Фан клуб - РК Металург

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од Архивист, 26 ноември 2007.

 1. krokodilkaca

  krokodilkaca

  Член од:
  17 април 2018
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  35
  https://www.gol.mk/rakomet/moreno-car-kje-caruva-megju-stativite-vo-metalurg

  Adrian Milicevic (19), veliki potencijal, bio je izabran u najbolju sedmorku kadetskog europskog prvenstva u Hrvatskoj 2016., u Gruziji ga nije bilo, bio je ozlijedjen (zato i je odigrao samo 14 utakmica u sezoni), igra vrlo dobro obranu za samo 19 godina, s golmanom nisam bas upoznata. Navodno bi Jaganjac trebao put Zagreba, bilo bi pametno napraviti ono sto su napravili Celje i Kielce, da Zagreb posalje svoja 2 igraca na posudbu 1-2 godine, recimo Dobrivoja Markovica (krilo) i Medica (lijevi vanjski), bio bi bolji izbor Hrstic, ali on je ozlijedjen!
   
  На Xsago му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Xsago

  Xsago

  Член од:
  5 април 2013
  Мислења:
  2.578
  Допаѓања:
  3.762
  Миличевич е интересна идеја може да се проба.

  Логиката за размена за Јагањац можеби има смисла, но не верувам дека така лесно ќе помине. Откако им платија на ПСЖ да го доведат мислам дека нема шанса Металург да го пушти во Загреб без во најмала мера да им бидат вратени парите што ги потрошија + играч кој би го заменил. Без финансиски надоместок не верувам дека Металург ќе попушти (реално и не треба да попушти).
   
  На Waoo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  2.032
  Допаѓања:
  1.434
  https://24rakomet.mk/mladen-rakcevic-ekskluzivno-za-24rakomet-blisku-do-dogovor-so-metalurg/
  Младен Ракчевиќ за 24Ракомет: Блиску сум до договор со Металург


  На повидок е камбек на пикерот од старата гарда на Металург, би било одлично доколку се реализира трансферот, ако се земе во предвид дека поради буџетот подобра опција и нема од ова. :D
  Идеална замена за Жарета Пешевског, ист профил на играч.
   
  На shweps му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  2.032
  Допаѓања:
  1.434
  На Dovahkin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Xsago

  Xsago

  Член од:
  5 април 2013
  Мислења:
  2.578
  Допаѓања:
  3.762
  https://ekipa.mk/brestovats-blisku-do-kambek-vo-metalurg/

  Не би бил изненаден ова да се случи. Кога се најави заминувањето на Червар и мене некако најлогична ми изгледаше опцијата Брестовац да се врати овојпат како главен тренер. Веројатно најталентиран тренер од помладата генерација, секако е селектор на голем дел од играчите во јуниорската и кадетската репрезентација...

  Мислам дека би бил правилен избор. Реално посоодветна опција не гледам за Металург.

  Јовиќ објективно не беше спремен минатата сезона. Може не е лошо и за него да се проба на некоја година во странство како што направи Брестовац. Или да си се врати на младите категории како претходно.

  П.С. Ако го продадат Јагањац и не најдат соодветна замена за него ќе имаат големи проблеми. Недостига прав шутер во екипата и ни Брестовац ни Червар ни некој друг нема да ги спаси во ЛШ, а богами и Еурофарм не е за потценување. Пешевски и Илиќ колку толку ќе ги заменат, но за Јагањац моментално нема решение.
   
  На Waoo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  4.894
  Допаѓања:
  7.239
  Ништо од Ракчевиќ, откажал поради ќерка му, не сакал да се одделува.
   
 7. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  2.032
  Допаѓања:
  1.434
 8. Tomasino

  Tomasino Млаџи референт

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.015
  Допаѓања:
  17.581
  Прв пат сега слушнав за другарчето.
  Ист како Дибиров, и во физикус и во движење и стил на игра,мора да се некои роднини.:D
  Би требало да брка работа, штом играл и во Франција сигурно не е некој без врска играч.
  Добро засилување, да не мора да играат со Фитилот на среден цело време, вака ќе имаат поголема ротација, плус ако го исфорсираат и Танковски треба да е добро.
  Солидна екипа треба да има Металург сезонава, не знам на пикер како ќе стоите, сеа без Жарета, ваљда овај Арсеновски ќе се одважи...
  Добро е шо има многу млади, надежни деца кои би требало да добијат минутажа, па да видиме дали имаат квалитет за нешто повеќе...
   
  На Chronysync му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Chronysync

  Chronysync

  Член од:
  4 март 2017
  Мислења:
  560
  Допаѓања:
  1.057
  Топ е Арбер! Го гледав на двете утакмици кои Белгија ги играше против Франција прошлата сезона. Интелегентен е, не троши многу топки, концизни и брзи подавања кон крила и кон пикер, баш класичен плејмејкер. Со оглед на тоа што Брестовац неколку години работеше во Франција, а потоа во Луксембург, претпоставувам дека е негова желба да се донесе во Металург. Кратки бевте на таа позиција многу, сега со Арбер, Фитиљот и Стојановиќ би требало ситуацијата да е добра. Инаку, потеклото му е од овие простори, поточно од Косово ако не се лажам, дури и татко му на времето бил ракометар.

  Јас искрено мислам дека Металург ќе биде подобар сезонава од претходната, со тоа што сигурно ќе биде потребно време Брестовац да се прилагоди на тимот и обратно. Брестовац е каде-каде помодерен тренер и од Лино и од Јовиќ и мислам дека со оглед на тоа што екипата е млада ќе функционираат стварите подобро. Отсуството на Жаре нема толку да се осети бидејќи го собраа Адриан Миличевиќ од Пореч. Дечкото е дел од генерацијата на Хрватска што играше на европското M18 во 2016 кога играа финале против Франција заедно со играчи како: Јагањац, Шарац, Граховац, Мартиновиќ и ред други дузина Хрватски играчи кои би требало да експлодираат во наредниве неколку години. Мене многу ми се допаѓа, игра во два правци, цврст е и подвижен и е особено добар во одбрана за неговите 20 години.

  Ќе видиме како ќе се одвиваат работите, јас мислам дека ќе биде малце повозбудливо во лигата оваа сезона. Вардар има нов стручен штаб и мање-више нов тим, па можда Металург ќе може и да се вмеша во борбата за титула иако е многу рано да се проценат работите уште од сега.
   
  На Xsago и Tomasino им се допаѓа ова.
 10. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  2.032
  Допаѓања:
  1.434
  Јагуриновски е подобар од Велковски.
  Реално не треба многу за да го надминеш Велковски.
   
 11. Дим4е

  Дим4е NZT-48, want some?

  Член од:
  24 октомври 2007
  Мислења:
  6.482
  Допаѓања:
  6.720
  Im go spopika Lino so belgiecot?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 12. ohrid66

  ohrid66

  Член од:
  11 октомври 2014
  Мислења:
  859
  Допаѓања:
  432
  Не мора да е Лино ,можит да е Каменица кој беше тренер на Борац Урошевац кога влегоа Прва Ју лига а негови главни играчи беа браќата Ќерими кои се во роднински со тн белгиец -косовар.Некој имат замешано прсти?
   
 13. MKD123

  MKD123

  Член од:
  1 јули 2012
  Мислења:
  372
  Допаѓања:
  640
  Што се десило?
   
 14. Дим4е

  Дим4е NZT-48, want some?

  Член од:
  24 октомври 2007
  Мислења:
  6.482
  Допаѓања:
  6.720
 15. KosteM

  KosteM

  Член од:
  4 ноември 2017
  Мислења:
  247
  Допаѓања:
  276

Сподели преку: