Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.409
Поени од реакции
58.354
Не читав нагоре ама не верувам дека некој со таква намера напишал „не е за секого“. Јас обично пишувам дека филмот е за „филмоманијата на форумов“, „филмаџискиот клан“ итн... Под тоа не подразбирам дека филмот е за попаметни туку за друштвово на форум кое не пребира и сака да види се што ќе излезе и да го искоментира. Исто сакам да ги предупредам во рецензиите оние кои немаат афинитети кон тешки филмови, за да не ме пцујат после што потрошиле 1.4gb за глупости.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Не бе. Моите мислења не се за секого. Не ги сфаќате. :)

No but srsly, im out.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Abe tuka ima edno ednostavno prasanje. Sto naucivme od filmot? (Ama seriozno ne onie zaebanciite sekogas gi ostavaat kolite otkluceni)

Eve ja nauciv kako relativno da meram golemina na nebesko telo. Drugo ne.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Не сум го гледал Melancholia, сеуште...така да нема да коментирам. Ама едно знам, Dogville е брутално добар филм, if you know what i mean :D
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.123
Поени од реакции
789
Само што фатив секвенци на ХРТ од 9-та порта (мислам така се викаше филмов).
Џони Деп може да глуми и пуњач за телефон - и пак би бил добар.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Aтмосферата го прави тој филм она што е :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.388
Y Tu Mamá También - И мајка ти исто така



Мексикански филм на режисерот Alfonso Cuaron, а главните улоги ги толкуват двајцата феноменални мексикански актери Gael Garcia Bernal и Diego Luna а главната женска улога ја игра прекрасната шпањолка Maribel Verdu.
Ова е филм за пријателствата и лагите во нив, за изневерувањата, и доказ за тоа на што све се спремни мажите само за да легнат девојка.
Приказната се фокусира на двете млади незрели момчиња Tenoch и Јуlio. Нивните девојки ќе заминат за Италија, а на нив ќе им стане многу досадно. На една венчавка ја запознаваат прекрасната Luisa koja e постара од нив и е мажена. Сакајќи да ја импресионираат ќе и кажат дека за некој ден ќе одат на долго патување низ Мексико за да ја посетат најубавата плажа. После некој ден неочекувано им се јавува Luisa и им соопштува дека сака да отиде со нив на таа плажа. Сите тројца се спремаат и тргаат, а што све им се случува по пат останува на вас да видите.

Еве го трејлерот

Каква жена е шпањолкава само
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.409
Поени од реакции
58.354
The thirteenth floor

Леле Inception ако не крадел од овде, еве ве.
Значи, многу добро филмче. Не трепнав дури го гледав. Трилер е, mindfuck крај (разочарана сум сама од себе што не го погодив). Го препорачувам на сите кои сакаат трилери.
Содржината се врти околу виртуелна реалност, еден софтверски продукт, нешто како создавање на нов свет во кој луѓето од софтверот се како вистински луѓе. Не знаат дека се уствари програма. И фактички јас ако ја уклучам програмата, ќе влезам во виртуелниот свет и ќе можам да управувам со Srcee од 1972 година. Ух, не знам убаво да објаснам, гледајте го филмот.
Старо е тоа... од овој, од eXistenZ (1999) и од Dreamscape (1984)
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Aj nekoj drug osvne Srcee sto vo skoro vreme go gledal The Thirteenth floor, da kaze dali navistina bese so virtuelna realnost ili dali navistina se vrakaa vo 1972? Go gledav pred mnogu vreme, pred 10 godini sigurno, pa ne go pamtam bas. Znam, pamtam edna scena so igranje, go pamtam krajot i zgradite od idninata i ja pamtam taa cudnata adresa (znaat tie koi gledale). Ama sve nesto pamtam deka se vrakaa vo realnost a ne vo nekoj si kompjuterski svet.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.409
Поени од реакции
58.354
Aj nekoj drug osvne Srcee sto vo skoro vreme go gledal The Thirteenth floor, da kaze dali navistina bese so virtuelna realnost ili dali navistina se vrakaa vo 1972? Go gledav pred mnogu vreme, pred 10 godini sigurno, pa ne go pamtam bas. Znam, pamtam edna scena so igranje, go pamtam krajot i zgradite od idninata i ja pamtam taa cudnata adresa (znaat tie koi gledale). Ama sve nesto pamtam deka se vrakaa vo realnost a ne vo nekoj si kompjuterski svet.
Мене одамна мие гледан, не ги памтам деталите. Еден од потешките Sci-fi филмови во секој случај. Мислам дека беше виртуелна реалност ама не се сеќавам на крајот од филмот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom