Феминизам!

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Аха.
А кое е името за ваквите ко тебе? На кои секој пост им е дека жените се прости и не ги бива? Или нема уште таква клиничка дијагноза?
Ја само сум споделил факти со тебе на некоја тема. Тоа мене не ми дава дијагноза што јас имам свое мислење.

Тоа е проблемот со вас, човек ако има мислење поинакво мислење значи дека е ваков или онаков. Еве и клиничка дијагноза најде зошто некој имал поинакво мислење од тебе.

Ја сум одвоил 5 мин за тебе и ти тоа го користиш да ме навредиш.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.105
Поени од реакции
10.402
А зарем нема РЕАЛНО МАЛТРЕТИРАЊЕ на жени и на малолетни девојчиња ( и машки ) и во нашата земја? Минатата недела имаше случај на хигиеничр од Велес кој злоставувал малолетно девојче. Исто така минатиот месец, исто во Велес имаше случај на групно силување на 10-11 годишно девојче. Да не набројувам, ги има многу во изминатиов период. Зарем оваа битка не е на сите нас? Или само да се пљампа по форуми, феминистките не чинат, вештерки, стоки и не знам какви не навреди. Некој бар се буни за нешо во државава за разлика од сите херои позади тастатури.
Не сфаќаат дека жените со векови се учени да го пронајдат својот пат во лавиринтот на патријархатот, најчесто преку молчење, манипулирање, наоѓање обиколници итн. за да ги постигнат своите желби и цели и најмалку отворено да кажуваат за тоа.
Зошто? Затоа што се плашеле од осуда, стигма, маргинализација и етикетирање дека се омразени феминистки кои сакаат да го уништат семејството и традицијата и да владеат со мажите.

Среќа не живееме веќе во такви времиња, али на форумов има многу елемнти кои одат во прилог на тоа што го пишав. Штом малку пројавиш желба за дискусија на вакви теми, одма те редат со етикети и автоматски те дискредитираат во дискусија. :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Ја само сум споделил факти со тебе на некоја тема. Тоа мене не ми дава дијагноза што јас имам свое мислење.

Тоа е проблемот со вас, човек ако има мислење поинакво мислење значи дека е ваков или онаков. Еве и клиничка дијагноза најде зошто некој имал поинакво мислење од тебе.

Ја сум одвоил 5 мин за тебе и ти тоа го користиш да ме навредиш.
Не Ронче. За да имаш такво мислење ко твоето мора да имаш дијагноза. Впрочем, секое твое “одвојување 5 мин и споделување мислење” е навреда. Да не ти ги копам мислењата, знаеш добро и сам што имаш изјавено. Дека жените не биле толку паметни ко мажите, немале капацитет за да работат, дека жената е за во кујна, итн. Си ги знаеш и сам. Ама кога некој ќе ти врати со иста мера тогаш одма цвичење, сме ги мразеле мажите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Не Ронче. За да имаш такво мислење ко твоето мора да имаш дијагноза. Впрочем, секое твое “одвојување 5 мин и споделување мислење” е навреда. Да не ти ги копам мислењата, знаеш добро и сам што имаш изјавено. Дека жените не биле толку паметни ко мажите, немале капацитет за да работат, дека жената е за во кујна, итн. Си ги знаеш и сам. Ама кога некој ќе ти врати со иста мера тогаш одма цвичење, сме ги мразеле мажите.
моето внимание кога и го давам на жена е награда и благослов. Сум се потрудил да ти објаснам како стојат работите. Сега ти не треба да се вреѓаш ради тоа. Сум го направил тоа ете дека си ми симпатична можеби.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
Некој бар се буни за нешо во државава
Многу порешно размислување, не е финтата само "некој да се буни за нешто", ако тоа бунење предизвикува револт и одбивност кај поголемиот дел од населението. А дополнителна тежина е фактот што тој протест е за рамноправност на жените во општеството.
Да имаше некој, и повторувам БАРЕМ НЕКОЈ два грама памет во таа НГО секта што излезе вчера на протест за рамноправност, секундарно ќе ги искинеа сите навредливи банери што ги носеа луѓето на протестот, или барем ќе се оградеа од таквите што провоцираат. Никој не го стори тоа, дури и горди се што успеаа да го изреволтираат населението for all the wrong reasons...

Јас еве можам утре да испаднам со банер "Државата не чини...и сите жени можат да ми го бричат!!!" како би се чуствувала секоја жена во државава? Или ќе биде битно она "Некој бар се буни за нешто во државава..." М?
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
73
Поени од реакции
81
Чест на исклучоците, но модерниов феминизам во однос на работа го глеам вака, лицемерен и со двоен (море троен) аршин:
Прегледај го приврзокот 371020
100% тие професии ги работат мажи но не сите мажи ги работат тие професии.

Далеку од тоа дека го поддржувам модерниот феминизам баш напротив но
лицемерие е и кога овие мислења најчесто доаѓаат од мажи кои не се ни рудари, ни градежни работници, ни воени лица ниту пак би го дале животот за своите жени и деца а се ставаат во позиција на тие храбри мажи и очекуваат ист третман.

Индивидуално е, ако заслужуваш почит ќе ја добиеш не можеш со туѓи перја да се китиш само затоа што сте исти пол.

бтв не мислам конкретно на тебе гледам дека друго ти е поентата, само имам забележано кај многу мизогинисти дека го користат тој тип на аргумент како мажот го ризикувал животот, епа не секој маж го ризикува животот за семејството, за жал тие се помал процент и таквите сигурна сум дека имаат почит од жените.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
543
100% тие професии ги работат мажи но не сите мажи ги работат тие професии.

Далеку од тоа дека го поддржувам модерниот феминизам баш напротив но
лицемерие е и кога овие мислења најчесто доаѓаат од мажи кои не се ни рудари, ни градежни работници, ни воени лица ниту пак би го дале животот за своите жени и деца а се ставаат во позиција на тие храбри мажи и очекуваат ист третман.

Индивидуално е, ако заслужуваш почит ќе ја добиеш не можеш со туѓи перја да се китиш само затоа што сте исти пол.

бтв не мислам конкретно на тебе гледам дека друго ти е поентата, само имам забележано кај многу мизогинисти дека го користат тој тип на аргумент како мажот го ризикувал животот, епа не секој маж го ризикува животот за семејството, за жал тие се помал процент и таквите сигурна сум дека имаат почит од жените.
За ова се согласувам, но тука не сакам да кажам за почит, туку цепиме процент во канцеларија дали биле 51 посто жени или мажи, а за цели индустрии си свиркаме. Штом збориме за еднаквост, треба да збориме за тврди 50% секаде, не само по климатизирани канцеларии. Ко што кажа една членка погоре, не знам кој си немал респект дека жените не се за работа, па јбг, модерната жена тоа го признава со фокусирање на еднаквост само у канцеларии, што не го збориме истото за, рецимо, рударство и металургија, таму нека, не треба еднаквост. Тој став личи малку на ставот од книгата „Животинска фарма“: сите сме еднакви само некои се поеднакви од другите.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
1.Далеку од тоа дека го поддржувам модерниот феминизам
2. баш напротив
3. но
1. Веројатно лаже ама ајде да речеме дека има трошка поштена намера
2. Ова е невозможно ама ајде одиме понатаму
3. Оп! Се покажа во вистинско руво.
Штом кажа “но“ иста си со несреќите од осмомартовскиот протест. Нема “но“, како што нема “до пола бремена“ или си бремена или не си. Или си феминистка или не си, нема на две столчиња седење во исто време.
Да ве видам јас вас штикли да ве мобилизираат заедно со мажите и после минимална обука ве праќаат на фронт да гинете, можеби ќе кажам дека има еднаквост во општеството и рамноправна застапеност. Дотогаш, секоја жена штом ќе изусти два збора за родова рамноправност е хипокрит што не заслужува два грама доверба.
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
73
Поени од реакции
81
1. Веројатно лаже ама ајде да речеме дека има трошка поштена намера
2. Ова е невозможно ама ајде одиме понатаму
3. Оп! Се покажа во вистинско руво.
Штом кажа “но“ иста си со несреќите од осмомартовскиот протест. Нема “но“, како што нема “до пола бремена“ или си бремена или не си. Или си феминистка или не си, нема на две столчиња седење во исто време.
Да ве видам јас вас штикли да ве мобилизираат заедно со мажите и после минимална обука ве праќаат на фронт да гинете, можеби ќе кажам дека има еднаквост во општеството и рамноправна застапеност. Дотогаш, секоја жена штом ќе изусти два збора за родова рамноправност е хипокрит што не заслужува два грама доверба.
Сум за рамноправност во интелектуална сфера и слични права, факт е дека биолошки сме различни и не може да се очекува од жена да биде физички спремна како маж.

Да ве видам јас вас штикли да ве мобилизираат заедно со мажите и после минимална обука ве праќаат на фронт да гинете,
Само и вас штикли да ве мобилизираат со останатите мажи може? Или јаки сте само на зборови?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.245
Поени од реакции
3.163
За жената што го држеше транспарентот за црквата...

Прегледај го приврзокот 370913
Прегледај го приврзокот 370914
Прегледај го приврзокот 370915


Каков plot twist, она испаѓа дека е жртвата што држела таков транспарент :pos: Види ги ти Хелсиншки, Гебелс не им е рамен. Тарантино не би смислил вакво сценарио жими се :pos:
Ау која логика. Ова е како да оправдаш платен убиец, абе не е крив човекот пари замал за убиството.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Аууу какво легло на мизогинија фатено на дело! Трк феминистици на протест поради нееднаква родова застапеност на нафтените бушотини! Ниту една единствена жена на видик на оваа нафтена бушотина! Срамотилаци!

Screenshot 2023-03-13 at 9.55.40 AM.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom