Феминизам!

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.097
Поени од реакции
15.960
За што се работи? Демек гласни, да зборуваат? Одма помислив на нешто друго. :icon_lol:
Јас на прва помислив дека Сорос решил да не дотепа до крај и пуштил феминистки да го дораспарчат ова парче света земја, а тоа да ти било реклама за Септолете уствари.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.659
Поени од реакции
81.769
Феминистки, SJW, BLM....се ти се исто гомно. Видете го видеово колку се отидени Америка, се нафрлиле зошто белец му го дава гласот на индиецот Апу. Цел филм ќе снимале за овој проблем :facepalm:

Па и оваа Вупи Голдберг и пропадна кариерата во 1995 година, па мора некако да се оддржува пред камерите со јадење гомна, бем и искомплексираната курва.

 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.739
Поени од реакции
24.395
Ви велам јас дека сте само загорени , вие нее, светско движење сме;)!
Кои тоа ние? Јас не сум феминистка, a уште помалку загорена. Можам да се кладам дури дека имам побогат сексуален живот од твојот. Дури и да сум феминистка, замисли, феминистките имаат секс. Тоа што ВИЕ мислите дека се загорени е само глупав стереотип кој нема никаква врска со сексуалниот живот на една личност.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Феминистки, SJW, BLM....се ти се исто гомно. Видете го видеово колку се отидени Америка, се нафрлиле зошто белец му го дава гласот на индиецот Апу. Цел филм ќе снимале за овој проблем :facepalm:

Па и оваа Вупи Голдберг и пропадна кариерата во 1995 година, па мора некако да се оддржува пред камерите со јадење гомна, бем и искомплексираната курва.

Се борат со ветерници.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Кои тоа ние? Јас не сум феминистка, a уште помалку загорена. Можам да се кладам дури дека имам побогат сексуален живот од твојот. Дури и да сум феминистка, замисли, феминистките имаат секс. Тоа што ВИЕ мислите дека се загорени е само глупав стереотип кој нема никаква врска со сексуалниот живот на една личност.
А да, Вие не бевте феминистка, само борец за женска кауза, Ок!
А околу богатството на сексуалниот живот , не е фер вака:).
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.739
Поени од реакции
24.395
А да, Вие не бевте феминистка, само борец за женска кауза, Ок!
А околу богатството на сексуалниот живот , не е фер вака:).
Што подразбираш под женска кауза? Да, знам да ставам акцент онаму каде што мислам дека треба и гледам неправда, макар и да било нешто од областа на феминизмот.

Зошто не е фер? Ти можеш да дадеш претпоставка за мојот сексуален живот, а јас не за твојот? Океј.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.772
Поени од реакции
14.052
Se osekjas glupavo?
За оваа абоминација од меме (хехе) има само две решенија:
  1. Иронично е - ОК, нема фрка
  2. Не е иронично - доживотна забрана за употреба на интернет за креаторот
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
"We are educating ourselves"
Не, не се едуцирате сами, туку ги заглавувате вашите родители со високи кредити од банки за да ги дадете на марксистичките професори да ви го перат мозокот на
смерови како Gender studies, со кој што ќе можете да работите како превртувачи на плескавици во Мекдоналдс, притоа борејќи се против капитализмот од Ајфон додека го пиете зелениот чај на Starbucks.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Што подразбираш под женска кауза? Да, знам да ставам акцент онаму каде што мислам дека треба и гледам неправда, макар и да било нешто од областа на феминизмот.

Зошто не е фер? Ти можеш да дадеш претпоставка за мојот сексуален живот, а јас не за твојот? Океј.
По 3 пат, каде жената во Македонија е дискриминирана!? Разработуваме концепт кој веќе постои (уставната рамноправност), и сите закони и акти се (и мораат да бидат) на страната на тој концепт. И сега кога ќе се излезе со некаков став дека жената во политиката е загрозена, испаѓа смешно. Тука мора да видиме колку жената е активна во политичкиот живот, процентуално да го изразиме тоа (а не е 50-50) и дури тогаш да се оди со таа пропаганда дека постои некаква дискриминација (што во основа и не е). По политиката мора да се гледаат личните квалитети на поединецот. Личен квалитет не ти е аргументот “жена“. Рада можеше да стане првата премиерка, но немасто тоа, таа го направи најголемиот пораз дотогаш виден за партијата на тие парламентарни избори. Што значи дека тука можеме да зборуваме за лична и внатрешартиска борба, а не за движење кое ќе пропагира права на жената, а притоа таа да ужива се’ што е во доменот на правото. :)

Него, другиот момент тука е битен. Зборуваме за тоа дека мажите и жените се еднакво паменти. Да речеме дека е така, иако и тука не можеме да зборуваме генерално, можеме само поединечно. Проблемот настанува во местата каде нема соодветни услови за живот на тоа многудетно семејство и буквално жената се продава/дава како стока при тој договорен брак. Тука мора да се реагира, но и тука не можеме да зборуваме за некаква дискриминација, затоа што правото го покрива и овој дел, и бракот нема да биде полноважен без нејзината согласност.

Значи, жената ги има апсолутно сите услови, на професионален план, да се развива како и мажот. Статистички видовме дека дури и повеќе жени има во јавната адинистрација, а пак од друга страна речиси и да ги нема кога треба да се работи некоја тешка физичка работа. Феминизмот бара жената да има посебен третман и доминанта улога во општеството, затоа што никогаш не зборува за тоа каде мажот е скратен за нешто, или како уставната практика налага нешто што оди во полза на жената. Или попросто. Модерниот феминизам исто се однесува како и албанците кај нас. Не е битно дали е паметен или глуп, само затоа што е албанец, мора да си ја исполни целта, а во спротивно тоа е дисриминација. И на крајот на денот, во оваа држава ќе испадне лошо да си бел стрејт македонски маж затоа што тој низ текот на времето опивал преголема моќ, па ајде сега да го уништиме. Мислам дека паранојата наречена “модерен феминизам“ (на кое поле се согласуваме) го уништува или пробува да го уништи целиот општествен, правен и политички систем преку наметнати квази-права кои се однесуваат за се’ освен за правото. Какви права уште сакаат? :)
..................
За “сексуалните обвинувања“. Тоа очигледно е некој нов тренд, почна со Клинтон, Трамп, Сигал, Траволта, Сталоне, Луис, Спејси, Рој Мур, Харви Вајнстин........има случај од 1977! Што чекала 40 години!? Веројатно дел се вистинити, но тоа не значи дека поради ваков настан треба на некого да му се уништи кариерата. Прво треба да се донесе пресудата, па потоа да дојдат пресудните судови од гледачите и медиумите. Ние брзаме со заклучоците иако ги знаеме само површните факти, кои можеби се точни, а можеби и не. И не треба одма да и се верува на жената која ќе рече дека е силувана. На времето и Тајсон лежеше поради лажно обвинение за силување, што после некако и се докажа. Таа мисица била силувана 2 пати во рок од неколку месеци! Тоа е смешно.
Што ако таа се согласила, па утредента зажалила и го пријавила!?......Презумпцијата на невиност мора да се почитува. Сега тоа што Лажните вести се однесуваат како класични магазини кои се занимаваат со озборување, кои реално немаат ништо заедничко со новинарството, тоа зборува само за ниското ниво на тие доста популарни Лажни вести. :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
"We are educating ourselves"
Не, не се едуцирате сами, туку ги заглавувате вашите родители со високи кредити од банки за да ги дадете на марксистичките професори да ви го перат мозокот на
смерови како Gender studies, со кој што ќе можете да работите како превртувачи на плескавици во Мекдоналдс, притоа борејќи се против капитализмот од Ајфон додека го пиете зелениот чај на Starbucks.
Го затворија МекДоналдс а и катедрата за родови студии.
Starbucks нема овде, можеби има во Солун.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom