Фан клуб: РК Пелистер

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
19.533
Не велам јас дека мора кај Чкембарите сите да бидат,туку не се остава клубот сам без подршка....
А за оставање на клубот,јас очекував да го напуштат клубот,вистинско време беше.
Имав пишано пост на некоја од претходните страни дека и покрај се не ми се верва да си одат...
Зошто?Зошто идат локални избори догодина,па не му треба уште едно гајле на градските власти..
Вака ко ќе дојди време догодина,(најверојатно на лето)...ќе го решаваат ова прашање,и ќе ја почнат КАМПАЊАТА...
Веќе на големо се збора дека кандидат на локалните избори на ВМРО ќе биди никој друг туку Циле,наводно договорена работа била....
Па тука ако лапни нешто клубот,за политички поени да се преземи клубот и да се добие наклонетоста на навивачите за изборите.......
Многу работи ќе бидат појасни....
Ако навистина Циле излези како кандидат за градоначалник,очекувам конечно решавање на овај проблем...
А за групата тука ќе одат потешко работите,тука се испуштени конците од раце,и тешко дека ќе се среди...
Таму нема шанси за АВТОНОМИЈА:) се знај кој ги влечел,ги влечи и ќе ги влечи конците....:cenzura:
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
887
Поени од реакции
360
Се се изначитав и делумно сите го мислиме истото!!!Ќе почнам со златните времиња на Битола.....почнувајќи од 1970 па наваму живееше духот на градот,имаше почит се се ценеше како шо треба....не само за спортот туку и за се имаше интерес,а веќе од 1991 до 2002 Битола беше во центарот на многу случувања,конзулски град,најевропски град на балканот и да не ја редам цела историја наназад,го знајме то и за жал не можиме стално да се потпираме на то!!!До негде и самите сме криви за то!локалните предавнци појдоја ск и мислеја дека господ за брада го фаитја и забораја Битола,друго,колку политичари и појаќи луге појдоја во ск и се забораја...и ШО СЕГА?!ОСТАНАЈА УШТЕ НЕ ЦЕЛИ 80-100 ВЕРНИ навивачи...значи под зборот верен навивач е оној кој живеј за Пелистер,а не онде оди на утакмица со друга цел да се тепа или турка на трибина и шо на фб постира слики,песни клипој и се останато од други спортски екипи од екс ју!!!то не го прај човек верен навивач,туку лицемер-без лутење!!!Друг битерн фактор е то шо И МНОГУ ВРЕМЕТО СМЕНА!!!се промени нагло менталитетот,посебно за нас Битолчаните...да не бидам суров ама стварно е така:по кафиња се кисни нон стоп,никој на трибина,дремат на фб по цел ден,нема интерес за спорт,сите лигајчарски муабети цепат ова вака она онака,а во спротива на сите му е убо!сите за гола критика треба вака да се напрај треба онака.....и друго важно е шо кај нас имаше голем ЛОКАЛ ПАТРИОТИЗАМ!!!сега и то је изгубен,освен кај мала група шо уште функционира и се залага за да опстој духот на град Битола и ипитетот на најградски град и тн...За менталитетот веќе казаж нема шо поќе да се збора!!!кратко и јасно,НИКОГАШ НЕМА ДА БИДИ ТО ШО БЕШЕ!!!иако сум оптимист за многу работи,јас сум разочаран од мојот Битолски народ!!!е сега некој збор за спортот:
Читав спонзори,управи,овај,онај....мој заклучок и на многумина е дека ЛУЃЕ НЕМА СПАС ПОЌЕ ВЕРВАЈТЕ!!!ЗА МЕНЕ СПОРТОТ ВО БИТОЛА Е ВЕЌЕ МРТОВ!жалосно шо имаме деца шо тренират се и сешто и на крајот завршват на друго место...Ете се збора ќе влези овај онај сите звучни имиња.......ВЕ МОЛАМ......КОЈ ЌЕ ВЛЕЗИ?????то шо беше Пелистер Евро кар беше и даде и зеде....златните времиња сега на јутуб се голем дел клаени таму можите да гледате!!!Ракомет не чекајте поќе во Битола!големи кривци сме шо оставаме да раководи кој ќе стигни,ете пример за ракометот...ГО ГЛЕДААТ СВОЈОТ ИНТЕРЕС!!!немам ништо против управата конкретно лошо,само гледам од точка која е најповолна за Пелистер!како прво во модерното време немаме веб страна на клубот....www.rkpelister.mk ајде бееее????Ве молам отворете ја некој ако не ја знај да види шо веб страна е ,ѓити се!!!си ебало мајката,од последниот меч со Мешков Брест до денес,ако не ги викнеше шакле во емисија да кажат некој збор,јас помислив дека веќе не постои РК ПЕЛИСТЕР!!!оние се сите аматаери,го држат клубот колку дас се речи,абе луѓе ОДЕТЕ СИ!!!треба асолни луѓе со амбиции и мозок!друга работа,незнам како одат финансиите кон играчите,ама и за то веврам дека треба да се среди,оти нема во РК ПЕЛИСТЕР нешто шо стварно функционира...Друго,крива е публиката шо 3000 души на голмите утакмици зихер не плаќат!!!ај можи не се толку,ама многумина на жими мајка влегват!!ТАКА ГО САКАШ РК ПЕЛИСТЕР ШО НЕ ДАВАШ 30-50 ДЕНАРИ ЗА КАРТА 2 ПАТИ ГОДИШНО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!А ПУШИШ ЦИГАРИ ОД 65 ДЕНАРИ СЕКОЈ ДЕН!!!!И НА КРАЈОТ ТИ ГО НОСИШ ИМЕТО НАВИВАЧ НА РК ПЕЛИСТЕР-ЧКЕМБАР....ма немој молимте....резил сме...со мечшков брест грмеше салата + 4500 имаше,каков амбинет се убо,штета за овај град шо потполно замира ракометот....Колку коментатори,новинари и кој не ја пофалил ракометната мека дека ваква атмосфера нема нигде во светот,се чуделе управи,тренери,играчи...штета,и нас уште ни останва по форумов да тепаме мисли кој треба да дојди и кој да се смени или кој е во план?!си ебало мајкаааата...се виде шо напраја од Пелистер,не викам дека го уништија тотално,ама во спротивно ништо не напраја.....Мене мие е одамна преку .!. дојдено ,оти сум почуствувал натпревар против Лемго,Флензбург од поодамнешните и не се осеќам убо за то каква е ситуацијата денес!за понатаму сум чист ПЕСИМИСТ!!!за РК Пелистер спас нема,освен некоја вонземјаска развиена фоерма на суштество да дојди и да го раководи клубот....и баш редовно пратам и ќе пратам шо кажват за РК Пелистер и шо уште ќе изнакажат за то кој ке дојди и шо ќе напрај баш ме интересира да слушам.......
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.690
Поени од реакции
2.963
Се се изначитав и делумно сите го мислиме истото!!!Ќе почнам со златните времиња на Битола.....почнувајќи од 1970 па наваму живееше духот на градот,имаше почит се се ценеше како шо треба....не само за спортот туку и за се имаше интерес,а веќе од 1991 до 2002 Битола беше во центарот на многу случувања,конзулски град,најевропски град на балканот и да не ја редам цела историја наназад,го знајме то и за жал не можиме стално да се потпираме на то!!!До негде и самите сме криви за то!локалните предавнци појдоја ск и мислеја дека господ за брада го фаитја и забораја Битола,друго,колку политичари и појаќи луге појдоја во ск и се забораја...и ШО СЕГА?!ОСТАНАЈА УШТЕ НЕ ЦЕЛИ 80-100 ВЕРНИ навивачи...значи под зборот верен навивач е оној кој живеј за Пелистер,а не онде оди на утакмица со друга цел да се тепа или турка на трибина и шо на фб постира слики,песни клипој и се останато од други спортски екипи од екс ју!!!то не го прај човек верен навивач,туку лицемер-без лутење!!!Друг битерн фактор е то шо И МНОГУ ВРЕМЕТО СМЕНА!!!се промени нагло менталитетот,посебно за нас Битолчаните...да не бидам суров ама стварно е така:по кафиња се кисни нон стоп,никој на трибина,дремат на фб по цел ден,нема интерес за спорт,сите лигајчарски муабети цепат ова вака она онака,а во спротива на сите му е убо!сите за гола критика треба вака да се напрај треба онака.....и друго важно е шо кај нас имаше голем ЛОКАЛ ПАТРИОТИЗАМ!!!сега и то је изгубен,освен кај мала група шо уште функционира и се залага за да опстој духот на град Битола и ипитетот на најградски град и тн...За менталитетот веќе казаж нема шо поќе да се збора!!!кратко и јасно,НИКОГАШ НЕМА ДА БИДИ ТО ШО БЕШЕ!!!иако сум оптимист за многу работи,јас сум разочаран од мојот Битолски народ!!!е сега некој збор за спортот:
Читав спонзори,управи,овај,онај....мој заклучок и на многумина е дека ЛУЃЕ НЕМА СПАС ПОЌЕ ВЕРВАЈТЕ!!!ЗА МЕНЕ СПОРТОТ ВО БИТОЛА Е ВЕЌЕ МРТОВ!жалосно шо имаме деца шо тренират се и сешто и на крајот завршват на друго место...Ете се збора ќе влези овај онај сите звучни имиња.......ВЕ МОЛАМ......КОЈ ЌЕ ВЛЕЗИ?????то шо беше Пелистер Евро кар беше и даде и зеде....златните времиња сега на јутуб се голем дел клаени таму можите да гледате!!!Ракомет не чекајте поќе во Битола!големи кривци сме шо оставаме да раководи кој ќе стигни,ете пример за ракометот...ГО ГЛЕДААТ СВОЈОТ ИНТЕРЕС!!!немам ништо против управата конкретно лошо,само гледам од точка која е најповолна за Пелистер!како прво во модерното време немаме веб страна на клубот....www.rkpelister.mk ајде бееее????Ве молам отворете ја некој ако не ја знај да види шо веб страна е ,ѓити се!!!си ебало мајката,од последниот меч со Мешков Брест до денес,ако не ги викнеше шакле во емисија да кажат некој збор,јас помислив дека веќе не постои РК ПЕЛИСТЕР!!!оние се сите аматаери,го држат клубот колку дас се речи,абе луѓе ОДЕТЕ СИ!!!треба асолни луѓе со амбиции и мозок!друга работа,незнам како одат финансиите кон играчите,ама и за то веврам дека треба да се среди,оти нема во РК ПЕЛИСТЕР нешто шо стварно функционира...Друго,крива е публиката шо 3000 души на голмите утакмици зихер не плаќат!!!ај можи не се толку,ама многумина на жими мајка влегват!!ТАКА ГО САКАШ РК ПЕЛИСТЕР ШО НЕ ДАВАШ 30-50 ДЕНАРИ ЗА КАРТА 2 ПАТИ ГОДИШНО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!А ПУШИШ ЦИГАРИ ОД 65 ДЕНАРИ СЕКОЈ ДЕН!!!!И НА КРАЈОТ ТИ ГО НОСИШ ИМЕТО НАВИВАЧ НА РК ПЕЛИСТЕР-ЧКЕМБАР....ма немој молимте....резил сме...со мечшков брест грмеше салата + 4500 имаше,каков амбинет се убо,штета за овај град шо потполно замира ракометот....Колку коментатори,новинари и кој не ја пофалил ракометната мека дека ваква атмосфера нема нигде во светот,се чуделе управи,тренери,играчи...штета,и нас уште ни останва по форумов да тепаме мисли кој треба да дојди и кој да се смени или кој е во план?!си ебало мајкаааата...се виде шо напраја од Пелистер,не викам дека го уништија тотално,ама во спротивно ништо не напраја.....Мене мие е одамна преку .!. дојдено ,оти сум почуствувал натпревар против Лемго,Флензбург од поодамнешните и не се осеќам убо за то каква е ситуацијата денес!за понатаму сум чист ПЕСИМИСТ!!!за РК Пелистер спас нема,освен некоја вонземјаска развиена фоерма на суштество да дојди и да го раководи клубот....и баш редовно пратам и ќе пратам шо кажват за РК Пелистер и шо уште ќе изнакажат за то кој ке дојди и шо ќе напрај баш ме интересира да слушам.......
Izvini so ti se mesam , ali kako da dadat pari koa nema jasna struktura na organizacija u klubot, lugjeto si vikaat zosto da davam pari koanekoj ke gi lapne istite. Taka bese u FK Vardar koa go vodea reketarive poslednava godina. Koga zastana gradot pozadi klubot i organizacijata se sredi se znae koj e koj, posetenosta odma rpna na 3800 vo prosek na sekoja utakmica doma, i toa karta so kostase 100 denari na vakvo mizerno prvenstvo
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
19.533
Само на шминкерските избори за спортист на годината се собираат сите локални глаучи и бизнисмени во костуми,и се прат дека се заинтересирани за спорт...
Само за пуфкање,за сликање да ги дат на Тера.......
А за спортот БАНКА НЕМАТ ДАЕНО...:tapp:
Џабе избираат спортисти,клубој ко го запустија спортот во градот....:mad:
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
887
Поени од реакции
360
абе шо спортист на годината мадиња рендани!!!одвај овче поле ќе го тепаме и спортист...нека напрат некое дело како шо имаше во 90-тите а не вака да шминката по медиумите голема работа е спортист на годината со 7 играчи дефицит,буџет најмизирен елминиација во КПК во 1 коло и изгубена битка за титула во пролетниот де...ама то е толкава е силата
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
887
Поени од реакции
360
Навивачкиот менталитет е тотално изгубен!!!некој ќе речи сум во право некој не,ајде да видиме:
колку луѓе имаше со Адемар Леон???4500 беа одприлика-ако знај некој поточно нека ме попрај!
со Мешков Брест имаше нешто поќе мислам!!!
И наредното коло ко игравме со Тиквеш,Борец,Драчево и компанија,всала имаше буквално 100 души со се управа!!!!
И СЕГА ЌЕ МИ КАЖИТЕ ДЕКА МЕНТАЛИТЕТОТ ОПСТОЈУВА!!!да,ама само на дерби,ТО ТРЕБА ДА СЕ ПОТЕНЦИРА!!!а то се 2 утакмици годично,една со врдар и една во некој евро куп!!!
Епа пријатели така не се сака клубот!!!јас кога можам одам!го сакам Пелистер за мене(не вела дека не ми смета управа и други влијателни луѓе ама т ое то)
Ете пратиме премиер лига....па видете на било кој натпревар колку луѓе има,посебно на тие од втората лига...на стадионите нема игла кај да фрлиш,а кај нас по 100 души....
Значи на дерби сите сме ,а на обичен натпревар никој нема!!!
Е ЧЕКАЈТЕ БЕ ЛУЃЕ,КАКО НАОЃАМЕ СИТЕ ВРЕМЕ СО ВАРДАР КО КЕ ИГРАМЕ,А ЕДНА НЕДЕЛА ПОСЛЕ ТО ЖИВ ЧОЕК НЕМА НА ТРИБИНА....и тие шо се наместо да навиват да пеат песни дремат безвезе се туркат на трибина...Ако чекаме да се сменат работите и тогаш да одиме сите на утакмица!чекаме толку време од 2005 година ништоо не сме постигнале во ракометот за жал!!!
мора подршката да му ја даваме ко веќе одиме на утакмица ,а не да гледаме со кој игра!!!ТО Е НАЈБИТНО...порано поинаку беше а сега само на дерби се оди....ајде догодина здравје ќе играме излеа пак во некој куп па повелете вистинските навивачи да се сликате со некој гигант европски и одма да клајте по некоја слика и да речите....Еј брат знајш бев на утакмица со Хамбург,со Монпеље и тн....така да дечки треба да се работи,работи многууу
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
19.533
Vladimir Taleski
Gradonacalnik na Bitola
“Ovaa 2012 godina ke donese promeni vo sportot. Pred se mislam na transformacijata na klubovite vo akcionerski drustva. Togas ke imame jasna slika na kvalitetot na sportot vo nasiot grad. Isto taka va`en faktor se i sportskite objekti, koi mislam deka treba da se vratat pod lokalnata samouprava. Duri togas ke mozeme da investirame vo niv i veruvame deka i sportskata sala i gradskiot stadion pod Tumbe kafe ke bidat renovirani i ke bidat funkcionalni za golemi megunarodni priredbi. Ovde gledam mnogu mladi sportisti sto posebno me raduva. Idninata na bitolskiot sport se naoga megu nas i toa e fakt za gordost na ovoj grad”:нинџ:
Check this out :pos: ,МИСЛЕЛ ДЕКА ТРЕБА ДА СЕ ВРАТАТ ПОД ЛОКАЛНА САМОУПРАВА САЛАТА И СТАДИОНОТ:tapp:
А за ветеното,доволна е сликата подолу....


И на крај дури и Двојче лапна пехарче:pos:
Колку е среќен,ко шампиони да сме станале....:гик:
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
355
Поени од реакции
627
katastrofa !!!
Ili kako so nekni me iznasmeja Irakovski (pretsedatel na sport za srednoskolska mladina )koga Shakle go prasa za salite vo Bitola dali imaat nekakov problem za koristenje, toj vaka odgovori:
"Jas mislam deka od vladata nema nikoj pojak":pos::pos::pos:

E pa sega vidi ti!!!
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
887
Поени од реакции
360
само шо заврши емисијата град на тера,гости беа Златко Димитровски и Кире Поповски...Се збораше во глобала како и стално,СЕ ПОВИКУВААТ ДА СИ ГИ КАЖАТ МАКИТЕ за жал!!!никој не помага то е точно,и јасно кажаја дека 5 деца се префрлени во Пелистер и се почнува со нови сили...можи така и најарно е ко се нема пари-нормално да изградиме клуб со наши деца од Битола,ама сепак и за то треба нешто финансии...Најточниот дел на Злате ко збораше му беше за менталитетот и за неплаќањето ан карти за ракомет...Значи секој од нас навивач без разлика дали цел век оди на ракомет или е главен таму,то е единствен начин да го поможи клубот ко неможи веќе да дај ќеш пари....А КАЈ НАС СПРОТИВНО!!!СИТЕ ОДАТ НИКОЈ НЕ ПЛАЌА...И ПОСЛЕ ОНА НАЈВАЖНОТО...АМИ КЛУБОТ НЕМА ПАРИ БРАААТ ШО ДА ОДАМ ДА ВИКАМ ЗА ЏАБЕ
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.244
Поени од реакции
8.034
Емисијата денешна Град на тера беше закон тој што не ја гледаше нека ја погледа на нет ! Многу работи се кажаа пред јавноста сега уште да има кој да слушне и да преземи нешто :unsure:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
Во изборот на спортист на Битола за клубови Рк Пелистер е на прво место а индивидуално 2 место е за Игор Тосковски

http://tera.mk/View-Video/Спорт-рапорт/3747/Спорт-рапорт/Page-1
годинава требаше да се одржи вакво нешто ? :facepalm:

нека го земи градот да го менаџира клубот,а не кој стигни на своја рака за да се може да се кради без никакви одговорности !
да постави одговорни лица кои со потпис и печат ќе гарантираат дека домаќински ќе го водат клубот до преземањето од некој јак газда,ако добро се организира и менаџира нема да биде воопшто тешко да се најде правилен човек кој ќе вложи во клубот
ако се стори сево ова крајно,неопходно и многу битно е да се реши и проблемот со наплатата каде секој навивач,симпатизер или гледач ќе плати за тоа што присуствува на натпревар на својот миленик ЗА ДОБРОТО НА СВОЈОТ МИЛЕНИК,а не за да му го полни џебот на некој локален арамија(ги имаше безброј досега)
СЕ зависи од градот,нема никој будала што ќе дојде и ќе купи само име,на кое сите се тупкаме по градите,а никој ништо нема конкретно направено за да го стабилизира овој крш веќе 15 години(со мали исклучоци)
 
Член од
2 август 2011
Мислења
1.220
Поени од реакции
1.573
Ја гледав емисијата Град на Тера, и мислам дека ова се само празни муабети, кои не можат ама ништо да решат во ситуацијата на клубот. Како прво спомнаа за картите како никој не дава пари за карти, јас имам спротивно мислење, бидејки до сега секогаш, освен тогаш кога нема да се наплатува карти, плаќам карта и влегувам и не само јас туку сите кои што доагаат на спротивната екипа. Последен пример беше со брест 5 минути чекав на шалетер да купам карта. Јас мислам дека барем 80 % од љубителите на ракометот плакаат карти, а што се случува во трибината на чкембарите стварно незнам. Спомнаа дека локалните бизнисмени треба да поможат, ниту една фирма во Битола не е способна од својот буџет да издвои двесте или риста илјади евра за да го поможи клубот, и да биде него главен спонзор. Исто така спомнаа транспарентност во клубот, еве ги изгедав сите емисии каде гостуваа и никаде не видов транспарентност, сите знаеме дека некаков спонзор е ЕЛЕМ а каков е прашање, се сомневам дека било кој од нас на форумот има информација со кои стретсва спонзорира ЕЛЕМ (ама точна информација), на која сметка одат тие средства, како е планирано да се распоредат тие средства, воопшто како е составен буџетот, дали Циле стварно даде пари и тн. Мислам ако е Пелистер градски клуб треба да се каже, буџетот на РК Пелистер е толку и толку, од тие пари планирано е толку да оди за прва екипа, толку пари за втора екипа, толку пари за младинци и тн, со буџетот кој го има првата екипа планирано е да се форсираат млади ракометари од Битола бидејки толку ни дозволува буџетот и тн. за мене тоа е транспарентност и тоа очекував да го слушнам на емисија. А не дека РК Пелистер измисли младинска екипа која ке дава кадри, (според Злате: Екипата јуниор е формирана со цел полесно приспособуање на младите играчи кои за две три години ке влезат во прва екипа), ама ништо по само три месеци децата од јуниор се префрлени во првата екипа. И сега со кои играчи ке функционира јуниор, значи уште една грешка, ако ја сметаме и онаа од почетокот на сезоната за најголема кога се фрлаа пари за играчи кои само тренираа со Пелистер. И на крај сега дури се збунав кој е тренер на ПЕЛИСТЕР, Кире бил на младинците, Заре помошник, Златко на јуниор тогаш сигурно Голужа е тренер на Пелистер. Нај очигледно е дека Пелистер е во хаотична состојба, што би се рекло не се знае кој јаде а кој пие. Злате ногупати напомна дека и тој барал пари па сега што е Злате тренер или менаџер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom