Феминизам!

G

Goldie

Гостин
Последното е од изговор од типот, дека зажалила што имала однос, се каела. Тоа веќе почнува да се толкува како силување, и добива подрршка да се смета како кривично дело. Значи во таква ситуација не те спасува ни согласност ако си дал во форма на писмен договор.
Имаше ваков случај и во Хрватска каде што 3ца туристи од Австралија (со арапско потекло) се пријавени дека силувале 17 годишна Норвежанка, нормално они негираат и кажуваат пред судот дека имало заедничка согласност. И така додека лежат неколку месеци во затвор, расплетот се завршува така што и плаќаат 20-30.000е на Норвежанката за да ги повлече обвиненијата

Па која нормална ќе прифати пари во замена за правда ако навистина е силувана ?
И така и во ситуацијава овие се зафркнати, или ќе платат или ќе лежат во затвор само затоа што ова се напила повеќе од што требало имала секс и после “еј силувана бев“ ај ќе ги пријавам
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Имаше ваков случај и во Хрватска каде што 3ца туристи од Австралија (со арапско потекло) се пријавени дека силувале 17 годишна Норвежанка, нормално они негираат и кажуваат пред судот дека имало заедничка согласност. И така додека лежат неколку месеци во затвор, расплетот се завршува така што и плаќаат 20-30.000е на Норвежанката за да ги повлече обвиненијата

Па која нормална ќе прифати пари во замена за правда ако навистина е силувана ?
И така и во ситуацијава овие се зафркнати, или ќе платат или ќе лежат во затвор само затоа што ова се напила повеќе од што требало имала секс и после “еј силувана бев“ ај ќе ги пријавам
Во вакви ситуации најдобро е за кривично дело силување да има само затворска казна и рехабилитација, паричната казна да се изостави, како и да се забрани раична спогодба за вакво дело. Додуша, и тоа нема да ја искорени уцената, ама ако ја редуцира, тоа е барем добар чекор напред.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Догло време се држам да не пишувам на темава,дека ќе се остаам од пишување,но ме интересира нешто конкретно за Македонија.

Неколку прашања

1 Дали мислите дека феминизмот е потребен во Македонија и дали Македонија за вас е повеќе либерална или патријархална држава за просечната жена?

2 Дали мислите дека некогаш ќе успее safe space концептот кај нас(како што не успеава на Западот)?

re 3:Дали сметате дека ново компонираните родови ,gender fluid,third gender,multi gender но и работи како pan sexual,trans racial,otherkin некогаш ќе најдат погодно тло,овде

Имам и доста други,но не знам дали сте ги одговориле претходно(може и горниве сте ги одговориле) ме мрзи да барам назад.

Ова ми е конкретно прашање околу тврдењата на "независните" органзиации и собири како ХЕРА,Тиит,Прво па женско итн.
Во тие организации се фура филмот дека во Македонија жената живее бетер од Сомалија и дека сме тешко патријархална држава,што секако јас не се согласувам.
Ако има некој од членовите на овие организации на форумов да ми одговори,би бил благодарен :)
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
1 Дали мислите дека феминизмот е потребен во Македонија и дали Македонија за вас е повеќе либерална или патријархална држава за просечната жена?
Просечната жена (домаќинка) не се замара со "феминизмот" оти нашата Република е либерална по оваа прашање и жената е на исто ниво со мажот; историски, фолклор, уметност, литература итн ќе најдеш мнозинство докази за огромниот (еднаков) удел во нашето општество а и за односот помеѓу двата пола.

Останатото... не вреди ни да се коментира.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Пансексуалноста е реална сексуална ориентација и нема врска со другите глупости наведени таму. Неспоредливо е.
Колку што прочитав пред некое време има 2 значења, таа на Фројд и модерната.
За која поточно мислиш?Не сум многи информиран за ова,дефинтивно.

Иначе,овие горе не се глупости.Пополека се додаваат во ЛГБТ-делот.За кај нас сум скептичен ама за у некои земји у странство да.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Колку што прочитав пред некое време има 2 значење таа на Фројд и модерната.
За која поточно мислиш?Не сум многи информиран за ова,дефинтивно.

Иначе,овие горе не се глупости.Пополека се додаваат во ЛГБТ-делот.За кај нас сум скептичен ама за у некои земји у странство да.
Има многу личности кои патат од "посебнитис" па имаат потреба (а за некои прејдено е во навика повеќе него ли потреба) да се дефинираат поинаку од сите претходни класификации, иако разликите во класифицирањето се која од која поглупа, и за џабе се проширува листата (која од тие глупости веќе го носи понижувачкото sexual alphabet прекар). Пансексуалноста, или омнисексуалност - ако сексуалноста ја гледаме претставена како пита графички, е 100% застапеност. Бисексуалноста фаќа пола, а ние (јас и ти, и сличните), фаќаме по една четвртина од питата затоа што сме моносексуални - привлечени од само еден пол (јас хомосексуалец, ти хетеросексуалец). Бисексуалецот типично само двата пола го интересираат во еден размер или друг, а пансексуалецот е привлечен и кон се друго што е дефинирано како измеѓу двата пола, дали транзитира меѓу двата пола или е сосема посебен, засебен случај небитно. Така панците сакаат и транџи (дали женски или мушки небитно), хермафродити, или ете, некои што мислат дека се, или го модифицираат телото да бидат - "трет пол" (мислам дека во Индија е легално признат и прифатен тој термин). Буквално не дискриминираат на сексуална основа. Тоа е тоа. Не знам дали Фројд поинаку го дефинирал, али современата општо-прифатена дефиниција е таа. Е сега ако некој во меѓувреме нашол нешто помодерно да редефинира околу истата - не знам, генерално ако се разликува од ова што сега го пишав, тогаш нема благе везе со реалноста и можеш да го помножиш со нула.
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Модерната жена не е повеќе топла,чиста и полна со љубов . Кога последен пат сте излегле со жена а во неа сте почуствувале топлина или некоја чистота? Бидете искрени !

Рака на срце ни мажите не се цвеќиња за мирисање, ама единствено нешто што современите жени може да им понудат на мажите е секс. Ништо повеќе. Чест на исклучоци кои се со минорна застапеност измерена во промили и незначителна процентуална застапеност .

Денес жените се ,,премногу независни " и ,,премногу силни" за да имаат брак семејство и деца. Наместо да изберат да бидат сакани моногамни девојки,жени и сопруги тие избираат да бидат сексуални објекти кои често се уништени емоционално и интелектуално.

Парите најчесто ги трошат на козметички третмани, естетски корекции и тони гардероба и шминка во очаен обид да станат поатрактивни. А што може друго да се очекува кога немаат никакви други квалитети да им понудат на мажите?

Тоа се плодовите на феминизмот и на женската либерализација.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Модерната жена не е повеќе топла,чиста и полна со љубов . Кога последен пат сте излегле со жена а во неа сте почуствувале топлина или некоја чистота? Бидете искрени !

Рака на срце ни мажите не се цвеќиња за мирисање, ама единствено нешто што современите жени може да им понудат на мажите е секс. Ништо повеќе. Чест на исклучоци кои се со минорна застапеност измерена во промили и незначителна процентуална застапеност .

Денес жените се ,,премногу независни " и ,,премногу силни" за да имаат брак семејство и деца. Наместо да изберат да бидат сакани моногамни девојки,жени и сопруги тие избираат да бидат сексуални објекти кои често се уништени емоционално и интелектуално.

Парите најчесто ги трошат на козметички третмани, естетски корекции и тони гардероба и шминка во очаен обид да станат поатрактивни. А што може друго да се очекува кога немаат никакви други квалитети да им понудат на мажите?

Тоа се плодовите на феминизмот и на женската либерализација.
Bas taka,nema veke ni zenstvenost ni ljubov,ne znam zosto uste snimaat ljubovni filmoj i nekoj ljubovni pesni,veke nemaat nikakvo znacenje.Manipulaciite na tema sex od strana na zenite se veke legendarni.Zatoa i ko ke slusnam koga nekoj ke mi solit pamet deka feminizmot se bori za ednakvost mi doaga nagon za:sick:.
 
Т

Триптико

Гостин
Bas taka,nema veke ni zenstvenost ni ljubov,ne znam zosto uste snimaat ljubovni filmoj i nekoj ljubovni pesni,veke nemaat nikakvo znacenje.Manipulaciite na tema sex od strana na zenite se veke legendarni.Zatoa i ko ke slusnam koga nekoj ke mi solit pamet deka feminizmot se bori za ednakvost mi doaga nagon za:sick:.
Холивуд снима романтични филмови затоа што романтика и љубов нема во реален живот. Барем на филм да "почувствуваш" како изгледа тоа.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.802
Поени од реакции
24.736
Ова се вика a taste of your own medicine. Вие имате што да ѝ понудите на жената? :)

Мене ме интересира на што ви се базираат оваквите мислења, на лично искуство? Затоа што ако веќе зборуваме за лично искуство, ќе ви ги побијам тврдењата со моето. Само што седнав да видам што има на форум и да одморам од работа, поврзував жици и местев лустери. Јас, сама! И деновиве монтирав мебел, повторно сама, затоа што партнерот мораше да оди на работа. Да напоменам ли дека буквално цел мебел што го имаме по дома од втори спрат до приземје, а потоа од приземје пак на втори го пренесовме јас и партнерот сами и тоа додека бев во месечниот циклус?
Овака некако изгледа таа независност, не оние пувли што ги спомнувате што го користат феминизмот како изговор за да не работат ништо(знам, затоа што имав таква другарка).

И после сето ова седнувам и читам некои кои проповедаат некакви конзервативни идеи како очајно се обидуваат да го оцрнат феминизмот. Епа нече мочи. :neetaka:
Убаво објаснивме и јас и Шкорпион и плус некои поединци за тоа што е, а што не е феминизам и мислам дека покрај толку објаснување си вреѓате интелигенција(ако ја поседувате) со изјави од типот дека жената нема што да му понуди на мажот. Дали разбирате дека овие ваши изјави се чиста деградација и дека баш поради нив сѐ повеќе жени одлучуваат да бидат сами, отколку доживотно да исполнуваат нечии очекувања? Никој не го оспорува тоа дека навистина постојат такви жени како што кажувате. Сум разговарала и со такви, некои феминизмот го сфаќаат како еднаквост во смисла да почнат да се однесуваат како што се однесуваат повеќето мажи, затоа и го спомнав сопствениот лек погоре, ама пак ќе повторам, тоа не е феминизам!
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
526
Поени од реакции
1.086
И деновиве монтирав мебел, повторно сама, затоа што партнерот мораше да оди на работа. Да напоменам ли дека буквално цел мебел што го имаме по дома од втори спрат до приземје, а потоа од приземје пак на втори го пренесовме јас и партнерот сами и тоа додека бев во месечниот циклус?
Партнерот, бе! Како си емаципирана, не се за тебе традиционалните родови улоги.

Во месечниот циклус.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.802
Поени од реакции
24.736
Партнерот, бе! Како си емаципирана, не се за тебе традиционалните родови улоги.

Во месечниот циклус.
Нормално дека не се, ниедна не е соодветна за мојот случај.

Соборец. :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Рака на срце ни мажите не се цвеќиња за мирисање, ама единствено нешто што современите жени може да им понудат на мажите е секс.
Демек мажите нудат нешто повеќе од тоа на тацна? А да не се пари?

Наместо да изберат да бидат сакани моногамни девојки,жени и сопруги тие избираат да бидат сексуални објекти кои често се уништени емоционално и интелектуално.
.......................
Парите најчесто ги трошат на козметички третмани, естетски корекции и тони гардероба и шминка во очаен обид да станат поатрактивни. А што може друго да се очекува кога немаат никакви други квалитети да им понудат на мажите?
Тоа е најчесто појава кај жени со нарушена слика за себе. Што е па најчеста појава во средина каде истата таа жена е омаложувана, вреѓана, и нејзината самодоверба разнесувана како да и се случил земјотрес. Дали од родителите, или од друштвото, ама пречесто доаѓа од дечко или сопруг, кој ужива во таквата доминација и понижување, како и контрол-фрикови или луѓе кои билдаат его и самодоверба само тогаш кога го рушат истото и кај други, али дека се премногу кукавици на непознати да го направат тоа, најлесно е, мавни каде ти е најблиску. Мислам, тие мажите што толку многу ги фалиш.

Тоа се плодовите на феминизмот и на женската либерализација.
А ова твоево е плод на затруеност од лубомора, огорченост од лична природа, како и - се согласувам - женската либерализација (која барем научи многу жени дека самите можат да заработат многу пари и да создадат топол дом, кон може но и не зависи да биде топол само кога маж е присутен наоколу). Ваљда ти смета тоа од некоја причина.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ова се вика a taste of your own medicine. Вие имате што да ѝ понудите на жената? :)

Мене ме интересира на што ви се базираат оваквите мислења, на лично искуство? Затоа што ако веќе зборуваме за лично искуство, ќе ви ги побијам тврдењата со моето. Само што седнав да видам што има на форум и да одморам од работа, поврзував жици и местев лустери. Јас, сама! И деновиве монтирав мебел, повторно сама, затоа што партнерот мораше да оди на работа. Да напоменам ли дека буквално цел мебел што го имаме по дома од втори спрат до приземје, а потоа од приземје пак на втори го пренесовме јас и партнерот сами и тоа додека бев во месечниот циклус?
Овака некако изгледа таа независност, не оние пувли што ги спомнувате што го користат феминизмот како изговор за да не работат ништо(знам, затоа што имав таква другарка).

И после сето ова седнувам и читам некои кои проповедаат некакви конзервативни идеи како очајно се обидуваат да го оцрнат феминизмот. Епа нече мочи. :neetaka:
Убаво објаснивме и јас и Шкорпион и плус некои поединци за тоа што е, а што не е феминизам и мислам дека покрај толку објаснување си вреѓате интелигенција(ако ја поседувате) со изјави од типот дека жената нема што да му понуди на мажот. Дали разбирате дека овие ваши изјави се чиста деградација и дека баш поради нив сѐ повеќе жени одлучуваат да бидат сами, отколку доживотно да исполнуваат нечии очекувања? Никој не го оспорува тоа дека навистина постојат такви жени како што кажувате. Сум разговарала и со такви, некои феминизмот го сфаќаат како еднаквост во смисла да почнат да се однесуваат како што се однесуваат повеќето мажи, затоа и го спомнав сопствениот лек погоре, ама пак ќе повторам, тоа не е феминизам!
Agda feminizmot e odamna veke mutiran vo nesto so e zelba za dominacija na zenite a ne ednakvost na polovite.Znam deka ne smetas za zakoraveni shovinisticki balkanci koj edinstveni na svetov imaat nesto protiv fieminizmot.Arno ama i nie kako takvi sme imale moznost da izlezime nadvor od balkanov i da vidime kakva e realnosta i vo toj vecno obozuvan zapaden sistem.Posto baras licno iskustvo eve ke ti spodelam moe iskustvo.Znaci imav moznost da ziveam nekolku meseci vo Avstralija.Stvarno prekrasna drzava nema tuka so da se diskutira.Posle izvesno vreme primetiv deka rabotite ne se onakvi kakvi so mislime nie zakoravenite na balkanot. Sho e poentata?Mazite vo taa drzava ednostavno nejkat da se zenat.Pricinata e so posle nekoja godina brak normalno zenite tamu baraat razvod i normalno siot imot im pripaga na zenite.Na mazot mu ostanuva da go otplaka kreditot za kukata vo koja nikogas nema da stapne poveke i kolata so i ja kupil na sakanata.Znaci ne mu bega rabota vo busojte do kraj na zivotot,a za gledanje na decata zavisi od princezata kako e raspolozena.I vidi cudo naednas tie zapadni moderni mazi baraat patrijalhalno vospitani zeni.Obicno gi naogaat Filipini ili Kina i normalno gi zemaat so predbracen dogovor,znaci pocnale da mislat i so gornata glava ne samo so dolnata!;)Taka da protivnici na feminizmot nemas samo ovde na nego veke i se pogolem broj fem protivnici ima i na zapad.Na mazite veke im e preku nos od dvojni standardi.Rabotite veke pocnaja da se menuvaat,pomina vremeto na glumenje zrtvi!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom