Фејсбук ми ја уништи врската ...

Член од
6 октомври 2009
Мислења
49
Поени од реакции
0
Jas i go iam pass ona ne znae i taka ima Redovna inspekcija a koga ke ja fanes na delo e togas e slatkoto
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Jas i go iam pass ona ne znae i taka ima Redovna inspekcija a koga ke ja fanes na delo e togas e slatkoto
А додека ти проверуваш на фејсбук шо и како правела твојата љубена она може сексуално се задоволува во реалниот свет.Ако сака да се ебе и со катанец да и ја закључиш, ќе се снајде и пак ќе се изебе т.е ќе ти набие рогови :helou:
 

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
OK, али што има разлика ако запознаеш некоја на интернет и после кратко време у живо, или пример се меркате у чаршија и се најдете плус на интернет. Или какви и да било комбинации штом после се запознаете у живо и забораваш фејсбук или кој и да е сајт, може да е и кајгана, може да е и др. форум или чат... не е ништо страшно. Воопшто не е страшно, добро е.
И да, фејсбукот може да растури и врска и брак, како и мобилниот телефон, како и прошетка до продавница.
Има разлика и тоа голема. Сега ќе ти кажам и што е:
1. На интернет можеш да бидеш кој сакаш, можеш да пишеш што сакаш.
2. Во живо ја гледаш девојката во ОЧИ и и го читаш говорот на телото. Знаеш дали ти ја зборува вистината или дали те лаже. Гледаш дали навистина и се допаѓаш или не. Истото и таа го гледа кај тебе.
3. Врските кои почнале на интернет, не траат долго. И сам го имаш пишано тоа горе.
4. Реалноста е реалност. Интернетот е сајбер простор.
5. Фејсбукот може да растури и врска и брак само во ектремни случаи, кога индивидуите премногу сериозно го сфаќаат сајтот. Ако некој на сопругата на некој пратил чоколатца, срценца, или јбг чипови за покер, не значи дека таа го изневерува со него. Многу често се случува оие работи погрешно да бидат сфаќани и некои личности да имаат реакција - „која е оваа бе“ или „кој е овој“. Што везе нема.
6. Има манијаци ( и женски и машки) кои задоволство им е да испраќаат вулгарни коментари или сомителни „лични“ пораки. Со тоа може да се разниша довербата меѓу партнерите. Но, кај стабилни и нормални луѓе, тешко дека ова може да доведе до раскин на врска или брак.
7. Хмммм... на интернет не можеш да ја запознаеш личноста каква што е навистина. Реалноста е the real deal.
8. Може и „најјакото“. Може некоја девојка да ти пишува на нет душо срце, а во реалност да гледа во монитор и да си вика „абе иди е*и си мајката“ :kesa:

Би стигнал и до 10 али мислам дека ме сфаќаш што е поентата :wink:
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Фејсбук, факултет, екскурзија, трето лице - тоа се само потенцијални опасности меѓутоа од нас самите зависи дали ќе влеземе во играта. Врска што се уништила поради пар коментари и едно лајк на интернет или диско со колегите едноставно подобро што прекинала. Ако фејсбук бил причина за навистина да се случи неверство исто така, некој што така лесно паѓа на искушенијата не заслужува да ти биде партнер.
Во целина интернетот и мобилните не го зголемуваат бројот на флертувања и неверства за разлика од порано, само придонесуваат истите многу полесно да се откријат.
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Има разлика и тоа голема. Сега ќе ти кажам и што е:
1. На интернет можеш да бидеш кој сакаш, можеш да пишеш што сакаш.
2. Во живо ја гледаш девојката во ОЧИ и и го читаш говорот на телото. Знаеш дали ти ја зборува вистината или дали те лаже. Гледаш дали навистина и се допаѓаш или не. Истото и таа го гледа кај тебе.
3. Врските кои почнале на интернет, не траат долго. И сам го имаш пишано тоа горе.
4. Реалноста е реалност. Интернетот е сајбер простор.
5. Фејсбукот може да растури и врска и брак само во ектремни случаи, кога индивидуите премногу сериозно го сфаќаат сајтот. Ако некој на сопругата на некој пратил чоколатца, срценца, или јбг чипови за покер, не значи дека таа го изневерува со него. Многу често се случува оие работи погрешно да бидат сфаќани и некои личности да имаат реакција - „која е оваа бе“ или „кој е овој“. Што везе нема.
6. Има манијаци ( и женски и машки) кои задоволство им е да испраќаат вулгарни коментари или сомителни „лични“ пораки. Со тоа може да се разниша довербата меѓу партнерите. Но, кај стабилни и нормални луѓе, тешко дека ова може да доведе до раскин на врска или брак.
7. Хмммм... на интернет не можеш да ја запознаеш личноста каква што е навистина. Реалноста е the real deal.
8. Може и „најјакото“. Може некоја девојка да ти пишува на нет душо срце, а во реалност да гледа во монитор и да си вика „абе иди е*и си мајката“ :kesa:

Би стигнал и до 10 али мислам дека ме сфаќаш што е поентата :wink:
Колку сурово, но колку вистинито. Се согласувам со тебе. Затоа, луѓе никогаш не го сфаќајте фејсбук сериозно. Како што напоменав во еден мој претходен пост во оваа тема, фејсбукот е само шала(забава) и ништо повеќе. Исто како што е и секој форум:wink:
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
Денес една другарка беше испрашувана од дечко и кој е овај, каков е, од каде е, зошто е затоа што и оставил лајк на сите слики и на уште нешто таму..:nesvest: Доброо еј
А од друга страна ја слушам друга другарка вели од профилот на Стефан на пр. (измислен тип за да си оставаат лајкови -.-) си оставив провокативна порака за бившиот да ја прочита и да биди љубоморен.
Трета се треска од земја затоа што видела како дечкото прави муабет со непријателката. Готово, отиде врската. Да не правиме муабет што направи четврта особа кога некоја рандом девојка го тагнала дечко и на слика каде што тој ја има гушнато.
Незнам дали е до мене ама се осетив прилично...нормална...и среќна што немам фб.
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
49
Поени од реакции
0
А додека ти проверуваш на фејсбук шо и како правела твојата љубена она може сексуално се задоволува во реалниот свет.Ако сака да се ебе и со катанец да и ја закључиш, ќе се снајде и пак ќе се изебе т.е ќе ти набие рогови :helou:
Znaci Temava e Face book a ne dali jas ke ja zaklucam pa ona ke se ebe btw 1-ima privatni poraki moze od tamu da se vidi dali nekoj i pisuva a ona na primer da ima nesto so toj tip 2-catot pamti history 24 casa i od catot moze da vidis dali se cita ss nekogo i sodrzinata na toj muabet bez razlika dali e megu maski ili zenski pol ke znaes so e kako e bidejki deneska internetot e glavno sredstvo za komunikacija se razbira so moblinite
 
Член од
24 април 2010
Мислења
34
Поени од реакции
2
значи многу сум зависна од фБ..пробав неколку пати да го избришам Бидеејќи тотално ми го одзема времето немам време за ништо.оцените оваа година каде каде ми се пониски од минатата..и фб ги уништува луѓето а не па врските...и нешто што најмалце сметам дека трееба да се практикува е Да Се стаиш у врска со некој на фб ....одма се коменитра пошо денес луѓето немаат свои животи..:uvo:
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
99
Поени од реакции
1
Ок колку сте паметни!
Бравос, како може да постојат такви луѓе кои фејсбук им иништува живот ОМГ ОМГ ОМГ!!!!!

:icon_roll

Океј, сега кога престанавме да мудруваме, да познавам луѓе кои си го компликуваат животот со фејсбук.
Ми се случува и мене да имам поголема реакција од шо нормално треба.
Се вика ЉУБОМОРА!!!!
Погодете шо: луѓето ја поседуваат таа емоција.

Се нервирам коа има статус/песна шо не знам шо треба да значи.
Се нервирам кога има нешо што дискретно ми е упатено.
Се нервирам коа ќе видам дека некоја флертува а ми е непријатно да реагирам на тоа.
Ме нервираат зајадливи коментари кога некој мудрува на нешто што сум напишала.

Среќа шо не сум у врска и не драматизирам околу тоа во моментов. Во иднина...па нормално дека ќе допира до мене што напишал партнерот.
Само нема да дозволам тоа да ми уништи било што.
Ме нервира што гледа други што му се неостварени желби,а јас што имам пишано тоа само успут.

--- надополнето ---

Горе долу, колку што прочитав на темава, со овие два постови највеќе се сложувам.

Прво, ја нема таа совршена доверба за кој секој тука зборува, па како тоа јас него слепо му верувам или тој мене.
И да сакаш, и да нејќиш, сигурно ќе напрајш некоја грешка за која партнерот ќе смета дека е кршење на довербата.

А кога станува збор за тој помочан Фејсбук, и кога станува збор за врските, да, има големо влијание врз секоја врска.

Не вервам дека на сите тие кои што кажуваат: „Ууу, нормално дека тој/таа треба да има женски/машки пријателки, не сум јас љубоморен/на на нив,“ им е сеедно тоа.

Тоа е истата ситуација кога ти и дечкото/женската сте излезени, а тој/таа нон стоп да шмека некој други девојки. Тоа ти иди како гледање на нечиј женски/машки профил, слики нивни, голи, слечени, облечени, напрчени, ненапрчени и тако даље.

И плус, која е поентата да имаш пријатели кои што не ги знаеш воопшто, а си ги прифатил?
Мислам, то ми е малку глупава работа. (Барем мене).
Се согласуем потполно.Позз

--- надополнето ---

Ако и обајцата се доволно зрели и доволно свесни што всушност е фејсбукот, there is nothing to be afraid of. Како и да е во зрелоста би ја ставил и верноста и доверливоста, бидејќи врска е сепак врска... Прељубата, ок можеби некои ја викаат еден вид на истражување но кога веќе се врши нели не е подобро да се изврши во почетокот на ловењето на партнер?
Која доверба ако уште нема здраво речено а ке се закачи на фб.Виртуелното поважно од реалното? хм....
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Тешко дека Фејсбук може да уништи врска, врската си ја уништуваат луѓето самите, а Фб им ја олеснува и забрзува целата работа.
 
С

сашенко

Гостин
Тешко дека Фејсбук може да уништи врска, врската си ја уништуваат луѓето самите, а Фб им ја олеснува и забрзува целата работа.
Нормално.Тие што си ги уништуваат врските на фејсбук тие би немале долги врски и без него.Едносавно љубоморните си остануваат љубоморни секогаш, глупавите глупави засекогаш....Ако не е фејсбук ке има нешто друго и се така....и фејсбук ке го снема па после ме интересира што следно ке дојде....
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Нормално.Тие што си ги уништуваат врските на фејсбук тие би немале долги врски и без него.Едносавно љубоморните си остануваат љубоморни секогаш, глупавите глупави засекогаш....Ако не е фејсбук ке има нешто друго и се така....и фејсбук ке го снема па после ме интересира што следно ке дојде....
Додека е Фб тука, битно ќе се има изговор дека Фб е крив :) Која глупост стана, се мислам баш што чудо ќе биде наредното
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Ако некој дозволит на ваков начин да му се уништит врската нек се зејт со глата в ѕид.:tapp:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Малце оф топик ќе одам....за ова со врскиве немам што да искоментирам...али тоа што девојчињава се сликаат полугои...тоа ми пречи..имам 16 години сето тоа ми е убаво..али шо не личи не личи.....и после машките биле манијаци вака било нака било.....и најмногу се нервирам некоја шо се слика кај ќе стаса..отишла во веце се сликала..згора на тоа во фотошоп си ги чисти акните од лицето и си ги пумпа цицките..стварно нема смисла..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom