Фан клуб: РК Пелистер

Член од
27 јуни 2018
Мислења
131
Поени од реакции
266
Ракометот уште функционира ко на времето во Југославија, еден тон фирми вложват и се прај некоја компензација во вид на карти, медиумски простор и сл. Еве ги, Киелце, таму дури и самиот град вложва, нешто слично ко кај нас. Единствени исклучоци се ПСЖ и Барселона кој шо се врзани со фудбалските клубој, па користат од нив.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Se ok samo ne mie jasno kako gi vrakaat parite site kluboj vo rakometo imas objasnuvanje?

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Маркетиншките бенефити се тешки за пресметка, но не се непостоечки. Плус во побогатите држави може и пореални средства да се соберат од влезници, дресови и сл. Во Германија од еден домашен натпревар што ќе ја наполнат салата, заработуваат колку Пелистер цела сезона што ќе ја полни... Тоа е голема разлика.

Така што, има клубови во Германија и Франција пред се, кои што имаат економска бизнис логика, но реално има и клубови преку кои парите на крајот на краиштата "не се враќаат".
Автоматски споено мислење:

Vistina ne mi e jasno aj znam da se soberat 20 firmi da naprat budzet pa i igrac da si plaka edna firma ili drzavna firma kako MOL ama ovie golemite kluboj ne znam kako naogaat tolkavi pari koga za igranje evropa ne se pokrivaat trosoci a ne nesto poveke fudbalot e druga prikazna izlezot vo evropa i kosarkata delumno ama za rakometo ne mozam da razberam demek se opsestveno odgovrni firmi taka davaat za sport za reklama samo bravo ako e taka so da recam so vikas kaj nas danokot mu go odivaat sakaat pola nazad a ne pak taka od dzep nekoj da izvadi pari daleku sme nie od drugite

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Генерално во спортот, главните пари се прават од ТВ права, но реалноста е дека ниту некој сака да даде денар за ТВ права на македонско првенство, ниту пак преку европските купови се прави некоја посериозна распределба на овие средства меѓу учесниците.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
878
Поени од реакции
2.422
Освен на утакмици дали се продават дресој на друго место?
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
1.002
Поени од реакции
1.535
Освен на утакмици дали се продават дресој на друго место?
Моментално немаат на залиха, за брзо ќе имаат нова гарнитура. Контактирај на вибер од мобилниот кој е на страната на интернет.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.445
Поени од реакции
5.445
Дај нека направат за новата сезона нови дресови класика зелено-бели со линии и ете и сино-бели со линии, овие на ништо не личат убедливо најгрди во цела европа се.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
131
Поени од реакции
266
Иди веќе два месеци. Некако се умртви се последните 3 - 4 недели, како да чекаат разврска на 30.
И ние, а и скопјани чекаме, додуша и со право, квалитетен играч тешко иди во услови ко нашите,а притоа да не му овозможиш Лига на Шампиони.
 

bitolcanec_1

ветеран од златното време
Член од
6 јуни 2011
Мислења
698
Поени од реакции
1.203

Ништо од Охрид:)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.465
Поени од реакции
68.777
Иди веќе два месеци. Некако се умртви се последните 3 - 4 недели, како да чекаат разврска на 30.
Нема да дојде кај вас. Најверојатно и тој во Алкалоид, со Никола Маркоски. Постои мала шанса и во Вардар да дојде.
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Нема да дојде кај вас. Најверојатно и тој во Алкалоид, со Никола Маркоски. Постои мала шанса и во Вардар да дојде.
Резил ќе е ако оди Алкалоид да игра само Супер Лига. Затоа после ќе си ја чукаме главата и на репрезентативно ниво. И ти што велиш и Томи се враќа од Исланд за во Пролет да игра, наместо да седи таму да напредни колку - толку, скандинавски ракомет, брза игра, тој после 7 месеци се враќа да игра во Пролет. Тенгало.
Од сите овие, само Фитиљот ми гледа да се има опаметено и може да напредува и направи кариера ако продолжи како оваа сезона.

Никаков пример немаат земено од Кире, да ја имаа барем пола професионалноста негова, кај ќе ни беше крајот.
 
Последно уредено:

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.719
Резил ќе е ако оди Алкалоид да игра само Супер Лига. Затоа после ќе си ја чукаме главата и на репрезентативно ниво. И ти што велиш и Томи се враќа од Исланд за во Пролет да игра, наместо да седи таму да напредни колку - толку, скандинавски ракомет, брза игра, тој после 7 месеци се враќа да игра во Пролет. Тенгало.
Од сите овие, само Фитиљот ми гледа да се има опаметено и може да напредува и направи кариера ако продолжи како оваа сезона.

Никаков пример немаат земено од Кире, да ја имаа барем пола професионалноста негова, кај ќе ни беше крајот.
Fitiljo za zal mislam deka maximum dostignuva.. Fizicki stanal zverka ali mozebi najbitnoto vo glavata e slab...
 
П

Пљампач

Гостин
Василев е далеку подобра опција од Жаре, пошо игра во два правци и е физички далеку поспремен од него... Нека го довлечкт него и Арсеновски од вториот тим е доволно за почеток, нормално и Граџан доколку успеат да го задржат.
Лев и среден бек треба да биди фокусот и продолжување на договорот со Мандалинич.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom