier
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
ова е одприлика што секој од прво видување го има сфатено... е сеа имаш неколку хронолошки аспекти одвоени од синапсата кои се косат со првиот тајмлајн.


ај сеа пробај со ова.
изглеани над 15 минути - great tier
Фала брат...Ваков одговор барав! :))
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Луѓе, луѓе, луѓе. Престанете да се однесувате кон постарите филмови во стил "вчерашни вести". Читам и не ми се верува дека најголемите класици не се опфатени во генералната дискусија за филмови ! Сите сте загреани за најновите "фантастични" идеи на сегашните шарлатани како Christopher Nolan и сл. Видете го темелот на сето ова што денеска е изградено. Во темелот е генијалноста. Во времето кога создавањето филм претставувало чист талент. Не велам дека сегашните филмови се лоши, ниту пак дека старите се подобри. Едноставно, сметам дека да се гледа само новото а да се изостави и да се осудува старото е нешто не-хронолошки, не логично и не сфатиливо. Чаплин, Хичкок, Вајлдер... НЕСФАТЛИВО !
И друга напомена до форумџиите кои со толку "страст" пишуваат на оваа тема. Налетав на прашање "Што научивте од филмот ?". Очигледно човекот кој го поставил ова прашање влегол "бос в трње" ( до тие што ја знаат легендарната српска серија). Гледањето филмови не претставува книга, макар да и од нив во некои случаеви може нешто да се научи. Филмовите не се наука како што тоа во толку постови на "филмаџиите" е прикажано. Филмовите претставуваат задоволство , страст, љубов. Филмовите не се материјал за учење во кој по некое време ќе станеш добар познавач. ФИЛМОВИТЕ СЕ УМЕТНОСТ! Филмовите служат за да ни разбудат најдлабоки чувства ! ШТО НАУЧУВАШ ОД СЛИКА НА НЕКОЈ ПОЗНАТ УМЕТНИК ?! КАКВО Е ТОА ПРАШАЊЕ "ШТО НАУЧИВТЕ ОД ФИЛМОВИТЕ" ?!
Зарем се во сегашниот свет се прави за материјална корист, нешто рационално да се добие, а ирационалното да се запостави ?!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.293
Поени од реакции
15.509
Луѓе, луѓе, луѓе. Престанете да се однесувате кон постарите филмови во стил "вчерашни вести". Читам и не ми се верува дека најголемите класици не се опфатени во генералната дискусија за филмови ! Сите сте загреани за најновите "фантастични" идеи на сегашните шарлатани како Christopher Nolan и сл. Видете го темелот на сето ова што денеска е изградено. Во темелот е генијалноста. Во времето кога создавањето филм претставувало чист талент. Не велам дека сегашните филмови се лоши, ниту пак дека старите се подобри. Едноставно, сметам дека да се гледа само новото а да се изостави и да се осудува старото е нешто не-хронолошки, не логично и не сфатиливо. Чаплин, Хичкок, Вајлдер... НЕСФАТЛИВО !
Си ја утнал поентата на темава.

И ако негде ќе најдеш некој што ги утепува од фалење старите филмови, тогаш е оваа тема, да отидеш во другите ќе прочиташ дека Пријателите со бенефиции е најбољи филм евер итн...
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Abe tuka ima edno ednostavno prasanje. Sto naucivme od filmot? (Ama seriozno ne onie zaebanciite sekogas gi ostavaat kolite otkluceni)

Eve ja nauciv kako relativno da meram golemina na nebesko telo. Drugo ne.
Заборавив да те означам претходно :mad:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
И друга напомена до форумџиите кои со толку "страст" пишуваат на оваа тема. Налетав на прашање "Што научивте од филмот ?". Очигледно човекот кој го поставил ова прашање влегол "бос в трње" ( до тие што ја знаат легендарната српска серија). Гледањето филмови не претставува книга, макар да и од нив во некои случаеви може нешто да се научи. Филмовите не се наука како што тоа во толку постови на "филмаџиите" е прикажано. Филмовите претставуваат задоволство , страст, љубов. Филмовите не се материјал за учење во кој по некое време ќе станеш добар познавач. ФИЛМОВИТЕ СЕ УМЕТНОСТ! Филмовите служат за да ни разбудат најдлабоки чувства ! ШТО НАУЧУВАШ ОД СЛИКА НА НЕКОЈ ПОЗНАТ УМЕТНИК ?! КАКВО Е ТОА ПРАШАЊЕ "ШТО НАУЧИВТЕ ОД ФИЛМОВИТЕ" ?!
Зарем се во сегашниот свет се прави за материјална корист, нешто рационално да се добие, а ирационалното да се запостави ?!
Сигурно мислиш на оваа тема.
http://forum.kajgana.com/threads/Што-научивме-од-филмовите.34688/
Јас го поставив тоа прашање, сигурно... Ама да те прашам културно, дали се обиде барем да ја отвориш темата да видиш за што всушност станува збор? :pos:
Зачленет во среда, денес веќе вршиш... инспекција?

И кога зборуваше дека сите се квази филмаџии на форумов затоа што дискутирале за нови филмови, не мислиш дека прерано го донесе тој заклучок? Да погледнеше некои теми подетално... да видеше колку членови прстите ги оставиле тука од пишување за филмовите за кои зборуваш.
Те молам.
:)
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Си ја утнал поентата на темава.

И ако негде ќе најдеш некој што ги утепува од фалење старите филмови, тогаш е оваа тема, да отидеш во другите ќе прочиташ дека Пријателите со бенефиции е најбољи филм евер итн...
АКО ОВАА Е ТЕМА КАДЕ НАЈМНОГУ СЕ ФАЛАТ СТАРИТЕ ФИЛМОВИ ТОГАШ НАКАДЕ ОДИ СВЕТОВ ?!
--- надополнето: Nov 29, 2011 1:29 AM ---
Сигурно мислиш на оваа тема.
http://forum.kajgana.com/threads/Што-научивме-од-филмовите.34688/
Јас го поставив тоа прашање, сигурно... Ама да те прашам културно, дали се обиде барем да ја отвориш темата да видиш за што всушност станува збор? :pos:
Зачленет во среда, денес веќе вршиш... инспекција?

И кога зборуваше дека сите се квази филмаџии на форумов затоа што дискутирале за нови филмови, не мислиш дека прерано го донесе тој заклучок? Да погледнеше некои теми подетално... да видеше колку членови прстите ги оставиле тука од пишување за филмовите за кои зборуваш.
Те молам.
:)
Не беше наменето за тебе, твојата намера е друга со поставувањето на тоа прашање. Види погоре за кого е наменето !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom