Фан клуб: Роџер Федерер

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Psy ,eve za vakov profil na luge zborev ,kako Gjuleto.Se smee i mu e super,a dali znae zoshto se smee ili nasila go pravi istoto ,kojznae.Slepo stoi na svojot stav koj shto ne korespondira so realnosta...Gjule ,eve so prashanja ,bez predrasudi...
koj e poatraktiven igrach ...Novak ili Fed
istoto prashanje samo...Nadal ili Federer
znaci ,ne zborime za odigrani poeni ,koj ke gi broi ,tuku za stilot na igranje,riterni ,proklizuvanja,frlanja po topki itn.

Vo prilog na mojot stav godinava najdobar mec e izbran Marej- Novak vo Shangaj.Siguren sum deka najgolem konkurent mu bil mecot na AO -Nadal-Novak finaleto ili Marej-Novak polufinaleto.Za lanskata godina ti guglaj i smej se ,ama edno ime mnogu cesto se povtara ,a ti pogodi koe ...mala pomosh ,ne e Federer. I da ,Federer ima najmnogu grend slemovi

toa shto te vikam Gjule e rezultat na moeto polovichno gledanje na rabotite ,so celosen uvid ke vidam deka si Top
Незнам за него, и нема да навлагам во анализи на форумски ликови, нема потреба секоја со свој став.

Сега ќе ти кажа што мислам јас, и нема зашто да се убедуваме, бидејќи никој нема да ме убеди во споротивното.

Надал игра дефанзивен тенис во кој дел од поените ги зима при грешка на противникот, а дел при трансформација од одбрана во напад, и тоа нагло и ефективно, кога противникот најмалце очекува.

Каде е сега проблемот ако збориме од аспект на атрактивност во игра? проблемот е во тоа што Надал околу 70% од поените ги зима заради изнудување на грешки на противниците, заради својата неверојатна способност за абсробирање на силните напади и пред се контролата на ground strokes ударите.

Ако на ова се додаде неговата лимитирана игра од аспект на офанзива, сервис, излагање на мрежа, дропови, тогаш доаѓаме на она дека Надал во голем дел од своите мечеви користи иста тактика, која е доста стерилна и неретко досадно за старите фанови на тенисот кои преферираат напаѓачки и атрактивен тенис, така што за мене и за многу други, Федерер е далеку по атрактивен од Надал.

Ноле игра генерално исто така дефанзивен тенис, и е одличен во истиот но со по оформена игра од генерален аспект, неретко знае да нападне со бекхенд, има подобар сервис од Надал, има одличен ритерн. Ноле исто така знае многу добро да изигра скратен волеј на мрежа, подобро игра слајс, и знае да напаѓа и доминира во одредени мечеви да ја задржи играта во ист стил во тек на целиот меч иако не игра во својот препознатлив стил што значи по динамичен стил на игра генерално како и поголеми вариации, повеќе техника и пред се за мене поатрактивен за гледање, дефинитивно по напаѓачки тенис од Надал, но сеуште не доволно за да го сврстам во играчи кои играат атрактивен тенис (константно)

Каде е тука Федерер?

Федерер генерално игра напаѓачки тенис, преферира тој да го диктира темпото, и да ги крати поените одкако претходно ќе го исфрли од комфорт зоната противникот после добар сервис или пак винер, Федерер исто така во голем дел од играта е оној кој го повлеклува клучниот поен, он ризикува! додека тенисерите од понова генерација се учени да играат на по сигурно, т.е. да чекаат на грешка доколку противникот е во замав во моментот или пак мечот е тесен.

Затоа и овие тенисери користат дворачен бекхенд кој е поконстантен и полесен за контрола, Федерер е исто така нај-елегантен, и од аспект на држење т.е. физичкиот дел од тенисот е за мене и многу други совршенство, значи она што беше Џордан во кошарката, или Роналдо (Бразилецот) во фудбалот, тоа е за мене Федерер, едноставно оние гемови кога за 50-на секунди ги завршува со 2 аса, и 2 од оние екстремно добри винери од неизградена позиција кои ги забива во полето за мене секогаш ќе бидат едно 2 пати најмалце подобри за гледање од било кој тенисер кој сум го гледал, втор на листата на тенисери кои сакам т.е. сум ги гледал и уживал е Сампрас, едноставно таков тенис преферирам и тоа е тоа, од новиве генерации, ми се доапаѓаат и Llorda, Soderling, како и Dimitrov.

Значи да не се натегаме, ова е мое мислење, и како што реков, никој неможе и нема да го промени. Моето мислење исто така го делат голем број на тениски фанови, тренери, новинари и коментатори.

П.С. Проклизување по топки (гриндањето) ти си го сврстил во актрактивен тенис? тоа е за мене незамисливо.....да кажеш моќен форхенд, моќен бекхенд, слајс, сервис, волеј, да разберам ама гриндање и атрактивност не идат заедно.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Незнам за него, и нема да навлагам во анализи на форумски ликови, нема потреба секоја со свој став.

Сега ќе ти кажа што мислам јас, и нема зашто да се убедуваме, бидејќи никој нема да ме убеди во споротивното.

Надал игра дефанзивен тенис во кој дел од поените ги зима при грешка на противникот, а дел при трансформација од одбрана во напад, и тоа нагло и ефективно, кога противникот најмалце очекува.

Каде е сега проблемот ако збориме од аспект на атрактивност во игра? проблемот е во тоа што Надал околу 70% од поените ги зима заради изнудување на грешки на противниците, заради својата неверојатна способност за абсробирање на силните напади и пред се контролата на ground strokes ударите.

Ако на ова се додаде неговата лимитирана игра од аспект на офанзива, сервис, излагање на мрежа, дропови, тогаш доаѓаме на она дека Надал во голем дел од своите мечеви користи иста тактика, која е доста стерилна и неретко досадно за старите фанови на тенисот кои преферираат напаѓачки и атрактивен тенис, така што за мене и за многу други, Федерер е далеку по атрактивен од Надал.

Ноле игра генерално исто така дефанзивен тенис, и е одличен во истиот но со по оформена игра од генерален аспект, неретко знае да нападне со бекхенд, има подобар сервис од Надал, има одличен ритерн. Ноле исто така знае многу добро да изигра скратен волеј на мрежа, подобро игра слајс, и знае да напаѓа и доминира во одредени мечеви да ја задржи играта во ист стил во тек на целиот меч иако не игра во својот препознатлив стил што значи по динамичен стил на игра генерално како и поголеми вариации, повеќе техника и пред се за мене поатрактивен за гледање, дефинитивно по напаѓачки тенис од Надал, но сеуште не доволно за да го сврстам во играчи кои играат атрактивен тенис (константно)

Каде е тука Федерер?

Федерер генерално игра напаѓачки тенис, преферира тој да го диктира темпото, и да ги крати поените одкако претходно ќе го исфрли од комфорт зоната противникот после добар сервис или пак винер, Федерер исто така во голем дел од играта е оној кој го повлеклува клучниот поен, он ризикува! додека тенисерите од понова генерација се учени да играат на по сигурно, т.е. да чекаат на грешка доколку противникот е во замав во моментот или пак мечот е тесен.

Затоа и овие тенисери користат дворачен бекхенд кој е поконстантен и полесен за контрола, Федерер е исто така нај-елегантен, и од аспект на држење т.е. физичкиот дел од тенисот е за мене и многу други совршенство, значи она што беше Џордан во кошарката, или Роналдо (Бразилецот) во фудбалот, тоа е за мене Федерер, едноставно оние гемови кога за 50-на секунди ги завршува со 2 аса, и 2 од оние екстремно добри винери од неизградена позиција кои ги забива во полето за мене секогаш ќе бидат едно 2 пати најмалце подобри за гледање од било кој тенисер кој сум го гледал, втор на листата на тенисери кои сакам т.е. сум ги гледал и уживал е Сампрас, едноставно таков тенис преферирам и тоа е тоа, од новиве генерации, ми се доапаѓаат и Llorda, Soderling, како и Dimitrov.

Значи да не се натегаме, ова е мое мислење, и како што реков, никој неможе и нема да го промени. Моето мислење исто така го делат голем број на тениски фанови, тренери, новинари и коментатори.

П.С. Проклизување по топки (гриндањето) ти си го сврстил во актрактивен тенис? тоа е за мене незамисливо.....да кажеш моќен форхенд, моќен бекхенд, слајс, сервис, волеј, да разберам ама гриндање и атрактивност не идат заедно.
imash cudno razbiranje za poimot atraktivnost...kakvi li se atraktivni zenski po tvoj vkus...
zoshto podlogite gi pravat se pobavni...oti go bara toa publikata,najverojatno poatraktiven im e toj tenis za razlika od Stepanek ,Lodra tenisot.Ako na tebe ti e poatraktivno da gledash tenis od tipot dobar sevis,mreza ,volej ili dobar servis pa viner dijagonala ok,ama jas sakam da gledam dvaesetina relayi ,pa da menjavaat udarci ,slajsovi ,drop shotovi,igra na zivci i koj ke brishe poveke linii.Ima defanziva i defanziva...Novak koga igra defanziva nema vrska so defanzivata na Marej.A za toa kolku igra napagacki tenis ,Federer pocustvuva na RG godinava.I na kraj na kraevite,eve aj ti nabroj gi najatraktivnite (najdobrite za gledanje) mecevi godinava posebno,za lani posebno pa vidi koe ime e najcesto,ama objektivno
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Почуствува и Ноле на Вимболдон, а богами и во Синсинати, да не се натегаме реков, тоа е мое мислење, какви женски се актрактивни за мене е ирелевантно, нема да продолжам со дискусија затоа што нема крај оваа тема а згора на тоа и во погрешна тема сте ако не приметивте до сега? толку од мене.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Почуствува и Ноле на Вимболдон, а богами и во Синсинати, да не се натегаме реков, тоа е мое мислење, какви женски се актрактивни за мене е ирелевантно, нема да продолжам со дискусија затоа што нема крај оваа тема а згора на тоа и во погрешна тема сте ако не приметивте до сега? толку од мене.
vo red ,se povlekuvam od ovoj fan klub..znaesh i samiot kako stojat rabotite ama aj,vo red e da si go branish milenikot, samo edno prashanje...dali beshe seriozen koga napisha deka poveke sakash da gledash Lodra mecevi od Novak ili Nadal mecevi
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не го реков тоа, реков кои играчи ми се атрактивни за гледање, тоа не значи дека ќе изберам да гледам Llorda vs некој 50-ти на АТП наместо Ноле vs глумецот.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Не го реков тоа, реков кои играчи ми се атрактивни за гледање, тоа не значи дека ќе изберам да гледам Llorda vs некој 50-ти на АТП наместо Ноле vs глумецот.
mozesh da imash kariera vo politikata...koga sme kaj atraktivnosta ,edna moja prijatelka najatraktiven i bil Ilija Bozoljac..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Fala ti, inace za razlika od mene ti do druga strana, mozes kolumna edna da napises za toa kako Novak pokazal na cela evropa deka ne sme divjaci, i deka go mrazat deka e od balkan, kako treniral dodeka mu letale avioni nad glava i slicno. I onaka go imas napisano edno 5 pati dosega, taka sto mislam deka ne e losa ideja javo da go spodelis toa so posirokata javnost.

Poleka no sigurno, pocnuvas vo Polat katerogija da vlagas so postovive.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Fala ti, inace za razlika od mene ti do druga strana, mozes kolumna edna da napises za toa kako Novak pokazal na cela evropa deka ne sme divjaci, i deka go mrazat deka e od balkan, kako treniral dodeka mu letale avioni nad glava i slicno. I onaka go imas napisano edno 5 pati dosega, taka sto mislam deka ne e losa ideja javo da go spodelis toa so posirokata javnost.

Poleka no sigurno, pocnuvas vo Polat katerogija da vlagas so postovive.
eve,pak toj stil,za politika i toa predizborna,so lazenje...pa kaj gi najde pet pati a i skroz izvadeno od kontekst...bese ednash i toa kako odgovor na prashanjeto zoshto navivam za Novak i zoshto po mene toj e najdobar teniser vo momentot ,a vprocem i ti ucestvuvashe vo debatata...i stojam pozadi toa...a dali sum vo pravo kako ne percepiraat nas balkancite i kolku im godi toa shto go pravi Novak vo sportot za bogatashi i eliti , potvrda e holandskata novinarka koja shto go kaza javno toa shto generalno zapad go misli...i nema potreba poveke pati da pishuvam...poveketo forumdjii mislam deka se slozuvaat so toj post (aj kolumna)...aj epten off topic....nema vrska ,doaga 2013, ke gledame i ke vidime koj bil vo pravo
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
172
Поени од реакции
38
Секоја чест за бекхендот на Федерер со една рака, а за елеганцијата на терен зборува и уредникот на Вог Ана Винтор која често е присутна во ложата на Федерер.... Psy браво за исцрпниот коментар, болна вистина за денешниве тенисери, впрочем не е тоа само твое мислење туку тоа се тврдења на експерти.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.159
Поени од реакции
107.595
Псај сосем океј ти е постот каде што објасни како стојат работите само една работа, Ноле нема подобар слајс ниту од Надал ниту од Федерер, тоа е болната точка на Ноле, исто како и волеите на мрежа, често пати знае да го утне овој удар. Рака на срце во 2012 доста го имаше поправено тој сегмент од играта но далеку е од совршен. За разлика од него Надал барем тоа го изведува перфектно, бекхенд слајсот му е доведен до совршенство исто како и волејот на мрежа, тоа е еден од најсигурните удари на Рафа покрај неговиот форхенд. За Роџер нема да зборам, он е ол раунд играч и скоро сите удари изведува подеднакво добро.

Џабе терате дискусии кога убаво ви кажа Псај, тоа е ствар на вкусови. Него повеќе му се допаѓа тенисот на Федерер, со кратки гемови и елегантна игра. Од друга страна, на нас навивачите на Рафа и Ноле повеќе ни се допаѓа дефанзивниот тенис, поени од невозможни ситуации, гриндања итн итн. Затоа џабе ќе пишувате понатаму кој е поатрактивен кога сето тоа е ствар на вкусови, нема врска кој колку Грен Слемови освоил или кој меч е најдобар во 2012.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom