Феминизам!

Член од
23 јануари 2016
Мислења
10
Поени од реакции
12
Шведска, Исланд...таму има и се почитуваат катаљон закони, затоа и "се почитуваат т.н. права". Во држави како нашата тргни од плукање, фрлање цигари, ѓубре, возење со мобилен и други закони, има ама не се почитуваат. Не заради односот маж жена (и во општините каде има жени градоначалници е сосем исто) туку ради други причини. И тешка е било каква споредба на две вакви држави, една екстремно богата, друга екстремно сиромашна.
не знам дали фактите се за домот или воопшто на ниво на една држава. Затоа што треба да ги погледнеш и податоците на пример, за да видиш како и каде функционира жената на ниво на држава. Да не се осврнувам на тоа зошто најголем дел од "спонзорства" користат жени или зошто (Гевгелија беше спомената во една тема за инвестиции) женската проституција е доминантна, да ги погледнеме податоците за магистри и доктори, инцијативите како и вработување по сектори.
Пример кај магистри и доктори на науки има повеќе жени.
Кај вработените во урбани подрачја, жената е само 4% помалку застапена од мажите, но е многу помалку застапена како работодавач и за сопствена сметка (24% и 20%). За чудо, има само 2% повеќе т.н. неплатени семејни работници жени од мажи.
Да погледнеме каде жената помалку "ја интересира" да се вработи
земјоделство, шумарство, рибарство - мажи 60, жени 40%
рударство 88 со 12, електрична енергија 79 со 21, вода и отпад 91 со 9, градежништво 94 со 6, транспорт и склад 88 со 12, информтика и комуникации 67 со 33, ....
каде повеќе се вработува образование 39 со 61, здравство и социјала 26 со 71, финансии и осигурување 45 со 55.
Приближен "интерес" со мажите преработувачка индустрија, трговија, уметност и забава, административни работи
Дали бројките нешто ни кажуваат? Дали патријархалното воспитување (не ој ќерко рудар, не е то за жена), а не трагање за подобар живот, исхрана на семејство, основна егзистенција итн...се причина за вакви разлики или разликите се однесуваат на родови вештини, желби, афинитети, способности...?[DOUBLEPOST=1453660649][/DOUBLEPOST]Или се однесува на домот, не знам.
И во домот, и на ниво на држава постои хиерархија на односи. Ако не произлегуваат од патријархатот, тогаш од улогата на државата, улогата на капитализмот или од разни институции - религиски, правни итн, и на крај и од природните предиспозиции. То се фактите што ги констатирав.Та хиерархија не се однесува само на подреденост на жената кон мажот, туку и обратно, зависи од ситуацијата. А, и мажот и жената се подредени на нормите што произлегле од различните односи на моќ. Кога кажав дека има настојувања (моја грешка што недоволно елаборирав), мислев на секакви анти-авторитарни и ахархистички движења, оти само тие се инхерентно феминистички. Зборувам за лицемерието на квази-феминистки кои решиле да не се бричат во име на феминизмот и со голи цицки да протестираат по улици, за после да си одат дома кај мажот со кој стапиле во институција брак, некои дури и барале благослов од црквата, или пак индиферентни се кон целиов систем и се посветуваат само на феминизмот. То е површно.[DOUBLEPOST=1453699351][/DOUBLEPOST]
Така е , најголем доказ за тоа е дека феминистичките движења се најсилни во Саудиска Арабија, а во Шведска речиси ги нема. (y)
Кај
Така е , најголем доказ за тоа е дека феминистичките движења се најсилни во Саудиска Арабија, а во Шведска речиси ги нема. (y)
Не знам дали тенденциозно си селектираш што ќе читаш или стварно не се ме прочитал во целост. Јас сум категорично против гласните самопрогласени феминистки, посебно во услови кај што постои релативна еднаквост, и не постои опасност при судир на интереси или пак воопшто силен судир на интереси. Најлесно е така да си храбар и да брчиш. Јас зборам за суштината на феминизмот, како движење, а не за тенденциозноста на денешните феминисти.Ти можеш и феминист да се наречеш, можеш и нов термин да си смислиш и да си се етикетираш, или воопшто да не се етикетираш никако - ако твојот систем на вредности не се совпаѓа со феминистичкиот, ништо не си.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
То се фактите што ги констатирав..
А што може да се заклучи од податоците или бадијала ги вадев. Затоа што овие податоци се однесуваат и на оние постари генерации, нивните определби што да учат и каде да работат, како и на денешните.
И во домот, и на ниво на држава постои хиерархија на односи. Ако не произлегуваат од патријархатот, тогаш од улогата на државата, улогата на капитализмот или од разни институции - религиски, правни итн, и на крај и од природните предиспозиции.
Дали законите и институциите во Македонија и забрануваат на жената слободно да твори, да заработи за стан, да го избере партнерот, да се вработи било каде или да учи било кое школо? Дали и по цена да гладува таа и нејзините деца, никогаш нема да се одлучи да работи во рудник само затоа што нејзиниот татко така ја учел? Ова е едноставен пример ама сакам да разберам каде тоа жената нема права.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
10
Поени од реакции
12
А што може нешто да се заклучи од податоците или бадијала ги вадев. Затоа што овие податоци се однесуваат и на оние постари генерации, нивните определби што да учат и каде да работат, како и на денешните.
Дали законите и институциите во Македонија и забрануваат на жената слободно да твори, да заработи за стан, да го избере партнерот, да се вработи било каде или да учи било кое школо? Дали и по цена да гладува таа и нејзините деца, никогаш нема да се одлучи да работи во рудник само затоа што нејзиниот татко така ја учел? Ова е едноставен пример ама сакам да разберам каде тоа жената нема права.
Малце ми е глупаво до толку да се повторувам...Кај видовте бе вие дечки дека некаде спомнав нешто околку дискриминирање, забранување на права на ЖЕНИ и какви ли уште не чуда што ми спомнувате и ми ги ставате у уста онака, арбитрерно. Нон стоп ви зборувам за односите на моќ, кои се деструктивни и ЗА МАЖИТЕ и ЗА ЖЕНИТЕ и против кои треба да се бори вистинскиот феминизам. Посебно Македонија не ја спомнав. Прочитај, анализирај што сум напишала во претходните неколку поста и врати се после, ќе си зборниме.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Малце ми е глупаво до толку да се повторувам...Кај видовте бе вие дечки дека некаде спомнав нешто околку дискриминирање, забранување на права на ЖЕНИ и какви ли уште не чуда што ми спомнувате и ми ги ставате у уста онака, арбитрерно. Нон стоп ви зборувам за односите на моќ, кои се деструктивни и ЗА МАЖИТЕ и ЗА ЖЕНИТЕ и против кои треба да се бори вистинскиот феминизам. Посебно Македонија не ја спомнав. Прочитај, анализирај што сум напишала во претходните неколку поста и врати се после, ќе си зборниме.
Исто и мене ме мрзи петпати да прашувам за тоа што ти кажуваат податоците и каде тоа жената е обесправена ама тоа е. Јас го читам ова
Сума сумарум, феминизмот е супер движење,
ако преку феминизмот според основната дефиниција се прави обид да се етаблираат и постигнат еднакви политички, културни, економски, социјални и лични права на жената и ако тоа подразбира да се основаат еднакви можности за образование и вработување...што само по себе подразбира дека еднаквост во тие сфери не постои, а за тебе феминзмот е супер...овие нешта се побиваат па не гледам некоја логика на твоите изјави за суперноста на движењето и неговите цели со реалноста, каква и да е. Можеби, во муслиманските, арапските и африканските држави каде и по закон и реално жената нема скоро никакви права. Ако пак сакаш да пишуваш теорија според учебници и профеминистички дела, извини што пречам, ме интересираше што тебе ти кажуваат бројките од претходната страна, можностите, реалноста,...она што го читаш или студираш да го видиме во пракса.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
10
Поени од реакции
12
Исто и мене ме мрзи петпати да прашувам за тоа што ти кажуваат податоците и каде тоа жената е обесправена ама тоа е. Јас го читам ова
ако преку феминизмот според основната дефиниција се прави обид да се етаблираат и постигнат еднакви политички, културни, економски, социјални и лични права на жената и ако тоа подразбира да се основаат еднакви можности за образование и вработување...што само по себе подразбира дека еднаквост во тие сфери не постои, а за тебе феминзмот е супер...овие нешта се побиваат па не гледам некоја логика на твоите изјави за суперноста на движењето и неговите цели со реалноста, каква и да е. Можеби, во муслиманските, арапските и африканските држави каде и по закон и реално жената нема скоро никакви права. Ако пак сакаш да пишуваш теорија според учебници и профеминистички дела, извини што пречам, ме интересираше што тебе ти кажуваат бројките од претходната страна, можностите, реалноста,...она што го читаш или студираш да го видиме во пракса.
на жената И НА МАЖОТ. Не знам оти ти е толку тешко да сфатиш што зборам, и без веза муабети тука ми тепаш. Можи дека рано е, па сабајлечки не ти оди перцепирањето. Податоците ги видов и ме боли дундава шо кажуваат, оти се ирелевантни во однос на тоа што иницијално го пишав и зад тоа што стојам. Не ми вади мене такви статистики, вади им на (квази)феминист(к)ите што ти брчат дека феминизмот е ЗА ЖЕНИТЕ. И ти си од тие полуписмените, што не ги разбира фундаменталните проблеми од кои произлегува нееднаквоста. Последно е ова кај што пишам со тебе, нема поента да ти објаснувам, а и ти немаш поента.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
те боли дундето


кога писменост, комуникативност, психичка стабилност, воспитание...се нула, кога едино нешто што го знаеш е препис од некои книги, нормално дека ќе се вадиш на дундето.


Меѓувреме во државата каде движења за права на жената скоро и да не постојат
Жените во Арабија ќе можат да возат велосипед
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
10
Поени од реакции
12
В
те боли дундето


кога писменост, комуникативност, психичка стабилност, воспитание...се нула, кога едино нешто што го знаеш е препис од некои книги, нормално дека ќе се вадиш на дундето.


Меѓувреме во државата каде движења за права на жената скоро и да не постојат
Жените во Арабија ќе можат да возат велосипед
Нормално, во недостаток на аргументација, се пристапува кон ад хоминем напади.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Може ли некоја феминистка да го објасни ова?? Според кои критериуми доброволниот секс се смета за силување?

Ако под ова подразбираат согласен секс помеѓу дете и возрасен човек, тогаш во ред. Ама ако мислат на доброволен секс помеѓу две полнолетни личности тогаш дефинитивно треба да им врзат лудачка кошула.

 
Т

Триптико

Гостин
Може ли некоја феминистка да го објасни ова?? Според кои критериуми доброволниот секс се смета за силување?

Ако под ова подразбираат согласен секс помеѓу дете и возрасен човек, тогаш во ред. Ама ако мислат на доброволен секс помеѓу две полнолетни личности тогаш дефинитивно треба да им врзат лудачка кошула.

Е ова ти е класично сакам да се ебам, нејќам да ми влезе!
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Може ли некоја феминистка да го објасни ова?? Според кои критериуми доброволниот секс се смета за силување?

Ако под ова подразбираат согласен секс помеѓу дете и возрасен човек, тогаш во ред. Ама ако мислат на доброволен секс помеѓу две полнолетни личности тогаш дефинитивно треба да им врзат лудачка кошула.

За ова зборував со @Шкорпион и проблемот настанува кога двете страни имале согласност, едната страна може да ја повлече согласноста во било кој момент, дури и по завршување на односот.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
За ова зборував со @Шкорпион и проблемот настанува кога двете страни имале согласност, едната страна може да ја повлече согласноста во било кој момент, дури и по завршување на односот.
Чекај ... Како да ја повлече согласнота по завршување на односот? Што во тој случај? Ако некоја жена после 35 брак ја повлече согласноста, дали тоа значи дека таа била 35 години силувана и маж и треба да се прати на електрична столица?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
За ова зборував со @Шкорпион и проблемот настанува кога двете страни имале согласност, едната страна може да ја повлече согласноста во било кој момент, дури и по завршување на односот.
A ako mazot ja povlece soglasnosta posle seksot ,dali i toa se smeta za silovanje???:cautious:Mislam krajno vreme e mazite da prestanat da popustaat za se i sesto!Posle patrijarhatot nacinel!So pojke citam za feministickive gluposti toku pojke pocnuvam da go pocituvam patrijarhatot.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Ако е тоа она што мислам, еден мој пријател така заглави затвор. Прво сакала па после тоа испаднало нејќела, наводно тој ја присилил него тој на сила. Јес да беше по природа малку насилен ама знам дека во тој случај тој не беше виновен. Па тужби, отштети, затвор...само жена може да смисли таква грда работа, за маж тоа немам чуено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom