Феминизам!

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Дааааа, затоа Теа Модерна ја читаат најмногу жените! :D :love:
Не, сериозно, еден куп празна декламативност во твојот пост. Мислам, генетска предодреденост за кариера. Тоа звучи едноставно бесмислено да се каже и за мажите, а кажано за жените е баш hilarious... :)
 
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Не, сериозно, еден куп празна декламативност во твојот пост. Мислам, генетска предодреденост за кариера. Тоа звучи едноставно бесмислено да се каже и за мажите, а кажано за жените е баш hilarious... :)
Убаво се подразбираа делот под кариера, како желба и способност за докажување дека некој е вреден за нешто да направи со себе ( жената во случајов), да создава и придонесува, освен да биде средство за репродукција, слуга и потчинет на некој што се нарекува маж.
Не разбирам како машкиот пол може да има поширок спектар на интереси, а женскиот не. Во таа смисла е реченицата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Не разбирам како машкиот пол може да има поширок спектар на интереси, а женскиот не. Во таа смисла е реченицата.
Не разбирам ни јас како, ама така е. Nature moves in mysterious ways...

Јас не сум запознал ниту една, ама БУКВАЛНО ниту една жена која имала genuine интерес за било што друго настрана од машко женските односи. Жените се потполно, комплетно, безнадежно ненадарени за уметност, филозофија, наука и за сите оние чудесии под капата небеска. Може да се преправа извесно време дека ја интересира нешто од ова, се додека тоа ја носи до саканата цел, односно мажот. Цел живот на жените, сите нивни интереси секогаш се сведуваат на една иста работа, маж, секс, наследство, бебе.

Тоа не ги прави помалку вредни како мисли Брав, туку ги прави поинакви. Жената не е длабока, но не е ниту плитка.
 
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Не разбирам ни јас како, ама така е. Nature moves in mysterious ways...

Јас не сум запознал ниту една, ама БУКВАЛНО ниту една жена која имала genuine интерес за било што друго настрана од машко женските односи. Жените се потполно, комплетно, безнадежно ненадарени за уметност, филозофија, наука и за сите оние чудесии под капата небеска. Може да се преправа извесно време дека ја интересира нешто од ова, се додека тоа ја носи до саканата цел, односно мажот. Цел живот на жените, сите нивни интереси секогаш се сведуваат на една иста работа, маж, секс, наследство, бебе.

Тоа не ги прави помалку вредни како мисли Брав, туку ги прави поинакви. Жената не е длабока, но не е ниту плитка.
Потполно, комплетно, безнадежно ненадарени...
ееееејјјј ... , no comment!
И што сега, треба да ти набројувам примери?! Мислам дека си доволно паметен да ги знаеш и сам.
Ми ја уби желбата да ти докажувам, навистина...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
И што сега, треба да ти набројувам примери?! Мислам дека си доволно паметен да ги знаеш и сам.
Не сум, слободно наброј по три примери на значајни жени филозофи, и значајни жени научници.
 
Последно уредено:
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Не сум, слободно наброј по три примери на значајни жени филозофи, и значајни жени научници.
Кога коментарот не дава никаков резултат, не вреди понатаму. Тежината на твоите претходни зборови кои ги цитирав, е доволна за да мојата дискусија на оваа тема со тебе заврши.
А за набројување, википедија е попаметна од мене.
:kafence:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Кога коментарот не дава никаков резултат, не вреди понатаму. Тежината на твоите претходни зборови кои ги цитирав, е доволна за да мојата дискусија на оваа тема со тебе заврши.
А за набројување, википедија е попаметна од мене.
:kafence:
И пак не наброја ниту една. Толку ли е тешко? Јас сум стар човек, не се служам со Википедиа. Дај те молам наброј ми три значајни жени филозофи.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Кога коментарот не дава никаков резултат, не вреди понатаму. Тежината на твоите претходни зборови кои ги цитирав, е доволна за да мојата дискусија на оваа тема со тебе заврши.
А за набројување, википедија е попаметна од мене.
:kafence:
Знаеш зошто не набројуваш? Покрај едноставниот одговор дека нема значајни жени филозофи, плус е дека и ништо не знаеш за филозофијата.
А знаеш зошто не знаеш? Затоа што не те интересира.

Никогаш не те ни интересирало. Ама нема врска, можеме до бескрај да го дрвиме за тоа дека на жените не им се дало шанса низ историјата.

Сега, разликата помеѓу утерусот и фалусот ќе исчезне со описменувањето и гасификацијата. Ќе се појават женски Платони, женски Њутни, женски Рембовци, кои ќе го издигнат човештвото на нови висини.

Тешко на човештвото...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
И пак не наброја ниту една. Толку ли е тешко? Јас сум стар човек, не се служам со Википедиа. Дај те молам наброј ми три значајни жени филозофи.
Отвори листа на филозофски факултет - филозофија и историја на уметност и ќе донесеш заклучок дека жените подедакво учествуваат во двете насоки за предавање и истражување, односно историчарите на уметност се претежно повеќе жени.:)
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.853
Поени од реакции
12.350
Анимално со несвесен мајчински инстинкт: јајце клетката сака да се соедини со спротивноста и праќа сублиминални пораки :D за генетските предиспозиции на анимален Алфа (мириси, движење, гестикулации, очи (поглед), љубовен тепих, газе, вилица, итн. те влечи нешто, ти се „онади“ :icon_lol:

Инстинкт со свесно: нешто како рационална нужда за материјална сигурност и потреба за социјален а не анимален Алфа.

Социјално свесно со малку вишо свесно: изградени (на стаклени нозе) социо-суб-културни стандарди за кул и тиња од личност (група) и секоја мисли дека нејзините се најдобри и најоправдани (ако не чита книги не му „давајте“) - воглавном краткотрајно.


Вишо свесно со контролирано анимално и инстинкт ретко како криптонит: жена му на Френк Андрвуд (сепак е фиктивен лик хехе) :icon_lol:

Нижо анимално: феминизам

Се на се - инстинкт со малку свесно од време на време хахах окпозз
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Отвори листа на филозофски факултет - филозофија и историја на уметност и ќе донесеш заклучок дека жените подедакво учествуваат во двете насоки за предавање и истражување, односно историчарите на уметност се претежно повеќе жени.:)
Значаен филозоф и професор по филозофија се Бог и шеширџија. Не реков дека нема професорки по филозофија, има да ги ринеш со лопати, но не постои никаква опасност дека ќе станат значајни филозофи.

Феминизмот е идиотизам, глупост. Ја тера жената на ничија земја. Ја тера да ја потисни својата женственост, а од друга страна маж сигурно нема да стане. Резултатот е нешто накарадно, огорчена жентурача која ја изгубила својата природна моќ, а со никаква друга моќ не се здобила.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Значаен филозоф и професор по филозофија се Бог и шеширџија. Не реков дека нема професорки по филозофија, има да ги ринеш со лопати, но не постои никаква опасност дека ќе станат значајни филозофи.

Феминизмот е идиотизам, глупост. Ја тера жената на ничија земја. Ја тера да ја потисни својата женственост, а од друга страна маж сигурно нема да стане. Резултатот е нешто накарадно, огорчена жентурача која ја изгубила својата природна моќ, а никаква друга моќ не здобила.
Тоа не ги прави помалку или воопшто истражувачи, напротив ги прави истражувачи со трудови без импакт фактор. Битното е дека историскиот факт како угнетувањето или пречката околу тоа жената да се занимава со философија или уметност изврши влијание кај мнозинството жени меѓутоа да се потенцира дека ниту една жена не истражува на тие полиња е бесмислено.
:)

Не сакам да отварам бесполезна дискусија околу “мерење“ муда и ставање акцент на минатото од кое е точен заклучокот дека жените немале право на глас, и дека со почеток на цивилизацијата и “машкото“ владеење ќе биде предмет на дискусија и вадење на нос кога во иднина се претпоставува дека префинетите области ќе останат да бидат истражувани од жени бидејќи мажите имаат генетска предиспозиција како физичка сила и треба да копаат во рудник, да бидат молери, занаетчии и се` што подразбира поголема физичка сила.
Апсолутно мене како жена не ми пречи ваквата стандардизација или „шовинистичко“ размислување ако префинетите области како философија или уметност во иднина ни остануваат на нам жените за истражување заради генетската предиспозиција - кревки суштества.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.897
Поени од реакции
29.708
Муабетот ми беше повеќе за нејзиното однесување отколку за потомците. А машките феминисти беа побројни од женските :facepalm: Кутрите, немаат поим дека секоја од нив попрво ќе ги рашири нозете за некој "шовинист" како мене, него за нивната "кажи драга" мекушарија. Затворањето теми нема да ја излечи нивната природна наклонетост кон потчинување и понижување @Олимпија
Mora majka ti da te ispustila ko mal pa si padnal na glava. Mozebi zatoa tolku mrazis zeni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom