Филателија

Член од
8 октомври 2009
Мислења
605
Поени од реакции
236
Имам многу дупликати па ако сака некој да се менуваме нека пиши.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
дали во тие филателистки шалтери во централната пошта прават откуп на поштенските марки или дали знаете друго место каде што можам да ги продадам? ги имам многу + дупликати ... однапред фала :salut:
Мислам дека само продаваат, а не откупуваат.

Каде да ги продадеш? Пишуваш огласи за тоа што нудиш на неколку специјализирани сајтови за филателија од регионот и чекаш некој да ти пише. Втора варијанта е да се отидеш во сојузот на филателистите и да прашаш дали некој ќе се заинтера за марките што ги имаш. Трета варијанта е да ги понудиш на продажба во некоја антикварница ама пошто нз дали има таква во Македонија пак ќе треба тоа да е во странство.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
58
Поени од реакции
21
mojot tatko go imase toa hobi sega e pocinat toj ne samo od tuka ima nekade 4 albumi od celiot svet specijalni albumi ubavo naredeni za taa rabota i plus 3 plika nenaredeni marki.toj sega pocina i bi sakale so mojot brat da gi prodademe ali sepak ne znaeme da gi procenime koja kolku vredi kako toa da go pronajdam i da go ispitam?
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
Ме интересира само едно
Купив нови поштенски марки ( Филателија) и од страна има делови кои останале најверојатно при сечењето на марката. Дали да се отстранат или не ? (n)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Ме интересира само едно
Купив нови поштенски марки ( Филателија) и од страна има делови кои останале најверојатно при сечењето на марката. Дали да се отстранат или не ? (n)
Ако ти остане малку од паковањето на чоколадото залепено на самото чоколадо, ќе го одстраниш или ќе го јадеш сосе фолија?
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.410
Поени од реакции
29.457
Ме интересира само едно
Купив нови поштенски марки ( Филателија) и од страна има делови кои останале најверојатно при сечењето на марката. Дали да се отстранат или не ? (n)
Ти ја споив новата со веќепостоечката тема за филателија.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
235
Поени од реакции
536
Дечки кај има кај нас албуми за марки,имам еден куп марки а немам во што да ги собирам?
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
Дечки кај има кај нас албуми за марки,имам еден куп марки а немам во што да ги собирам?
Ima vo prodavnicata za filatelija vo Skopje ( barem taka mislam ).
--- надополнето: 28 декември 2011 во 21:44 ---
Дечки кај има кај нас албуми за марки,имам еден куп марки а немам во што да ги собирам?
Podobro e klaser, otkolku album.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
А што е класер и каде има продавница за филателија?
Vo album ti pisuva koi marki kade da se lepat(ima slika od markata i tamu treba da ja zalepis), a vo klaser sam gi stavas, kade sakas. Mislam deka cenite se od 700 denari pa nagore. Toj od 700 den mislam deka ima 8-9 strani. Kade ima prodavnica za filatelija ti pisuva pogore.
 
На врв Bottom